Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce

31.05. (poniedziałek) g. 18.00 ONLINE – ZOOM/Facebook

Marie Curie-Skłodowska Źródło: Flickr. Autor: tonynetone. Lic. CC BY-SA 2.0

Marie Curie-Skłodowska Źródło: Flickr. Autor: tonynetone. Lic. CC BY-SA 2.0

„Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

Maria Skłodowska-Curie to postać wyprzedzająca swoją epokę o pokolenia, kobieta wyjątkowa nawet jak na nasze współczesne standardy. Ponadprzeciętnie odważna, wytrwała i pełna pasji, dzięki uporowi, zdolnościom i geniuszowi odkryła i wyodrębniła dwa pierwiastki radioaktywne – polon i rad, które zrewolucjonizowały fizykę i chemię, ale także biologię i medycynę. Jako pierwsza przewidziała, że atom jest podzielny. Madame Curie była praktyczna, pracowita. Ubóstwiana i nienawidzona, podziwiana i pogardzana. Na kartach historii zapisała się jako genialna uczona. Była też wierną żoną, oddaną kochanką, wymagającą, ale niezwykle troskliwą matką dbającą o indywidualność każdej z córek.

Jej życie to historia kobiety kosmopolitycznej, a jednocześnie wielkiej patriotki polskiej i francuskiej, skandalistki, „świętej”, noblistki, odważnej społeczniczki, skrytej i intrygującej samotniczki w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Historia kobiety, która „wytrzymała wszystko, ponieważ udało jej się przekonać mężczyzn, że mają do czynienia nie tylko z kimś równym sobie, lecz raczej z kimś, komu niełatwo dorównać.”

Tomasz_Pospieszny_2020prof. UAM dr hab. Tomasz Pospieszny – pracownik naukowy Zakładu Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu, fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii słynnych naukowczyń takich jak Maria Skłodowskiej-Curie (Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie, wyd. Novae Res, 2015), Lise Meitner czy Irena Joliot-Curie.

W 2017 roku został uhonorowany przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie Medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie. W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich „Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki”. Jest również współautorem projektu edukacyjnego „Piękniejsza strona nauki”.

W 2019 nakładem Wydawnictwa Po Godzinach ukazały się jego dwie książki: „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla” (Warszawa, 2019) oraz nowa, poszerzona o niepublikowane wcześniej fotografie i dokumenty biografia Marii Curie pt. „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce.”

POSŁUCHAJ NAGRANIA WYKŁADU!