Aktualny program

 CZERWIEC W DOMU BRETANII

Program w wersji PDF

08.06 – czwartek – g.18.00

Spotkanie dyskusyjne z cyklu „NaoKoło migracji” organizowane przez Interdyscyplinarne Koło Doktoranckie UAM „NaoKoło”ikd-logo Naokoło

Anna Berezowska – O migracji na wesoło? Współczesne komedie interkulturowe i ich wpływ na kształtowanie wizerunku migrantów.

Śmiech umożliwia wszystko, łamie bariery, przekracza granice, a wreszcie – jednoczy. Śmiech na dużym ekranie ma jeszcze większą siłę, dlatego w ostatnich latach tak popularne stały się komedie interkulturowe, przedstawiające w łatwy sposób nie zawsze łatwe tematy (np. Za jakie grzechy dobry Boże, Almanya – Witajcie w Niemczech). W trakcie wykładu przekonamy się, czy i w jakim stopniu tak poważne zagadnienie, jakim jest migracja, można „potraktować” śmiechem i, jaki obraz migrantów może w rezultacie tego powstać.

 

Nina Trzaska   – Opowieść o tym, jak wampiry wyemigrowały z Grecji do Transylwanii. (Nowo)grecki krwiopijca, międzynarodowa upiorna histeria i elementy greckie w europejskiej literaturze wampirycznej.

Słoneczna Grecja kojarzy się współcześnie z egzotycznymi wakacjami, tańczeniem „zorby” i kryzysem ekonomicznym. Niemal nikt już nie pamięta, że niegdyś była opanowana prawdziwą manią wampiryczną – grecki uczony z Chios napisał pierwszy na świecie traktat o wampirach, Santorini było w przewodnikach opisywane jako najbardziej zwampiryzowane miejsce na świecie, a zagraniczni podróżnicy kpili z histerii Greków, która nakazywała im wielokrotne ekshumacje i profanacje grobów… Jedyną niszą, w której grecki wampir przetrwał do naszych czasów jest dziewiętnastowieczna europejska literatura wampiryczna, która aż roi się od helleńskich motywów.

 

12 i 19.06 (pon.) – g. 18.00 – 20.00

Warsztaty na temat wolności sumienia

Barouf-citoyen-lacit-e1447274566212-1600x600

Prowadzenie: dr GRAŻYNA BARANOWSKA

Warsztaty obejmują 2 spotkania: 12 i 19 czerwca 2017, g.18.00-20.00
Miejsce: Dom Bretanii w Poznaniu

WSTĘP WOLNY

 

Warsztaty wprowadzają do tematyki praw człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wolności sumienia i wyznania. Czym jest wolność sumienia? Jak podchodzą do niej różne państwa i ich obywatele?
Uczestnicy będą mieli możliwość poznania rozwiązań prawnych proponowanych w różnych krajach euro-śródziemnomorskich. Czy francuski model laickości stanowi dla różnych wyznań ograniczenie czy jest ich gwarantem w imię tolerancji i równouprawnienia wszystkich wyznań? Jak wygląda stosunek do religii i ateizmu w krajach muzułmańskich? Dyskusje na warsztatach będą dotyczyć m.in. rozdziału państwa od kościoła, symboli religijnych w przestrzeni publicznej, nauczania religii w szkołach publicznych…
Warsztaty adresowane są do wszystkich zainteresowanych tematem, w tym również do nauczycieli i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Zapisy do 9 czerwca drogą mailową na adres: elwira@dombretanii.org.pl

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia uczestnictwa w warsztatach.

Grazyna BaranowskaDr Grażyna Baranowska jest adiunktem w Instytucie Nauk Prawnych PAN i pracuje w zespole projektu “Memory Laws in European and Comparative Perspective” finansowym ramach programu HERA. Kierowała i uczestniczyła w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki i Unię Europejską. Była stypendystką Forum Turecko-Europejskiego (Mercator Program Center For International Affairs, 2016), programu Diplomacy & Diversity (Humanity in Action, 2014) i Międzynarodowego Stypendium Parlamentarnego Bundestagu (2013). Organizatorka i współorganizatorka kursów praw człowieka, współpracuje z licznymi organizacjami pozarządowymi.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu europejsko-śródziemnomorskiego R.I.D.-Euromed finansowanego z funduszy UE (Program Erasmus+) cropped-logoorideeuromedz udziałem Domu Bretanii i partnerów z Francji, Niemiec, Tunezji i Maroka

EU flag-Erasmus+_vect_POS

 

 

 

13.06 – wtorek– g. 18.00

lulu-femme-nue

Film „Prawda o Lulu”

(tyt. oryg.„Lulu, femme nue”)

reż. Solveig Anspach, 2013, 87 min
W roli głównej Karin Viard

Ekranizacja komiksu Étienne Davodeau. 

Po nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej Lulu postanawia nie wracać do męża i trójki dzieci. Pod wpływem impulsu spędza kilka beztroskich dni nad morzem. Na swojej drodze spotyka między innymi mężczyznę, którego bracia nie odstępują na krok, śmiertelnie znudzoną starszą panią i prześladowaną w pracy kelnerkę. Z ich pomocą Lulu odnajdzie kogoś, z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie.

Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

Udostępniony przez Instytut Francuski w Polscelogo-institut-francais-Pologne

Wstęp wolny

 

20.04 – czwartek – g.18.00tance

Tańce bretońskie FOLK FOR FUN

W sezonie 2016/2017 warsztaty tańców bretońskich prowadzi Anna Trąbała w ramach cyklu Folk For Fun.

Zajęcia odbywają się w Domu Bretanii raz w miesiącu i są BEZPŁATNE. Nie prowadzimy zapisów ani rezerwacji. 

Gorąco zachęcamy, aby spróbować przygody z tańcem bretońskim, który jednoczy ludzi i wyzwala pozytywną energię. Wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu, poznawanie ludzi i odkrywanie tradycyjnej muzyki bretońskiej.

 

Do 30.066 Machinskiy

Wystawa fotografii pt. „Paryżanie”
Zdjęcia: Constantin Mashinskiy

O mieszkańcach Paryża mówi się, że są aroganccy i niesympatyczni. Constantin Mashinskiy, rosyjski fotograf urodzony w  Kazachstanie, wychowany w Hiszpanii, od pięciu lat mieszkający w Paryżu, postanowił  to sprawdzić. Rzucił sobie wyzwanie: każdego dnia zaczepiał jakiegoś przechodnia na ulicy i prosił o pozowanie do zdjęcia. I tak przez cały 2014 rok powstało 365 portretów ulicznych Paryżan, które oddają różnorodną paletę społeczną i etniczną stolicy Francji. Projekt „365 Paryżan”, którego przebieg można było śledzić dzięki mediom społecznościowym, spotkał się z dużym zainteresowaniem, zbierając bardzo dobre recenzje na całym świecie.

Wystawa czynna od pon do pt w g.10.00 – 18.00

 

 

DOM BRETANII – Stary Rynek 37 – 61-772 Poznań – www.dombretanii.org.pl – Znajdź nas na Facebooku!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz