Aktualny program

 WRZESIEŃ W DOMU BRETANII 

Pobierz program w formacie PDF

5.09. (wtorek) g. 18:00 

felicitaposterProjekcja filmu Felicità” (Felicità),
reż. Bruno Merle, 2020, 82’ 

Tim i Chloé żyją codziennym szczęściem, w nietuzinkowej, ale kochającej się rodzinie. Lato się kończy, a ich córka Tommy, nieco zirytowana beztroską rodziców, zaczyna liceum i nie chce tym razem przegapić tak ważnego dnia powrotu do szkoły. Nic jednak nie dzieje się tak jak miało być: Chloé nagle znika, Tom kradnie samochód, a do opowieści wkracza pewien… kosmonauta!

Film z polskimi napisami. Udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce. WSTĘP WOLNY

 

7.09. (czwartek) g. 18:00 – ONLINE – ZOOM / Facebook 

Ekologia i stosunek do przyrody w dawnej Rzeczypospolitejwykład ONLINE dr hab. Aleksandry Jakóbczyk-Goli z cyklu „Zielone wykłady”tur

W dawnej Rzeczypospolitej ludzie żyli bardzo blisko natury. Szanowali rośliny i zwierzęta zdecydowanie bardziej niż to było przyjęte w innych krajach ówczesnej Europy. Widzieli zagrożenie wynikające ze znikania poszczególnych gatunków i dążyli do ich ochrony. Potrafili także leczyć zwierzęta – przede wszystkim te gospodarskie, a szczególnie konie. Już w XVIII wieku, jako drudzy po Francuzach, zamarzyli o posiadaniu profesjonalnej  szkoły weterynaryjnej i, choć projekt ten nie został zrealizowany, świadczy o wysokiej empatii i wrażliwości ówczesnych mieszkańców polskich ziem. Zapraszamy do wysłuchania opowieści o intuicja ekologicznych, o szacunku do świata przyrody w dawnej Polsce.

dr hab. Aleksandra Jakóbczyk-Gola – kulturoznawca, filolog i historyk sztuki; kustosz dyplomowany w zespole kuratorów wystawy stałej Muzeum Historii Polski; adiunkt na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią dawnej kultury polskiej, w szczególności zagadnieniami związanymi z ikonografią, symboliką, historią muzealnictwa a zwłaszcza kolekcjonerstwem w XVI i XVII wieku oraz relacjami między kulturą religijną polskiego średniowiecza a tradycjami chrześcijańskiego Wschodu. Uczestniczka i koordynatorka projektów badawczych, kuratorka wystaw, autorka rozpraw i artykułów, a także trzech monografii: Akt pamięci. Tradycja akatystowa w kontekście form pamięci (2014), Gabinety i ogrody. Polskie nowożytne traktaty architektoniczne wobec kultury kolekcjonowania (2019) i Ogrody zwierząt. Staropolskie zwierzyńce i menażerie (2021). 

INFORMACJA TECHNICZNA O WYKŁADZIE ONLINE

 

fragile12.09. (wtorek) g. 18:00

Projekcja filmu „Twardo, miękko”
(Fragile), reż. Emma Benestan, 2021, 96’ 

Dwudziestoletni Azzedine, hodowca ostryg w Sète myśli, że mu się w życiu udało. Oświadcza się dziewczynie, wkładając pierścionek zaręczynowy do świeżej ostrygi. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem – ukochana łamie mu serce, a chłopak musi skonfrontować się z rzeczywistością…

Film z polskimi napisami. Udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce.

WSTĘP WOLNY

 

 

20.09. (środa) g. 18:00 pexels-diana-light-7296681

Kwiaty na stole – dla oka i podniebienia – wykład prof. Agnieszki Krzymińskiej- Bródki  z cyklu „Zielone wykłady”

Kwiaty ustawione na stole wprowadzają dobry nastrój i działają pozytywnie na samopoczucie. Wygląd kompozycji powinien być dobrany m.in. do okazji, kształtu i wielkości stołu. Cenione są również kwiaty będące częścią potraw, dodają im nie tylko walorów estetycznych, ale i smakowych. Podczas wykładu będziemy mieli okazję poznać ciekawe i nieoczywiste zastosowanie kwiatów na naszych stołach.

prof. UPP dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka – kierownik Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa, kierownik studiów podyplomowych z hortiterapii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Autorka i współautorka wielu książek i rozdziałów w monografiach, prac naukowych i artykułów popularyzujących wiedzę z zakresu roślin ozdobnych, szczególnie cebulowych. Instruktorka florystyki, mistrzyni w zawodzie florysta, międzynarodowa sędzia florystyki. 

 

29.09. (piątek) g. 18:00       

Projekcja filmu dokumentalnego „Moje życie bez śmieci”plakat
reż. D. Lemaître (2015) i dyskusja z Virginie Little

„Moje życie bez śmieci” to film dokumentalny odtwarzający dzień po dniu półroczny eksperyment „zero waste” młodego paryskiego dziennikarza Donatiena Lemaître’a, którego celem było zmniejszenie ilości śmieci produkowanych przez rodzinę tygodniowo z 29,5 kg (średnia francuska dla 3 osób), do 1 kg. Codzienne perypetie składające się na to radykalne doświadczenie stanowią punkt wyjścia do dziennikarskiego śledztwa o kulisach gospodarki odpadami i recyklingu.

virginie małaPo filmie odbędzie się dyskusja z Virginie Little, założycielką firmy doradczej Little Greenfinity, absolwentką studiów gospodarki odpadami w SGH w Warszawie, certyfikowaną audytorką śladu węglowego Bilan Carbone, współtwórczynią pierwszych w Polsce Targów Zero Waste.

WSTĘP WOLNY

 

30.09. (sobota) g. 11:00 

Jak żyć bez śmieci- warsztaty zero waste z Virginie Little

Podczas wzero waste w ikonkach_shutterstock_1212161437arsztatów będziemy rozmawiać o tym, czym jest zero waste i jak można ograniczyć ilość odpadów w naszym życiu,  jak dbać o środowisko i klimat, żyć zdrowiej i oszczędzać pieniądze, redukując codzienne odpady. Virginie Little podzieli się z nami dobrymi praktykami z zakresu zero waste, zaobserwowanymi w środowisku międzynarodowym. Będzie to także okazja do wymiany naszych lokalnych doświadczeń.

Udział bezpłatny. Zapisy: agata@dombretanii.org.pl 

 

Do 4.10.

M0212_2021-1698_Elodie

Wystawa fotografii Alaina Ameta  „Nierozłączni. Bretończycy i ich celtyckie tatuaże”

Dziedzictwo celtyckie jest ważną częścią kultury Bretanii i tożsamości jej mieszkańców, w naturalny sposób znalazło swoje odzwierciedlenie również w tatuażu, który – przez długi czas pozostając w Europie sztuką marginalną. pokątną i intymną. charakterystyczną dla środowiska więźniów czy marynarzy – dziś staje się pełnoprawną i chętnie eksponowaną dziedziną sztuki i zatacza coraz szersze kręgi we współczesnym społeczeństwie. Decyzja, najczęściej głęboko przemyślana, o zrobieniu sobie tatuażu, wiąże się z afirmacją osobistych wartości.

Fotoreportaż zrealizowany przez Alina Ameta przy współpracy z kuratorką Manon Six wiele mówi o przywiązaniu Bretończyków do celtyckich symboli i postaci – mitologicznych czy historycznych. Prezentowane tatuaże charakteryzują się różnorodnością odniesień oraz bogactwem motywów graficznych, wśród których znaleźć można triskelion, bretońską flagę Gwenn ha du, symbolicznego dla Bretanii gronostaja, Ankou – bretońską personifikację śmierci, Korrigany (bretońskie krasnoludki), czarodzieja Merlina i wróżkę Vivianę czy wreszcie elementy pejzażu bretońskiego jak morze, statki, latarnie oraz tradycyjne bretońskie instrumenty. Wszystkie są manifestacją bretońskiej tożsamości. Cykl powstał na potrzeby wystawy „Celtycka?” prezentującej różne aspekty celtyckości Bretanii, zorganizowanej przez Musée de Bretagne w Rennes w 2022 roku. Do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 1500 osób chętnych by pokazać swoje tatuaże i opowiedzieć ich historię. W Domu Bretanii prezentujemy wybór 26 zdjęć wraz z opisami.

Alain Amet – fotograf, opiekuje się zbiorami ikonograficznymi Musée de Bretagne (Muzeum Bretanii) w Rennes. Od 20 lat rozwija osobisty styl fotografii dokumentalnej i artystycznej. Interesuje się reportażem. fotografią humanistyczną i społeczną. a także sztuką uliczną i krajobrazem miejskim. Inspiruje się takimi fotografami jak Dorothea Lange. Eugène Smith czy Raymond Depardon. W ramach projektu „Bretagne dans la peau” zrealizował dla Muzeum Bretanii 150 fotografii Bretończyków mających tatuaże o symbolice celtyckiej lub bretońskiej.

Wystawa czynna do 4.10, pon- śr. 10-18, czw.-pt 10-17. Wstęp wolny.

W dn. 24.07-04.08 wystawa jest nieczynna (przerwa wakacyjna).

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Poznań i Regionu Bretania.

 

 

 

 

NAGRANIA ARCHIWALNE WYDARZEŃ ONLINE

 

Eva Guillorel

Wykład Evy Guillorel pt. „Losy kobiet w lamentach  bretońskich (gwerzioù).” – WYSŁUCHAJ WYKŁADU

Dr Eva Guillorel – historyczka z Uniwersytetu Rennes 2, ceniona badaczka kultury oralnej języka francuskiego i bretońskiego, w tym pieśni, specjalizuje się m.in. w opisywaniu, poprzez ich treść, losów kobiet na przestrzeni wieków w Bretanii. Jest autorką licznych publikacji oraz 2 książek, w tym współautorką cenionego opracowania pt. „Miracles & Murders. An Introductory Anthologie of Breton Ballads” wydanego w 2017 roku przez Oxford University Press.

 

***

nathalie-de-broc-ecrivain-1-10„Kobiety, które stworzyły Bretanię” – wykład pisarki Nathalie de Broc – LINK do nagrania
Ces Femmes - N. de Broc

Nathalie de Broc jest cenioną we Francji powieściopisarką i niezależną dziennikarką pracującą dla telewizji France 3 Ouest. W 2019 roku opublikowała w Ouest-France książkę pt. „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” („Kobiety, które stworzyły Bretanię”), w której prezentuje pasjonujące kobiece historie. O większości z tych wyjątkowych kobiet nikt wcześniej nie słyszał. Jej książka jest efektem długich poszukiwań archiwalnych. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie w Domu Bretanii pt. „Niezwykłe Bretonki” (21.09-08.10.2020).

 

***

Marie Curie-Skłodowska Źródło: Flickr. Autor: tonynetone. Lic. CC BY-SA 2.0 „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”Tomasz_Pospieszny_2020

Więcej

 

 

 

 

***

TB SlideChcesz nauczyć się tańców bretońskich?

Zapraszamy do darmowego skorzystania z naszego  mini-kursu online pt. „Tańczymy bretońskie„.

Życzymy udanej nauki!!!

 

 

 

dom_bretanii_logo_akcept-01
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz