Aktualny program

Ze względu na sytuację związaną z epidemią COVID-19, Dom Bretanii jest zamknięty, ale przenieśliśmy część naszej działalności do sieci. Poniżej program! Tymczasem pracujemy zdalnie – jesteśmy dostępni mailowo oraz telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 10-15.  Za utrudnienia przepraszamy.

LATO W DOMU BRETANII

10.06-01.09.

4

Wystawa fotografii

Coralie Salaün

„Kochane gęby”

Prezentacja efektów projektu artystycznego zrealizowanego w latach 2016-2017 w zakładzie karnym w Niort w ramach współpracy artystki z Rennes, Coralie Salaün z Centrum Sztuki Współczesnej i Fotograficznej Villa
Pérochon. Więźniowie na zdjęciach są przebrani i ucharakteryzowani, ponieważ prawo francuskie zabrania upubliczniania ich wizerunków. Portrety, które wiele mówią o ich charakterach i wyobraźni, powstały w celu
pedagogicznym, by przełamywać tabu oraz uwalniać od złych emocji. Projekt był prezentowany na festiwalu Spotkania Fotograficzne w Arles w 2018 roku.

Coralie Salaün – artystka działająca w Rennes. W centrum jej zainteresowania znajduje się fotografia inscenizowana, którą uprawia w konwencji surrealistycznej. Jest zaangażowana w problematykę praw człowieka, w szczególności praw dziecka, oraz na rzecz przeciwdziałania przemocy. Zrealizowała m.in. fotograficzne „Abecadło dzieci bez szans”.

-> Relacja z wernisażu wystawy on-line

Link do recenzji wystawy – artykuł autorstwa Marka S. Bochniarza

Wstęp wolny

Wystawa czynna do 01.09.  w dn.
– 14 lipca w godz. 10-16.30.
– w sierpniu – we wtorki (04, 11, 18, 25.08) w godz. 10-18.

Wystawa zorganizowana z okazji XXX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii – Francja Kobiet.

 

02.07. (czwartek) g. 18.00 – wydarzenie ONLINE!Olympe_de_Gouges

 „Olympe de Gouges – rewolucjonistka, która postanowiła obalić tyranię mężczyzn” – wykład dr. Tomasza Wysłobockiegoz cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

Link do wykładu (ZOOM) – dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w czwartek 02.07 od godz. 18.00.

Olympe de Gouges (1748-1793) uchodzi obecnie za jedną z pierwszych francuskich działaczek feministycznych. Jest jedną z niewielu postaci kobiecych, które pojawiają się w podręcznikach do historii. Ta nieprzeciętna kobieta nie miała w życiu łatwo – choć była nieślubnym dzieckiem prowincjonalnego arystokraty, nie otrzymała żadnego wykształcenia. Po przeprowadzce do Paryża dokształciła się na tyle, że zaczęła pisać sztuki teatralne. Po wybuchu Rewolucji Francuskiej rzuciła się w wir polityki – stała się niezmordowaną komentatorką, a także aktywną uczestniczką wydarzeń. Gdy okazało się, że rewolucyjni prawodawcy nie przyznali Francuzkom praw wyborczych, zredagowała słynną Deklarację praw kobiety i obywatelki (1791), w której postulowała powszechne równouprawnienie kobiet. Gdy do władzy doszli jakobini z Robespierre’em na czele, postanowili się w końcu pozbyć niewygodnej działaczki, która za swe poglądy i krytykę rządu została stracona na gilotynie.

Dr Tomasz Wysłobocki – specjalista od francuskiej literatury i kultury XVIII wieku z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem m.in. monografii pt. „Obywatelki. Kobiety w przestrzeni publicznej Francji przełomu wieków XVIII i XIX” (Universitas 2014) oraz biografii „Olympe de Gouges (1748-1793). Rewolucjonistka”. W swoim dorobku ma także kilkadziesiąt artykułów naukowych poświęconych m.in. historii kobiet oraz przemianom społecznym w rewolucyjnej Francji.

 

14.07 (wtorek)

g. 17.00 – Cytadela

Obchody francuskiego święta narodowego

Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy francuskich poległych i zmarłych na ziemiach Wielkopolski podczas wojen w latach 1870-1945 – Cmentarz na Cytadeli

Hotel Lambertg. 18.00 – ONLINE

Wyspa Świętego Ludwika – druga część wykładu dr. Pawła Ignaczaka (ASP Warszawa) z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Link do wykładu (ZOOM) – dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w dn. 14.07 od godz. 18.00.

Wyspa Świętego Ludwika, jedna z trzech wysp, jakie dziś znajdują się w Paryżu na Sekwanie, to miejsce chętnie odwiedzane przez polskie wycieczki, a jeszcze bardziej badaczy. Na Bulwarze Orleanów od ponad 150 lat mieści się Biblioteka Polska, jedna z najstarszych działających do dziś polskich instytucji kultury. Niewiele dalej wznosi się Hotel Lambert, XIX-wieczna rezydencja Czartoryskich. Wyspa ta ma długą i fascynującą historię, uwiecznioną w obrazach, fotografiach, wreszcie w pejzażu architektonicznym, w którym zachował się niejeden historyczny zabytek.

Druga część wykładu poświęcona będzie najważniejszym zabytkom na Wyspie oraz Polakom z nią związanym – Czartoryskim, Zamoyskimi, Marią Skłodowską-Curie, Heleną Rubinstein…”

Dr Paweł Ignaczak ASP Warszawa historyk sztuki, pracujący obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2006-2007 i 2008-2009 pracował w dziale Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie od 2015 roku zorganizował kilka wystaw grafiki polskiej.

Link do nagrania wykładu (dostępny do 23 lipca)

 

17-21.08.2020Anne GIRARD ESPOSITO 1

XXI Międzynarodowe Warsztaty Flażoletowe – w formie ONLINE!

Prowadzenie: Anne Girard Esposito (Bretania

Warsztaty celtyckiej muzyki tradycyjnej adresowane do zaawansowanych muzyków amatorów.

21-wsza edycja Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych odbędzie się w dniach 17–21 sierpnia pod kierunkiem Anne Girard Esposito – flecistki związanej z bretońską sceną muzyczną. Kształciła się klasycznie w grze na flecie, ale z czasem zainteresowała się również muzyką folkową z różnych zakątków świata. Grywa również na dudach, fortepianie czy akordeonie i tańczy. W 2018 roku uzyskała stypendium od francuskiego stowarzyszenia autorów SACEM, co umożliwiło jej indywidualną naukę u wirtuoza fletu irlandzkiego Johna Blake’a. Uczęszczała także na kursy prowadzone przez wybitnych bretońskich i irlandzkich flecistów. Współpracuje ze znakomitymi bretońskimi muzykami takimi jak Yvon Riou, Gilles Le Bigot, Jean-Michel Veillon lub Sylvain Barou. Nagrywała m.in. dla wytwórni Bémol Productions. Przez 10 lat uczyła tradycyjnej muzyki dzieci w Bretanii (Paimpol, Lannion i Carhaix). Obecnie mieszka w Irlandii Północnej. Publikuje, w języku francuskim i angielskim, artykuły/wywiady dla specjalistycznych czasopism poświęconych muzyce tradycyjnej.

Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie, warsztaty odbędą się wyjątkowo w formie zdalnej (online).

Więcej informacji: TUTAJ

 

26.08. (środa) g. 18.00 – wydarzenie ONLINE!

Jean Siméon Chardin - Praczka - lata 1730, olej na płótnie, 38 × 48 cm. Muzeum Ermitaż.  Źródło: Wikipedia

Jean Siméon Chardin – Praczka – lata 1730, olej na płótnie, 38 × 48 cm. Muzeum Ermitaż.
Źródło: Wikipedia

„Życie codzienne kobiet ze średnich i z niższych warstw społecznych w przedrewolucyjnym Paryżu” – wykład dr. Tomasza Wysłobockiego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

XVIII-wieczny Paryż uchodził w całej Europie za stolicę luksusu i przepychu. Teatry, opera, salony literackie, kawiarnie, wspaniałe ogrody, pałace, bale i nowe aleje przeznaczone dla zamożnych spacerowiczów – cały kontynent z zazdrością spoglądał na tę metropolię i próbował ją imitować. Większość paryżan nie posiadała jednak środków, żeby z tej bogatej oferty kulturalnej i towarzyskiej korzystać na co dzień. Szczególnie ciężką sytuację miały kobiety, zarabiające znacznie wówczas mniej niż mężczyźni i podlegające ścisłym regułom społecznym regulującym co mogą, a czego nie mogą robić, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W swoim wystąpieniu dr Tomasz Wysłobocki z Uniwersytetu Wrocławskiego będzie chciał przybliżyć słuchaczom te mniej znane aspekty życia paryżanek w przededniu wybuchu Rewolucji – interesować go będą bowiem kobiety ze średnich i niższych warstw społecznych. Jak wyglądała ich codzienność? Czym się zajmowały? Jakie miały rozrywki? Oto niektóre pytania, na które postara się odpowiedzieć.

Dr Tomasz Wysłobocki – specjalista od francuskiej literatury i kultury XVIII wieku z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem m.in. monografii pt. „Obywatelki. Kobiety w przestrzeni publicznej Francji przełomu wieków XVIII i XIX” (Universitas 2014) oraz biografii „Olympe de Gouges (1748-1793). Rewolucjonistka”. W swoim dorobku ma także kilkadziesiąt artykułów naukowych poświęconych m.in. historii kobiet oraz przemianom społecznym w rewolucyjnej Francji.

Link do wykładu (ZOOM) – dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w dn. 26.08 od godz. 18.00.

Wykład odbędzie się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM.US pod linkiem https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09. Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie masz aplikacji Zoom, możesz też obejrzeć wykład z poziomu Twojej przeglądarki internetowej, wystarczy po kliknięciu powyższego linku wybrać opcję „Join from your browser”. Aby dołączyć do spotkania w oknie przeglądarki internetowej, należy wtedy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Nagranie wykładu będzie potem dostępne przez tydzień na naszej stronie na facebooku: https://www.facebook.com/dom.bretanii/

 

 

cropped-dombretanii.jpg
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz