Aktualny program

 Program w wersji PDF

PAŹDZIERNIK W DOMU BRETANII

XVI FESTIWAL KULTUR EUROPY

ANDALUZJA

12-19.10.2024

Położona na południu Półwyspu Iberyjskiego Andaluzja – miejsce skrzyżowania kultury chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej, zachwyca nie tylko urodą swoich krajobrazów i miast, w tym prawdziwych pereł mauretańskiej architektury. Wciąż obecne i z czasem coraz bardziej doceniane, imponujące dziedzictwo muzułmańskiego przez osiem wieków Al-Andalus frapuje swoim bogactwem i skłania do refleksji nad harmonijnym współistnieniem kultur. Zapraszamy do spotkań, które zabiorą nas w podróż po Andaluzji i przybliżą nam dziedzictwo i współczesność tego fascynującego hiszpańskiego regionu.

12.10 (sobota) g.12.00
Fenomen flamenco w Andaluzji – wykład Ewy Jakubiec (Espacio flamenco)

Emblematyczny dla Hiszpanii fenomen społeczny znany pod nazwą flamenco narodził się w Andaluzji, z której wywodzą się najbardziej uznani na świecie artyści tego nurtu. Wpisane w 2010 roku na listę UNESCO, flamenco jest przykładem skrzyżowania kultur, łączy bowiem w sobie wpływy folkloru andaluzyjskich Romów oraz lokalnych tradycji, czerpiących też z dziedzictwa arabskiego, żydowskiego, a nawet z kultury indyjskiej. Czym tak naprawdę jest flamenco – sposobem na życie czy sposobem na turystów? Co kryje się pod pojęciami cante jondo i duende? I czy w Andaluzji wszyscy tańczą na ulicach?

Ewa Jakubiec – tancerka, instruktorka i choreografka flamenco, założycielka poznańskiej szkoły tańca Espacio flamenco. Od prawie 20 lat zajmuje się flamenco. Dwa lata spędziła w Andaluzji, obecnie wraca tam regularnie aby czerpać wiedzę i inspirację od najwybitniejszych hiszpańskich tancerzy.

14.10 (poniedziałek) g.18.00
Dziedzictwo arabsko-muzułmańskie Al-Andalus – spotkanie z Aleksandrą Lipczak

W latach muzułmańskich rządów (711-1492) Półwysep Iberyjski zamieszkiwali w zgodzie muzułmanie, żydzi i chrześcijanie. Postępowa średniowieczna Al-Andalus była najważniejszym ośrodkiem kulturalnym i intelektualnym Europy tamtych czasów. Arabskie dziedzictwo: od jedzenia, przez słownictwo, muzykę, po styl zdobień i architekturę, do dziś rezonuje w Andaluzji. O współistnieniu różnych kultur, o tym, jak Hiszpania radzi sobie dziś z arabsko-żydowskim dziedzictwem oraz jak pamięć o przeszłości wpływa na budowanie współczesnego społeczeństwa, porozmawiamy z Aleksandrą Lipczak, autorką znakomitej książki poświęconej tej problematyce pt. „Lajla znaczy noc” (Karakter, 2020).

Aleksandra Lipczak – polska reportażystka. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie studiowała również filologię hiszpańską i polonistykę. Jest autorką dwóch książek dotyczących sytuacji społeczno-politycznej w Hiszpanii: „Lajla znaczy noc” i „Ludzie z Placu Słońca”. Publikuje w tygodniku „Polityka”, w „Przekroju” i „Gazecie Wyborczej”.

15.10 (wtorek) g.18.00
Architektura i ogrody i islamu w Andaluzji – wykład dr inż. Kamili Boguszewskiej

Sztuka południa Hiszpanii, oparta na zdobyczach cywilizacyjnych chrześcijan, wandalów i imperium muzułmańskiego, stanowi przykład współistnienia dziedzictwa różnych kultur i wierzeń. Andaluzja jest regionem, w którym do dnia dzisiejszego zachowały się najpiękniejsze i najcenniejsze przykłady architektury mauretańskiej, jak pałace Alhambra w Granadzie czy Real Alcazar w Sewilli oraz w stylu mudejar łączącym wpływy muzułmańskie i chrześcijańskie. Inspirowane filozofią świata islamu i opisami raju w Koranie ogrody Andaluzji zadziwiają prostotą, rozplanowaniem i konsekwentnym stosowaniem rozwiązań inżynieryjnych. Należą do najstarszych zachowanych ogrodów europejskiego średniowiecza i wpisały się na stałe w historię sztuki ogrodowej.

dr inż. arch. Kamila Lucyna Boguszewska – architekt, architekt krajobrazu, pracuje w Katedrze Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej. Swoje badania koncentruje na analizie przestrzeni publicznych w historycznych miastach pod kątem adaptacji do zmian klimatu, w tym odpowiedniego kształtowania systemu zieleni.

17.10 (czwartek) g.18.00 
Corrida w Andaluzji – sztuka, tradycja, kontrowersje – wykład prof. Magdaleny Ziółkowskiej (UAM)

fot. Magdalena Ziółkowska

Corrida to stara hiszpańska tradycja sięgająca XI wieku. Analiza estetyki corridy, zwłaszcza w kontekście andaluzyjskim, ukazuje jej rolę jako sztuki widowiskowej, jednocześnie wyjaśnienie korzeni tradycji corridy w historii Andaluzji rzuca światło na jej społeczne znaczenie, postrzeganie jej jako dziedzictwa kulturowego o szczególnym walorze. Współczesna debata publiczna na temat dzisiejszej kondycji wzbudzającej kontrowersje corridy oraz prognozowanie jej przyszłości jest prawdziwym wyzwaniem dla wielu dyscyplin: socjologii, antropologii kulturowej, historii czy filozofii.

dr hab. Prof. UAM Magdalena Ziółkowska – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pracuje na Wydziale Socjologii UAM. W czasie studiów, również doktoranckich, zajmowała się kulturą ibero-amerykańską. Obecnie specjalizuje się w kontekście historyczno-kulturowym i społecznym corridy de toros, jest autorką wielu opracowań dotyczących tej hiszpańskiej tradycji.

18.10 (piątek) g. 18.00 Szkoła flamenco La Tormenta, ul. Reymonta 5/1
Warsztaty flamenco dla początkujących. Prowadzenie Katarzyna Bargiel (La Tormenta)

Warsztaty nauczą prawidłowej, charakterystycznej dla flamenco dumnej postawy, ruchów ramion i urzekających delikatnością ruchów  nadgarstków  (floreo). Będzie też czas na  pobudzenie energii przy stepach (zapateado) i ćwiczeniach rytmicznych z wykorzystaniem klaskania (palmas),  a zwieńczeniem lekcji będzie  krótka choreografia.

Informacje praktyczne:

Strój: buty nie brudzące podłogi ( uwaga na czarną gumę) z zakrytymi czubeczkami, na obcasie (tak, żeby nie były na zupełnie płaskiej podeszwie) max. 6 cm; legginsy lub inne wygodne spodnie nie krępujące ruchów lub szeroka spódnica, T-shirt lub bluzka. Nie wymagamy profesjonalnego stroju!

Adres to Reymonta 5/1 przystanek Rondo Nowaka Jeziorańskiego (znany jako Przybyszewskiego:)

Dojazd środkami komunikacji miejskiej do Ronda Nowaka Jeziorańskiego ( tramwaje: 1, 6, 7,  13, 15), ale w związku z ciągłymi remontami w Poznaniu, prosimy sprawdzić dobrze rozkłady. Znajdujemy się bardzo blisko Ronda (1-2 min.  drogi z przystanku)

Strefa płatnego parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku  do godz.  20.00. Nie można parkować wzdłuż Reymonta, ani na posesji, ale można na wszystkich uliczkach obok, np.  na Wyspiańskiego/Niecałej  lub na uliczce równoległej do Reymonta – Iłłakowiczówny.

Katarzyna Burgiel – założycielka Szkoły Flamenco  La Tormenta, absolwentka hispanistyki na UAM w Poznaniu. Jej miłość do sztuki flamenco w połączeniu z wykształceniem filologicznym dały nadzwyczaj owocne rezultaty.

Koszt 10 zł. Szczegółowe informacje i zapisy: agata@dombretanii.org.pl

Od 12.10 do 12.11.
Saetas – Wielki Tydzień w Andaluzji. Wystawa fotografii Jeana Hervoche

fot. Jean Hervoche

Prezentowane fotografie pokazują specyfikę i rozmach andaluzyjskich obchodów Wielkiego Tygodnia, kiedy to ulicami miast przechodzą spektakularne procesje pasyjne z wielkimi i bogato zdobionymi posągami Jezusa i Maryi oraz z charakterystycznymi przebierańcami nazarenos, którzy mają zakryte twarze i noszą spiczaste kapelusze (capirotes). Tym gromadzącym tłumy procesjom towarzyszą charakterystyczne pieśni wielkotygodniowe saetas o ludowym rodowodzie.

Zdjęcia zostały wykonane w latach 1983-2014 w Sewilli, Granadzie, Kordobie i mniejszych miejscowościach Andaluzji przez francuskiego fotografa, pejzażystę, reportera i podróżnika, Jeana Hervoche.

19.10 (sobota) g.19.00 Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

Laura Marchal
Koncert flamenco

Laura Marchal jest jedną z najbardziej utalentowanych śpiewaczek flamenco młodego pokolenia o imponującej karierze artystycznej. Naukę śpiewu flamenco rozpoczęła w Sewilli, gdzie mieszkała przez osiem lat i uczyła się od wybitnych mistrzów, takich jak Manuel Vera „Quincalla” i Miguel Ortega. Ukończyła studia w renomowanym Konserwatorium Cristóbala de Moralesa, uzyskała też dyplom nauczyciela muzyki na Uniwersytecie w Sewilli. Jest laureatką wielu nagród na konkursach flamenco w Hiszpanii. Dzieliła scenę między innymi z takimi mistrzami jak La Macanita, Antonio Reyes, Pedro el Granaíno czy Farruquita. Sama komponuje, inspirując się zarówno bogatym dziedzictwem kulturowym Andaluzji, folklorem sefardyjskim i iberyjskim, nie odżegnując się jednocześnie od muzyki współczesnej, jak choćby jazzu. Jej interpretacja flamenco, oparta na szacunku do tradycji, ale też otwarciu na nowoczesność, zbliża się do stylu późnego flamenco, zwanego w Sewilli „de tronio”. Jej występy zaskakują oryginalnością i świeżością, a zmysłowy głos oczarowuje słuchaczy. Młoda i charyzmatyczna artystka lubi dzielić się z publicznością swoją wiedzą o flamenco.

W Poznaniu, na zakończenie XVI Festiwalu Kultur Europy, wystąpi w trio w towarzystwie gitarzysty Víctora Franco i perkusjonisty Jesúsa Camposa.

Laura Marchal – śpiew

Víctor Franco – gitara flamenco

Jesús Campos – instrumenty perkusyjne 

Bilety: 50 zł ǀ Sprzedaż: bilety24.pl

Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Regionu Bretania.

22.10 (wtorek) g.18.00 Aula koncertowa Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza, ul. Solna 12, Poznań

Koncert Jazz 4 EU

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne łączące narody, języki i pokolenia!

Przed poznańską publicznością wystąpią trzy zespoły chóralne: z Francji, Niemiec i Polski, w sumie ponad 80 chórzystów, połączonych ideą współpracy braterstwa i tolerancji a także zainteresowaniem drugim człowiekiem czy walką z dyskryminacją.

Nasi europejscy goście: Couleur Jazz z francuskiej Bretanii oraz Chit Chat Company z Bielefeld w Niemczech, występujący pod wspólnym szyldem Jazz 4 EU to zespoły zrzeszające głównie seniorki i seniorów, wykonujące repertuar jazzowy i rozrywkowy pod dyrekcją Andreasa Gummersbacha i Jeana Zimmermanna. Tego wieczoru towarzyszyć im będzie poznański chór All Fine Choir prowadzony przez Laurę Stieler.

To sympatyczny projekt muzyczny, skupiający przedstawicieli europejskich narodów, których łączy pasja do muzyki pozwalającej przełamywać bariery. Pełni entuzjazmu do spotkań i wspólnych występów muzycy zapraszają poznańską publiczność do dzielenia się radością z muzykowania.

Couleur Jazz i Chit Chat Company to amatorskie chóry jazzowe, które spotkały się w Bretanii w 2013 roku i choć ich członków dzieliła bariera językowa, muzyka posłużyła, aby stworzyć most między kulturami i ludźmi. Po fantastycznym wspólnym koncercie, pełnym zabawy i improwizacji, zespoły postanowiły kontynuować współpracę na rzecz tolerancji i wartości europejskich. W ten sposób narodził się projekt Jazz4EU – 70 muzyków dla pokoju, z którym artyści podróżują po Europie, nie tylko po swoich krajach, ale również np. po Węgrzech. W październiku 2024 roku, oprócz Poznania, odwiedzą z koncertami także Olsztyn, Pasłęk i Elbląg.

W Poznaniu zespołom towarzyszyć będzie chór All Fine Choir, który skupia grupę utalentowanych młodych osób, głównie absolwentek różnych poznańskich szkół muzycznych. Nad brzmieniem chóru czuwa dyrygentka Laura Stieler dbając o przyjazną atmosferę wsparcia i inspiracji. Nazwa zespołu „All Fine” to nieprzypadkowy wybór – jest to gra słowna z języka włoskiego: termin muzyczny „al fine” oznacza „grać do końca”, a angielskie All Fine znaczy „wszystko w porządku”. Chór ma na swoim koncie wiele sukcesów na krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach.

Chórzystom towarzyszyć będą zawodowi muzycy grający na fortepianie, kontrabasie, instrumentach dętych i perkusji.

WSTĘP WOLNY

Partner: Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mieczysława Karłowicza

26.10 (czwartek) g. 16.00

Pokazy filmowe w ramach VIII Przeglądu Filmów o tematyce żydowskiej w Poznaniu. Organizator: Miasteczko Poznań.

16:00 „Beztroskie życie Irène”, reż. Sandrine Kiberlain, Francja 2001, 98 min., fabuła
Irène, młoda Żydówka, przeżywa swój dziewiętnasty rok życia w Paryżu, latem 1942 roku. Jej rodzina przygląda się, jak odkrywa świat, nawiązuje przyjaźnie, doświadcza nowej miłości, oddaje się pasji teatru.
Film udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce.

18:00 „Ojcze nasz”, reż. Meni Yaish, Izrael 2016, 107 min., fabuła
To historia o ojcostwie. Ovadia jest najsilniejszym i najbardziej brutalnym bramkarzem w klubie nocnym Tel Awiwu. Niczego się nie boi i nigdy nie przegrał walki. Jego największym marzeniem jest zostać ojcem, wraz z żoną Rachel od niemal pięciu lat starają się o dziecko.
Pokaz w ramach klubu filmowego Ambasady Izraela

Program przeglądu: https://www.facebook.com/events/1104872044539379?ref=newsfeed

Projekt współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania i Regionu Bretania.

——–

NAGRANIA ARCHIWALNE WYDARZEŃ ONLINE

Eva Guillorel

Wykład Evy Guillorel pt. „Losy kobiet w lamentach  bretońskich (gwerzioù).” – WYSŁUCHAJ WYKŁADU

Dr Eva Guillorel – historyczka z Uniwersytetu Rennes 2, ceniona badaczka kultury oralnej języka francuskiego i bretońskiego, w tym pieśni, specjalizuje się m.in. w opisywaniu, poprzez ich treść, losów kobiet na przestrzeni wieków w Bretanii. Jest autorką licznych publikacji oraz 2 książek, w tym współautorką cenionego opracowania pt. „Miracles & Murders. An Introductory Anthologie of Breton Ballads” wydanego w 2017 roku przez Oxford University Press.

***

nathalie-de-broc-ecrivain-1-10„Kobiety, które stworzyły Bretanię” – wykład pisarki Nathalie de Broc – LINK do nagrania
Ces Femmes - N. de Broc

Nathalie de Broc jest cenioną we Francji powieściopisarką i niezależną dziennikarką pracującą dla telewizji France 3 Ouest. W 2019 roku opublikowała w Ouest-France książkę pt. „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” („Kobiety, które stworzyły Bretanię”), w której prezentuje pasjonujące kobiece historie. O większości z tych wyjątkowych kobiet nikt wcześniej nie słyszał. Jej książka jest efektem długich poszukiwań archiwalnych. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie w Domu Bretanii pt. „Niezwykłe Bretonki” (21.09-08.10.2020).

***

Marie Curie-Skłodowska Źródło: Flickr. Autor: tonynetone. Lic. CC BY-SA 2.0 „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”Tomasz_Pospieszny_2020

Więcej

***

TB SlideChcesz nauczyć się tańców bretońskich?

Zapraszamy do darmowego skorzystania z naszego  mini-kursu online pt. „Tańczymy bretońskie„.

Życzymy udanej nauki!!!

dom_bretanii_logo_akcept-01
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz