Aktualny program

 Program w wersji PDF

GRUDZIEŃ W DOMU BRETANII

4.12 (środa)g. 18.00
„Wobec Rodina – rzeźba Constantina Brâncuşi i Ossipa Zadkine”  – wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak w ramach cyklu „Wykłady o sztuce francuskiej, czyli klucze do współczesności”

Trudno wybitnym artystom nie odnosić się do dorobku znamienitych przedstawicieli swojej dyscypliny. Niezwykle owocne napięcia rodzą się gdy ich twórczość staje się przedmiotem krytycznej analizy, co prowadzi zazwyczaj do nowej, wartościowej jakości formy, do zmian w języku rzeźby i nierzadko jest poszerzeniem spektrum interpretacji motywu czy treści przezeń ujawnianych. Te interesujące konfrontacje pokaże wykład, którego bohaterami będą rzeźbiarze Constantina Brâncuşi i Ossip Zadkine stający wobec wielkości sztuki Augusta Rodin, którego podziwiali i szanowali.

Cykl wykładów pt. „Sztuka francuska, czyli klucze do współczesności” będzie swego rodzaju wprowadzeniem do sztuki współczesnej, omówione zostaną kierunki artystyczne i postawy twórców, które składają się na różnorodny krajobraz sztuki nowoczesnej (od XIX w. do lat 70. XX wieku) i współczesnej (kon. XX i początku XXI w.). Celem wykładów jest nie tylko prezentacja szerokiej panoramy nowoczesnej sztuki  francuskiej i jej kontekstów, przypomnienie artystów już nieco zapomnianych, jak i lepsze poznanie niekwestionowanych gwiazd świata sztuki. Zależy nam także na wyjściu naprzeciw Słuchaczom, dla których obcowanie ze sztuka nowoczesną jest ciągle wyzwaniem, choć intrygującym, to jednak niełatwym.

Karolina Prymas-Jóźwiak – historyczka sztuki,  absolwentka UAM,  odbyła roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Rennes II-Haute Bretagne. Wykłada Historię Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku UAP. Od wielu lat w praktyce zajmuje się edukacją artystyczną, dydaktyką historii sztuki, treningiem twórczości. Autorka artykułów naukowych, publikacji z zakresu dydaktyki edukacji artystycznej oraz materiałów dydaktycznych dla studentów i nauczycieli

7.12 (sobota) g. 11.00
Koncert „Poranek z Aznavourem – Poznań” w wykonaniu François 

Serdecznie zapraszamy na koncert z okazji stulecia urodzin Charlesa Aznavoura, którego piosenki zabrzmią w Domu Bretanii w wykonaniu znanego m.in. z programu „Mam talent” François (François Martineau). Jak pisze artysta:

„Obchodziłby w tym roku 100. urodziny wybitny piosenkarz Charles Aznavour! On jest uznany, nie tylko przeze mnie, ale i przez cały świat, za najwybitniejszego francuskiego piosenkarza stulecia. Z tej okazji, poświęćmy ten piękny poranek, aby odkryć jego twórczość, biografię, anegdoty z jego życia!”

Bilety w cenie 50 zł dostępne online na stronie organizatora 

11.12 (środa) g. 18.00
Projekcja filmu animowanego „Psom i Włochom wstęp wzbroniony” („Interdit aux chiens et aux Italiens”), reż. Alain Ughetto, 2022, 70’.

Początek XX wieku. Ughettera, północne Włochy, wieś rodziny Ughetto. Życie w regionie stało się bardzo trudne, a Ughettowie marzą o lepszym życiu za granicą. Legenda głosi, że Luigi Ughetto przekroczył Alpy i rozpoczął nowe życie we Francji. Zmienił tym samym raz na zawsze losy swojej rodziny. Jego wnuk cofa się w czasie, aby ponownie przeżyć tą ekscytującą historię.

Film współprodukowany przez bretońską wytwórnię Vivement Lundi!
Udostępniony przez Instytut Francuski, z napisami w j. polskim.

16 – 20.12 Biblioteka Domu Bretanii (2. piętro)
Przedświąteczny kiermasz książek Domu Bretanii

Zapraszamy do zakupu książek w języku francuskim (choć nie tylko), używanych i nowych, w cenie 5 zł! Będzie to świetny pomysł na świąteczne prezenty!

Pon. g. 10 – 18
Wt.-śr. 10-20:30
Czw.-pt. 9-17

19.11.2024-28.02.2025
Morze o wielu obliczach – wystawa fotografii Irène Jonas

Irène Jonas – fotografka i socjolożka, członkini agencji fotograficznej Révélateur, pracuje w Paryżu i w Bretanii. Przez blisko 40 lat pracy fotograficznej wypracowała własny styl, łączący w oryginalny, poetycki sposób badania socjologiczne z fotografią dokumentalną, malując czarnobiałe zdjęcia farbami olejnymi. Zrealizowała dla Francuskiego Muzeum Fotografii badania na temat miejsca kobiet w środowisku fotograficznym czy zdrowia fotoreporterów w kontekście kryzysu fotografii dziennikarskiej. Opublikowała też m.in. albumy o życiu i pracy malarki Rosy Bonheur czy o paryskich bukinistach. W twórczości fotograficznej Irène Jonas szczególne miejsce zajmuje morze, zarówno jako fascynujący krajobraz, miejsce wypoczynku dla mieszkańców Bretanii, ale także środowisko pracy dla rybaków, marynarzy czy robotników portowych. Pracy tych ostatnich w Le Guilvinec, największym bretońskim porcie rybackim, poświęciła kilka serii fotografii, które ukazały się w formie albumów:

„La saga des Bara” oraz „A l’ombre de la pêche”. W Domu Bretanii prezentowane jest 25 prac, z tych i innych serii, prezentujących również plażowiczów nad morzem, ludzi nurkujących pod wodą czy obserwujących sztorm w krainie Bigouden.

Wystawa czynna do 28.02.2025.

——–

NAGRANIA ARCHIWALNE WYDARZEŃ ONLINE

Eva Guillorel

Wykład Evy Guillorel pt. „Losy kobiet w lamentach  bretońskich (gwerzioù).” – WYSŁUCHAJ WYKŁADU

Dr Eva Guillorel – historyczka z Uniwersytetu Rennes 2, ceniona badaczka kultury oralnej języka francuskiego i bretońskiego, w tym pieśni, specjalizuje się m.in. w opisywaniu, poprzez ich treść, losów kobiet na przestrzeni wieków w Bretanii. Jest autorką licznych publikacji oraz 2 książek, w tym współautorką cenionego opracowania pt. „Miracles & Murders. An Introductory Anthologie of Breton Ballads” wydanego w 2017 roku przez Oxford University Press.

***

nathalie-de-broc-ecrivain-1-10„Kobiety, które stworzyły Bretanię” – wykład pisarki Nathalie de Broc – LINK do nagrania
Ces Femmes - N. de Broc

Nathalie de Broc jest cenioną we Francji powieściopisarką i niezależną dziennikarką pracującą dla telewizji France 3 Ouest. W 2019 roku opublikowała w Ouest-France książkę pt. „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” („Kobiety, które stworzyły Bretanię”), w której prezentuje pasjonujące kobiece historie. O większości z tych wyjątkowych kobiet nikt wcześniej nie słyszał. Jej książka jest efektem długich poszukiwań archiwalnych. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie w Domu Bretanii pt. „Niezwykłe Bretonki” (21.09-08.10.2020).

***

Marie Curie-Skłodowska Źródło: Flickr. Autor: tonynetone. Lic. CC BY-SA 2.0 „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”Tomasz_Pospieszny_2020

Więcej

***

TB SlideChcesz nauczyć się tańców bretońskich?

Zapraszamy do darmowego skorzystania z naszego  mini-kursu online pt. „Tańczymy bretońskie„.

Życzymy udanej nauki!!!

dom_bretanii_logo_akcept-01
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz