Aktualny program

 MAJ W DOMU BRETANII

Program w wersji PDF

11.05. – czwartek – g. 18.00ikd-logo Naokoło

Spotkanie dyskusyjne z cyklu NaoKoło Migracji organizowane przez Interdyscyplinarne Koło Doktoranckie UAM „NaoKoło”

arton875-1d435Magdalena Jaszczyk-Grzyb – Mowa nienawiści w perspektywie językoznawczej.

W krajach europejskich, które coraz bardziej zmieniają się pod wpływem zjawiska migracji, zwalczanie rasizmu i ksenofobii stało się kluczowym wyzwaniem dla demokracji i życia społecznego. Porozmawiamy między innymi o tym, czym jest mowa nienawiści.

Anna Marko – Językowe konsekwencje migracji. Różne spojrzenia na dwujęzyczność dziecienfants-de-concept-de-rêve-différent-de-nations-de-paix-sur-terre-69893913.

Ludzie wyjeżdżają za granicę, zawierają mieszane małżeństwa. Przyjrzymy się, jak w sytuacji zetknięcia się różnych środowisk językowych funkcjonują ich dzieci. Czy dwujęzyczność to powód do dumy czy wstydu? Problem czy szansa edukacyjna? Kompetencja, która wykształci się samoistnie czy wymagająca wspierania? Zastanowimy się, jaką rolę w dwujęzycznym wychowaniu odgrywa prestiż języków oraz nastawienie i świadomość rodziców.

 

25.05. – czwartek – g.18.00

ProFIEVRES_Plakaty_0jekcja filmu „Gorączka” (Fièvres) reż. Hicham Ayouch, 1g.29’ (2013)

Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami
Udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce
WSTĘP WOLNY

Benjamin, zbuntowany trzynastolatek, poznaje czym jest przemoc i niepewność jutra. Gdy jego matka trafia do więzienia, chłopak przeprowadza się na przedmieścia Paryża do domu swego ojca Karima, którego nie zna, aby po raz kolejny nie trafić do domu zastępczego. Marokański imigrant Karim, pracujący jako magazynier, jest człowiekiem po czterdziestce i nadal mieszka z rodzicami. Pojawiający się znienacka syn przewraca życie rodziny do góry nogami.

Brutalna i przejmująca wizja przepaści pokoleniowej między imigrantami afrykańskimi a ich wychowanymi w Europie potomkami. Krytyczna analiza relacji, nie daje łatwych odpowiedzi na rozwikłanie tego dylematu. Film produkcji francusko-marokańskiej wygrał w 2015 r. na FESPACO – najważniejszym festiwalu kina afrykańskiego. Selekcja Afrykamery 2015.

 

Do 31.056 Machinskiy

Wystawa fotografii pt. „Paryżanie”
Zdjęcia: Constantin Mashinskiy

O mieszkańcach Paryża mówi się, że są aroganccy i niesympatyczni. Constantin Mashinskiy, rosyjski fotograf urodzony w  Kazachstanie, wychowany w Hiszpanii, od pięciu lat mieszkający w Paryżu, postanowił  to sprawdzić. Rzucił sobie wyzwanie: każdego dnia zaczepiał jakiegoś przechodnia na ulicy i prosił o pozowanie do zdjęcia. I tak przez cały 2014 rok powstało 365 portretów ulicznych Paryżan, które oddają różnorodną paletę społeczną i etniczną stolicy Francji. Projekt „365 Paryżan”, którego przebieg można było śledzić dzięki mediom społecznościowym, spotkał się z dużym zainteresowaniem, zbierając bardzo dobre recenzje na całym świecie.

Wystawa czynna od pon do pt w g.10.00 – 18.00

 

 

DOM BRETANII – Stary Rynek 37 – 61-772 Poznań – www.dombretanii.org.pl – Znajdź nas na Facebooku!

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz