Wystawa „Niezwykłe Bretonki”

21.09. – 08.10

Plakat Bretonki

Wystawa

„Niezwykłe Bretonki”

Wystawa przedstawia 29 fascynujących i w większości nieznanych historii kobiet z różnych epok, które miały siłę i charakter, by rozwijać się i usamodzielniać, biorąc swoje życie we własne ręce i torując drogę innym kobietom przez stulecia żyjącym w świecie nierównych szans i z ograniczonym dostępem do edukacji. Znajdują się wśród nich m.in. Jeanne de Belleville – piratka zwana „Krwawą Lwicą”, Marie-Amice Picard – tajemnicza mistyczka, Marie-Marguerite Picquet de la Motte – pierwsza lekarka okulistka, która operowała katarakty już w XVIII wieku, restauratorki i hotelarki z Pont Aven, których portrety, m.in. pędzla Gauguina, znajdują się dziś w najlepszych muzeach świata, Marie de Kerstrat – pionierka kina w Ameryce i Louise de Kergariou – arystokratka, która poświęciła swoją fortunę na sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Są też sylwetki artystek wyrastających ponad swe czasy: podziwianej przez Davida Bowie surrealistki Claude Cahun czy Suzy Solidor, piosenkarki kabaretowej, najczęściej portretowanej kobiety w historii.

Wystawa zorganizowana w ramach Roku Kobiet w Domu Bretanii. Wstęp wolny

Obejrzyj wernisaż wystawy online – LINK

Wydarzenie Fb

Wystawa czynna w dn. 22.09.- 8.10.2020, we wtorki i czwartki w g. 10-18 oraz w pozostałe dni tygodnia (poza weekendami), po  uprzednim umówieniu, w g. 9-17.

Zapraszamy również w dn. 21.09 (poniedziałek) o g.18.10 na spotkanie online z Nathalie de Broc, autorką książki „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” (Kobiety, które tworzyły Bretanię)obejrzyj nagranie wykładu! – LINK

Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Partnerzy: Miasto Poznań
Region Bretania
Narodowy Instytut Wolności.

Wystawa będzie prezentowana również w następujących miejscach:
DOPIEWO– Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury – 15.10-04.11.2020
KWILCZ– Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji – 12-27.11.2020

www.dombretanii.org.pl

Plakat Bretonki