Tańce bretońskie

 Cykl filmów instruktażowych

„Tańczymy bretońskie”

RDSV

Bretania wyróżnia się spośród innych regionów francuskich silnym poczuciem tożsamości kulturowej, która wyraża się m.in. poprzez tradycyjną muzykę i taniec. Tańce bretońskie, których doliczyć można się ponad setki, są bardzo charakterystyczne – były tańczone najczęściej w kręgu lub łańcuchu (korowodzie), co wzmacniało poczucie wspólnoty wśród tańczących. Przywiązanie Bretończyków do tańca jako ważnego więziotwórczego elementu kulturowego i przy tym atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu zostało zauważone przeztrójca ONZ: niezwykle popularne, łączące pokolenia, tradycyjne potańcówki bretońskie zwane fest-nozami (br. zabawami nocnymi),  zostały wpisane w 2012 roku na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO (obejrzyj nasz film poświęcony tradycjom tanecznym w Bretanii!).

Dom Bretanii stworzył dla Państwa cykl filmików z nauką kilku podstawowych i najbardziej popularnych tańców bretońskich pt. Zespół 2Tańczymy bretońskie” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Chcemy, aby te filmy instruktażowe były cenną pomocą do samodzielnej nauki w domu tradycyjnych tańców bretońskich. Zapraszamy do nauki tych tańców od podstaw albo do pogłębiania dotychczas zdobytej wiedzy praktycznej!  Ufamy, że filmiki przyczynią się do popularyzacji bretońskich tańców w Polsce i że będziemy mogli się spotkać po zakończeniu epidemii na wielkim fest-nozie, na którym będziemy mogli zastosować w praktyce zdobytą tu wiedzę! Życzymy udanej nauki!!!

Reż. Krzysztof Rogulski
Scenariusz: Marta Tomczak, Krzysztof Rogulski
Realizacja: Tobiasz Gottfried Studio

 

Taniec i muzyka w Bretanii.
Co warto wiedzieć?

Hanter dro

Andro

Ront de Saint-Vincent

Gavotte des montagnes
(gawot górski)

Ridée 6 temps

Filmy dostępne są również na Facebooku oraz na naszym kanale Youtube

Dziękujemy wszystkim Twórcom i Uczestnikom filmów oraz naszym Partnerom i Mecenasom, bez których ta seria nie mogłaby powstać oraz bretońskim Artystom i Filmowcom, którzy udostępnili nam swoje nagrania archiwalne.

 

plansza koncowa paski

 

 

 

dom_bretanii_logo_akcept-01
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!