Warsztaty tańców bretońskich

Bretończycy, jak przystało na Celtów, kochają muzykę i taniec. Tańce tradycyjne są w Bretanii powszechnie znane i bardzo popularne. Bretońska zabawa taneczna nazywa się Fest Noz (zabawa nocna). W grudniu 2012 roku Fest Noz wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco jako zjawisko kulturowe. Znalazła się tam obok m.in. portugalskiego Fado, meksykańskich Mariachi i chińskiego teatru cieni.

Dom Bretanii organizuje od lat warsztaty tańca bretońskiego oraz imprezy taneczne Fest Noz, na których grają bretońscy mistrzowie. Informację o najbliższych warsztatach tanecznych znajdziesz w bieżącym programie Domu Bretanii.

Warsztaty tańców bretońskich z fest-nozem

Prowadzenie: Tristan Gloaguen

29.09-01.10.2017

Organizator: Dom BretaniiWarsztaty z Tristanem

Miejsce: Retro Dance Studio (dawniej Etnobalans), ul. Wielka 19, Poznań

Dom Bretanii w Poznaniu zaprasza na intensywny kurs tańców bretońskich prowadzony przez Tristana Gloaguena, nauczyciela tańców bretońskich i muzyki tradycyjnej, dyrektora regionalnej konfederacji kół celtyckich War’l Leur (Bretania, departament Finistère), aktywnego muzyka – saksofonistę, klarnecistę i bombardzistę, grającego w różnych formacjach folkowych.

Tłumaczenie: Tomek Kowalczyk, pasjonat Bretanii, nauczyciel tańców bretońskich, inicjator i wieloletni animator ruchu bretońskiego w Polsce, związany z Domem Bretanii niemal od jego początków w latach 90-tych.

Tradycyjne tańce bretońskie, zaliczane do grupy tańców celtyckich, to tańce zbiorowe, głównie w kręgu i korowodowe. Tańczone w większych lub mniejszych grupach, charakteryzują się dużym poczuciem wspólnoty pulsującego w tym samym rytmie zespołu. Wywodzące się z tradycji ludowej tańce bretońskie są wciąż popularne w Bretanii i stanowią silny element żywej tradycji. Jest ich ok. 500, jeśli zliczyć wszystkie regionalne warianty.

Bretończycy spotykają się regularnie na potańcówkach zwanych po bretońsku fest-noz (tj. zabawa nocna) lub fest-deiz (dzienna). gdzie tańczy się tradycyjne formy taneczne przy akompaniamencie muzyki na żywo. Na terenie całej Bretanii można zliczyć takich potańcówek nawet około tysiąca w ciągu roku! Fest-noz istnieje od lat 50-tych XX w.. Został stworzony w ramach ruchu odnowy tradycji bretońskiej i cieszy się po dziś dzień niesłabnącą popularnością. Fest-noz został wpisany w 2012 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO

Warsztaty są adresowane do 2 grup: początkującej i zaawansowane (po 6 godzin zajęć praktycznych w każdej grupie)

Udział BEZPŁATNY

Zapisy na warsztaty prosimy kierować mailowo na adres: elwira@dombretanii.org.pl, podając nazwisko, imię, numer telefonu oraz poziom (początkujący lub zaawansowany)

tel. 61 851 68 51

Szczegółowy program warsztatów wkrótce

Harmonogram:

Grupa początkująca:

Piątek (29.09) 17:30-20:30
Sobota (30.09) 9:00-12:00

Grupa zaawansowana:

Sobota (30.09) 14:00-17:00
Niedziela (01.10) 9:00-12:00

W sobotę odbędzie się Fest- noz (tradycyjna potańcówka bretońska) z bretońskim duo Gloaguen/Le Hénaff

Sobota (30.09), Blue Note Jazz Club, godz. 20.30

Wstęp wolny! 12654690_1093029940741477_1811143993875719717_n

 

Duet Gloaguen / Le Hénaff istnieje od 3 lat. Już w pierwszym roku działalności wygrał konkurs wykonawców tradycyjnych w Gourin (Mistrzostwa Bretanii w Muzyce i Tańcach Tradycyjnych). Artyści specjalizują się w muzyce tanecznej z bretońskiej Kornwalii.  Ich interpretacje gawotów i jabadao tryskają energią i wciągają  do tańca.

(więcej informacji TUTAJ)

Projekt finansowany ze środków Miasta PoznaniaLOGO_POZNAN_PL_RGB_bz

 

 

 

 

Fest-Noz z Vincendeau-Felder w Blue Note 24.10.2015. Fot. Radek Rakowski

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz