Aktualny program

 Kwiecień w Domu Bretanii

 Program w wersji PDF

04.04. (czwartek) 18.00Un chateau en Italie

Projekcja filmu

Zamek we Włoszech (Un château en Italie), reż. Valeria Bruni Tedeschi, 2013, 104’

43-letnia Louise (Valeria Bruni Tedeschi), ku zmartwieniu matki, nie ma męża, dzieci ani pracy. Mieszkająca w Paryżu kobieta czuje silną więź ze swoją włoską burżuazyjną rodziną posiadającą zamek w Piemoncie. Zakochuje się w znacznie młodszym od siebie Nathanie, z którym wiąże wiele nadziei. W rozwiązaniu problemów tego skomplikowanego związku nie pomaga jej widmo utraty rodzinnej posiadłości we Włoszech ani ciężki stan zdrowia brata Louise…

Autorski słodko-gorzki film Valerii Bruni Tedeschi oparty na motywach autobiograficznych opowiadający o życiowych kompromisach.

Film we francuskiej wersji językowej z polskimi napisami.
Udostępniony przez Instytut Francuski w Warszawie.
Wstęp wolny

 

Film Sniegi Kilimandżaro arton5090-1450x800-c09.04. (wtorek) 18.00

Projekcja filmu

„Śniegi Kilimandżaro” (Les neiges du Kilimanjaro) 107’ (2011), reż. Robert Guédiguian

Michel i Marie-Claire są małżeństwem od trzydziestu lat, mają udaną rodzinę, są aktywni i szczęśliwi, pomimo faktu, że Michel niedawno stracił pracę. Ich życie zakłóci napad rabunkowy, którego sprawcy najwyraźniej nie działali na oślep. Kameralna opowieść filmowa Roberta Guédiguiana, Marsylczyka o ormiańskich korzeniach, w której występują m.in. Ariane Ascaride – jego muza i żona i Jean-Pierre Darroussin. Fabuła toczy się w ulubionym przez reżysera marsylskim otoczeniu.

Film we francuskiej wersji językowej z polskimi napisami.
Udostępniony przez Instytut Francuski w Warszawie.
Wstęp wolny

 

11.04. (czwartek) g.18.00Paryz Rewolucja

Paryż czasów Wielkiej Rewolucji francuskiej – wykład dr. Pawła Migasiewicza z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Paryż jako główny ośrodek rewolucji doznał szczególnie dotkliwych strat spowodowanych rozpętanym wówczas wandalizmem. W trakcie wykładu omówione zostaną główne przyczyny i mechanizmy zniszczeń, wybrane przykłady utraconych dzieł sztuki oraz próby ratowania dziedzictwa artystycznego.

Temat przedstawi dr Paweł Migasiewicz – historyk sztuki, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN i post-doktorant w École Pratiques des Hautes Études w Paryżu, badacz architektury i rzeźby epoki nowożytnej, ze szczególnym uwzględnieniem artystycznych relacji między Francją a Europą Środkową.

 

Mantegna24.04. (środa) g.18.00

Andrea Mantegna – Giovanni Bellini. Malarski dialog. – wykład Joanny Bryl i Bogny Wrońskiej – Sawickiej

Powodem spotkania jest wystawa w Gemäldegalerie w Berlinie (1.III. – 30.VI.) poświęcona wybitnym twórcom renesansu północnych Włoch, Andrei Mantegni i Giovanniemu Belliniemu. Stawia ona po raz pierwszy w historii sztuki zagadnienie wyjątkowej bliskości układów kompozycyjnych w twórczości obu spowinowaconych artystów (żoną Mantegni była przyrodnia siostra Belliniego – Nicolosia), pomimo różnych temperamentów malarskich. Przy okazji prezentacji twórczości Mantegni i Belliniego omówione zostaną zagadnienia warsztatu artystycznego charakterystyczne dla północnych Włoch drugiej połowy XV wieku.

 

25.04. (czwartek) g. 18.00gettyimages-814353658

Paryż XIX wieku.  Wielka przebudowa wg planu barona Haussmanna – wykład dr. hab. inż. arch. Adama Nadolnego (Politechnika Poznańska) z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Wielka przebudowa Paryża w czasach II Cesarstwa wg planów prefekta departamentu Sekwany barona Haussmanna stanowi cezurę w historii miasta. Wyburzono średniowieczną gęstą zabudowę na prawym brzegu, powstały szerokie bulwary oraz ujednolicony styl zabudowy mieszkalnej zwany dzisiaj haussmannowskim. W tamtym czasie zbudowano Operę wg projektu Ch. Garniera, wiele budynków publicznych oraz nowe mosty. Dokonano również modernizacji systemu wodociągowego i kanalizacyjnego miasta.

 

Do 26 kwietnia

Bouli, la Gavotte Perret, 2016.

© Yohanne Lamoulère / Tendance Floue ; Production in’8 circle • maison de production

Marsylia. Poza centrum

Wystawa fotografii Yohanne Lamoulère

Zdjęcia zostały wykonane w północnych dzielnicach Marsylii, gdzie znajduje się wiele zaniedbanych blokowisk, osiedlowych gett, w których życie jest trudne i bywa niebezpieczne. Miejsca te są bliskie Yohanne Lamoulère, która, z własnego wyboru, mieszka w tej okolicy, potrafi się wtopić w otoczenie i zintegrować z każdym środowiskiem. Artystka lubi fotografować mieszkańców z północnych dzielnic, gdyż, jak mówi: Oni chcą wyrazić siebie. Na swoich osiedlach są królowymi i królami. Stojąc przed obiektywem, przybierają pozę „Patrz, oto ja”. Jest w tym nieufność i poczucie dumy. Patrzą prosto w oczy.

Yohanne Lamoulere C Bruce Paoli

© Bruce Paoli

Yohanne Lamoulère spędziła dzieciństwo w oksytańskim Nîmes, maturę zdała na Komorach. Ukończyła Ecole Nationale Supérieure de la Photographie w Arles (dyplom w 2004 roku). Od kilkunastu lat mieszka w Marsylii. Uważa, że miasto to podobne jest do niej samej, gdyż jest zmienne, śródziemnomorskie i różnorodne. Na co dzień pracuje dla prasy francuskiej i zagranicznej. Jej zdjęcia były wielokrotnie publikowane i prezentowane, m.in. w galeriach sieci sklepów FNAC w całej Francji. Yohanne wykonuje zdjęcia Rolleiflexem.

 

MAJ W DOMU BRETANII

15 maja (środa), g.18.00coq (1 sur 1)

Wernisaż wystawy fotografii Krismenna

„Przyzwyczajając się do ciemności…”

 Krismenn (Christophe le Menn) jest bretońskim wokalistą, raperem, slamerem, beatboxerem, kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Wychował się w środowisku związanym z muzyką tradycyjną. Uczył się śpiewu u pieśniarzy starszego pokolenia ze środkowej Bretanii. Stworzył własny styl  śpiewania zwany kan ha beatbox, w którym śpiew bretoński, wykonywany w tradycyjnej technice kan ha diskan, jest wzbogacony o efekty perkusyjne beatboxu oraz o elementy rapu, hip hopu i muzyki elektronicznej. Wydał 2 albumy, w tym jeden w duecie z francuskim mistrzem świata w beatboxie, Alemem.

Wystawa „Przyzwyczajając się do ciemności” („S’habituer à l’obscurité”) prezentuje serię czarno-białych fotografii, cyfrowych i analogowych, zrealizowanych przez Krismenna na potrzeby jego  noszącego ten sam tytuł albumu, wydanego w 2017 roku przez World Village. Są to subiektywne, oniryczne ujęcia miejsc opustoszałych oraz surrealistycznych spotkań w rozmaitych bretońskich zakamarkach. Krismenn, realizując swój projekt fotograficzny, szukał poezji w ciemnych stronach życia.

Wystawa czynna do 30.05., w dn. pon.-czw. 9.-18., pt. – 9.-17.

Wstęp wolny

 

16.05. g. 20.00 Blue NoteKrismenn&Alem @Eric Legret

Koncert

Krismenn  & Alem

Bretoński pieśniarz i raper
vs. mistrz świata w beatboxie

Zaskakujące spotkanie bretońskiego rapera, slamera i pieśniarza Krismenna z Alemem, mistrzem świata beatboxu. Dwa głosy a capella, szybki potok słów przy akompaniamencie beatboxu (efektów perkusyjnych uzyskiwanych przy użyciu głosu ludzkiego) zyskują niepowtarzalną moc i emanują pulsującą, zachęcającą do tańca energią. Zderzenie świata hip-hopu z bretońską muzyką tradycyjną, w tym z jej charakterystyczną techniką śpiewu kan ha diskan, jest odważnym i niezwykle udanym eksperymentem artystycznym. Nawiązujący do tradycji bretoński śpiew zyskuje zupełnie nowe brzmienie i nowy wymiar. Dźwięczny i rytmiczny język bretoński staje się bardziej niż kiedykolwiek waleczny. Wywodzący się z różnych, pozornie trudnych do pogodzenia środowisk muzycznych francuscy artyści rozgrywają na scenie walkę niczym bokserzy na ringu. Podobną sceniczną bitwę wygrał Alem na festiwalu BBBWC w Berlinie, uzyskując tytuł Mistrza Świata w beatboxie w kategorii solo na lata 2015-2018. Od 2013 roku, Krismenn & Alem zagrali razem ponad 200 koncertów, wprawiając za każdym razem publiczność w transowe uniesienie.

Bilety 30 zł (przedsprzedaż)/ 40 zł (w dniu koncertu)
Sprzedaż: bilety24.pl, CIM, biuro klubu Blue Note, Dom Bretanii

Link do wydarzenia na Facebooku

Posłuchaj!

Link do posłuchania

 

29.05. (środa) g. 18.00

GSB

Projekcja filmu „Bettie wyrusza w drogę”

(Elle s’en va), reż. Emmanuelle Bercot, 2013, 1 g. 56’

Sześćdziesięcioletniej Bettie (Catherine Deneuve) niespodziewanie wali się świat. Mężczyzna, z którym dzieli życie, opuszcza ją bez słowa wyjaśnienia, a rodzinna restauracja, którą prowadzi od lat, jest na skraju bankructwa. Załamana kobieta nie wie, co robić. Pewnego dnia wsiada do auta do samochodu i wyrusza w nieznane.

Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. Udostępniony przez Instytut Francuski w Warszawie.

Wstęp wolny

___

DOM BRETANII – Stary Rynek 37 (wejście od ul. Wielkiej)– 61-772 Poznań – www.dombretanii.org.pl – Znajdź nas na Facebooku!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz