Festiwal Kultur Europy – Litwa

Dom Bretanii i Litewski Instytut Kultury zapraszają

IX Festiwal Kultur Europy

Litwa

14-22 października 2017

Program w wersji PDF

Festiwal Kultur Regionów w Poznaniu - LITWA_duzy

14.X. (sobota)2 Chrystusy Frasobliwe

16.00 Muzeum Etnograficzne

Otwarcie wystawy „Smūtkeliai. Litewskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa”

Prezentacja unikatowych drewnianych rzeźb ludowych datowanych na XIX oraz początek XX wieku, pochodzących z prywatnego zbioru cenionego na Litwie kolekcjonera Gediminasa Petraitisa. W czasie otwarcia wystawy na gęślach zagra Žemyna Trinkūnaitė

Kuratorki: Aneta Skibińska, dr Joanna Minksztym

 

15.X. (niedziela)

g. 17.00 Dom Bretanii

Rozmowa Litwina z Polakiem, czyli dialog dwóch autorów średniego pokolenia – Herkusa Kunčiusa i Piotra Kępińskiego

Prowadzenie: prof. dr hab. Piotr Śliwiński (Instytut Filologii Polskiej UAM)

Alis Balbierius - Herkus Kuncus

fot. Alis Balbierius

Punktem wyjścia do dyskusji o Litwie współczesnej, o historii, a także o wzajemnych konfliktach, nieporozumieniach i zrozumieniu będzie książka Kunčiusa i Kępińskiego „Rozmowa Litwina z Polakiem” a także zbiór esejów Kępińskiego o literaturze litewskiej „Litewski spleen” (wydawca Kolegium Europy Wschodniej). 

Adam Michnik w przedmowie do „Rozmowy Litwina z Polakiem” napisał: „Ta książka jest pochwałą rozmowy, nie tylko między przedstawicielami tej samej generacji, ale także między krajami, ponieważ ich ustami wypowiedziane zostają doświadczenia państw, w których więcej jest podobieństw niż stereotypowych różnic.”

„Piotr Kępiński i Herkus Kunčius zasiadają do polsko-litewskiej rozmowy bez uprzedzeń, kompleksów i fobii, a przy tym nie unikają tematów trudnych i kontrowersyjnych. Czynią to lekko, bez rozdrapywania ran, za to z dużą dozą humoru i dystansem do rzeczywistości.” (Dominik Wilczewski, „Rozmowa ludzi wolnych – recenzja książki Rozmowa Litwina z Polakiem” – Przegląd Bałtycki, 22.03.2016)

Herkus Kunčius – litewski pisarz, dramaturg, eseista i krytyk teatralny. Były prezes litewskiego PEN Clubu. W Polsce ukazała się m.in. jego powieść „Litwin w Wilnie” (Kolegium Europy Wschodniej 2014).

Piotr Kępiński – poeta, krytyk literacki, publicysta. Był zastępcą redaktora naczelnego „Czasu Kultury” oraz szefem działów kulturalnych w takich czasopismach jak „Dziennik” czy Newsweek”. W latach 2007-2016 był jurorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

  

16.X. (poniedziałek)

g. 18.00 Dom Bretanii

Projekcja litewskich filmów krótkometrażowych

 „Powrót” (Namo) reż. Gabrielė Urbonaitė 19’ 2016

Początkująca aktorka wraca z Hollywood do swego rodzinnego Wilna. Uświadamia sobie, jak bardzo zmienili się ludzie i samo miasto.

 

„Pies” (Sobaka) reż. Domas Petronis 10’ 2014

Para postanawia uśpić swojego psa, co prowadzi do kłótni. W jakich okolicznościach stajemy się panami czyjegoś życia? Które metody zabijania są dopuszczalne? Kiedy życie staje się przedmiotem? Paradoks zabijania w sposób humanitarny.

 

Dogs_life„Pieskie życie” (Šuns dienos) reż. Ieva Veiverytė 24’  2013

Dla 50-letniej Diane pomysł wypuszczenia psa na wolność kończy się tragicznie – czworonoga przejeżdża samochód. Pochówek staje się dla kobiety prawdziwym wyzwaniem, gdyż do tej pory, podejmując decyzje, była podporządkowana matce.

THE NOISE MAKER reż. Karolis Kaupinis

 

„Wiele hałasu o nic” (Triukšmadarys), reż. Karolis Kaupinis, 20’, 2014

W oczekiwaniu na przyjazd delegacji z ministerstwa, dyrektor prowincjonalnej szkoły robi wszystko, by zamaskować niedobór uczniów i nie doprowadzić do zamknięcia placówki.

Wybór filmów, współpraca: Festiwal Filmów Krótkometrażowych „ŻubrOFFka”

Wstęp wolny

 

17.X. (wtorek)The Missing Picture

g. 18.00 Dom Bretanii

Otwarcie wystawy ilustracji Kęstutisa Kasparavičiusa oraz spotkanie z Autorem dla dzieci (od 6 lat) i rodziców na temat „Jak powstają książki dla dzieci?”

Prowadzenie: Krystyna Adamczak (Księgarnia „Z Bajki”) 

 

Ceniony litewski ilustrator i pisarz Kęstutis Kasparavičius jest autorem ciepłych, pogodnych książek, które pokochały dzieci na całym świecie. Jego książki przetłumaczono na 22 języki. Jego delikatne akwarelowe ilustracje przedstawiają w sposób dowcipny i poetycki zwierzęta, postaci fantastyczne, owoce, budynki… We wrześniu 2017 w wydawnictwie Ezop ukazała się jego książka pt. „Zaginiony obraz” – na spotkaniu będzie można zakupić tę książkę.

Kęstutis Kasparavičius opowie o swoich książkach i ilustracjach pokazywanych na wystawie i wytłumaczy dzieciom jak powstają ilustracje do książek, jak wygląda proces tworzenia postaci i odpowie na wszelkie pytania maluchów i dorosłych na temat jego pracy jako pisarza i ilustratora.

 

18.X. (środa)

g. 18.00 Dom Bretanii

fot. Monika Penkūkū

fot. Monika Penkūkū

Tajemnice wielokulturowego Wilna. Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė

Prowadzenie: Michał Nogaś

Kristina Sabaliauskaitė jest doktorem historii sztuki, uznanie zdobyła jako autorka bestsellerowej sagi pt. „Silva Rerum”, która opowiada o losach kilku pokoleń szlacheckiej rodziny Narwojszów. W Polsce ukazał się jej pierwszy tom (drugi w przygotowaniu w Wydawnictwie Literackim), którego akcja toczy się w XVII-wiecznym Wilnie. Autorka z pasją i pieczołowitością odmalowała realia tych czasów. Popularność sagi sprawiła, że Litwini zaczęli inaczej postrzegać rolę polsko-litewskiej arystokracji w swej historii, a w Wilnie powstały trasy turystyczne śladami bohaterów „Silva Rerum”.

Gospodarz spotkania Michał Nogaś był w latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia, gdzie współtworzył programy kulturalne, zajmując się m.in. promocją nowości książkowych. Obecnie prowadzi audycje o literaturze w serwisie internetowym Gazety Wyborczej.

 

19.X. (czwartek)

Kino Muza

Tani czwartek z kinem litewskim

Bilety 8 zł 

g. 17.00 „Powrócić w twe ramiona” (Kai apkabinsiu tave), Litwa-Polska-Niemcy, 90’, 2010, reż. Kristijonas Vildžiūnas

Młoda Litwinka Rūta przebywająca na emigracji w USA, przyjeżdża w 1961 roku do Berlina, by po 14 latach rozłąki spotkać się ze swoim ojcem, znanym pisarzem mieszkającym w ZSRR. Bohaterowie nie wiedzą, że Berlin podzieli wkrótce Mur, a ich spotkanie, na skutek działań agentów KGB, nie będzie takie, jak sobie wymarzyli. Film inspirowany autentyczną historią, prezentuje liczne zdjęcia archiwalne, świetnie oddając atmosferę napięcia pomiędzy Wschodem i Zachodem w szczytowym okresie Zimnej Wojny.

BILETY

g. 18.45 „Szron” (Šerkšnas), Litwa-Francja-Ukraina-Polska, 132’, 2017, reż. Šarūnas Bartas 

Film Šarūnasa Bartasa, ulubieńca międzynarodowej krytyki filmowej,  jest opowieścią o dwójce młodych Litwinów, którzy wyruszają jako wolontariusze z pomocą humanitarną na wschód Ukrainy, do Donbasu. Wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by na własnej skórze poczuć wojnę. Minimalistyczny film drogi o mocnej uniwersalnej wymowie. Wśród aktorów drugiego planu występują Vannessa Paradis, Andrzej Chyra i Weronika Rosati. Film jest litewskim kandydatem do Oskara.

 BILETY

g. 21.00 „Lato Sangaile” (Sangailės vasara), Litwa-Francja-Holandia, 88’, 2015, reż. Alantė Kavaïtėlato Sangaile

Siedemnastoletnia Sangailė spędza z rodzicami wakacje nad jeziorem. Fascynują ją samoloty, jednak nigdy nie latała, ze względu na paniczny lęk wysokości. W czasie pokazu lotniczego poznaje przebojową Austė. To spotkanie i namiętność, która rozwinie się między dziewczynami, pozwoli Sangailė pokonać własne ograniczenia. Film otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na festiwalu w Sundance. Był prezentowany na wielu festiwalach filmowych (Berlinale Panorama, Camerimage, Litewski Festiwal Filmowy, festiwale w Sztokholmie, Warszawie, Atenach).

BILETY

Informacje i bilety TUTAJ

 

20.X. (piątek

g. 19.00 Scena na Piętrze
Bilety 10 zł
Sprzedaż: Dom Bretanii, bilety24.pl

fot. D.Matvejev

fot. D.Matvejev


Monodram Birutė Mar pt. „Anioły Dostojewskiego”

Birutė Mar jest aktorką Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują monodramy, które przyniosły jej międzynarodowy rozgłos. Uważana jest za jedną z najciekawszych artystek teatru jednego aktora w Europie, jest laureatką wielu nagród na międzynarodowych festiwalach. W monodramie „Anioły Dostojewskiego” wciela się w piękne, dobre postaci z powieści Dostojewskiego, dzięki którym żyje prawda i mądrość, sumienie i swoboda wyboru, miłość i wiara. Przemówią do nas Nastieńka z „Białych Nocy”, książę Myszkin z „Idioty”, Mikołaj Stawrogin z „Biesów”…

Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Birutė Mar

Przekład z rosyjskiego: Adam Pomorski

Spektakl w języku rosyjskim z polskimi napisami

 

 

21.X. (sobota)

g. 10.00-13.00 Akademia Kulinarna SPOT. to EAT (ul. Dolna Wilda 87)

Warsztaty kulinarne „Tradycyjna kuchnia litewskich Żydów”.

Prowadzenie: Nida Degutienė – pisarka, blogerka kulinarna www.nidosreceptai.lt, animatorka cotygodniowego programu What’s for dinner, chef? w litewskim radiu i TV. Wychowana na Litwie w turystycznej miejscowości Druskienniki, gdzie dzięki mamie i gościom poznała sekrety żydowskich potraw. Autorka dwóch książek kulinarnych „A passion for Israel”  oraz „Smaki Izraela” uznaną za najlepszą książkę w kategorii Kuchni Żydowskiej w największym na świecie konkursie literatury kulinarnej Gourmand World Cookbook Awards w 2015 roku.  

W menu warsztatów znajdą się m.in. knysze ziemniaczane, przekąska z siekanego śledzia oraz kurczak w sosie cytrusowo-anyżowym.

Cena 170 zł, zapisy akademia@spot.poznan.pl

Więcej o warsztatach: http://spot.poznan.pl/pl/node/3966

 

2 Chrystusy Frasobliweg.16.00 Muzeum Etnograficzne

„Święci na drodze” – spotkanie na wystawie Smūtkeliai. Litewskie świątki z kolekcji Gediminasa Petraitisa z opowieścią o ludowej rzeźbie i litewskich krzyżach przydrożnych. 

Prowadzenie: kuratorka Aneta Skibińska

 

21.X. (sobota) – WYDARZENIE!

g. 19.00 Blue Note
Bilety 20 zł (przedsprzedaż)/30 zł (w dniu koncertu)

Sprzedaż : bilety24.pl, CIM, biuro klubu Blue Note, Dom Bretanii

Koncert Tree Stones Quartet

Kęstutis Vaiginis – saksofony (Litwa)
Dmitrij Golovanov – fortepian (Litwa)
Peedu Kass – kontrabas (Estonia)
Kaspars Kurdeko – perkusja (Łotwa)
.

Kwartet Tree Stones skupia najlepszych improwizatorów młodej sceny jazzowej krajów bałtyckich. Znani w Europie wirtuozi są absolwentami renomowanych uczelni muzycznych w swoich krajach i za granicą, mają na swoim koncie wiele sukcesów w międzynarodowych konkursach jazzowych. Ich kompozycje łączą jazz tradycyjny z nowoczesnym oraz z takimi stylami jak free jazz, classic/jazz crossover czy z muzyką eksperymentalną i elektroniczną. Tree Stones Quartet inspiruje się również hard bopem oraz latin jazzem.

 

22.X. (niedziela)

g. 18.00 Dom Bretanii

„Pieśni wielokulturowego Wilna” – recital Marii Krupowies (śpiew, gitara)

Artystka jest wykonawczynią pieśni narodów Europy Środkowo-Wschodniej oraz folklorystką. Wzrastając w atmosferze wielokulturowego Wilna i słysząc w rodzinie stare ballady szlacheckie oraz pieśni ludowe polskie i białoruskie, litewskie i żydowskie, zaczęła w latach 90-tych zbierać pieśni polskie na Litwie oraz wykonywać je przy akompaniamencie gitary. Z czasem jej repertuar urósł do pieśni w 20 językach: polskim, białoruskim, litewskim, rosyjskim, jidysz, hebrajskim, tatarskim, karaimskim, romskim i innych. Maria Krupowies obroniła pracę doktorską na temat polskiej pieśni na Litwie w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Uczyła jidysz oraz historii muzyki żydowskiej  na Uniwersytecie Wileńskim. W latach 90-tych była częstym gościem Polskiej Telewizji i Radia, szczególnie Centrum Sztuki Ludowej Radiowej Dwójki. Koncertowała w wielu krajach Europy, USA, Kanadzie, Izraelu i Japonii. Nagrała 7 albumów, w tym we współpracy z Polskim Radiem oraz muzykami z Polski.

Wejściówki 5 zł (dostępne w sekretariacie Domu Bretanii od 16.X.)

 

W dniach 20-22.X. Festiwal będzie się odbywał także w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu – program www.ckis.kalisz.pl

 

Loga

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz