Dni Bretanii

XXIV Dni Bretanii

14-26 listopada 2017

Temat: Podróżnicy i przybysze

 

wachlarz

© G. Broudic – Musée de la Compagnie des Indes – Ville de Lorient

Program w wersji PDF

 

ML-181.E_GB_7034_W2

© G. Broudic – Musée de la Compagnie des Indes – Ville de Lorient

14.11. (wtorek, Dom Bretanii g. 18.00

„Z Lorient do Orientu. Fascynująca historia królewskiej Kompanii Indii Wschodnich”

Wykład Brigitte Nicolas, kustosza Muzeum Kompanii Indyjskiej w Lorient

Nazwa miasta Lorient w Bretanii pochodzi od pierwszego statku handlowego „Le Soleil de l’Orient” (Słońce Orientu) zbudowanego w 1671 w miejscowej stoczni dla francuskiej Kompanii Indyjskiej posiadającej monopol na handel morski z Dalekim Wschodem. Miasto stało się w XVII i XVIII wieku wielkim sklepem egzotycznych towarów, o które zabiegali kupcy z całej Francji. Dowiemy się, jak wyglądały morskie wyprawy handlowe do mitycznych Indii oraz na jakie orientalne towary czekali bogaci mieszkańcy królestwa.

Wykład będzie tłumaczony na język polski

 

ML 135 Comte d’Artois 08 GB W2 SD

© G. Broudic – Musée de la Compagnie des Indes – Ville de Lorient

15.11. (środa)

Spotkania dla uczniów z Brigitte Nicolas o dawnych wyprawach morskich do odległych zakątków świata, o życiu na XVII-wiecznych statkach handlowych, o odkrywaniu egzotycznych krain i o orientalnych towarach, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia.

Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt elwira@dombretanii.org.pl

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.  

 

16.11. (czwartek), Dom Bretanii g. 18.00Baie du Mont Saint-Michel kopia

Otwarcie wystawy fotografii Marty Tobiasz-Jouhier pt. „Moja Bretania”

Autorka zdjęć jest krakowianką, ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Rennes II. W Bretanii mieszka od ponad 20 lat. Przez kilka lat była korespondentem krakowskiego „Przekroju”. Od 2006 roku pracuje w Radzie departamentu Ille-et-Vilaine. Jest odpowiedzialna za współpracę departamentu z Indiami, Rumunią oraz anglo-normandzkimi wyspami Jersey i Guernsay. Działa w stowarzyszeniu „Polonia” z Rennes.

Fotografią zajęła się bardzo wcześnie. Od dziecka lubiła przebywać w pracowni swego wuja, znanego krakowskiego fotografa Adama Bujaka, którego obserwowała przy pracy. Jej archiwum fotograficzne poświęcone Bretanii liczy 20 tysięcy zdjęć.

Wystawa czynna będzie do 5.01.2018 w godz. 10.00-17.00.

 

21.11. (wtorek), Dom Bretanii g. 18.00

Projekcja bretońskich filmów krótkometrażowych poświęconych tematyce migracyjnej

Filmy z polskimi napisami

Wstęp wolny

le-dernier-des-cefrans „Le dernier des Céfrans” (Ostatni Francuz), reż. Pierre-Emmanuel Urcun, 2015, 15’

Rémi kręci się w życiu w kółko i aby to zmienić, decyduje się wstąpić do wojska. Nie ma jednak odwagi, by powiedzieć o tym swoim kumplom. Są to Boom, Nasser, Redouane i Moussa. Wygląda na to, że Rémi jest ostatnim rodowitym Francuzem na osiedlu… Film realizatora z Brestu nominowany w 2015 do Cezara w kategorii „film krótkometrażowy”. Film udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce.

„Le Captif” (Schwytany), reż. Gwendal Quistrebert, 2013, 17’30’’

Nocą do portu przybija statek, z którego wykrada się młody mężczyzna Nuri. Los postawi na jego drodze Alice, Francuzkę, która wiedzie poukładane życie… Zrealizowany w Breście film jest adaptacją opowiadania tureckiej pisarki i działaczki na rzecz praw człowieka Asli Erdogan

„Sous tes doigts” (Pod twymi palcami), reż. Marie-Christine Courtès, 2014, 13’sous-tes-doigts

Po śmierci babci młoda Euroazjatka zanurza się we wspomnienia  i przeżywa krok po kroku trudną historię kobiet swojej rodziny, od kolonialnych Indochin, miłości do Francuza, wojny indochińskiej aż po odosobnienie obozu przejściowego we Francji. Wyprodukowany w Rennes, obsypany nagrodami na całym świecie film animowany, nominowany do Cezara w 2016 roku. Film udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce.

 

„La Migration bigoudenn” (Migracja bigudeńska), reż. studenci Szkoły Technik Audiowizualnych Gobelins w Paryżu, 2003, 3’

Ubrane w charakterystyczne dla regionu Biguden w Bretanii czepce, kobiety spotykają się o zmierzchu na klifie, aby odbyć tajemniczy rytuał z tańczącymi naleśnikami…

 

24.11. (piątek), 20.00 Blue Note Jazz Club       WYDARZENIE!

Ganga Procession

Bretania / Indie. Muzyczne spotkanie mistrzów

Ganga mix bis

Ganga Procession jest projektem, w którym wzięli udział trzej wybitni muzycy bretońscy: Ronan Pellen (cytara), Jacques Pellen (gitary) i Sylvain Barou (flety) oraz hinduscy wirtuozi wywodzący się ze środowiska muzyki klasycznej północnych Indii jak Sukhdev Mishra, skrzypek z Waranasi (dawniej Benares), ważnego ośrodka kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu, słynącego z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges, uznawany od 20 lat za ambasadora muzyki hindustańskiej na świecie, czy Prabhu Edouard grający na instrumentach perkusyjnych (tabla, udu). Album Ganga Procession, wydany w 2016 roku przez Coop Breizh, czerpie z tradycji rag indyjskich, jazzu i muzyki celtyckiej. Te z pozoru odległe od siebie inspiracje łączą się we wspólny subtelny język muzyczny rozpięty pomiędzy medytacją i szaloną energią indyjskich ulic. Nazwa Ganga Procession nawiązuje do znanego w świecie celtyckim projektu Celtic Procession, którego liderem był Jacques Pellen, łączącego tradycyjną muzykę bretońską z jazzem.

Bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 40 zł (w dniu koncertu)

Sprzedaż: bilety24.pl, CIM, biuro klubu Blue Note, Dom Bretanii

PLAKAT GANGA PROCESSION A3

 Plakat Duo Barou-Pellen bis

25.11.(sobota) 19.30

Środa Wielkopolska Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej.

Koncert duo Pellen/Barou

Sylvain Barou – flety
Ronan Pellen – cytara

Podróż muzyczna z Bretanii i Irlandii przez Bliski Wschód aż po Indie. Wspólną pasją obu muzyków jest podróżowanie, z którego czerpią inspirację artystyczną. W swoich interpretacjach starają się zachować istotę muzyki tradycyjnej zasłyszanej w różnych zakątkach świata. Przełamują bariery, łącząc w naturalny sposób różne style, od bretońskiego i irlandzkiego po orientalne (turecki, perski czy indyjski). Celtyckie klimaty przeplatają się tu w naturalny sposób ze wschodnimi rytmami, skalami i ornamentyką. Muzycy uważają bowiem, że siła muzyki tkwi w jej różnorodności.

Wstęp wolny

 

26.11. (niedziela) 17.00

Ostrów Wielkopolski Forum synagoga

Koncert duo Pellen/Barou

 

—————————-

Impreza cykliczna mająca na celu promocję Bretanii. Bretania jest regionem Francji, który mimo oddalenia od Polski (ok. 1500 km dzieli ją od granic naszego kraju) ma od wielu lat bliskie kontakty z Wielkopolską i Poznaniem (Porozumienie o współpracy pomiędzy regionami podpisane w 2005 roku. Stolica Bretanii Rennes i Poznań są miastami partnerskimi od 1998 roku). Bretania w odróżnieniu od reszty Francji ma korzenie celtyckie. Jest to miejsce atrakcyjne pod każdym względem: turystycznym, historycznym i kulturowym. Dni Bretanii, które odbywają się w Poznaniu i w różnych gminach Wielkopolski, są okazją do poznania bretońskich twórców oraz do przedstawienia wielu tematów związanych z tym regionem. Z okazji Dni Bretanii ukazuje się także Gazeta Bretońska wydawana przez Dom Bretanii, gdzie publikujemy artykuły zarówno o dzisiejszej jak i o historycznej Bretanii. Zobacz Gazetę Bretońską

Dni Bretanii odbywają się tradycyjnie w listopadzie. Wybraliśmy ten miesiąc ze względu na listopadową celtycką tradycję „oswajania” nadchodzącej zimy poprzez udział w kameralnych spotkaniach, gdzie snuje się opowieści, muzykuje, tworzy kulturową wspólnotę.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz