Aktualny program

Ze względu na epidemię COVID-19, Zespół Domu Bretanii pracuje w trybie hybrydowym – zdalnie i w biurze, a większość działań kulturalnych przenieśliśmy ONLINE. Dla odwiedzających otwieramy budynek we wtorki  wg. 10-18. Ponadto można umówić się telefonicznie lub mailowo na spotkanie, zwiedzanie wystawy lub wizytę w bibliotece w innym dniu tygodnia. Kontakt: nr tel. 618516851) lub mailowo. Za utrudnienia przepraszamy.

WRZESIEŃ W DOMU BRETANII

10.06-08.09.

4

Wystawa fotografii

Coralie Salaün

„Kochane gęby”

Prezentacja efektów projektu artystycznego zrealizowanego w latach 2016-2017 w zakładzie karnym w Niort w ramach współpracy artystki z Rennes, Coralie Salaün z Centrum Sztuki Współczesnej i Fotograficznej Villa Pérochon. Więźniowie na zdjęciach są przebrani i ucharakteryzowani, ponieważ prawo francuskie zabrania upubliczniania ich wizerunków. Portrety, które wiele mówią o ich charakterach i wyobraźni, powstały w celu
pedagogicznym, by przełamywać tabu oraz uwalniać od złych emocji. Projekt był prezentowany na festiwalu Spotkania Fotograficzne w Arles w 2018 roku.

Coralie Salaün – artystka działająca w Rennes. W centrum jej zainteresowania znajduje się fotografia inscenizowana, którą uprawia w konwencji surrealistycznej. Jest zaangażowana w problematykę praw człowieka, w szczególności praw dziecka, oraz na rzecz przeciwdziałania przemocy. Zrealizowała m.in. fotograficzne „Abecadło dzieci bez szans”.

-> Relacja z wernisażu wystawy on-line

Link do recenzji wystawy – artykuł autorstwa Marka S. Bochniarza

Wstęp wolny

Wystawa czynna do 01.09.  w dn.
– 14 lipca w godz. 10-16.30.
– w sierpniu – we wtorki (04, 11, 18, 25.08) w godz. 10-18.

Wystawa zorganizowana z okazji XXX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii – Francja Kobiet.

 

Duo du Bas - Dziwaczki_Fot. Serj Philouze

Fot. Serj Philouze

09.09. (środa) g. 19.00 Pałac Działyńskich & online

Spektakl muzyczny pt. „Dziwaczki” w wykonaniu Duo du Bas

Spektakl muzyczny „Dziwaczki” jest ekstrawaganckim „spektaklem drogi”, w którym śpiewaczki z Duo du Bas z Bretanii opowiadają w autorskich piosenkach o swoich spotkaniach z niezwykłymi kobietami. Artystki przedstawiają w fantazyjny, niemal baśniowy sposób zaskakujące światy fascynujących starych kobiet, które napotkały na swojej drodze, a których cechą wspólną jest … nieszkodliwe szaleństwo wyrażające się poprzez nietypową pasję czy dziecinne kaprysy. Wśród siedmiu prezentowanych osobliwych kobiet z różnych stron świata poznamy kolekcjonerkę lalek z bretońskich gór, garbatą, stroniącą od ludzi staruszkę z portu Douarnenez obwieszoną reklamówkami z dobytkiem, pustelniczkę żyjącą w jaskini w Aragonii czy starą ciotkę z Kraju Basków dzielącą dom z 25 kotami, której marzeniem było zostać aktorką w Paryżu… I my mamy w naszym otoczeniu takie dziwaczki. Artystki poznały swoje bohaterki, nierzadko wyobcowane i nieprzystępne dla obcych, i niejako oswoiły je poprzez rozmowy przy wspólnym przygotowaniu posiłków.

Śpiewaczki z Duo du Bas z silnymi, pełnymi ekspresji głosami tworzą inspirujący, pełen energii  i czaru muzyczny obraz kobiecej ekstrawagancji.

Duo Du Bas to dwie pomysłowe wokalistki z Douarnenez w Bretanii. Elsa Corre jest Bretonką, a Hélène Jacquelot Baskijką. Ich pasją jest muzyka tradycyjna. Inspirują się różnorodnymi wpływami, tworząc autorskie piosenki opowiadające w różnych językach ciekawe historie. Swoje piosenki traktują jak dania kulinarne, łączące wiele smaków i aromatów. Kuchnia, która jest też najczęściej scenerią ich spektakli, to również miejsce spotkań i kobiecych rozmów. Artystki eksplorują świat kuchni w sferze dźwięków, grając na garnkach, naczyniach i innych przedmiotach z życia codziennego, co daje oryginalne efekty muzyczne i rytmiczne, zaskakujące i zachwycające widzów.

Bilety: 5 zł – Sprzedaż: bilety24.pl

Spektakl będzie transmitowany na żywo online na fanpage’u Domu Bretanii na Facebooku.

WAŻNE!!!

Informujemy, że podczas spektaklu obowiązują wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla imprez kulturalnych w trakcie epidemii sars-cov-2.

Informacje w zakresie bezpieczeństwa epidemicznego:

  • widzowie zobowiązani są do noszenia własnej maseczki przez cały czas przebywania w miejscu przedstawienia, tj. w Pałacu Działyńskich
  • na widowni zostanie zapewniona bezpieczna odległość między widzami. Układu krzeseł nie wolno zmieniać. Ilość uczestników koncertu jest ograniczona.
  • przed wejściem na salę i po wyjściu z niej należy zdezynfekować dłonie – zapewniamy płyn dezynfekujący do rąk.
  • uczestnicy imprezy oświadczają, że nie są zakażeni ani nie przebywają na kwarantannie ani pod nadzorem epidemicznym.

Udział w spektaklu oznacza akceptację powyższych warunków.

 

20.09. (niedziela) g. 18:00  Klub Blue Note & transmisja onlineLili et Thierry

Koncert piosenki francuskiej Lili Cros & Thierry Chazelle

Duet Lili Cros & Thierry Chazelle zagrał około 750 koncertów we Francji i w krajach frankofońskich. Ich 3 autorskie płyty były nagradzane przez środowisko muzyczne i krytyków, którzy w maju 2019 po koncercie Lili Cros & Thierry Chazelle w paryskiej Olympii pisali: „Muzyczna perła” (Le Monde), „Rzadkie zjawisko” (Le Figaro), „Wspaniałe przeżycie” (La Croix). Zabawne teksty, wpadająca w ucho melodia, rytm wygrywany na basie przez Lili, jej wspaniały głos i uśmiech to kwintesencja wieczoru z artystami z Francji, którzy wystąpią po raz pierwszy w Polsce.

Bilety: 40 zł (przedsprzedaż) / 50 zł (w dniu koncertu)

Koncert będzie transmitowany na żywo na fanpage’u Domu Bretanii na Facebooku po linkiem https://www.facebook.com/dom.bretanii/posts/3453096854747481

WAŻNE!!!

Informujemy, że podczas spektaklu obowiązują wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla imprez kulturalnych w trakcie epidemii sars-cov-2.

Informacje w zakresie bezpieczeństwa epidemicznego:

  • widzowie zobowiązani są do noszenia własnej maseczki przez cały czas przebywania w miejscu przedstawienia, tj. w Pałacu Działyńskich
  • na widowni zostanie zapewniona bezpieczna odległość między widzami. Układu krzeseł nie wolno zmieniać. Ilość uczestników koncertu jest ograniczona.
  • przed wejściem na salę i po wyjściu z niej należy zdezynfekować dłonie – zapewniamy płyn dezynfekujący do rąk.
  • uczestnicy imprezy oświadczają, że nie są zakażeni ani nie przebywają na kwarantannie ani pod nadzorem epidemicznym.

Udział w spektaklu oznacza akceptację powyższych warunków.

 

21.09. – 08.10.

Wernisaż ONLINE: 21.09. (poniedziałek) g.18.00Plakat Bretonki

Wystawa
„Niezwykłe Bretonki”

Wystawa przedstawia 29 fascynujących i w większości nieznanych historii kobiet z różnych epok, które miały siłę i charakter, by rozwijać się i usamodzielniać, biorąc swoje życie we własne ręce i torując drogę innym kobietom przez stulecia żyjącym w świecie nierównych szans i z ograniczonym dostępem do edukacji. Znajdują się wśród nich m.in. Jeanne de Belleville – piratka zwana „Krwawą Lwicą”, Marie-Amice Picard – tajemnicza mistyczka, Marie-Marguerite Picquet de la Motte – pierwsza lekarka okulistka, która operowała katarakty już w XVIII wieku, restauratorki i hotelarki z Pont Aven, których portrety, m.in. pędzla Gauguina, znajdują się dziś w najlepszych muzeach świata, Marie de Kerstrat – pionierka kina w Ameryce i Louise de Kergariou – arystokratka, która
poświęciła swoją fortunę na sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Są też sylwetki artystek wyrastających ponad swe czasy: podziwianej przez Davida Bowie surrealistki Claude Cahun czy Suzy Solidor, piosenkarki kabaretowej, najczęściej portretowanej kobiety w historii.
 
Wystawa zorganizowana w ramach Roku Kobiet w Domu Bretanii. WSTĘP WOLNY

Obejrzyj wernisaż wystawy online – LINK

Wydarzenie Fb

Wystawa czynna w dn. 22.09.- 8.10.2020, we wtorki i czwartki w g. 10-18 oraz w pozostałe dni tygodnia (poza weekendami), po  uprzednim umówieniu, w g. 9-17.

Zapraszamy również w dn. 21.09 (poniedziałek) o g.18.10 na spotkanie online z Nathalie de Broc, autorką książki „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” (Kobiety, które tworzyły Bretanię)obejrzyj nagranie wykładu! – LINK do nagrania

Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Partnerzy: Miasto Poznań
Region Bretania
Narodowy Instytut Wolności.

Wystawa będzie prezentowana również w następujących miejscach:
Dopiewo – Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury – 15.10-04.11.2020
Kwilcz – Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji – 12-27.11.2020

www.dombretanii.org.pl

Ces Femmes - N. de Broc21.09. (poniedziałek) g.18.10 – Wydarzenie ONLINE

„Kobiety, które stworzyły Bretanię” – wykład pisarki Nathalie de Broc

Nathalie de Broc jest cenioną we Francji powieściopisarką i niezależną dziennikarką pracującą dla telewizji France 3 Ouest. W 2019 roku opublikowała w Ouest-France książkę pt. „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” („Kobiety, które stworzyły Bretanię”), w której prezentuje pasjonujące kobiece historie. O większości z tych wyjątkowych kobiet nikt wcześniej nie słyszał. Jej książka jest efektem długich poszukiwań archiwalnych.

Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie w Domu Bretanii pt. „Niezwykłe Bretonki”.

Link do nagrania wykładu: https://www.facebook.com/dom.bretanii/posts/3453009981422835

 

 

Igor Kraszewski24.09 (czwartek) g. 18.00 – ONLINE (za pośrednictwem platformy ZOOM.us)

„Lutetia sacra – Paryż cudów, pielgrzymów i świętych” – wykład prof. UAM Igora Kraszewskiego, konsula honorowego Francji w Poznaniu, z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Do paryskiej Sainte Chapelle turysta idzie, by zobaczyć cudo gotyckiej sztuki i rzemiosła: ściany z różnobarwnych witraży, wypełniające pajęczynę gotyckich kolumn i żeber. Niewielu zdaje sobie sprawę, że ogląda kunsztowny, gotycki relikwiarz, pobudowany przez świętego króla, by dać godną oprawę pamiątkom Męki Pańskiej. Paryż jako stolica sztuki, techniki, mody, literatury, jako centrum polityczne i symbol historii, przysłonił Paryż, do którego rzesze pielgrzymów ciągnęły jako do miejsca świętego, gdzie niebo zbliża się do ziemi, a człowiek może doświadczyć głębokiej przemiany duchowej. Za efektownym i pięknym paryskim profanum kryje się fascynujące sacrum. Podczas kolejnego spaceru po francuskiej stolicy przyjrzymy się miejscom i ludziom, którzy tworzyli to nieco zapomniane, mistyczne oblicze dawnej Lutecji.

Dr hab. prof. UAM Igor Kraszewski jest pracownikiem Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Od początków swej pracy akademickiej związany z tematyką polską-francuską, pracę doktorską obronił w systemie współpromotorstwa (prof. Maciej Serwański z UAM i prof. Chantal Grell z Wersalu). Zajmuje się przede wszystkim epoką nowożytną, historią kultury, dworów i elit społecznych oraz historią idei. Od września 2020 roku jest konsulem honorowym Francji w Poznaniu.

Link do nagrania wykładu (dostępny do 4.10)

PAŹDZIERNIK W DOMU BRETANII

1-8.10. Dom Bretanii

Wystawa edukacyjna pt. „Niezwykłe Bretonki”

Wystawa przedstawia 29 fascynujących i w większości nieznanych historii kobiet z różnych epok, które miały siłę i charakter, by rozwijać się i usamodzielniać, biorąc swoje życie we własne ręce i torując drogę innym kobietom przez stulecia żyjącym w świecie nierównych szans i z ograniczonym dostępem do edukacji. Znajdują się wśród nich m.in. Jeanne de Belleville – piratka zwana „Krwawą Lwicą”, Marie-Amice Picard – tajemnicza mistyczka, Marie-Marguerite Picquet de la Motte – pierwsza lekarka okulistka, która operowała katarakty już w XVIII wieku, restauratorki i hotelarki z Pont Aven, których portrety, m.in. pędzla Gauguina, znajdują się dziś w najlepszych muzeach świata, Marie de Kerstrat – pionierka kina w Ameryce i Louise de Kergariou – arystokratka, która
poświęciła swoją fortunę na sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Są też sylwetki artystek wyrastających ponad swe czasy: podziwianej przez Davida Bowie surrealistki Claude Cahun czy Suzy Solidor, piosenkarki kabaretowej, najczęściej portretowanej kobiety w historii.

Wystawa zorganizowana w ramach Roku Kobiet w Domu Bretanii.

Wystawa czynna w dn. 22.09.- 8.10.2020, we wtorki i czwartki w g. 10-18 oraz w pozostałe dni tygodnia (poza weekendami), po  uprzednim umówieniu, w g. 9-17.

Wstęp wolny

Wydarzenie Fb: https://www.facebook.com/events/345215876889502

Zapraszamy również w dn. 21.09 (poniedziałek) o g.18.10 na spotkanie online z Nathalie de Broc, autorką książki „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” (Kobiety, które tworzyły Bretanię) – link do wideo: https://www.facebook.com/dom.bretanii/posts/3453009981422835

Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Partnerzy: Miasto Poznań
Region Bretania
Narodowy Instytut Wolności.

Wystawa będzie prezentowana również w następujących miejscach:
Dopiewo – Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury – 15.10-04.11.2020
Kwilcz – Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji – 12-27.11.2020

 

1.10. (czwartek) g. 18.00 (ONLINE  – ZOOM)unnamed 1

Społeczny i prawny status kobiet w XIX-wiecznej Francji – wykład prof. Ewy Wierzbowskiej (UG) z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”.

Wielka Rewolucja Francuska (1789), wywracająca dotychczasowy porządek społeczny nie dała kobietom nic, poza tytułem obywatelek, znoszącym różnice społeczne i cywilne, który nosiły do 1793 roku. Ale zdobyte Wolność, Równość i Braterstwo były zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Zgromadzenie Narodowe składające się wyłącznie z mężczyzn nie przyznało kobietom obywatelstwa, były definiowane jedynie jako matki, żony, córki, etc. Konstytucja z 1793 roku pozbawiła ich świeżo nabytych praw obywatelskich, praw politycznych. Patriarchat feudalny został zastąpiony demokratycznym braterstwem, nie mniej bezlitosnym wobec kobiet. Zdelegalizowano wszystkie kluby kobiece, zabroniono kobietom zebrań. Pokazowe egzekucje znanych kobiet np. Madame Roland czy Olimpii de Gouges miały pokazać, że miejsce kobiet jest w domowym zaciszu i nie mają one prawa głosu w sprawach publicznych.

Edukację kobiet powszechnie ograniczano do śpiewu, modlitwy i zajmowania się domem. Ważnym elementem edukacji była umiejętność konwersacji, by zabawiać męża. Oczywiście, istniała przepaść pomiędzy wychowaniem kobiety z ludu i tej z wyższych sfer, ale jedna i druga pozostawała handlowym towarem, który męska część rodziny wymieniała wedle swoich planów i potrzeb.

Przez cały XIX wiek kobiety pokazywały i udowadniały, że równość płci jest naturalnym prawem świata a ustanawianie czyjejkolwiek dominacji jest niezgodne z porządkiem samej natury. Zważywszy na istniejący porządek prawny i obyczajowy osiągnięcie sukcesu w tej materii było bardzo trudne. Celem mojego wykładu jest pokazać, jak ów porządek wyglądał, jak się zmieniał, z czym zmagały się XIX-wieczne aktywistki.

Link do wykładu (ZOOM) – dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w dn. 01.10 od godz. 18.00.

Wykład odbędzie się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM.US pod linkiem https://zoom.us/j/97404943453. Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie masz aplikacji Zoom, możesz też obejrzeć wykład z poziomu Twojej przeglądarki internetowej, wystarczy po kliknięciu powyższego linku wybrać opcję „Join from your browser”. Aby dołączyć do spotkania w oknie przeglądarki internetowej, należy wtedy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Nagranie wykładu będzie potem dostępne przez tydzień na naszej stronie na facebooku: https://www.facebook.com/dom.bretanii/

06.10 (wtorek) g. 18.00 ONLINE (ZOOM)ratatouille

Dictionnaire amoureux: Bretania – spotkanie Tomaszem Orłowskim, autorem książki pt. „Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille” (Wyd. Rebis, 2020)

Tomasz Orłowski, wieloletni ambasador Polski we Francji i Monako oraz autor nietuzinkowego „Naszego zakochanego przewodnik po Francji”, zaprasza na wyprawę do i po Bretanii!  Jego dictionnaire amoureux prowadzić będzie szlakiem kultury, polityki, dyplomacji, kuchni i osobistych wspomnień związanych z tym niezwykłym regionem Francji.

 

XII Festiwal Kultur Europy

ISLANDIA

19-24 X 2019

Wodospad Stjórnarfoss waters-3241397_960_720

XII edycja kameralnego festiwalu kultur organizowanego przez Dom Bretanii i przybliżającego nieoczywiste miejsca na mapie Europy.

Tematem festiwalu będzie Islandia, nordycki kraj i wyspa na Atlantyku leżąca tuż pod północnym kręgiem polarnym, w której rodziły się pierwsze skandynawskie sagi. Lodowa i zarazem wulkaniczna wyspa, której ponad połowa mieszkańców wierzy w elfy, słynie z gorących źródeł, gejzerów, malowniczych lodowców, bazaltowych klifów czy z zorzy polarnej i przyciąga co roku rzesze turystów.

Pandemia wprowadziła w stan zawieszenia rosnącą popularność tego kraju wśród Polaków, którzy są tam najbardziej liczną mniejszością – ponad 20 000 osób na ok. 360 000 mieszkańców tej mało zaludnionej wyspy. Warto wiedzieć, że pierwszy przewodnik w języku polskim po Islandii, będący także jednym z najstarszych jej opisów, ukazał się w 1638 roku w Wielkopolsce. Jego autorem był brat czeski Daniel Vetter – podróżnik i drukarz z Leszna.

Ze względu na sytuację sanitarną, festiwal odbędzie się w trybie hybrydowym – wykłady i spotkania będą miały miejsce online, na filmy islandzkie zaprosimy do kina Muza, a w klubie Blue Note wystąpi gwiazda islandzkiego jazzu Sunna Gunnlaugs, która przyjedzie do Poznania ze swoim trio. Koncert będzie transmitowany online.  

 

19.10. (poniedziałek) g. 19.00 ONLINE (ZOOM)

„Poznań-Reykjavik” –   spotkanie online z Pawłem Bartoszkiem – Przewodniczącym Rady Miasta Reykjaviku , z udziałem Grzegorza Ganowicza – Przewodniczącego Rady Miasta Poznania  i Franka Sterczewskiego – posła na Sejm RP. Prowadzenie: dr Przemysław Czarnecki  (Katedra Skandynawistyki UAM).

Pochodzący z Poznania Paweł Bartoszek przyjechał na wyspę w wieku 9 lat. Kształcił się na Islandii, w 2005 roku ukończył matematykę na Uniwersytecie Islandzkim. W latach 2016-17 był posłem w Islandzkim Zgromadzeniu Konstytucyjnym. Jest współautorem (wspólnie ze swoim ojcem Stanisławem i siostrą Martą) Szkolnego słownika polsko-islandzkiego i islandzko-polskiego. Od czerwca 2019 roku jest Przewodniczącym Rady Miasta Reykjaviku z ramienia liberalnej partii Viðreisn (Odrodzenie).

 

20.10. (wtorek) g. 18.00 – ONLINE (Facebook)

Wernisaż wystawy akwareli Claude’a Marchalota pt. „Islandia. Droga nr 1”. Claude Marchalot

Cykl akwarel Claude’a Marchalota, oceanologa i artysty plastykaz Bretanii jest subiektywnym przewodnikiem po Islandii z autorskimi komentarzami.  Prace są efektem podróży artysty, którą odbył w 2014 roku dookoła Islandii drogą numer 1, która tworzy obwodnicę wyspy. W 2016 roku akwarele zostały pokazane w centrum sztuki la Maison de la Fontaine w Breście.

Islandia była dla Claude’a Marchalota, który długie lata zajmował się zawodowo badaniami oceanicznymi, miejscem, o którym marzył. Jak mówi: „Pejzaże Islandii są wspaniałe, mają magiczną aurę, którą tworzą: śnieg, fumerola i ogień, wulkany, morze, fiordy, lodowce, równiny aluwialne. Jest to dantejskie. Malowanie tego nigdy się nie nudzi i trudno mi było przestać. Na miejscu odkryłem, nieco wzruszony, widoczne ślady historii, którą we Francji nazywamy „epopeją islandzką”. Mowa o połowach dorsza przez bretońskich rybaków na tutejszych wodach. Za ich sprawą nawiązywały się serdeczne kontakty pomiędzy Bretończykami i Islandczykami., które trwają do dziś.  Namalowałem m.in. szpital „francuski” znajdujący się na wybrzeżu południowo-wschodnim”.

Wystawa czynna w dn. 20.10.- 13.11.2020, we wtorki i czwartki w g. 10-18 oraz w pozostałe dni tygodnia (poza weekendami), po  uprzednim umówieniu, w g. 9-17.

Wstęp wolny

8.1.20.10. (wtorek) g. 18.30 – ONLINE (Zoom)

„Dookoła Islandii – zimowa podróż drogą numer 1” – spotkanie online (na zoomie) z Arturem Gorzelakiem, podróżnikiem, sportowcem, autorem książek podróżniczych.

Dowiemy się, dlaczego wysiadając z samochodu warto wiedzieć, w którą stronę wieje wiatr? Do czego Islandczycy wykorzystują gorącą źródlaną wodę? A także jakim smakołykiem zajadli się Bill Clinton, a także Robert Makłowicz w stolicy Islandii. Wspólnie odwiedźmy krainę 10000 wodospadów.

Artur Gorzelak – podróżnik, aktywny sportowiec, od 20 lat trenuje judo, biega maratony, autor książek podróżniczych: „Pod bieguny”, „W judodze na rowerze. Japońsko-koreańska przygoda na dwóch kółkach”, “Zostawieni na lodzie. Piesza przeprawa przez Bajkał”, „Made in Taiwan, czyli rowerem przez ojczyznę rowerów”.

21.10. (środa) g. 18.00 – ONLINE (ZOOM)Emiliana Konopka IS

„Islandia jest (z) kobietą? – o sytuacji kobiet na wyspie” – wykład Emiliany Konopki
Mówi się, że Islandia to raj dla kobiet. Już w sagach islandzkich czyta się o dzielnych i niezależnych wikinkach, a w historii najnowszej zapisało się wiele znakomitych Islandek. Jeszcze kilka lat temu polskie media wspominały jednodniowy strajk kobiet islandzkich, który zatrząsnął całą Wyspą. Dziś Islandki stały się symbolem walki o równouprawnienie, parytety, sprawiedliwy podział obowiązków i godne zarobki. Wciąż jednak uważają, że pozostaje wiele do zrobienia.

Emiliana Konopka, absolwentka historii sztuki oraz skandynawistyki, autorka strony o Islandii Utulę Thule (www.utulethule.pl). Współredaktorka tomu „Antologia naukowa. Islandia: Język. Naród. Natura”. Wieloletnia miłośniczka islandzkiej kultury i sztuki, poświęca jej zgłębianiu teksty naukowe oraz popularnonaukowe. Stypendystka MKiDN „Kultura w sieci”, w ramach którego realizowała swój projekt UTULĘ THULE MÓWI O SZTUCE PÓŁNOCY.

 

22.10. ISLANDZKI TANI CZWARTEK w Kinie Muza / Cena biletu 10 zł

W cieniu drzewa 116.00 W cieniu drzewa (89′), reż. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson (2017)

Przedmieścia Reykjaviku, świeże powietrze, cisza, spokój i idealnie przycięte, zielone trawniki. Sielankowa atmosfera nie może trwać jednak wiecznie: na jednym z osiedli wybucha sąsiedzki konflikt. Kością niezgody jest należące do Baldvina i Ingi stare, wielkie drzewo, które rzuca cień na ogród Eybjorg i Konrada. Błahy problem urasta do absurdalnych rozmiarów, uprzejmym do tej pory sąsiadom puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Tajemniczy sprawca przekłuwa opony samochodu, a zwierzęta domowe zaczynają znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Konieczne staje się zainstalowanie kamer monitoringu. Pojawia się także plotka, że sąsiada widziano z piłą łańcuchową.

Kobieta idzie na wojnę

18.00 Kobieta idzie na wojnę (101′), reż.   Benedikt Erlingsson (2018)

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

 

Daleko od Raykjaviku20.15 Daleko od Reykjaviku (92′), reż. Grímur Hákonarson (2019)

Film rozgrywa się w zachwycających pejzażach Islandii, koncentrując się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się – do tej pory łagodna i pokorna – Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Po raz pierwszy w życiu Inga zaprotestuje i stanie do samotnej walki – i to z potężnym przeciwnikiem. Wychowana pośród surowej natury Inga odkrywa, że przez lata wyrzeźbiła ona także jej charakter. I że w lokalnej społeczności nie ma dla niej świętych krów.

 

23.10. (piątek) g. 19 klub Blue Note & transmisja LIVE ONLINE (Facebook)

Koncert Sunna Gunnlaugs Trio
„Songs from Iceland”
sunna-1500x1000-c-default 

Sunna Gunnlaugs – fortepian
Þorgrimur Jónsson – kontrabas
Scott Mac Lemore- perkusja

Pianistka jazzowa i kompozytorka Sunna Gunnlaugs ma w swym kraju status gwiazdy. Jej Trio (S.Gunnlaugs – fortepian, B.Jónsson – kontrabas, Scott Mac Lemore- perkusja) koncertuje w najlepszych salach Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy, a sygnowane jej nazwiskiem płyty mają światową sprzedaż i docierają na szczyty jazzowych rankingów.

Sunna Gunnlaugs (ur.1970) studiowała jazz w USA, następnie przez ponad dekadę była aktywna na scenie jazzowej Nowego Jorku. W 2005 roku wróciła na Islandię i została dyrektorką artystyczną Reykjavik Jazz Festival. W swej karierze nagrała 11 albumów, współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami jazzowymi. Artystka tworzy i wykonuje jazz kontemplacyjny, emanujący islandzkim spokojem, pełen elegancji i dbałości o brzmienie każdego dźwięku. New York Times napisał „Wydaje się, że znakomici muzycy należą obecnie do najbardziej widocznego „towaru eksportowego” Islandii, a pianistka Sunna Gunnlaugs jest dowodem, że jazz jest tak samo częścią muzycznego krajobrazu wyspy, jak pop w wydaniu Björk czy SigurRos”. Trio Sunny Gunnlaugs wykona „Songs from Iceland’, z płyty pod tym tytułem wydanej w 2009 roku.

 

Bilety 40 zł 

Sprzedaż: bilety24.pl

Koncert będzie transmitowany na żywo na fanpage’u Domu Bretanii (Facebook Live https://www.facebook.com/dom.bretanii) – dostęp bezpłatny!

Fragment Sagi o Njalu w manuskrypcie Möðruvallabók (ok. 1350)

Fragment Sagi o Njalu w manuskrypcie
Möðruvallabók (ok. 1350)

24.10. (sobota) g. 16.00 – ONLINE (Zoom)

„Wierszem i mieczem – o sagach staroislandzkich”wykład online dr. Przemysława Czarneckiego

Sagi staroislandzkie to jeden z najcenniejszych zabytków literatury średniowiecznej Islandii. Dla współczesnych Islandczyków są bardzo ważnym łącznikiem z historią i przeszłością. Nadal są chętnie czytane, wznawiane i analizowane. Dowiemy się, czym są sagi, jaką mają strukturę i jakie są ich podgatunki. Przyjrzymy się również najważniejszym bohaterom sag – wikingom, skaldom, walecznym wojownikom i silnym kobietom. Spróbujemy zrozumieć motywacje ich działań, sposób myślenia, system wartości. Tłem naszej opowieści będzie średniowieczna Islandia, od momentu kolonizacji wyspy do ukształtowania się samodzielnego i niezależnego społeczeństwa.

dr Przemysław Czarnecki norwegista i islandysta, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Skandynawistyki UAM oraz współpracownik Zakładu Skandynawistyki USWPS. Miłośnik Skandynawii, w szczególności jej wyspiarskiej części (Islandia i Wyspy Owcze).

 

Organizator

cropped-dombretanii.jpg

Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

www.dombretanii.org.pl

https://www.facebook.com/dom.bretanii

 

Partnerzy
 Slide 2 logo Festiwal Islandia


29.10. g. 18 ONLINE (ZOOM)palais-elysee@ambafrance-cn.org_-1170x866

„Sekrety Pałacu Elizejskiego” – wykład dr Katarzyny Kotowskiej (UG) z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata.

Jak to się stało, że posiadłość królewskiej kurtyzany Mme de Pompadour jest dzisiaj siedzibą kluczowej osoby w państwie? Pałac Elizejski jako niemy świadek wielkiej i małej historii kryje w swoich komnatach wiele tajemnic, skandali, momentów uniesień i upadków. Naznaczony obecnością kolejnych „Pierwszych Dam” pozostaje niezmiennie w centrum uwagi światowej socjety. Zapraszam na oprowadzanie z przewodnikiem !

 

 

 

 

 

cropped-dombretanii.jpg
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz