Aktualny program

 Program w wersji PDF

STYCZEŃ W DOMU BRETANII

13.01 (poniedziałek) g. 18:00

Klub Czytelnika Domu Bretanii – Michel Houellebecq „Uległość”

Franҫois jest szanowanym wykładowcą literatury na Sorbonie. Uznanie w środowisku naukowym zdobył dzięki badaniom prowadzonym nad twórczością XIX-wiecznego pisarza Jorisa -Karla Huysmansa. Franҫois jest z natury samotnikiem, chętnie natomiast wdaje się w przelotne romanse. Punktem zwrotnym w życiu wykładowcy i całej społeczności francuskiej są wybory parlamentarne, w których to triumfuje Bractwo Muzułmańskie. Rzeczywistość polityczna i sytuacja obyczajowa zmieniają się nieodwracalnie – kontrola ubioru, wyznania, aż wreszcie próba ograniczenia edukacji dla kobiet, to tylko część przerażającej machiny, której być może nie uda się już zatrzymać. Franҫois czuje się w we własnym kraju coraz bardziej obco. Powieść Houellebecqua jest odważną i deziluzyjną wizją przyszłości, która wydarza się już teraz.

Spotkanie poprowadzi Natalia Teklik – polonistka, miłośniczka literatury pięknej, dobrego kina i muzyki alternatywnej.

Klub Czytelniczy będzie spotykał się regularnie, dyskutując o wcześniej ustalonych i przeczytanych książkach.

14.01 (wtorek) g.18:00

„Podróżowania w czasach przesytu – miejsca do odkrycia krajoznawczo, kulturowo, rekreacyjnie” – spotkanie z Hanną Janicką, prezeską Fundacji Srebrnej Generacji Wojażer

Podczas spotkania omówione zostaną aktualne problemy w turystyce, które powodują, że branża zaczyna niszczyć coraz większe przestrzenie w kraju, Europie, na świecie. Co można z tym zrobić, jak podróżować, żeby takie problemy nas nie dotknęły, jak poróżować w tzw. srebrnym wieku i jakie są zachwycające, o których być może nigdy nie słyszeliście…

Fundacja Srebrnej Generacji Wojażer organizuje dla osób z pokolenia tzw. silver generation (50, 60 plus) wycieczki krajowe i zagraniczne.

20.01 (poniedziałek) g.18:00

Wybrańcy École de Paris – między pięknem a brzydotą, między jawą a snem. Malarstwo Amadeo Modiglianiego, Chaïma Soutine i Marca Chagalla. –  wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak w ramach cyklu „Wykłady o sztuce francuskiej, czyli klucze do współczesności”

Twórczość Modiglianiego, Soutine`a i Chagalla zostanie ukazana w kontekście poszukiwań I awangardy, ujawniając ich szczególne powiazania w ramach École de Paris, którą – jak wiadomo – współtworzyło wielu cudzoziemców na francuskiej ziemi. Sztuka  wymienionych artystów jest przykładem ogromnego potencjału ich talentu oraz ujawnia umiejętności twórczego interpretowania wyznaczników nowoczesności. Indywidualne drogi każdego z twórców otworzyły szerokie perspektywy rozwoju sztuki europejskiej i stały się istotnymi wskazówkami dla głównych tendencji w figuratywnym malarstwie XX w.

Cykl wykładów pt. „Sztuka francuska, czyli klucze do współczesności” będzie swego rodzaju wprowadzeniem do sztuki współczesnej, omówione zostaną kierunki artystyczne i postawy twórców, które składają się na różnorodny krajobraz sztuki nowoczesnej (od XIX w. do lat 70. XX wieku) i współczesnej (kon. XX i początku XXI w.). Celem wykładów jest nie tylko prezentacja szerokiej panoramy nowoczesnej sztuki  francuskiej i jej kontekstów, przypomnienie artystów już nieco zapomnianych, jak i lepsze poznanie niekwestionowanych gwiazd świata sztuki. Zależy nam także na wyjściu naprzeciw Słuchaczom, dla których obcowanie ze sztuka nowoczesną jest ciągle wyzwaniem, choć intrygującym, to jednak niełatwym.

Karolina Prymas-Jóźwiak – historyczka sztuki,  absolwentka UAM,  odbyła roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Rennes II-Haute Bretagne. Wykłada Historię Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku UAP. Od wielu lat w praktyce zajmuje się edukacją artystyczną, dydaktyką historii sztuki, treningiem twórczości. Autorka artykułów naukowych, publikacji z zakresu dydaktyki edukacji artystycznej oraz materiałów dydaktycznych dla studentów i nauczycieli

27.01 (poniedziałek)

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
g. 17-17:40 składanie zniczy pod dawną synagogą przy ul. Stawnej
g. 18:00 spotkanie w Domu Bretanii. Wspólne czytanie tekstów i projekcja filmowa.

29.01 (środa) g.18:00

Projekcja filmu „Ból” („La Douleur”) reż. Emmanuel Finkiel, 2017, 127’.

Czerwiec 1944 r. Francja wciąż jest pod okupacją niemiecką. Pisarz Robert Antelme, ważny działacz ruchu oporu, zostaje aresztowany i deportowany. Jego młoda żona Marguerite, pisarka i również działaczka ruchu oporu, szaleje z niepokoju, nie mając o nim wieści. Kiedy na drodze Marguerite staje francuski funkcjonariusz Gestapo, kobieta nawiązuje z nim niebezpieczną grę, która być może ocali jej męża.

Obraz był francuskim kandydatem do Oscara w kat. Najlepszy film nieanglojęzyczny w 2019 roku.

Film udostępniony przez Instytut Francuski, z napisami w j. polskim. Wstęp wolny.

1.02 (sobota) g. 19.00, Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

RONAN LE BARS TRIO

Ronan Le Bars jest cenionym na całym świecie muzykiem bretońskim. Gra na uillean pipes, tj. dudach irlandzkich o ciepłym brzmieniu oraz na fletach irlandzkich (low whistles). Występował z najsłynniejszymi bretońskimi muzykami, takimi jak Didier Squiban, Alan Stivell, Yann Tiersen czy Denez Prigent. Współpracował również z Carlosem Núñezem czy francuskimi gwiazdami muzyki pop czy rock takimi jak Johnny Hallyday, Claude Nougaro i Michel Polnareff.

Brał udział w najważniejszych wydarzeniach w historii muzyki celtyckiej, m.in. jako członek legendarnej formacji Celtic Procession pod dyrekcją Jacques’a Pellena czy L’héritage des Celtes kierowanej przez Dana Ar Braza. Od 2021 roku jest dyrektorem artystycznym Celtic Odyssée – międzynarodowego projektu muzycznego realizowanego pod marką Festiwalu Interceltyckiego w Lorient.
Od wielu lat poszukuje nowych kierunków artystycznych, komponuje utwory, tworząc zawsze charakterystyczną dla siebie nastrojowość, ale nie żałując jednak publiczności wirtuozersko wykonywanych żywiołowych melodi celtyckich.

Ronan Le Bars: dudy irlandzkie (uilleann pipes), flety
Aymeric Le Martelot: instrumenty klawiszowe
Yann-Guirec Le Bars: gitara

Posłuchaj: https://youtu.be/-21-Tn0cXsM?si=KgMIsloNjggjfc4J

Bilety: 50 zł, w dniu koncertu 60 zł dostępne online

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Miasta Poznania i Regionu Bretania.

Partner: Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Warszawie

19.11.2024-28.02.2025
Morze o wielu obliczach – wystawa fotografii Irène Jonas

Irène Jonas – fotografka i socjolożka, członkini agencji fotograficznej Révélateur, pracuje w Paryżu i w Bretanii. Przez blisko 40 lat pracy fotograficznej wypracowała własny styl, łączący w oryginalny, poetycki sposób badania socjologiczne z fotografią dokumentalną, malując czarnobiałe zdjęcia farbami olejnymi. Zrealizowała dla Francuskiego Muzeum Fotografii badania na temat miejsca kobiet w środowisku fotograficznym czy zdrowia fotoreporterów w kontekście kryzysu fotografii dziennikarskiej. Opublikowała też m.in. albumy o życiu i pracy malarki Rosy Bonheur czy o paryskich bukinistach. W twórczości fotograficznej Irène Jonas szczególne miejsce zajmuje morze, zarówno jako fascynujący krajobraz, miejsce wypoczynku dla mieszkańców Bretanii, ale także środowisko pracy dla rybaków, marynarzy czy robotników portowych. Pracy tych ostatnich w Le Guilvinec, największym bretońskim porcie rybackim, poświęciła kilka serii fotografii, które ukazały się w formie albumów:

„La saga des Bara” oraz „A l’ombre de la pêche”. W Domu Bretanii prezentowane jest 25 prac, z tych i innych serii, prezentujących również plażowiczów nad morzem, ludzi nurkujących pod wodą czy obserwujących sztorm w krainie Bigouden.

Wystawa czynna do 28.02.2025.

——–

NAGRANIA ARCHIWALNE WYDARZEŃ ONLINE

Eva Guillorel

Wykład Evy Guillorel pt. „Losy kobiet w lamentach  bretońskich (gwerzioù).” – WYSŁUCHAJ WYKŁADU

Dr Eva Guillorel – historyczka z Uniwersytetu Rennes 2, ceniona badaczka kultury oralnej języka francuskiego i bretońskiego, w tym pieśni, specjalizuje się m.in. w opisywaniu, poprzez ich treść, losów kobiet na przestrzeni wieków w Bretanii. Jest autorką licznych publikacji oraz 2 książek, w tym współautorką cenionego opracowania pt. „Miracles & Murders. An Introductory Anthologie of Breton Ballads” wydanego w 2017 roku przez Oxford University Press.

***

nathalie-de-broc-ecrivain-1-10„Kobiety, które stworzyły Bretanię” – wykład pisarki Nathalie de Broc – LINK do nagrania
Ces Femmes - N. de Broc

Nathalie de Broc jest cenioną we Francji powieściopisarką i niezależną dziennikarką pracującą dla telewizji France 3 Ouest. W 2019 roku opublikowała w Ouest-France książkę pt. „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” („Kobiety, które stworzyły Bretanię”), w której prezentuje pasjonujące kobiece historie. O większości z tych wyjątkowych kobiet nikt wcześniej nie słyszał. Jej książka jest efektem długich poszukiwań archiwalnych. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie w Domu Bretanii pt. „Niezwykłe Bretonki” (21.09-08.10.2020).

***

Marie Curie-Skłodowska Źródło: Flickr. Autor: tonynetone. Lic. CC BY-SA 2.0 „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”Tomasz_Pospieszny_2020

Więcej

***

TB SlideChcesz nauczyć się tańców bretońskich?

Zapraszamy do darmowego skorzystania z naszego  mini-kursu online pt. „Tańczymy bretońskie„.

Życzymy udanej nauki!!!

dom_bretanii_logo_akcept-01
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz