Aktualny program

Kwiecień w Domu Bretanii

Program w wersji PDF dostępny TUTAJ

 

pirogue05.04 – środa – g.18.00

Piroga (La Pirogue) Reż. Moussa Touré, 2011) 87 min

Rybacka wioska na przedmieściach Dakaru, z której wypływają liczne pirogi. Baye Laye, kapitan rybackiej pirogi, zna morze. Nie chce wypływać, ale nie ma wyboru. Będzie musiał przeprawić trzydziestu mężczyzn do Hiszpanii. Nie wszyscy się rozumieją, niektórzy nigdy nie widzieli morza i nikt nie wie, co go czeka. Film francusko-senegalski wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce. Polskie napisy. Wstęp wolny

 

19.04 – środa  – g. 18.00 film kadr

 

Projekcja filmu „Hedd Wyn – poezja w cieniu pierwszej wojny światowej” (1992)
Reż.: Paul Turner, 110’

Hedd Wyn (dosł. “Błogosławiony Pokój”) to literacki pseudonim Ellisa Humphreya Evansa, chłopaka z prostej i kochającej rodziny farmerów mieszkającej na północy Walii na początku XX wieku. Ellis jest utalentowanym poetą. Jego wiersze zdobywają uznanie na kolejnych eisteddfodach – tradycyjnych walijskich festiwalach poetyckich. Szczęśliwe życie przerywa wybuch pierwszej wojny światowej i narastająca presja poddania się otaczającej propagandzie i zaciągnięcia do wojska. Czy mimo okoliczności Ellis zrealizuje swoje marzenie i zwycięży w Narodowym Eisteddfodzie? Czy poezja okaże się silniejsza od śmierci?

Film Hedd Wyn uważany jest za jeden z najlepszych filmów walijskojęzycznych, zdobył nominację do Oscara (1994) oraz szereg brytyjskich nagród filmowych. W setną rocznicę śmierci poety zostanie po raz pierwszy wyświetlony z polskimi napisami przygotowanymi przez studentki Pracowni Studiów Celtyckich UAM.

Pokaz w ramach Eisteddfodu UAM. Więcej informacji: http://polskacymru.wixsite.com/eisteddfod

WSTĘP WOLNY

tance DB

 

20.04 – czwartek – g.18.00 

Tańce bretońskie „Folk for fun”

Prowadzenie: Anna Trąbała. Wstęp wolny

 

 

26.04. – środa – g. 18.00

Cabotage093„Żeglując, z wyspy do wyspy, po rzece Św. Wawrzyńca” – spotkanie z Robertem Barthem, francuskim podróżnikiem

Mieszkańcy Quebecu zakochują się niemal od urodzenia w rzece Św. Wawrzyńca, którą nazywają po prostu Rzeką. Podczas swojego czwartego pobytu w tej krainie, Robert Barthe żeglował ponad tysiąc kilometrów, odkrywając wyspy od Montrealu po wybrzeże Atlantyku.

Spotkanie tłumaczone na język polski.

 

27.04 – czwartek – g.18.00

„Kłącza historii. Wędrowiec w poszukiwaniu dialogu” – blok wykładowy z cyklu „NaoKoło migracji” organizowany przez Interdyscyplinarne Koło Doktoranckie UAM.

Anna Bielak – Migracja a społeczne wykluczenie. Rewizja dzieła Alberta Camusa.albert-camus1

Możliwość przemieszczania się  jest poszukiwaniem, szansą na lepsze życie i perspektywą wolności, którą zamknięcie granic niweluje. Z drugiej strony – wymusza kontakt z Innym, grozi staniem się mniejszością. Jest ucieczką i aktem odwagi. W świetle dzieła Alberta Camusa.

 

Kajetan Jagodziński – Motyw wędrówki w literaturze dawnych kultur Mezoameryki.

mexico-1355036_960_720Przybliżenie dorobku literackiego dawnych kultur zamieszkujących dzisiejszy obszar Ameryki Centralnej. Motyw wędrówki jest niezwykle mocno akcentowany w twórczości rdzennych kultur tego regionu. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest z całą pewnością majańska historia Bohaterskich Bliźniaków, głównych bohaterów Popol Vuh, i ich podróż do podziemi Xibalby, aby pomścić śmierć ojca i stryja. Ale to nie wszystko, poznamy też historię Quetzalcoatla, czy inne teksty z literatury azteckiej.

 

Do 31.056 Machinskiy

Wystawa fotografii pt. „Paryżanie”
Zdjęcia: Constantin Mashinskiy

O mieszkańcach Paryża mówi się, że są aroganccy i niesympatyczni. Constantin Mashinskiy, rosyjski fotograf urodzony w  Kazachstanie, wychowany w Hiszpanii, od pięciu lat mieszkający w Paryżu, postanowił  to sprawdzić. Rzucił sobie wyzwanie: każdego dnia zaczepiał jakiegoś przechodnia na ulicy i prosił o pozowanie do zdjęcia. I tak przez cały 2014 rok powstało 365 portretów ulicznych Paryżan, które oddają różnorodną paletę społeczną i etniczną stolicy Francji. Projekt „365 Paryżan”, którego przebieg można było śledzić dzięki mediom społecznościowym, spotkał się z dużym zainteresowaniem, zbierając bardzo dobre recenzje na całym świecie.

Wystawa czynna od pon do pt w g.10.00 – 18.00

 

 

DOM BRETANII – Stary Rynek 37 – 61-772 Poznań – www.dombretanii.org.pl – Znajdź nas na Facebooku!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz