Fundacja Poznań – Ille et Vilaine

Nazwa Fundacji wskazuje na nasze bliskie powiązania z Bretanią, regionem leżącym na północnym-zachodzie Francji. „Ille et Vilaine” to jeden z bretońskich departamentów, w którym znajduje się Rennes – stolica regionu i miasto partnerskie  Poznania.

Fundacja Poznań-Ille et Vilaine została zarejestrowana 20 września 1990 roku w Warszawie.

Prezesem Fundacji jest prof. dr hab. Elżbieta Jantoń-Drozdowska, wiceprezesami są prof. dr hab. Jan Skuratowicz oraz prof. dr hab. Jan Celichowski. W Radzie Fundacji zasiada 29 członków.

Dlaczego Bretania?

Kontakty pomiędzy Wielkopolską i Bretanią sięgają grudnia 1981. Kiedy w Polsce ogłoszono stan wojenny, dziennik Ouest-France wychodzący w Rennes, w geście solidarności z Polakami, ogłosił apel o pomoc dla naszego kraju. Dary od hojnych czytelników były przekazywane do Polski przez 13 kolejnych lat. Organizacją konwojów z pomocą zajmowali się wolontariusze z redakcji gazety. Bretończycy wnieśli także swój wkład w umocnienie opozycji demokratycznej w Polsce oraz jej kandydatów w pierwszych wolnych wyborach w 1991 roku. Następnie wspomagali przekształcenia ustrojowe w naszym kraju, organizując i finansując szkolenia dla samorządowców oraz wymiany szkolne. Działania te objęły setki osób, co w efekcie przyniosło ogromny kapitał w postaci kontaktów, przyjaźni, współpracy.

Na fali tej wymiany powstała nasza Fundacja (1990) oraz Association Ille et Vilaine-Poznań (dzisiejsza nazwa Association Bretagne-Pologne) w Rennes (1989).

Do pobrania: Broszura „25 lat Domu Bretanii”

 

Działalność Fundacji

Fundacja prowadzi działalność statutową oraz gospodarczą. Działalność statutowa polega na prowadzeniu Domu Bretanii i organizowaniu wydarzeń promujących Bretanię, Francję, jej  kulturę i język oraz dialog międzykulturowy, jak również wspieraniu współpracy zdecentralizowanej pomiędzy Wielkopolską i Bretanią. Odbywa się to m.in. w ramach organizowanych przez Fundację corocznych wydarzeń cyklicznych: Dni Frankofonii, Festiwalu Kultur Europy, Dni Bretanii i Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych. 

Działalność gospodarcza, z której dochód jest w całości przeznaczony na cele statutowe to m.in. prowadzenie kursów językowych oraz biura tłumaczeń.

Pobierz – Statut Fundacji Poznań – Ille et Vilaine