Dni Bretanii

XXVI Dni Bretanii

25.11.-02.12.2019

 Program Dni Bretanii w wersji PDF

25.11. (poniedziałek) Dom Bretanii, g. 18.00

Zatoka Kernic, Plouescat (dep. Finistère). Podczas wyścigów konnych w czasie odpływu zatoka była wykorzystywana jako za tor wyścigowy. 05.08. 1973. © Guy Le Querrec/Magnum Photos

Zatoka Kernic, Plouescat (dep. Finistère). Podczas wyścigów konnych w czasie odpływu zatoka była wykorzystywana jako za tor wyścigowy. 05.08. 1973.
© Guy Le Querrec/Magnum Photos

 Otwarcie wystawy fotografii

Guy Le Querrec „W Bretanii”

 

Le Querrec to jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej fotografii francuskiej. Urodzony w 1941 roku w Paryżu w rodzinie bretońskiej artysta jest od 1976 roku członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum. Na początku kariery zasłynął z fotografowania muzyków jazzowych, które publikował m.in. w New York Timesie. Pracował jako fotoreporter na całym świecie, wystawy jego prac miały równie szeroki zasięg. Wśród tematów, które są mu bliskie przez całe życie, jest Bretania.  

Guy Le Querrec potrafi perfekcyjnie uchwycić przy pomocy obiektywu to, co jego starszy kolega, współzałożyciel agencji Magnum, Henri Cartier-Bresson  nazywał „momentem decydującym”, polegającym na trafnym rozpoznaniu znaczenia zdarzenia i przedstawieniu go w najbardziej wyrazisty sposób.  Le Querrec jest mistrzem skrótu, w jednym bezbłędnym kompozycyjnie  ujęciu potrafi opowiedzieć anegdotę, nierzadko zaskakuje, eksponując drugi, równie ciekawy plan.  Fotograf Raymond Depardon mówi o Le Querrecu, że „jest zarazem poetą i błaznem”. To trafnie określa wyjątkowe poczucie humoru, upodobanie do przedstawiania zabawnych sytuacji i zarazem empatię, z jaką Le Querrec traktuje swoich bohaterów.

Większość z prezentowanych w Domu Bretanii 24 zdjęć pochodzi z Bretanii lat 70-tych. Le Querrec umiejętnie uchwycił przemiany społeczne i gospodarcze tamtych lat, takie jak mechanizacja rolnictwa czy rozpowszechnienie imprez kulturalnych wśród rodzin robotniczych. Jak nikt inny potrafił także wejść w prywatny świat Bretończyków.

Wystawa czynna do 29.02.2010

pon.-czw. 9-19, pt. 9-17

wstęp wolny

Saint-Thegonnec 769x102427.11. (środa) Dom Bretanii, g. 18.00

„Kalwarie bretońskie – wyjątkowe dziedzictwo Bretanii. Od powstania do powrotu do dawnej świetności”.

Wykład Justine Derouault  ze Stowarzyszenia  Siedmiu Monumentalnych Kalwarii Bretońskich

Charakterystyczne dla Bretanii parafialne zespoły architektoniczne, których częścią są kamienne kalwarie, są unikatem w skali światowej. Zbudowane w XVI – XVII wieku, w okresie ekonomicznego dobrobytu w Bretanii, wynikającego z handlu z Indiami i ze sprzedaży produkowanego tu masowo płótna żeglarskiego, są symbolicznym miejscem spotkań żywych i zmarłych. Kalwarie, wykute na kamiennych postumentach przedstawiające liczne postaci, wśród których znajdują się zarówno znane postaci biblijne, święci, jak i bohaterowie miejscowych legend, nazywane są „Biblią wykutą w kamieniu”. Sacrum łączy się tu z profanum, co jest typową cechą kultury bretońskiej. Kalwarie są dzisiaj nieodłącznym elementem bretońskiego krajobrazu kulturowego. Wykład będzie tłumaczony na język polski.

Justine Derouault – specjalistka od turystyki kulturalnej ze Stowarzyszenia Siedmiu Monumentalnych Kalwarii Bretońskich (Association des 7 calvaires monumentaux de Bretagne) w którym jest odpowiedzialna za projekty kulturalne, turystyczne i związane z dziedzictwem architektonicznym. Poprzez pracę w Stowarzyszeniu ma swój udział w promocji bliskiego jej sercu dziedzictwa kulturowego Bretanii.

 

 

29.11. (piątek) CK Zamek, Sala Wielka, g. 19.00JC Guichen Breizh An Ankou Yaouank grand angle-5

Koncert/fest/noz

Jean-Charles Guichen Group

Jean-Charles Guichen jest w Bretanii gitarzystą-legendą. Od blisko 40 lat związany jest z muzyką folkową. Ma łatwo rozpoznawalny wirtuozerski styl gry, łączący energetyczną, taneczną rytmikę z piękną, tradycyjną i autorską melodyką. Obdarzony jest wyjątkową charyzmą sceniczną, za sprawą której nosi przydomek „Guitar hero”. Jean-Charles Guichen w swej karierze zagrał ponad 2000 koncertów. Występował z Alanem Stivellem, Denezem Prigentem, Didier Lockwoodem. Jest bywalcem największych festiwali muzycznych w Bretanii i Francji. Kilkakrotnie grał w Polsce, również w Poznaniu. Wydał   4 solowe albumy. Muzyk przedstawi swój ostatni projekt – Solo de l’Ankou inspirowany bretońskimi legendami o Śmierci – Ankou).

Artysta wystąpi z kwartetem w składzie:

Claire Mocquard – skrzypce
Malo Carvou – flety
Olivier Carole – bas
Mickaël Bourdois – perkusja

Dla miłośników tańców bretońskich zapewniona będzie przestrzeń do tańca!

Bilety: 30 zł (przedsprzedaż), / 40 zł (w dniu koncertu)

Sprzedaż: Bilety24.pl, Centrum Informacji Kulturalnej (Dawniej CIM), kasa CK Zamek, Dom Bretanii

Outside Duo_2019 min 202.12. (poniedziałek) Dom Bretanii, g.19.00

Koncert Outside Duo „Celtic Two Men Show”

Outside Duo tworzy dwóch bretońskich muzyków. Jego trzonem jest od 19 lat Antoine Solmiac, skrzypek, gitarzysta i wokalista, którego specjalnością są akrobacje instrumentalne. Od niedawna współpracuje z Arthurem Revé, gitarzystą i piosenkarzem  popowym. Muzycy zaprezentują zabawny i efektowny „celtycki show”, na który będą się składać autorskie piosenki o brzmieniach popowo-folkowych. Duet, który ma na swoim koncie 3 wydane płyty,  koncertował wielokrotnie we Francji (m.in. na Festiwalu Celtyckim w Lorient – największym wydarzeniu prezentującym muzykę celtycką w Europie) oraz w Ameryce Łacińskiej i na Festiwalu Gitary na Tahiti, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym odbiorem publiczności.

Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru w Domu Bretanii od 20.11.

Koncerty Outside Duo w Wielkopolsce:

29.11. g. 18

Krzyż Wielkopolski – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

30.11 g. 18

Grodzisk Wielkopolski  – Centrum Kultury Rondo

01.12. g. 17

Wągrowiec – Miejski Dom Kultury

Organizator

cropped-dombretanii.jpg

Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

 

Partnerzy

Logo XXVI DB

 

 

 

—————————-

Dni Bretanii to impreza cykliczna mająca na celu promocję Bretanii. Bretania jest regionem Francji, który mimo oddalenia od Polski (ok. 1500 km dzieli ją od granic naszego kraju) ma od wielu lat bliskie kontakty z Wielkopolską i Poznaniem (Porozumienie o współpracy pomiędzy regionami podpisane w 2005 roku. Stolica Bretanii Rennes i Poznań są miastami partnerskimi od 1998 roku). Bretania w odróżnieniu od reszty Francji ma korzenie celtyckie. Jest to miejsce atrakcyjne pod każdym względem: turystycznym, historycznym i kulturowym. Dni Bretanii, które odbywają się w Poznaniu i w różnych gminach Wielkopolski, są okazją do poznania bretońskich twórców oraz do przedstawienia wielu tematów związanych z tym regionem. Z okazji Dni Bretanii ukazuje się także Gazeta Bretońska wydawana przez Dom Bretanii, gdzie publikujemy artykuły zarówno o dzisiejszej jak i o historycznej Bretanii. Zobacz Gazetę Bretońską

Dni Bretanii odbywają się tradycyjnie w listopadzie. Wybraliśmy ten miesiąc ze względu na listopadową celtycką tradycję „oswajania” nadchodzącej zimy poprzez udział w kameralnych spotkaniach, gdzie snuje się opowieści, muzykuje, tworzy kulturową wspólnotę.

 

Plakat DUO Wrzesnia Puszczykowo  Dni Bretanii CLPWystawa fotografii Maud Bernos -plakat

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz