Koncert „Curly music” duo Macke-Bornauw

 

22.10 (niedziela) g. 18.00 – Klub 2 Progi (al. Niepodległości 36)

Duo Macke – Bornauw

„Curly music”

Koncert   z potańcówką balfolkową

 

Curly Music official (ŞGeert Vanderslagmolen)Zapraszamy w ramach XV Festiwalu Kultur Europy Walonia – Bruksela na koncert duetu Macke-Bornauw pt. „Curly Music”, podczas którego poznamy muzykę barokową w folkowej odsłonie. 

„Curly Music” (nazwa nawiązująca z przymrużeniem oka do early music, tj. muzyki dawnej) to program, w którym muzyka barokowa jest reinterepretowana przez artystów z Walonii wedle kanonów muzyki tradycyjnej. Usłyszymy rzadko wykorzystywane w muzyce klasycznej instrumenty o ludowym rodowodzie: musette (rodzaj małych dworskich dud) oraz dudy flamandzkie, na których gra Birgit Bornauw, oraz akordeon diatoniczny i – znany tylko w Walonii – pedał basowy o brzmieniu zbliżonym do akordeonu (Benjamin Macke). Świeże i niepozbawione dowcipu spojrzenie artystów na muzykę barokową jest w gruncie rzeczy ukłonem w stronę wzajemnych wpływów kultury „wysokiej” i „niskiej” – muzyka dworska wszak niegdyś przenikała się z ludową.
 
Muzycy nagrali wspólnie dwa albumy „It’s Baroque to my Ears” (2016) i „Curly Music” (2020), które odniosły duży sukces na europejskim rynku muzycznym. Artyści wprowadzą słuchaczy w klimat radosny, a zarazem pełen subtelności, łącząc w sobie wirtuozerię, sporą dawkę humoru i wzajemne porozumienie.
 
Duet jest również uznanym zespołem balfolkowym – w drugiej części wieczoru muzycy zagrają do tańca. Usłyszmy tańce tradycyjne z zachodniej Europy w nowoczesnych interpretacjach.

Benjamin Macke – akordeon diatoniczny, pedał basowy
Birgit Bornauw – dudy

Bilety: 35 zł dostępne na portalu bilety24.pl

 
Benjamin Macke swoją muzyczną drogę rozpoczął we Francji od perkusji klasycznej i jazzowej, a w wieku 18 lat odkrył akordeon diatoniczny, który stał się jego instrumentem wiodącym. Bierze udział w różnorodnych projektach muzycznych (Shillelagh, Benjamin Macke Quartet, Duo Bastringue…), filmowych czy teatralnych, a także edukacyjnych dla dzieci. Uczy również w konserwatorium muzycznym w Tournai. Nagrał w różnych składach 11 albumów.
 
Birgit Bornauw zaczynała muzyczną przygodę od gry na skrzypcach, a w wieku 15 lat, dzięki muzykom ludowym z regionu Gooik, poznała dudy. Studiowała grę na dudach barokowych i flamandzkich w Lemmensinstitut w Leuven (Flandria). Specjalizuje się w muzyce tradycyjnej i dawnej, które łączyła min. w projekcie symfonicznym pod dyrekcją Fransa Brüggena. Stworzyła dziecięcy zespół dudziarski Amazing Airbags, którym kieruje do dziś.
Projekt współfinansowany ze środków: Miasta Poznań, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Regionu Bretania oraz Wallonie-Bruxelles International.
 

Posłuchaj: