Festiwal Kultur Europy

XV FESTIWAL KULTUR EUROPY

WALONIA I BRUKSELA

16-22.10.2023 

Leo Belgicus, mapa opublikowana przez Claesa Jansz. Visschera ok. 1609-1621, fot. moartravel.com16.10 (poniedziałek) g.18.00

„Belgia przed Belgią” – wykład prof. Anny Loby

Dzisiejsza Belgia to nie tylko kraj w samym centrum zjednoczonej Europy, lecz także prawdziwy tygiel kultur, języków i tradycji. Mimo że jako niezależne państwo ukonstytuowała się dość późno, bo dopiero w 1830 roku, ma za sobą nadzwyczaj bogatą przeszłość, zdeterminowaną ­ – między innymi – przez wpływy francuskie, niderlandzkie, austriackie i hiszpańskie. To właśnie wydarzenia z minionych stuleci, obfitujące w dramaturgiczne  zwroty akcji, zadecydowały o współczesnym obliczu tego niezwykłego kraju, a dziedzictwo kulturalne, artystyczne i intelektualne, wniesione niegdyś przez różne narody, stanowi niezbywalny składnik jego tożsamości.

Zdjecie317.10 (wtorek) g. 18.00

„Płaski kraj” i jego mieszkańcy – rozważania wokół belgijskiej tożsamości – wykład dr Joanny Teklik

Belgia kojarzy nam się zwykle z frytkami i czekoladą, ale warto zastanowić się, jaki naprawdę jest ten kraj – skąpany w deszczu i melancholijnej mgle Północy, z niebem szarym zbyt, jak śpiewał Brel, by nie wybaczyć mu? Belgiem być, czyli kim? Flamandem, Walonem, a może mieszkańcem Brukseli? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w artystycznym i literackim dziedzictwie Belgii. Zbuntowana awangarda, fantastyka, nadrealizm, komiks i kryminał ukazują prawdziwie belgijski charakter, a walońsko-flamandzka dwoistość, sztuka kompromisu, autoironia i poczucie humoru czynią z Belgii kraj o tyle wyjątkowy co, cytując jednego z jej czołowych pisarzy, najbardziej nierealny na ziemi.

169390459468818.10 (środa) g. 18.00

„Inspirująca Bruksela”- wykład prof. Danuty Walczak-Delanois

Bruksela, ze względu na swe położenie i historię, a także fascynujące zabytki i wspaniałe rzemiosło, od wieków przyciąga do siebie nowych mieszkańców. Tym, którzy przybywają do Brukseli z najdalszych zakątków świata, ukazują się jej różne ciekawe oblicza: miasto królów i żebraków, miasto instytucji europejskich, wielojęzyczne miasto spotkań intelektualistów, wynalazców, artystów oraz rzemieślników. Kluczem do opowieści o Brukseli będzie jej inspirujący potencjał  (arrasy, koronki, czekolada…), ale też tamtejsze instrumenty muzyczne, budowle, książki i rośliny. Każdy odnaleźć tu może własną inspirację.

 

19.10 (czwartek) g. 18.00

©OUR PLACE World Heritage Collection.

©OUR PLACE World Heritage Collection.

 „Victor Horta. Secesja pomiędzy gotykiem a modernizmem” – wykład dr Przemysława Głowackiego

Victor Horta uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców secesji. Na wykładzie poznamy jego realizacje oraz zastanowimy się nad genezą stylu słynnego belgijskiego architekta, nad źródłami jego inspiracji oraz okolicznościami powstania Art nouveau. Postawimy pytanie o wkład Victora Horty w rozwój architektury XX wieku. Spotkanie będzie inspirującą wycieczką po secesyjnej Brukseli, gdzie znajduje się większość budynków jego autorstwa.

19.10 (czwartek) g. 20.30 – Kino Muza

Projekcja filmu „Tori i Lokita”, reż. Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne, 2022, 88’

Bilety: 12 zł

20.10 (piątek) g. 17.00 – Kino Muza

Projekcja filmu „Nasze zmagania” (Nos batailles), reż. Gulliaume Senez, 2018, 98’

Bilety: 12 zł

20.10 (piątek) g. 18.00 – Akademia Kulinarna SPOT. to EAT, ul. Dolna Wilda 87

Kuchnia belgijska- warsztaty kulinarne z Mają Skorupską

Zapisy i informacje

21.10 (sobota) g. 15.00 – 17.00 – Retro Dance Studio, ul. Wielka 19/4

Warsztaty tańców balfolkowych dla początkujących
Prowadzenie: Krzysztof Rogulski i Marta Tomczak

Uczestnicy poznają kilka tańców balfolkowych, tj. pochodzących głównie z zachodnich regionów Europy tańców tradycyjnych, które zyskują od kilkunastu lat w Polsce coraz większą popularność. W programie nauka tańców w parach jak scottish, walczyk, mazurka, polka lub bourrée, a także tańców w korowodzie, w kręgu lub w łańcuchu (cercle circassien, chapelloise, rond d’Argenton, andro).  Warsztaty przygotują do potańcówki z duo Macke – Bornauw (22.10). Nie trzeba przychodzić w parach!

Udział bezpłatny. Zapisy: agata@dombretanii.org.pl

21.10 (sobota) g. 17.00 – Kino Muza

Projekcja filmu „Zatrzymać” (Keeper), reż. Gulliaume Senez 2015, 96’

Bilety: 12 zł

22.10 (niedziela) g. 18.00 – Klub 2 Progi (al. Niepodległości 36)

„Curly music” – koncert duetu Macke – Bornauw  z potańcówką balfolkową

Bilety: 35 zł

 

Curly Music_koncert

 

 

 

 

ARCHIWALNE EDYCJE

FKE