Aktualny program

Ze względu na epidemię COVID-19, Zespół Domu Bretanii pracuje w trybie hybrydowym – zdalnie i w biurze, a większość działań kulturalnych przenieśliśmy ONLINE. Dla odwiedzających otwieramy budynek we wtorki  i czwartki w g. 10-18. Ponadto można umówić się telefonicznie lub mailowo na spotkanie, zwiedzanie wystawy lub wizytę w bibliotece w innym dniu tygodnia. Kontakt: nr tel. 61 851 68 51) lub mailowo. Za utrudnienia przepraszamy.

 

PAŹDZIERNIK W DOMU BRETANII

 

21.09. – 08.10.

Plakat Bretonki

Wernisaż ONLINE: 21.09. (poniedziałek) g.18.00

Wystawa „Niezwykłe Bretonki”

Wystawa przedstawia 29 fascynujących i w większości nieznanych historii kobiet z różnych epok, które miały siłę i charakter, by rozwijać się i usamodzielniać, biorąc swoje życie we własne ręce i torując drogę innym kobietom przez stulecia żyjącym w świecie nierównych szans i z ograniczonym dostępem do edukacji. Znajdują się wśród nich m.in. Jeanne de Belleville – piratka zwana „Krwawą Lwicą”, Marie-Amice Picard – tajemnicza mistyczka, Marie-Marguerite Picquet de la Motte – pierwsza lekarka okulistka, która operowała katarakty już w XVIII wieku, restauratorki i hotelarki z Pont Aven, których portrety, m.in. pędzla Gauguina, znajdują się dziś w najlepszych muzeach świata, Marie de Kerstrat – pionierka kina w Ameryce i Louise de Kergariou – arystokratka, która
poświęciła swoją fortunę na sanatorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Są też sylwetki artystek wyrastających ponad swe czasy: podziwianej przez Davida Bowie surrealistki Claude Cahun czy Suzy Solidor, piosenkarki kabaretowej, najczęściej portretowanej kobiety w historii.
 
Wystawa zorganizowana w ramach Roku Kobiet w Domu Bretanii. WSTĘP WOLNY

Obejrzyj wernisaż wystawy online – LINK

Wydarzenie Fb

Wystawa czynna w dn. 22.09.- 8.10.2020, we wtorki i czwartki w g. 10-18 oraz w pozostałe dni tygodnia (poza weekendami), po  uprzednim umówieniu, w g. 9-17.Ces Femmes - N. de Broc

Zapraszamy również w dn. 21.09 (poniedziałek) o g.18.10 na spotkanie online z Nathalie de Broc, autorką książki „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” (Kobiety, które tworzyły Bretanię)obejrzyj nagranie wykładu! – LINK do nagrania

Projekt dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.
Partnerzy: Miasto Poznań
Region Bretania
Narodowy Instytut Wolności.

Wystawa będzie prezentowana również w następujących miejscach:
Dopiewo – Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury – 15.10-04.11.2020
Kwilcz – Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji – 12-27.11.2020

Igor Kraszewski24.09 (czwartek) g. 18.00 – ONLINE – ZOOM

„Lutetia sacra – Paryż cudów, pielgrzymów i świętych” – wykład prof. UAM Igora Kraszewskiego, konsula honorowego Francji w Poznaniu, z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Do paryskiej Sainte Chapelle turysta idzie, by zobaczyć cudo gotyckiej sztuki i rzemiosła: ściany z różnobarwnych witraży, wypełniające pajęczynę gotyckich kolumn i żeber. Niewielu zdaje sobie sprawę, że ogląda kunsztowny, gotycki relikwiarz, pobudowany przez świętego króla, by dać godną oprawę pamiątkom Męki Pańskiej. Paryż jako stolica sztuki, techniki, mody, literatury, jako centrum polityczne i symbol historii, przysłonił Paryż, do którego rzesze pielgrzymów ciągnęły jako do miejsca świętego, gdzie niebo zbliża się do ziemi, a człowiek może doświadczyć głębokiej przemiany duchowej. Za efektownym i pięknym paryskim profanum kryje się fascynujące sacrum. Podczas kolejnego spaceru po francuskiej stolicy przyjrzymy się miejscom i ludziom, którzy tworzyli to nieco zapomniane, mistyczne oblicze dawnej Lutecji.

Dr hab. prof. UAM Igor Kraszewski jest pracownikiem Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Od początków swej pracy akademickiej związany z tematyką polską-francuską, pracę doktorską obronił w systemie współpromotorstwa (prof. Maciej Serwański z UAM i prof. Chantal Grell z Wersalu). Zajmuje się przede wszystkim epoką nowożytną, historią kultury, dworów i elit społecznych oraz historią idei. Od września 2020 roku jest konsulem honorowym Francji w Poznaniu.

Link do nagrania wykładu (dostępny do 4.10)

 

1.10. (czwartek) g. 18.00 (ONLINE – ZOOM)unnamed 1

Społeczny i prawny status kobiet w XIX-wiecznej Francji – wykład prof. Ewy Wierzbowskiej (UG) z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”.

Wielka Rewolucja Francuska (1789), wywracająca dotychczasowy porządek społeczny nie dała kobietom nic, poza tytułem obywatelek, znoszącym różnice społeczne i cywilne, który nosiły do 1793 roku. Ale zdobyte Wolność, Równość i Braterstwo były zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Zgromadzenie Narodowe składające się wyłącznie z mężczyzn nie przyznało kobietom obywatelstwa, były definiowane jedynie jako matki, żony, córki, etc. Konstytucja z 1793 roku pozbawiła ich świeżo nabytych praw obywatelskich, praw politycznych. Patriarchat feudalny został zastąpiony demokratycznym braterstwem, nie mniej bezlitosnym wobec kobiet. Zdelegalizowano wszystkie kluby kobiece, zabroniono kobietom zebrań. Pokazowe egzekucje znanych kobiet np. Madame Roland czy Olimpii de Gouges miały pokazać, że miejsce kobiet jest w domowym zaciszu i nie mają one prawa głosu w sprawach publicznych.

Edukację kobiet powszechnie ograniczano do śpiewu, modlitwy i zajmowania się domem. Ważnym elementem edukacji była umiejętność konwersacji, by zabawiać męża. Oczywiście, istniała przepaść pomiędzy wychowaniem kobiety z ludu i tej z wyższych sfer, ale jedna i druga pozostawała handlowym towarem, który męska część rodziny wymieniała wedle swoich planów i potrzeb.

Przez cały XIX wiek kobiety pokazywały i udowadniały, że równość płci jest naturalnym prawem świata a ustanawianie czyjejkolwiek dominacji jest niezgodne z porządkiem samej natury. Zważywszy na istniejący porządek prawny i obyczajowy osiągnięcie sukcesu w tej materii było bardzo trudne. Celem mojego wykładu jest pokazać, jak ów porządek wyglądał, jak się zmieniał, z czym zmagały się XIX-wieczne aktywistki.

 

06.10 (wtorek) g. 18.00 ONLINE – ZOOMratatouille

Dictionnaire amoureux: Bretania – spotkanie Tomaszem Orłowskim, autorem książki pt. „Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille” (Wyd. Rebis, 2020)

Tomasz Orłowski, wieloletni ambasador Polski we Francji i Monako oraz autor nietuzinkowego „Naszego zakochanego przewodnik po Francji”, zaprasza na wyprawę do i po Bretanii!  Jego dictionnaire amoureux prowadzić będzie szlakiem kultury, polityki, dyplomacji, kuchni i osobistych wspomnień związanych z tym niezwykłym regionem Francji.

 

 

 

29.10. g. 18 ONLINE – ZOOMpalais-elysee@ambafrance-cn.org_-1170x866

„Sekrety Pałacu Elizejskiego” – wykład dr Katarzyny Kotowskiej (UG) z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata.

Jak to się stało, że posiadłość królewskiej kurtyzany Mme de Pompadour jest dzisiaj siedzibą kluczowej osoby w państwie? Pałac Elizejski jako niemy świadek wielkiej i małej historii kryje w swoich komnatach wiele tajemnic, skandali, momentów uniesień i upadków. Naznaczony obecnością kolejnych „Pierwszych Dam” pozostaje niezmiennie w centrum uwagi światowej socjety. Zapraszamy na oprowadzanie z przewodnikiem !

Dr Katarzyna Kotowska – kierownik Zakładu Literatur Romańskich Uniwersytetu Gdańskiego. Historyczka sztuki, autorka licznych artykułów naukowych z dziedziny literatury i pograniczy sztuk wizualnych. Fascynatka historii jednocześnie specjalizująca się w literaturze ostatnich dwudziestu lat. Inicjatorka i spiritus movens projektu Atelier littéraire. Gdańsk. Trzykrotna stypendystka Rządu Francuskiego. Aktualnie pracuje nad monografią francuskiej artystki współczesnej Sophie Calle.

Link do wykładu (ZOOM) – dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w dn. 29.10 od godz. 18.00.

Wykład odbędzie się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM.US pod linkiem Link do wykładu (ZOOM). Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie masz aplikacji Zoom, możesz też obejrzeć wykład z poziomu Twojej przeglądarki internetowej, wystarczy po kliknięciu powyższego linku anulować wyskakujące okienko uruchamiające aplikację ZOOM i wybrać opcję „Join from your browser”. Aby dołączyć do spotkania w oknie przeglądarki internetowej, należy wtedy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code).

 

XII Festiwal Kultur Europy

ISLANDIA

19-24 X 2020

Wodospad Stjórnarfoss waters-3241397_960_720

XII edycja kameralnego festiwalu kultur organizowanego przez Dom Bretanii i przybliżającego nieoczywiste miejsca na mapie Europy.

Tematem festiwalu będzie Islandia, nordycki kraj i wyspa na Atlantyku leżąca tuż pod północnym kręgiem polarnym, w której rodziły się pierwsze skandynawskie sagi. Lodowa i zarazem wulkaniczna wyspa, której ponad połowa mieszkańców wierzy w elfy, słynie z gorących źródeł, gejzerów, malowniczych lodowców, bazaltowych klifów czy z zorzy polarnej i przyciąga co roku rzesze turystów.

Pandemia wprowadziła w stan zawieszenia rosnącą popularność tego kraju wśród Polaków, którzy są tam najbardziej liczną mniejszością – ponad 20 000 osób na ok. 360 000 mieszkańców tej mało zaludnionej wyspy. Warto wiedzieć, że pierwszy przewodnik w języku polskim po Islandii, będący także jednym z najstarszych jej opisów, ukazał się w 1638 roku w Wielkopolsce. Jego autorem był brat czeski Daniel Vetter – podróżnik i drukarz z Leszna.

Ze względu na sytuację sanitarną, festiwal odbędzie się w trybie hybrydowym – wykłady i spotkania będą miały miejsce online, na filmy islandzkie zaprosimy do kina Muza, a w klubie Blue Note wystąpi gwiazda islandzkiego jazzu Sunna Gunnlaugs, która przyjedzie do Poznania ze swoim trio. Koncert będzie transmitowany online.  

 

19.10. (poniedziałek) g. 19.00 ONLINE – ZOOM

„Poznań-Reykjavik” –   spotkanie online z Pawłem Bartoszkiem – Przewodniczącym Rady Miasta Reykjaviku , z udziałem Grzegorza Ganowicza – Przewodniczącego Rady Miasta Poznania  i Franka Sterczewskiego – posła na Sejm RP. Prowadzenie: dr Przemysław Czarnecki  (Katedra Skandynawistyki UAM).

Pochodzący z Poznania Paweł Bartoszek przyjechał na wyspę w wieku 9 lat. Kształcił się na Islandii, w 2005 roku ukończył matematykę na Uniwersytecie Islandzkim. W 2011 roku był członkiem islandzkiego Zgromadzenia Konstytucyjnego, a w latach 2016-2017 był posłem w islandzkim parlamencie. Jest współautorem (wspólnie ze swoim ojcem Stanisławem i siostrą Martą) Szkolnego słownika polsko-islandzkiego i islandzko-polskiego. Od czerwca 2019 roku jest Przewodniczącym Rady Miasta Reykjaviku z ramienia liberalnej partii Viðreisn (Odrodzenie).

 

20.10. (wtorek) g. 18.00 – ONLINE (Facebook)

Wernisaż wystawy akwareli Claude’a Marchalota pt. „Islandia. Droga nr 1: Kartki z podróży”. Claude Marchalot

Cykl akwarel Claude’a Marchalota, oceanologa i artysty plastykaz Bretanii jest subiektywnym przewodnikiem po Islandii z autorskimi komentarzami.  Prace są efektem podróży artysty, którą odbył w 2014 roku dookoła Islandii drogą numer 1, która tworzy obwodnicę wyspy. W 2016 roku akwarele zostały pokazane w centrum sztuki la Maison de la Fontaine w Breście.

Islandia była dla Claude’a Marchalota, który długie lata zajmował się zawodowo badaniami oceanicznymi, miejscem, o którym marzył. Jak mówi: „Pejzaże Islandii są wspaniałe, mają magiczną aurę, którą tworzą: śnieg, fumerola i ogień, wulkany, morze, fiordy, lodowce, równiny aluwialne. Jest to dantejskie. Malowanie tego nigdy się nie nudzi i trudno mi było przestać. Na miejscu odkryłem, nieco wzruszony, widoczne ślady historii, którą we Francji nazywamy „epopeją islandzką”. Mowa o połowach dorsza przez bretońskich rybaków na tutejszych wodach. Za ich sprawą nawiązywały się serdeczne kontakty pomiędzy Bretończykami i Islandczykami., które trwają do dziś.  Namalowałem m.in. szpital „francuski” znajdujący się na wybrzeżu południowo-wschodnim”.

Wystawa czynna podczas Festiwalu Kultur Europy – codziennie od wtorku 20.10 do piątku 23.10 w godz. 12:00-17:00, a poza festiwalem, do 13.11.2020, we wtorki i czwartki w godz. 12:00-17:00 oraz w pozostałe dni tygodnia (poza weekendami) po uprzednim umówieniu się.

Wstęp wolny

Obejrzyj – zamiast wernisażu – spotkanie online z Claudem Marchalotem – LINK

 

8.1.20.10. (wtorek) g. 18.30 – ONLINE – ZOOM

„Dookoła Islandii – zimowa podróż drogą numer 1” – spotkanie online (na zoomie) z Arturem Gorzelakiem, podróżnikiem, sportowcem, autorem książek podróżniczych.

Dowiemy się, dlaczego wysiadając z samochodu warto wiedzieć, w którą stronę wieje wiatr? Do czego Islandczycy wykorzystują gorącą źródlaną wodę? A także jakim smakołykiem zajadli się Bill Clinton, a także Robert Makłowicz w stolicy Islandii. Wspólnie odwiedźmy krainę 10000 wodospadów.

Artur Gorzelak – podróżnik, aktywny sportowiec, od 20 lat trenuje judo, biega maratony, autor książek podróżniczych: „Pod bieguny”, „W judodze na rowerze. Japońsko-koreańska przygoda na dwóch kółkach”, “Zostawieni na lodzie. Piesza przeprawa przez Bajkał”, „Made in Taiwan, czyli rowerem przez ojczyznę rowerów”.

21.10. (środa) g. 18.00 – ONLINE (ZOOM)Emiliana Konopka IS

„Islandia jest (z) kobietą? – o sytuacji kobiet na wyspie” – wykład Emiliany Konopki
Mówi się, że Islandia to raj dla kobiet. Już w sagach islandzkich czyta się o dzielnych i niezależnych wikinkach, a w historii najnowszej zapisało się wiele znakomitych Islandek. Jeszcze kilka lat temu polskie media wspominały jednodniowy strajk kobiet islandzkich, który zatrząsnął całą Wyspą. Dziś Islandki stały się symbolem walki o równouprawnienie, parytety, sprawiedliwy podział obowiązków i godne zarobki. Wciąż jednak uważają, że pozostaje wiele do zrobienia.

Emiliana Konopka, absolwentka historii sztuki oraz skandynawistyki, autorka strony o Islandii Utulę Thule (www.utulethule.pl). Współredaktorka tomu „Antologia naukowa. Islandia: Język. Naród. Natura”. Wieloletnia miłośniczka islandzkiej kultury i sztuki, poświęca jej zgłębianiu teksty naukowe oraz popularnonaukowe. Stypendystka MKiDN „Kultura w sieci”, w ramach którego realizowała swój projekt UTULĘ THULE MÓWI O SZTUCE PÓŁNOCY.

Posłuchaj nagrania wykładu!LINK

 

22.10. ISLANDZKI TANI CZWARTEK w Kinie Muza / Cena biletu 10 zł

W cieniu drzewa 116.00 W cieniu drzewa (89′), reż. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson (2017)

Przedmieścia Reykjaviku, świeże powietrze, cisza, spokój i idealnie przycięte, zielone trawniki. Sielankowa atmosfera nie może trwać jednak wiecznie: na jednym z osiedli wybucha sąsiedzki konflikt. Kością niezgody jest należące do Baldvina i Ingi stare, wielkie drzewo, które rzuca cień na ogród Eybjorg i Konrada. Błahy problem urasta do absurdalnych rozmiarów, uprzejmym do tej pory sąsiadom puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Tajemniczy sprawca przekłuwa opony samochodu, a zwierzęta domowe zaczynają znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Konieczne staje się zainstalowanie kamer monitoringu. Pojawia się także plotka, że sąsiada widziano z piłą łańcuchową.

Kobieta idzie na wojnę

18.00 Kobieta idzie na wojnę (101′), reż.   Benedikt Erlingsson (2018)

Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.

 

Daleko od Raykjaviku20.15 Daleko od Reykjaviku (92′), reż. Grímur Hákonarson (2019)

Film rozgrywa się w zachwycających pejzażach Islandii, koncentrując się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się – do tej pory łagodna i pokorna – Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Po raz pierwszy w życiu Inga zaprotestuje i stanie do samotnej walki – i to z potężnym przeciwnikiem. Wychowana pośród surowej natury Inga odkrywa, że przez lata wyrzeźbiła ona także jej charakter. I że w lokalnej społeczności nie ma dla niej świętych krów.

 

23.10. (piątek) g. 19  Transmisja na Facebooku

Koncert Sunna Gunnlaugs Trio
„Songs from Iceland”
sunna-1500x1000-c-default 

Sunna Gunnlaugs – fortepian
Þorgrimur Jónsson – kontrabas
Scott Mac Lemore- perkusja

Pianistka jazzowa i kompozytorka Sunna Gunnlaugs ma w swym kraju status gwiazdy. Jej Trio (S.Gunnlaugs – fortepian, B.Jónsson – kontrabas, Scott Mac Lemore- perkusja) koncertuje w najlepszych salach Stanów Zjednoczonych, Kanady i Europy, a sygnowane jej nazwiskiem płyty mają światową sprzedaż i docierają na szczyty jazzowych rankingów.

Sunna Gunnlaugs (ur.1970) studiowała jazz w USA, następnie przez ponad dekadę była aktywna na scenie jazzowej Nowego Jorku. W 2005 roku wróciła na Islandię i została dyrektorką artystyczną Reykjavik Jazz Festival. W swej karierze nagrała 11 albumów, współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami jazzowymi. Artystka tworzy i wykonuje jazz kontemplacyjny, emanujący islandzkim spokojem, pełen elegancji i dbałości o brzmienie każdego dźwięku. New York Times napisał „Wydaje się, że znakomici muzycy należą obecnie do najbardziej widocznego „towaru eksportowego” Islandii, a pianistka Sunna Gunnlaugs jest dowodem, że jazz jest tak samo częścią muzycznego krajobrazu wyspy, jak pop w wydaniu Björk czy SigurRos”. Trio Sunny Gunnlaugs wykona „Songs from Iceland’, z płyty pod tym tytułem wydanej w 2009 roku.

UWAGA! Koncert miał się odbyć w klubie Blue Note, ale ze względu na postępującą epidemię został odwołany, natomiast odbędzie się na Islandii i będzie przez nas transmitowany na naszym fanpage’u na Facebooku.

Link do transmisji – POSŁUCHAJ!

 

 

Fragment Sagi o Njalu w manuskrypcie Möðruvallabók (ok. 1350)

Fragment Sagi o Njalu w manuskrypcie
Möðruvallabók (ok. 1350)

24.10. (sobota) g. 16.00 – ONLINE – ZOOM

„Wierszem i mieczem – o sagach staroislandzkich”wykład online dr. Przemysława Czarneckiego

Sagi staroislandzkie to jeden z najcenniejszych zabytków literatury średniowiecznej Islandii. Dla współczesnych Islandczyków są bardzo ważnym łącznikiem z historią i przeszłością. Nadal są chętnie czytane, wznawiane i analizowane. Dowiemy się, czym są sagi, jaką mają strukturę i jakie są ich podgatunki. Przyjrzymy się również najważniejszym bohaterom sag – wikingom, skaldom, walecznym wojownikom i silnym kobietom. Spróbujemy zrozumieć motywacje ich działań, sposób myślenia, system wartości. Tłem naszej opowieści będzie średniowieczna Islandia, od momentu kolonizacji wyspy do ukształtowania się samodzielnego i niezależnego społeczeństwa.

dr Przemysław Czarnecki norwegista i islandysta, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Skandynawistyki UAM oraz współpracownik Zakładu Skandynawistyki USWPS. Miłośnik Skandynawii, w szczególności jej wyspiarskiej części (Islandia i Wyspy Owcze).

 

Organizator

cropped-dombretanii.jpg

Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

 

Partnerzy
 Slide 2 logo Festiwal Islandia

 

 

LISTOPAD W DOMU BRETANII

chopin 199

 

09.11. (poniedziałek) g.18.00 ONLINE – ZOOM

Przechadzka po zabytkowych paryskich cmentarzach Père-Lachaise i Montmartre – wykład Hanny Zaworonko-Olejniczak z cyklu ,,Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Cmentarze są miejscem hołdu emigracji polskiej dla zmarłych z dala od ojczyzny. Hanna Zaworonko-Olejniczak, mieszkająca od 35 lat w Paryżu fotografka, dokumentalistka, autorka m. in. albumu „Groby Polskie na cmentarzach paryskich” a także działaczka emigracyjna, propagatorka historii i kultury polskiej we Francji, zabierze nas na spacer po dwóch najbardziej znanych paryskich cmentarzach, gdzie są pochowani Polacy oraz wiele ważnych postaci historycznych.

 

16.11. (poniedziałek) g.18.30 ONLINE – ZOOM

„Paryż wielkich Wystaw Światowych (1855-1900)” – wykład Expo universelle Parisdr. Pawła Ignaczaka (ASP Warszawa) z cyklu ,,Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

W 1851 roku w Londynie odbyła się pierwsza Wystawa Światowa – wydarzenie ukazujące dokonania ludzkości z całego globu. W Paryżu miała miejsce dopiero kolejna wystawa, cztery lata później. Jednak szybko to stolica Francji wykorzystała potencjał miastotwórczy tej imprezy. Do dziś paryska pamięć o wystawach to ulice, budynki, miejsca, które współtworzą klimat miasta. Bulwary Napoleona III, miejskie linie kolejowe oraz metro, dworce, pomniki, Wieża Eiffela, Grand et Petit Palais, powstawały z okazji lub z myślą o wystawach światowych.

Wykład będzie poświęcony zagadnieniu, jak Wystawy Światowe tworzyły oblicze XIX-wiecznego Paryża pod względem urbanistycznym, architektonicznym i artystycznym. Wykład skupi się na najważniejszych osiągnięciach czterech wystaw, roku 1855, 1867, 1878, 1889 i 1900.

Dr Paweł Ignaczak (ASP Warszawa) – historyk sztuki, pracujący obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2006-2007 i 2008-2009 pracował w dziale Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie od 2015 roku zorganizował kilka wystaw grafiki polskiej.

 

XXVII DNI BRETANII

18-27.11.2020

Program wkrótce!

 

 

cropped-dombretanii.jpg
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz