Aktualny program

Szanowni Państwo,

Rok 2018, którego tematem przewodnim będzie dziedzictwo kulturowe, jest dla nas szczególny ponieważ będziemy obchodzić jubileusz 25-lecia Domu Bretanii. Zapraszamy już dziś na jubileuszowy koncert w dniu 20 kwietnia z udziałem m.in. bretońskiego kwartetu Jacky’ego Molarda, łączącego tradycyjną muzykę bretońską z jazzem.

Ważnym wydarzeniem jest także trwający remont kamienicy przy Starym Rynku 37, w której działamy. Po zakończeniu prac renowacyjnych na dachu, trwa remont sali konferencyjno-kinowej na I piętrze oraz klatki schodowej.  W związku z remontem w styczniu i w lutym nie zaplanowaliśmy imprez kulturalnych. Po wymianie instalacji elektrycznej, montażu nowego systemu oświetlenia wystaw, po zakupie nowego sprzętu audiowizualnego, wymianie parkietu, remoncie toalety na I piętrze oraz wymianie wykładziny na klatce schodowej zaprosimy Państwa do pięknej i zmodernizowanej sali na XXVIII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii poświęcone dziedzictwu kulturalnemu Senegalu, które odbędą się w dniach 19-25 marca 2018.

Pozytywne zmiany czekają także na słuchaczy naszych kursów. Sale lekcyjne będą miały wymienione okna, oświetlenie, będą pomalowane oraz wyposażymy je w nowy sprzęt audiowizualny.

W styczniu i w lutym zespół Domu Bretanii pracować będzie jak zawsze w godzinach 9-17.00, czynny także będzie nasz Ośrodek Nauczania Języków Romańskich, w którym kursy odbywać się będą wg planu.

Remont i modernizacja Domu Bretanii jest możliwa dzięki środkom finansowym z Miasta Poznań, Regionu Bretania, Stowarzyszenia Bretagne – Pologne z Rennes oraz Unii Europejskiej.  

 

XXVIII Dni Kultury Francuskiej

i Frankofonii

SENEGAL

19-15.03.2018

Język francuski tworzy dziś na kontynencie afrykańskim imponującą przestrzeń kulturową, umożliwiając i wzbogacając wymianę międzynarodową.  Posługuje się nim w Afryce około 115 milionów ludzi. To ponad połowa ogólnej liczby frankofonów na świecie, których jest około 220 milionów. Wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim nazywamy Frankofonią. Ma ona swoje święto, które przypada 20 marca.

Senegal jest gościnnym i tolerancyjnym państwem w Zachodniej Afryce, posiadającym bogate dziedzictwo kulturalne i naturalne. W programie znajdziemy m.in. filmy Mambéty’ego – legendy afrykańskiego kina, recital gwiazdy world music griota Ablaye’a Cissoko oraz spotkania z polskimi Senegalczykami, którzy najlepiej opowiedzą nam o swoim rodzinnym kraju. Zapraszamy! Soyez les bienvenus!

19.03 (poniedziałek) – Dom Bretanii

fot. Fulvio Pettinato

fot. Fulvio Pettinato

g.18.00 Otwarcie wystawy fotografii Fulvio Pettinato pt. „Life”

Fulvio Pettinato pochodzi z Sycylii, ma trzydzieści pięć lat. Fotografia jest dla niego sposobem wyrażania własnej, nieprzeciętnej wrażliwości. Jest autorem reportaży fotograficznych z Senegalu i Indii. Dochód ze zdjęć przeznacza na pomoc rodzinom w miejscach, które odwiedził w czasie swej pracy reporterskiej. Kieruje nim potrzeba uwrażliwiania ludzi na niesprawiedliwość oraz ubóstwo. W 2013 i 2015 roku, we współpracy ze szwajcarskim stowarzyszeniem humanitarnym Pro Senegal, odbył dwie misje reporterskie w Senegalu. Emocjonalne i poetyckie zdjęcia Fulvio Pettinato składają się na wyjątkowy dziennik podróży w głąb Czarnego Kontynentu oraz w głąb samego siebie.

 

Senegalg.18.30 – „Senegal liderem Frankofonii w Afryce” – spotkanie z prof. dr. hab. Jeanem Diattą 

Spotkanie obracać się będzie wokół kwestii takich jak: Frankofonia a rozmaitość kulturowa, czy język francuski sprzyja językom rodzimym i krzewieniu się innych kultur? Frankofon czy frankofil? Czy Afryka frankofońska wytrzyma anglofońską presję językową?Jean Diatta

Prof. Jean Diatta pochodzi z miejscowości Bignona w Senegalu, od ponad 30 lat mieszka w Polsce. Jest kierownikiem Zakładu Biogeochemii Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Był współzałożycielem poznańskiego Centrum Afrykańskiego. Przez 4 lata (2010-2014) był Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Rokietnica. Afryka i jej rozwój pozostają w centrum jego zainteresowań. Swoją wiedzą na tematy afrykańskie dzieli się prowadząc wykłady dla różnorodnej publiczności.

 

20.03 (wtorek) g.18.00 – Dom Bretanii

Religijnosc - yorubaWykład Mamadou Dioufa pt. „Religijność i wielożeństwo w Senegalu”

Religia i duchowość zajmują bardzo ważne miejsce w kulturze Senegalu i życiu codziennym jego mieszkańców. 94% ludności kraju wyznaje islam. Chrześcijanie (katolicy) stanowią 5%, a wyznawcy wierzeń tradycyjnych 1%, zwłaszcza w regionie Salum i Casamance. Pomimo oficjalnych statystyk wierzenia ludowe są powszechne u wyznawców innych religii w Senegalu. Wykład dotyczyć będzie ludowych obrzędów religijnych, ich symboliki oraz kultu płodności. Wspomniana będzie kwestia reinkarnacji, kult przodków i maski, które są symbolami duchów zmarłych, a także – na przykładzie krajów zachodnioafrykańskich – wielożeństwo, które istniało w Afryce na długo przed nadejściem Islamu.

fot.Kaja Makacewicz

fot.Kaja Makacewicz

Mamadou Diouf, urodzony w Senegalu, mieszka w Warszawie od ponad 30 lat. Z wykształcenia weterynarz, z wyboru poeta, muzyk i animator kultury oraz prezenter radia RDC. Dyrektor programowy Fundacji „Afryka Inaczej”, członek I kadencji Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy.  Autor publikacji „Afrykański Spacerownik po Warszawie”, „Mała książka o rasizmie” dla dzieci i współautor książki „Afryka w Warszawie”. Na stronie afryka.org prowadzi blog, gdzie komentuje bieżące sprawy w Polsce, głównie pod kątem sytuacji społeczności afrykańskiej. Współorganizator wielu wydarzeń kulturalnych w Warszawie takich jak: Francophonic Festiwal, Transkaukazja, Dzień Afryki. Prowadzi wykłady i warsztaty o wielokulturowości dla różnych instytucji w całej Polsce.

 

21.03 (środa) g.18.00 – Dom Bretanii

Dakar – wstęp do miasta – prezentacja prof. Jeana Diatty oraz projekcja filmu „Market Imaginary” reż.  Joanna Grabski, 2012, 53’

Film dokumentalny w oryginalnej wersji językowej (wolof, francuski) z angielskimi napisami

Colobane marketNa pchlim targu Colobane w Dakarze można kupić praktycznie wszystko: używane ubrania, obuwie, zegarki, radioodbiorniki, telefony komórkowe, stare czasopisma… Film bada relacje między targowiskiem a jego otoczeniem, miastem oraz obiegowymi wyobrażeniami na jego temat. Ukazuje różne aspekty targu Colobane: historyczne, społeczne, ekonomiczne, wizualne… Pokazuje także fascynację realizatorki możliwościami przekształcania i ożywiania przez artystów przedmiotów z drugiej ręki. Zawiera wywiady z artystami, mieszkańcami dzielnicy oraz ludźmi biznesu.

Realizatorka Joanna Grabski jest dyrektorem School of Art na Arizona StJoanna Grabskiate University. Jako historyk sztuki zajmuje się m.in. wpływem afrykańskich ośrodków sztuki na inne miejsca na świecie. Przez 17 lat prowadziła badania naukowe w Senegalu.  Jest autorką książki „Art World City”  o sztuce, artystach i ekonomii kreatywnej w Dakarze.

Wstęp wolny

22.03 (czwartek) – Kino Muza

Senegalski tani czwartek z filmami Mambety’ego

Bilety: 8 zł

Filmy w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

Tłumaczenie i realizacja polskich napisów: Ogólnopolski Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

 

g.19.00 – „Touki Bouki” (Podróż Hieny)                   POLSKA PREMIERA!

reż. Djibril Diop Mambéty, 1973, 95’Touki Bouki

Pasterz Mory poznaje w Dakarze studentkę Antę. Oboje chcą zmienić swoje życie i wyjechać do Paryża. Wsiadają na motor i ruszają w drogę, nie mając pieniędzy na przeprawę statkiem. Każdy sposób będzie dobry, by je zdobyć… Film „Touki Bouki” uważany za arcydzieło Mambéty’ego (1945-1998), niezrównanego mistrza kina afrykańskiego jest bajką filozoficzną o podróży inicjacyjnej i subtelną, grającą ze stereotypami obserwacją społeczności afrykańskiej w okresie szybkich przemian.

Kopia filmu została odrestaurowana w 2008 roku przez World Cinema Foundation Martina Scorsese.

 

g. 21.00 – „Hieny”

Hienyreż. Djibril Diop Mambety, 1993, 110’

Linguere Ramatou, piękność z podupadającego miasteczka Colobane, wygnana niegdyś z miasta i zmuszona do prostytucji, wraca do domu po latach jako bardzo bogata kobieta. Władze miasta, próbując pozyskać jej względy i hojność, urządzają wielkie uroczyste powitanie, a jej byłego kochanka, Dramaana Drameha, mianują burmistrzem. Tymczasem Linguere, wracając, szuka zemsty za upokorzenia, jakich doświadczyła przed laty.

 

 

23.03 (piątek) g.18.00 – Dom BretaniiMala handlarka sloncem

Projekcja filmu

„Mała handlarka słońcem” (La petite vendeuse de soleil), reż. Djibril Diop Mambéty, 1998, 45’

Film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

Poruszająca i budująca opowieść o Sili, niepełnosprawnej dziewczynie, która postanawia przestać żebrać i zająć się sprzedażą gazet na ulicach Dakaru. Sprzeciwiają się temu chłopcy, którzy dotychczas mieli całkowitą kontrolę nad tym rynkiem. Ten średniometrażowy film jest ostatnim dziełem Mambety’ego, uznawanym za metaforę Afryki, która potrafi pokonywać własne słabości. Reżyser, poruszał  w swej twórczości problem krzywd, jakich Afryka doznała od kolonizatorów i przez zachodni kapitalizm. Wierzył, że kino ma moc odmieniania rzeczywistości.

Film udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce
Tłumaczenie i realizacja polskich napisów: Ogólnopolski Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera

Wstęp wolny

24.03 (sobota)

Retba lakeg.11.00

„Siedem cudów Senegalu” – wykład dr Ewy Kalinowskiej

Subiektywny wybór kilku interesujących miejsc (m.in. różowe jezioro Retba, pustynia Lompoul…) w najbardziej wysuniętym na zachód krańcu Afryki. To miejsca specjalne, niezwykłej urody i bardzo ciekawe. Trzy z cudów, o których będzie mowa, są już wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a dla innego procedura wpisu jest w toku.

 g.12.45

„Wyspa Gorée – historia rzeczywista a siła symboli” – wykład dr Ewy KalinowskiejGoree

Gorée, mała wulkaniczna wyspa, położona 3 km na wschód od portu w Dakarze. Wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od XVI do XIX wieku była największą w Afryce bazą handlu niewolnikami, których tu więziono, sprzedawano, ładowano na statki i wysyłano do obu Ameryk i na Karaiby. Współcześnie jest to malownicze miasteczko z kolorowymi domami, barami i galeriami sztuki.

Ewa KalinowskaDr Ewa Kalinowska – romanistka z wykształcenia, afrykanistka z zamiłowania. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką publikacji poświęconych m.in. literaturze francuskojęzycznej Afryki subsaharyjskiej. Członkini Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego i zespołu redakcyjnego półrocznika „Afryka”. Jedną z jej pasji  jest odkrywanie Afryki subsaharyjskiej.  

 

 

25.03 (niedziela) g.19.00 – Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8

WYDARZENIE!

Bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 40 zł (w dniu koncertu) – sprzedaż: bilety24.pl , Dom Bretanii

Koncert

Ablaye Cissoko (Senegal) – kora, śpiew

Ablaye Cissoko

Ablaye Cissoko z Saint Louis w Senegalu jest światowej klasy muzykiem, autorem i kompozytorem wykonywanych przez siebie pieśni, wirtuozem kory. Wywodzi się z griotów, tj. kasty zachodnioafrykańskich bardów, których misją jest przekazywanie, z ojca na syna, rodzimej tradycji muzyczno-słownej.  W wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na korze, tradycyjnym instrumencie ludu Mandingo z Zachodniej Afryki. Jest to rodzaj 21-strunowej harfo-lutni, której pudło rezonansowe wykonane jest z połówki tykwy pokrytej skórą i najczęściej misternie zdobionej gwoździami tapicerskimi. Ukończył konserwatorium muzyczne w Dakarze. Artysta w wyrafinowany sposób łączy tradycję muzyczną swego ludu z własną, nowoczesną twórczością. Jego recital, złożony z autorskich utworów śpiewanych z akompaniamentem kory, jest niezwykłym przejawem muzykalności i hołdem dla dziedzictwa kulturowego Zachodniej Afryki. Ablaye Cissoko wydał 11 albumów, w tym trzy z niemieckim trębaczem jazzowym Volkerem Goetze, które odniosły sukces artystyczny i komercyjny. Artysta koncertuje na całym świecie. W trosce o zapewnienie ciągłości przekazu tradycji instrumentalnej, założył w 2016 roku w Saint Louis pierwszą i dotychczas jedyną w Senegalu szkołę kory.

 

 

 

Organizator:

DOM BRETANII

Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. +48 61 851 68 51
www.dombretanii.org.pl

www.facebook.com/dom.bretanii

– dialog międzykulturowy

– cenione kursy języków romańskich

– centrum egzaminacyjne z języka francuskiego

Partnerzy

Miasto Poznań, Pro-Senegal, AfryKamera, World Cinema Project, The Film Foundation, Thelma Films, Afryka Inaczej, Estrada Poznańska, Instytut Francuski, Kino Muza, IKS, kultura.poznan.pl

 

 

 

DOM BRETANII – Stary Rynek 37 – 61-772 Poznań – www.dombretanii.org.pl – Znajdź nas na Facebooku!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz