Aktualny program

GRUDZIEŃ W DOMU BRETANII

5.12 g. 18.00 Dom BretaniiTel Avivm nb

Polskie korzenie Tel Awiwu – wykład prof. Łukasza Tomasza Sroki w ramach Festiwalu Miasteczko Poznań z okazji 20-lecia pisma

Organizator: Stowarzyszenie Miasteczko Poznań

Przedmiotem wykładu będą okoliczności narodzin, rozwój i specyfika Tel Awiwu. Przedstawione zostaną najważniejsze osoby i miejsca związane z tym miastem. W sposób szczególny wyeksponowane zostaną polskie wątki w historii Tel Awiwu, jego związki z Polską, wkład Żydów polskich w jego budowę i obecność w nim Polaków. Wykład połączony będzie z prezentacją najnowszej książki prof. Sroki pt. Tel Awiw. Nowoczesne miasto starożytnego narodu (Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2022).

Prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka – przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Historia Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, kierownik Katedry Historii XIX Wieku tegoż Uniwersytetu. Członek m.in. Komisji Historii i Kultury Żydów Polskiej Akademii Umiejętności, w 2020 wybrany na członka Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk (kadencja 2020–2023), przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Krakowie, działającego w ramach Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Opublikował m.in. książki: Polskie korzenie Izraela. Wprowadzenie do tematu. Wybór źródeł, Kraków-Budapeszt 2015, wyd. 2. Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2021 [wspólnie z Mateuszem Sroką], Człowiek sukcesu w państwie sukcesów. Biografia Marcela Goldmana, krakowianina w Tel Awiwie, Kraków 2019, In the Light of Vienna. Jews in Lviv – between Tradition and Modernisation (1867–1914), Berlin-Bern-Bruxelles-New York-Oxford-Warszawa-Wien 2018.

 

Louise07.12 g. 18 Dom Bretanii

Projekcja filmu animowanego „Louise nad morzem” (Louise en hiver), reż. Jean-François Laguionie, 2016, 70’

Louise, starsza pani, zostaje na peronie w nadmorskim kurorcie, bo nie zdążyła na ostatni pociąg, który opuszczał stację w okresie wakacyjnym. Zostaje sama w opustoszałym miasteczku, gdzie odbywa zimową porą oniryczną podróż do krainy wspomnień. Piękna, poetycka opowieść o samotności i o odchodzeniu.

Film był współprodukowany przez renomowaną bretońską wytwórnię filmów animowanych JPL Films z siedzibą w Rennes. W 2017 roku wygrał Nagrodę Publiczności na poznańskim festiwalu Animator. Był nominowany również do Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Pegaza.

Pokaz filmu organizowany jest na zakończenie XXIX Dni Bretanii.

Film z polskimi napisami.
WSTĘP WOLNY

 

 20.12 g. 18.00 ONLINE – ZOOM/FacebookTrubadurki

 Trobairitz – głos kobiet w poezji okcytańskiego Południa – wykład prof. Anny Loby z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

Obok licznej rzeszy trubadurów, którzy od końca XI wieku aż po wiek XIII tworzyli niezwykle oryginalną poezję w języku okcytańskim, pojawiają się również piszące kobiety – trobairitz. Co o nich wiemy? Co po nich pozostało? I czy w ogóle istniały? A jeśli tak, to kim były i o czym pisały? Czym ich poezja różni się od utworów ich sławnych kolegów po piórze? Obecność kobiet w liryce Południa wciąż kryje tajemnice, budzi ciekawość, skłania do stawiania wciąż nowych hipotez.

Prof. UAM dr hab. Anna Loba – romanistka, zajmuje się literaturą francuskiego średniowiecza i renesansu, mediewalizmem oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Jest autorką monografii Le Réconfort des dames mariées. Mariage dans les écrits didactiques adressés aux femmes à la fin du Moyen Âge (2013), antologii Zwierciadło świata. Średniowieczny teatr francuski (2006), współautorką Dziejów kultury francuskiej (2005) oraz redaktorką tomu studiów poświęconych Krystynie de Pizan Ton nom sera reluisant aprés toy par longue memoire. Études sur Christine de Pizan (2017). Przełożyła na język polski m.in. Geniusz chrześcijaństwa F.R. de Chateaubrianda.

INFORMACJE TECHNICZNE O WYKŁADZIE

 

lino reflet serigraphie 50x70 min01-22.12. Dom Bretanii                                                               

Wielki świat małych rzeczy
Wystawa grafik i rysunków Agathe Halais

Agathe Halais jest artystką graficzką i ilustratorką z Rennes. W 2008 roku ukończyła studia z grafiki i ilustracji w Ecole de Recherche Graphique w Brukseli. Jej zainteresowania artystyczne koncentrują się na świecie kobiecym, a jej prace nierzadko niosą przekaz feministyczny. Estetyka Agathe Halais  skupia się na kolorystyce czarno-białej. Rysuje ołówkiem, wykonuje grafiki portretowe z użyciem czarnego tuszu, miniaturowe odlewy oraz maluje obrazki na różnych przedmiotach. Artystka tworzy przede wszystkim miniatury – stworzyła i prowadzi  w Rennes najmniejszą na świecie galerię sztuki, o wymiarach mniejszych niż kartka formatu A4, w której eksponuje miniaturowe dzieła, zarówno swoje własne, jak i innych artystów. Obecnie pracuje nad dwoma komiksami i zajmuje się teatrem dla młodej widowni. Regularnie prowadzi warsztaty z grafiki pod nazwą „Atelier Barbe à Papier”.

Wystawa czynna do 28.02.2022 w dn. pon.-śr. 10-19:30, czw.-pt. 10-17.

 

NAGRANIA ARCHIWALNE WYDARZEŃ ONLINE

 

Eva Guillorel

Wykład Evy Guillorel pt. „Losy kobiet w lamentach  bretońskich (gwerzioù).” – WYSŁUCHAJ WYKŁADU

Dr Eva Guillorel – historyczka z Uniwersytetu Rennes 2, ceniona badaczka kultury oralnej języka francuskiego i bretońskiego, w tym pieśni, specjalizuje się m.in. w opisywaniu, poprzez ich treść, losów kobiet na przestrzeni wieków w Bretanii. Jest autorką licznych publikacji oraz 2 książek, w tym współautorką cenionego opracowania pt. „Miracles & Murders. An Introductory Anthologie of Breton Ballads” wydanego w 2017 roku przez Oxford University Press.

***

nathalie-de-broc-ecrivain-1-10„Kobiety, które stworzyły Bretanię” – wykład pisarki Nathalie de Broc – LINK do nagrania
Ces Femmes - N. de Broc

Nathalie de Broc jest cenioną we Francji powieściopisarką i niezależną dziennikarką pracującą dla telewizji France 3 Ouest. W 2019 roku opublikowała w Ouest-France książkę pt. „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” („Kobiety, które stworzyły Bretanię”), w której prezentuje pasjonujące kobiece historie. O większości z tych wyjątkowych kobiet nikt wcześniej nie słyszał. Jej książka jest efektem długich poszukiwań archiwalnych. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie w Domu Bretanii pt. „Niezwykłe Bretonki” (21.09-08.10.2020).

 

***

Marie Curie-Skłodowska Źródło: Flickr. Autor: tonynetone. Lic. CC BY-SA 2.0 „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”Tomasz_Pospieszny_2020

Więcej

 

 

 

***

fot. Grażyna Grasa Nowacka

fot. Grażyna Grasa Nowacka

„Pieśni staruchy” – Koncert świąteczny ONLINE w wykonaniu Barbary Wilińskiej na zakończenie Dni Bretanii

Posłuchaj nagrania koncertu!

 

 

***

płynę

Piotr Rogaliński –„Łodzie”

Wystawa ONLINE
w ramach projektu „NIE-ZABAWKI. Człowiek-nie zabawka

Więcej informacji

 

***

TB SlideChcesz nauczyć się tańców bretońskich?

Zapraszamy do darmowego skorzystania z naszego  mini-kursu online pt. „Tańczymy bretońskie„.

Życzymy udanej nauki!!!

 

 

 

dom_bretanii_logo_akcept-01
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz