Dni Bretanii

XXX Dni Bretanii

14.11-10.12.2023

Bretania celtycka

Bretania jest często nazywana regionem celtyckim, ze względu na dziedzictwo kulturowe pozostawione przez Celtów (Galowie od V w.p.n.e. i Brytowie od IV w.n.e.). Celtyckość Bretanii jest dziś jednak kwestionowana przez niektórych naukowców, co silnie wybrzmiało w 2022 roku przy okazji wystawy „Celtique?” organizowanej prze Musée de Bretagne w Rennes. Zdaniem specjalistów podkreślających, że poczucie tożsamości celtyckiej Bretończyków było wykreowane w XIX wieku i karmione szeroko propagowanym romantycznym mitem celtyckości, dziedzictwo Galii Celtyckiej czy samo istnienie języka bretońskiego nie wystarczają, aby uznać ten region za celtycki… Podważany jest również celtycki charakter muzyki bretońskiej. Podczas Dni Bretanii przyjrzymy się bliżej związkom tej krainy z kulturą celtycką.

14.11 g. 18

Druidyzm w dzisiejszej Bretanii – wykład i wieczór muzyczny z Pascalem Lamourem PASCAL LAMOUR DRUIDE 1

Dużo słyszy się o druidach, ale kim oni właściwie są? Pascal Lamour – współczesny bretoński druid, zabierze nas w niezwykłą podróż do krainy dawnych Celtów, aby wspólnie odkryć naturę druidyzmu, jego filozofię i duchowość, święta, rytuały i przebieg obrzędów odbywających się na łonie Natury. Przedstawi  pradawną i wciąż kultywowaną tradycję, która pomimo braku źródeł pisanych, jest zaskakująco żywa, aktualna i uniwersalna. Pascal Lamour wykona też kilka celtyckich melodii.

 

15.11 g. 18

Apteczka druida – wykład Pascala Lamoura

Dawni celtyccy druidzi pozostawili po sobie skarbnicę wiedzy na temat leczniczego wpływu roślin na ciało, ducha i duszę człowieka. Wykład przybliży ich pradawne tradycje paramedyczne i opowie o wykorzystaniu ich odkryć w praktyce w dzisiejszej Bretanii, z uwzględnieniem profilaktyki i leczenia konkretnych schorzeń. Prowadzący przedstawi temat w niezwykle aktualnym ujęciu holistycznym, dostrzegając złożoność ludzkiej natury.

Pascal Lamour – bretoński zielarz i doktor nauk farmaceutycznych, popularyzator wiedzy i autor kilkunastu książek m.in. o druidyzmie i zielarstwie, muzyk, kompozytor.

 

fot.-Mikromomenty-Marianna-Łakomy-©-Bal-Folk-Poznan.jpg

fot.-Mikromomenty-Marianna-Łakomy-©-Bal-Folk-Poznan.jpg

18.11 g. 16-18

Warsztaty tańców bretońskich. Prowadzenie: Krzysztof Rogulski i Marta Tomczak

Tańce tradycyjne są w Bretanii powszechnie znane i popularne wśród wielu pokoleń. To głównie tańce w kręgu i korowodowe. Bretońska zabawa taneczna fest-noz (z bretońskiego „zabawa nocna”), która jest ważnym elementem życia zarówno wiejskich, jak i miejskich społeczności, została wpisana w 2012 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco jako zjawisko kulturowe. W programie warsztatów znajdą się: suite de Loudéac, an dro, kas a-barh, gawot górski.

Warsztaty skierowane są przede wszystkim do osób 18+, które miały już okazję uczyć się innych tańców bretońskich i/lub balfolkowych. Ze względu na krótki czas trwania warsztatów, tempo nauki będzie dość intensywne. Poznane tańce będzie można praktykować m.in. podczas występu zespołu Birinig Express 24.11.

Koszt: 10 zł Zapisy: agata@dombretanii.org.pl

Krzysztof Rogulski i Marta Tomczak od 13 lat nauczają tańców balfolkowych, w tym bretońskich, których uczyli się u źródeł, głównie we Francji. Pod szyldem Bal Folk Poznań organizują warsztaty i imprezy taneczne.

 

20.11 g. 18

Celtycka historia i tożsamość Bretanii – wykład Erwana Chartiera

Celtycka tożsamość Bretanii zbudowana jest na bazie mitu wielkiej starożytnej cywilizacji celtyckiej w Europie, ale także z przybyciem na Półwysep Bretoński we wczesnym średniowieczu Brytów zza kanału La Manche, co sprawiło, że Bretania jest jedynym regionem na kontynencie europejskim, w którym występuje język celtycki (bretoński). Tożsamość celtycka sprzyjała również rozwijaniu kontaktów z innymi europejskimi krajami o celtyckim rodowodzie.

21.11 g. 18

0 R

W jedności siła – bunty Bretończyków na przestrzeni dziejów – wykład Erwana Chartiera

Historia Bretanii, począwszy od średniowiecza, naznaczona jest licznymi buntami jej mieszkańców. Różne były ich przyczyny: polityczne,ekonomiczne, społeczne, narodowościowe, ekologiczne… Zdolność Bretończyków do jednoczenia się w kluczowych momentach jest jedną z cech definiujących ten naród. Omówione zostaną m.in. takie wydarzenia jak bunt Czerwonych Czapek (1675 r.), zrywy w okresie Rewolucji Francuskiej, w tym powstanie szuanów oraz najważniejsze protesty XX wieku, jak strajk robotnic wytwórni rybnych w Douarnenez (1924 r.), mobilizacja regionalistów, bunty chłopów, rybaków, robotników, a także protesty przeciwko budowie elektrowni atomowej w Plogoff (1980 r.) czy ruch współczesnych Czerwonych Czapek przeciwko podatkowi Eco Taxe (2013 r.).

Erwan Chartier – politolog, wykładowca na Uniwersytecie Rennes 2, pisarz, dziennikarz i wydawca, specjalizuje się w historii Bretanii i bretońskiego regionalizmu.

 

 

sans titre-004124.11 g. 19  Klub 2 Progi, al. Niepodległości 36

Birinig Express – koncert/fest-noz

Zespół tworzą uznani bretońscy muzycy: śpiewak Armel An Héjer, jeden z najbardziej charyzmatycznych śpiewaków Bretanii, flecista Malo Carvou, akordeonista Regis Huiban oraz gitarzysta jazzowy Philippe Gloaguen. Artyści, których łączy dogłębna znajomość i szacunek do tradycyjnej muzyki bretońskiej, są obecni od ok. 20 lat na muzycznej scenie Bretanii, gdzie są bardzo cenieni. Grają w różnych formacjach jak Joa, Skolvan, Wipidoup itp.

Nazwa Birinig Express nawiązuje do nieistniejącej już kolejki wąskotorowej kursującej w I połowie XX wieku w krainie Bigouden. Zespół powstał w 2022 roku, by połączyć wrażliwość i kreatywność poszczególnych muzyków oraz rozwijać naturalną wśród nich synergię. W ich subtelnych i wyważonych aranżacjach, dających muzykom przestrzeń do pokazania kunsztu wykonawczego oraz na improwizację, słychać rozmaite wpływy jazzu, swingu, groove’u, a nawet tanga. Razem tworzą niepowtarzalny muzyczny klimat, który podkreśla szlachetny charakter muzyki bretońskiej. Kwartet wykona muzykę do tańca.

Fest-noz (z br. zabawa nocna) to tradycyjna potańcówka bretońska, która została wpisana w 2012 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Wspólnotowy charakter tańców bretońskich, wykonywanych najczęściej w kręgu lub łańcuchu, stwarza przestrzeń do spotkania przedstawicielom różnych pokoleń i warstw społecznych oraz sprawia, że tradycja fest-noz jest wciąż silna i żywa. Ilość potańcówek w Bretanii nieporównywalna z żadnym innym regionem świata, co sprzyja różnorodności artystycznej i dbałości o najwyższy poziom muzyczny.

Armel An Héjer – śpiew
Malo Carvou – drewniany flet poprzeczny
Régis Huiban – akordeon
Philippe Gloaguen – gitara

Bilety 30 zł – sprzedaż: bilety24.pl, CIK, Dom Bretanii

Możliwość zakupu biletów również przed wejściem (płatność gotówką).

Aby przygotować się do potańcówki zajrzyj do naszych filmików instruktażowych pt. Tańczymy bretońskie.

396661534_704943838210771_3378951250000395136_n25.11 g. 15-17

Warsztaty muzyki bretońskiej z Malo Carvou

Warsztaty adresowane do muzyków amatorów, swobodnie grających na dowolnych instrumentach. Uczestnicy poznają bretońską stylistykę wykonawczą z Dolnej (zachodniej) Bretanii oraz rejonu Vannes. Efektem będą wspólnie zaaranżowane tańce bretońskie.

Malo Carvou – bretoński flecista, członek takich zespołów jak Joa, Birinig Express, Jean Charles Guichen Group, Gilles Apap & Friends, duo Carvou/Even. Nagrał w różnych składach 8 albumów z muzyką bretońską, irlandzką i autorską. W latach 2015 i 2018 prowadził w Domu Bretanii Międzynarodowe Warsztaty Flażoletowe.

Koszt: 20 zł Zapisy: agata@dombretanii.org.pl

 

 

8.12.2023 – 8.01.2024

Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17
Grégory  Pol „Odcienie bieli”wystawa fotografii
Wystawa fotografii zwierząt polarnych

Seria „Odcienie bieli” (oryginalny tytuł „Nord et Blanc”) wielokrotnie nagradzanego bretońskiego fotografa Grégorego Pola prezentuje zwierzęta polarne, jak puchacz śnieżny, renifer, niedźwiedź, zając czy lis, w ich naturalnym zimowym otoczeniu. Subtelne ujęcia tych szlachetnych, śnieżnobiałych zwierząt zostały wykonane w rejonach północnych, takich jak Laponia, wyspy Kerguelen lub Saint-Pierre-et-Miquelon, ale również we francuskiej Jurze. Fotografując zwierzęta w różnych odcieniach bieli, nierzadko na dziewiczych terenach, artysta nie tylko uwiecznia ich urodę, ale również zwraca uwagę na bezbronność żywych stworzeń wobec niszczącej działalności człowieka.

Grégory Pol – bretoński fotograf, były marynarz i płetwonurek. Pasjonuje się przyrodą, którą uwiecznia na zdjęciach, zwracając uwagę na bioróżnorodność planety oraz na zagrożenia dla środowiska i wymieranie gatunków. Dzięki uwrażliwianiu odbiorców na ważne kwestie ekologiczne, otrzymał m.in. tytuł Ambasadora Morza. Dla fotografii zrezygnował ze swojej trwającej ponad 20 lat kariery we francuskiej Marynarce Wojennej, za służbę w której otrzymał Order Zasługi Morskiej.

 

 

Dni Bretanii są współfinansowane z budżetu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Regionu Bretania.

—————————-

Dni Bretanii to impreza cykliczna mająca na celu promocję Bretanii. Bretania jest regionem Francji, który mimo oddalenia od Polski (ok. 1500 km dzieli ją od granic naszego kraju) ma od wielu lat bliskie kontakty z Wielkopolską i Poznaniem (Porozumienie o współpracy pomiędzy regionami podpisane w 2005 roku. Stolica Bretanii Rennes i Poznań są miastami partnerskimi od 1998 roku). Bretania w odróżnieniu od reszty Francji ma korzenie celtyckie. Jest to miejsce atrakcyjne pod każdym względem: turystycznym, historycznym i kulturowym. Dni Bretanii, które odbywają się w Poznaniu i w różnych gminach Wielkopolski, są okazją do poznania bretońskich twórców oraz do przedstawienia wielu tematów związanych z tym regionem. Z okazji Dni Bretanii ukazuje się także Gazeta Bretońska wydawana przez Dom Bretanii, gdzie publikujemy artykuły zarówno o dzisiejszej jak i o historycznej Bretanii. Zobacz Gazetę Bretońską

Dni Bretanii odbywają się tradycyjnie w listopadzie. Wybraliśmy ten miesiąc ze względu na listopadową celtycką tradycję „oswajania” nadchodzącej zimy poprzez udział w kameralnych spotkaniach, gdzie snuje się opowieści, muzykuje, tworzy kulturową wspólnotę.

 

 dom_bretanii_CLP_guichen_pogladowyPlakat DUO Wrzesnia Puszczykowo Dni Bretanii CLPWystawa fotografii Maud Bernos -plakat

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz