Festiwal Kultur Europy

_DSC0432-001

fot. Agnieszka Wielińska

Dom Bretanii w Poznaniu

 

zaprasza

 XI Festiwal Kultur Europy

Gruzja

საქართველო

14-20 X 2019

 

 

Dom Bretanii zaprasza na kolejną odsłonę Festiwalu Kultur Europy. Tym razem zajrzymy do Gruzji, kraju leżącego na pograniczu Europy i Azji, który buduje demokrację, zmagając się z wieloma przeciwnościami. Gruzję najczęściej kojarzymy z ZSRR, z Kaukazem i z winem. Festiwal pozwoli na spotkanie z jej starożytną historią, z niezwykłym językiem i pismem, a także odsłoni wewnętrzne problemy związane z sytuacją geopolityczną. Po raz pierwszy do Polski przyjedzie Dini Virsaladze – pierwsza dama gruzińskiego jazzu.

Program w wersji PDF

14 X (poniedziałek) Dom Bretanii

Dzieci Marsa fot. Thoma Sukhashvili18.00

Thoma Sukhashvili –  „Dzieci Marsa”

Otwarcie wystawy fotografii

 Są nas miliony. Wszyscy mamy tego samego ojca, który nazywa się Mars. Przez niego nie budzimy się u siebie w domu, nie bawimy się, nie mamy dzieciństwa. Zawsze przez lata nosimy te same, za duże na nas ubrania. Musimy zachowywać się jak dorośli, kierować, nie przestrzegając przepisów.

Nie rozmawiamy z obcymi. Mamy wiele marzeń, ale są one głęboko ukryte. Jest w nas nadzieja, że w przyszłości gdzieś tam dorośniemy i wreszcie zostaniemy dziećmi.

Thoma Sukhashvili  pochodzi z Osetii Południowej, obecnie mieszka w Tbilisi. Studiuje Psychologię na Gruzińskim Instytucie Spraw Publicznych (GIPA) i pracuje dla kilku organizacji pozarządowych. Jest koordynatorem projektu „US Embassy Bookmobile”. Pracuje także jako niezależny fotograf prasowy. Jest współzałożycielem Gruzińskiego Kolektywu Fotograficznego 90’x Collective, skupiającego fotografów urodzonych w latach dziewięćdziesiątych. Fotografie prezentowane w ramach projektu „Dzieci Marsa” zostały wykonane na osiedlach dla przesiedleńców wewnętrznych w Gruzji.

 

18.30

 „Jak zbudować życie na nowo? Długofalowe skutki konfliktu na przykładzie funkcjonowania osiedla dla przesiedleńców wewnętrznych w Tserovani” – wykład Łukasza Bejmy

Rosyjsko – gruzińska wojna w Osetii Południowej w 2008 r., choć trwała tylko kilka dni, wpłynęła  na losy całej Gruzji i pojedynczych ludzi. Osetia Południowa stała się drugą, po Abchazji, częścią Gruzji, nad którą rząd w Tbilisi stracił kontrolę. W wyniku wojny 28 tysięcy jej dotychczasowych mieszkańców stało się przesiedleńcami wewnętrznymi (ang. IDPs, Internally Displaced Persons). Część z nich zamieszkała w specjalnie wybudowanych dla nich przez rząd osiedlach. W największym, Tserovani (ok. 20 km od Tbilisi), wybudowanym w 3 miesiące pod koniec 2008 zamieszkało 8 tysięcy przesiedleńców. 2002 identyczne budynki, każdy o powierzchni 60 m², miały stać się tymczasowym schronieniem, z czasem także nowym domem. Tak się jednak nie stało i  marzeniem wielu mieszkańców Tserovani jest wciąż bezpieczny powrót do rodzinnych miejscowości.

Łukasz Bejma – absolwent Wschodoznawstwa w Instytucie Wschodnim UAM. Od sierpnia 2018 do czerwca 2019 r. mieszkał w Gruzji w Tserovani IDP Settlement, gdzie w ramach programu Wolontariatu Europejskiego  pracował w lokalnej organizacji pozarządowej „For Better Future”.

 

georgian-flag-4132738

Fot. Pixabay.com

15 X g. (wtorek)  Dom Bretanii g.18.00

„Tożsamość Gruzinów. Z czego Gruzini są dumni?” – wykład dr. Davida Kolbai

Gruzini ukształtowali się jako grupa etniczna już w początkach I tysiąclecia p.n.e. W kolejnych wiekach we wschodniej Gruzji powstało państwo Iberia (Kartlia), która przyjęła chrześcijaństwo w 325 r. a w zachodniej – Kolchida (chrzest w VI w.). Za panowania króla Wachtanga Gorgasali, kościół w Iberii staje się niezależny, podlegając jedynie własnemu patriarsze – katolikosowi. Wprowadza nawet  własną rachubę czasu opartą na tradycjach syryjskich. W wieku V i VI  intensywnie tłumaczono na gruziński z greki, syryjskiego i armeńskiego najważniejsze wówczas teksty dla cywilizacji europejskiej – Ewangelie, Psalmy Dawida, Biblia i traktaty liturgiczne. Powstała wówczas również gruzińska literatura historyczna. Iberowie utrzymywali ścisłe kontakty ze światem bizantyjskim, chrześcijańską Palestyną i Syrią.

Dr David Kolbaia – Gruzin, historyk, kartwelolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Seminarium Kaukaskiego Studium Europy Wschodniej UW. Redaktor naczelny pisma naukowego “Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies”. Przewodniczący Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków.

 

16 X (środa) Dom Bretanii g. 18.00Royal_charter_of_King_Erekle_II

Wykład na temat języka gruzińskiego – dr David Kolbaia i Sofio Jvania

Pismo gruzińskie powstało prawdopodobnie na przełomie IV i III w. p.n.e., za panowania króla Parnawaza. Jego pochodzenie nie jest znane. Uznaje się różne teorie na temat autochtoniczności alfabetu gruzińskiego, jego związków z alfabetem greckim i pismem północno-semickim. Po chrystianizacji Gruzji powstała  potrzeba zestawienia alfabetu gruzińskiego z greckim. 23 litery zachowują porządek grecki, dalszych 12 dodatkowych, wyraża głoski nieistniejące w języku greckim. Gdzie więc należy szukać korzeni alfabetu gruzińskiego, materiału, na którym został oparty?

Sofio Jvania – lektorka języka gruzińskiego w Szkole Języków Wschodnich Studium Europy Wschodniej UW. Sekretarz naukowy “Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies”.

 

17 X (czwartek) Kino Muza

Tani Czwartek z kinem gruzińskim

Bilety: 8 zł

17.15 „Wino we krwi” reż. Emily Railsback, 2018 (78’)wino_we_krwi_3.jpeg_standa

Gruzja nazywana jest ojczyzną wina, to na jej terenach znaleziono najstarsze dowody jego istnienia (ok. 4 tys. lat p.n.e.). Szczególna metoda produkcji miejscowego wina polega na tym, że winogrona fermentują w zakopanych w ziemi glinianych amforach. Reżyserka filmu, Amerykanka Emily Railsback oraz Jeremy Quinn, amerykański sommelier odwiedzają gruzińskie winnice i rozmawiają z ich właścicielami. Film, nakręcony iPhonem 6, pokazuje, jak w Gruzji dzięki rodzinnym małym wytwórniom odradza się zapomniana kultura wina i jego produkcja.

Wyspa kukurydzy filmweb18.45 „Wyspa kukurydzy” reż. George Owaszwili, 2014 (100’) 

Akcja filmu toczy się na wysepce na rzece Inguri, stanowiącej naturalną granicę pomiędzy Abchazją i Gruzją. Uprawiający tu kukurydzę dziadek i jego nastoletnia wnuczka staną się mimowolnymi świadkami działań wojennych (mowa o krwawej wojnie abchasko-gruzińskiej z 1992). Film zajął I miejsce w konkursie MFF w Karlowych Warach oraz zdobył Nagrodę Publiczności na Tofifest w Toruniu.

scary-mother20.45 „Groźna matka” reż. Ana Uruschadze, 2018 (107’)

Dramat psychologiczny rozwijający się niczym thriller. Manana jest kobietą z blokowiska, znajdującą się na skraju załamania nerwowego. Rozdarta między rodziną a pasją pisania, porzuca swoje dawne życie, aby pisać książki o dręczących ją obsesjach. Film przyniósł młodej 27-letniej realizatorce, córce Zazy Uruschadze (twórcy „Mandarynek”), kilka nagród na międzynarodowych festiwalach. Polska lista dialogowa udostępniona przez Gamardżoba kino w Warszawie.

 

18.X. (piątek) Dom Bretanii g. 17.30

„Zapomniana historia obozu 0331 w Kutaisi” – wykład Izabeli Wesołowskiej

W obozie NKWD w Kutaisi, w latach 1945-1947, było przetrzymywanych ok. 1700 Polaków z Wileńszczyzny, w większości byłych żołnierzy AK. I. Wesołowska nagrała relacje żyjących byłych więźniów, z mieszkańcami Kutaisi szukała śladów obozu, rozmawiała z gruzińskimi historykami, przeszukiwała archiwa. Wiele się dowiedziała o obozowej rzeczywistości, zakazanych miłościach, zespole muzycznym ćwiczącym za drutami oraz o buncie więźniów.

Izabela Wesołowska – absolwentka UAM. Na uniwersytecie Viadrina pracowała nad doktoratem nt. konfliktów wojennych i ich recepcji w prasie.

 

18 X (piątek)  Dom Bretanii godz. 18.30Gruzja a Rosja

„Gruzja a Rosja”  – wykład dr. hab. Krzysztofa Fedorowicza

Relacje gruzińsko-rosyjskie to od momentu rozpadu ZSRR skomplikowany proces dekompozycji Gruzji. Rosja za wszelką cenę pragnie zatrzymać Gruzję w swojej strefie wpływów i robi wszystko, aby to osiągnąć. Dla Moskwy dobra Gruzja to słaba Gruzja, uwikłana w wewnętrzne konflikty, separatyzm, wojny. Rosja nie chce pozwolić na budowę demokratycznego państwa na Kaukazie, które byłoby „złym przykładem” dla innych. Dlatego wykorzystuje i odmraża wszelkie konflikty, które powodują w Gruzji chaos i zamieszanie. Najlepszym przykładem jest wspieranie separatyzmów, co doprowadziło do proklamowania tzw. państw  nieuznawanych, Abchazji i Osetii Południowej. Obecnie ma miejsce tzw. borderyzacja, czyli nielegalne przesuwanie granicy tych parapaństw wewnątrz Gruzji. Przeciętny turysta pijący wino w centrum Tbilisi nie ma świadomości, że 35 kilometrów od niego stacjonują rosyjskie oddziały wojskowe, które pilnują tzw. granicy Osetii Południowej.

Dr hab. K. Fedorowicz – adiunkt w Zakładzie Badań nad Przemianami Politycznymi i Społecznymi Europy Wschodniej i Azji Instytutu Wschodniego UAM.

 

19 X (sobota) Dom Bretanii

Kazbek OK - fot. Agnieszka Wielińska

fot. Agnieszka Wielińska

14.00

 „Kazbek – cała prawda o szczycie i życiu u jego stóp”  – spotkanie z Ewą Stachurą  

Kazbekiem nazwali go Rosjanie. Dla Gruzinów to Mkinwarcweri, czyli „Lodowa góra”. Podczas spotkania dowiemy się, jak zorganizować wyprawę na Kazbek tak, aby stała się najlepszą przygodą w życiu, jak żyje się Polce w małej gruzińskiej wiosce na końcu świata oraz jak turystyka zmienia lokalne zwyczaje i tradycje, a także czy Gruzini są naprawdę tak gościnni jak się mówi. Usłyszymy wiele historii z Kazbekiem w tle.

Ewa Stachura – właścicielka agencji górskiej Mountain Freaks. Mieszka na stałe w Gruzji u stóp Kazbeku. Góry były jej pasją od lat, jednak fakt, że zamieszkała na Kaukazie, pozostaje największą niespodzianką dla niej samej.

Lukasz Cieśla P1010751-1000-1000

fot. Łukasz Cieśla

15.15

„Zapytaj mnie o Gruzję” – spotkanie z Łukaszem Cieślą

Opowieść o współczesnej Gruzji, jej paradoksach, blaskach i cieniach, ze sporą dawką mniej oczywistych scen z pogranicza gruzińskiej biesiady, ludowego rugby, ulicznej polityki, historii nie znowu takiej najnowszej, cmentarzy i sportu.

Łukasz Cieśla – dziennikarz, od 2005 r. jeździ do Gruzji.  Należy do „Kavkaz Brothers”, autorskiego biura wypraw z siedzibą w Batumi.

Aby był pokój i chleb16.30

Prezentacja polskich filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Fundację Human Docs, zajmującą się szerzeniem świadomości społecznej na tematy globalne i prowadzącą działalność analityczną dotyczącą obszaru byłego ZSRR:

„Aby był pokój i chleb”, 2011 (34’) – film o mieszkańcach wsi Nikozi leżącej przy granicy pomiędzy Gruzją a okupowanymi przez Rosję  terenami Osetii Południowej.

„Życie na prowincji”, 2016 (22’) – film o Tkibuli, niegdyś górniczym, dziś opustoszałym mieście w środkowej Gruzji.

Wstęp wolny

 

20 X (niedziela) Blue Note Jazz Club g. 18.00Dini_Virsaladze min

DINI VIRSALADZE – PIANO SOLO

Pierwsza Dama gruzińskiego jazzu po raz pierwszy w Polsce!

Dini Virsaladze pochodzi ze znanej gruzińskiej rodziny muzycznej. Ukończyła konserwatorium w Tbilisi w klasie fortepianu i organów.  Zaczynała karierę jako pianistka i klawesynistka w Orkiestrze Kameralnej Tbilisi pod dyrekcją Vadima Shubladze.  Od 1993 poświęciła się jazzowi, od razu zdobywając nagrody (Festiwal Jazzowy w Nowosybirsku) oraz uznanie publiczności i środowiska muzycznego. Od 2003 grała w Tbilisi Big Band pod kierunkiem  Giviego Gachechiladze, zdobywając laury na Monte Carlo International Jazz Awards (2006), gdzie wyróżniono jej grę i zaangażowanie w promocję jazzu. Dini Virsaladze występuje od lat solo i ze swoim trio na całym świecie (m.in. w Niemczech, Francji, USA, Indiach, Szwajcarii…), jest cenioną kompozytorką oraz wykłada w  konserwatorium w Tbilisi. Na koncercie usłyszymy standardy jazzowe, kompozycje autorskie oraz  jazzowe interpretacje gruzińskiego folku.

Bilety 30 zł (przedsprzedaż) 40 zł (w dniu koncertu)

Sprzedaż: Bilety24.pl, CIK, biuro klubu Blue Note, Dom Bretanii

 

Organizator

cropped-dombretanii.jpg

Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

 

Partnerzy

Logo FKE Gruzja

 

dom_bretanii_CLP_festwial_kultur_plik_pogladowy

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz