Aktualny program

LISTOPAD W DOMU BRETANII

Program w wersjii PDF

6.11 (środa), g. 18.00 behind the scenes of Israels Arab warriors 2

Projekcja filmu dokumentalnego „Arabscy wojownicy Izraela” (Israel’s Arab Warriors), reż. Oren Rosenfeld, 2016 (50’) w ramach III Przeglądu Filmów o Tematyce Żydowskiej (6-10.11.2019) organizowanego przez Dom Spotkań – Miasteczko Poznań

W Siłach Obronnych Izraela służą również Arabowie, którzy składają przysięgę wierności na Koran. Co ich skłoniło do takiego wyboru kariery zawodowej? I co myślą o ich służbie wojskowej najbliżsi, osoby z ich otoczenia i palestyńscy politycy?

Po projekcji spotkanie z reżyserem Orenem Rosenfeldem na temat prezentowanego filmu oraz innych realizowanych przez niego projektów („Converts”, „Goly Vegans” i „Mumbai Jews”).

Wstęp wolny

La-loi-de-la-jungle-Critique213.11 (środa), g. 18.00

Film „Prawo dżungli”, reż. Antonin Pertjatko, 2016 (99’), prod. Francja.

Marc Châtaigne jako stażysta Ministerstwa Norm zostaje wysłany do Gujany, aby nadzorować wytyczne Unii Europejskiej przy budowie pierwszego w Amazonii krytego stoku narciarskiego. Podczas wyprawy mężczyznę nie opuszcza pech. 

Film z polskimi napisami. Udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce. Wstęp wolny.

Do 14.11

Thoma SukhashviliDzieci Marsa fot. Thoma Sukhashvili

„Dzieci Marsa” – wystawa fotografii

W ramach XI Festiwalu Kultur Europy – Gruzja

Są nas miliony. Wszyscy mamy tego samego ojca, który nazywa się Mars. Przez niego nie budzimy się u siebie w domu, nie bawimy się, nie mamy dzieciństwa. Zawsze przez lata nosimy te same, za duże na nas ubrania. Musimy zachowywać się jak dorośli, trzymać kierownicę, nie przestrzegając przepisów.

Nie rozmawiamy z obcymi. Mamy wiele marzeń, ale są one głęboko ukryte. Jest w nas nadzieja, że w przyszłości gdzieś tam dorośniemy i wreszcie zostaniemy dziećmi.

Thoma Sukhashvili  pochodzi z Osetii Południowej, obecnie mieszka w Tbilisi. Studiuje Psychologię na Gruzińskim Instytucie Spraw Publicznych (GIPA) i pracuje dla kilku organizacji pozarządowych. Jest koordynatorem projektu „US Embassy Bookmobile”. Pracuje także jako niezależny fotograf prasowy. Jest współzałożycielem Gruzińskiego Kolektywu Fotograficznego 90’x Collective, skupiającego fotografów urodzonych w latach dziewięćdziesiątych. Projekt „Dzieci Marsa” prezentuje zdjęcia wykonane na osiedlach dla przesiedleńców wewnętrznych w Gruzji.

Wystawa czynna w dn. pon. – czw. 9-18, pt. 9-17. Wstęp wolny

 

XXVI Dni Bretanii

25.11.-02.12.2019

 

25.11. (poniedziałek) Dom Bretanii, g. 18.00

Zatoka Kernic, Plouescat (dep. Finistère). Podczas wyścigów konnych w czasie odpływu zatoka była wykorzystywana jako za tor wyścigowy. 05.08. 1973. © Guy Le Querrec/Magnum Photos

Zatoka Kernic, Plouescat (dep. Finistère). Podczas wyścigów konnych w czasie odpływu zatoka była wykorzystywana jako za tor wyścigowy. 05.08. 1973.
© Guy Le Querrec/Magnum Photos

Otwarcie wystawy fotografii  

Guy Le Querrec

„W Bretanii”

W ramach XXVI Dni Bretanii

Le Querrec to jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej fotografii francuskiej. Urodzony w 1941 roku w Paryżu w rodzinie bretońskiej artysta jest od 1976 roku członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum. Zasłynął z fotografowania muzyków jazzowych, których portrety publikował m.in. w New York Timesie. Pracował jako fotoreporter na całym świecie, wystawy jego prac miały równie szeroki zasięg. Wśród tematów, które są mu bliskie, jest również Bretania.

Guy Le Querrec potrafi perfekcyjnie uchwycić przy pomocy obiektywu to, co jego starszy kolega, współzałożyciel agencji Magnum, Henri Cartier-Bresson nazywał „momentem decydującym”, polegającym na trafnym rozpoznaniu znaczenia zdarzenia i przedstawieniu go w najbardziej
wyrazisty sposób. Guy Le Querrec jest mistrzem skrótu, w jednym bezbłędnym kompozycyjnie ujęciu potrafi opowiedzieć anegdotę, nierzadko zaskakuje, eksponując drugi, równie ciekawy plan. Fotograf Raymond Depardon mówi o Le Querrecu, że „jest zarazem poetą i błaznem”. To trafnie określa wyjątkowe poczucie humoru, upodobanie do przedstawiania zabawnych sytuacji i zarazem empatię, z jaką Le Querrec traktuje swoich bohaterów.

Większość z prezentowanych w Domu Bretanii 24 zdjęć pochodzi z lat 70-tych. Le Querrec umiejętnie uchwycił przemiany społeczne i gospodarcze tamtych lat, takie jak mechanizacja rolnictwa czy rozpowszechnienie imprez kulturalnych wśród rodzin robotniczych. Jak nikt inny potrafił także wejść w prywatny świat Bretończyków.

Wystawa czynna 25.11.2019 – 29.02.2020
pon. – czw. 9-18, pt. 9-17
Wstęp wolny

 

Saint-Thegonnec 769x102427.11. (środa) Dom Bretanii, g. 18.00

„Kalwarie bretońskie – wyjątkowe dziedzictwo Bretanii. Od powstania do powrotu do dawnej świetności”.

Wykład Justine Derouault  ze Stowarzyszenia  Siedmiu Monumentalnych Kalwarii Bretońskich

Charakterystyczne dla Bretanii parafialne zespoły architektoniczne, których częścią są kamienne kalwarie, są unikatem w skali światowej. Zbudowane w XVI – XVII wieku, w okresie ekonomicznego dobrobytu w Bretanii, wynikającego z handlu z Indiami i ze sprzedaży produkowanego tu masowo płótna żeglarskiego, są symbolicznym miejscem spotkań żywych i zmarłych. Kalwarie, wykute na kamiennych postumentach przedstawiające liczne postaci, wśród których znajdują się zarówno znane postaci biblijne, święci, jak i bohaterowie miejscowych legend, nazywane są „Biblią wykutą w kamieniu”. Sacrum łączy się tu z profanum, co jest typową cechą kultury bretońskiej. Kalwarie są dzisiaj nieodłącznym elementem bretońskiego krajobrazu kulturowego. Wykład będzie tłumaczony na język polski.

Justine Derouault – specjalistka od turystyki kulturalnej ze Stowarzyszenia Siedmiu Monumentalnych Kalwarii Bretońskich (Association des 7 calvaires monumentaux de Bretagne) w którym jest odpowiedzialna za projekty kulturalne, turystyczne i związane z dziedzictwem architektonicznym. Poprzez pracę w Stowarzyszeniu ma swój udział w promocji bliskiego jej sercu dziedzictwa kulturowego Bretanii.

 

29.11. (piątek) CK Zamek, Sala Wielka, g. 19.00JC Guichen Breizh An Ankou Yaouank grand angle-5

Koncert/fest/noz

Jean-Charles Guichen Group

Jean-Charles Guichen jest w Bretanii gitarzystą-legendą. Od blisko 40 lat związany jest z muzyką folkową. Ma łatwo rozpoznawalny wirtuozerski styl gry, łączący energetyczną, taneczną rytmikę z piękną, tradycyjną i autorską melodyką. Obdarzony jest wyjątkową charyzmą sceniczną, za sprawą której nosi przydomek „Guitar hero”. Jean-Charles Guichen w swej karierze zagrał ponad 2000 koncertów. Występował z Alanem Stivellem, Denezem Prigentem, Didier Lockwoodem. Jest bywalcem największych festiwali muzycznych w Bretanii i Francji. Kilkakrotnie grał w Polsce, również w Poznaniu. Wydał   4 solowe albumy. Muzyk przedstawi swój ostatni projekt – Solo de l’Ankou inspirowany bretońskimi legendami o Śmierci – Ankou).

Artysta wystąpi z kwartetem w składzie:

Claire Mocquard – skrzypce
Malo Carvou – flety
Olivier Carole – bas
Mickaël Bourdois – perkusja

Dla miłośników tańców bretońskich zapewniona będzie przestrzeń do tańca!

Bilety: 30 zł (przedsprzedaż), / 40 zł (w dniu koncertu)

Sprzedaż: Bilety24.pl, Centrum Informacji Kulturalnej (Dawniej CIM), kasa CK Zamek, Dom Bretanii

 

Outside Duo_2019 min 202.12. (poniedziałek) Dom Bretanii, g.18.00

Koncert Outside Duo „Celtic Two Men Show”

Outside Duo tworzy dwóch bretońskich muzyków. Jego trzonem jest od 19 lat Antoine Solmiac, skrzypek, gitarzysta i wokalista, którego specjalnością są akrobacje instrumentalne. Od niedawna współpracuje z Arthurem Revé, gitarzystą i piosenkarzem  popowym. Muzycy zaprezentują zabawny i efektowny „celtycki show”, na który będą się składać autorskie piosenki o brzmieniach popowo-folkowych. Duet, który ma na swoim koncie 3 wydane płyty,  koncertował wielokrotnie we Francji (m.in. na Festiwalu Celtyckim w Lorient – największym wydarzeniu prezentującym muzykę celtycką w Europie) oraz w Ameryce Łacińskiej i na Festiwalu Gitary na Tahiti, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym odbiorem publiczności.

Wstęp wolny. Wejściówki do odbioru w Domu Bretanii od 20.11.

 

Koncerty Outside Duo w Wielkopolsce:

29.11. g. 18

Krzyż Wielkopolski – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury

30.11 g. 18

Grodzisk Wielkopolski  – Centrum Kultury Rondo

01.12. g. 17

Wągrowiec – Miejski Dom Kultury

 

 

Organizator

cropped-dombretanii.jpg

Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

 

Partnerzy

Logo XXVI DB

***

DOM BRETANII – Stary Rynek 37 (wejście od ul. Wielkiej)– 61-772 Poznań – www.dombretanii.org.pl – Znajdź nas na Facebooku!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz