Aktualny program
LIPIEC W DOMU BRETANII
W dn. 25-31.07 Dom Bretanii będzie zamknięty – przerwa wakacyjna. |
04.07. (poniedziałek) g. 18:00 Dom Bretanii
Projekcja filmu „Gloria Mundi” reż. Robert Guédiguian, 106’, 2019.
Po wielu latach Daniel wychodzi z więzienia i wraca do Marsylii i dowiaduje się, że właśnie został dziadkiem małej Glorii. Przybywając na spotkanie z dzieckiem, Daniel poznaje rodzinę zięcia Nicolasa, która z trudem wiąże koniec z końcem. Nicolas jest kierowcą i prowadzi działalność na własny rachunek, ale pewnej nocy zostaje zaatakowany przez konkurencyjnych przewoźników. Daniel, który nie ma nic do stracenia, spróbuje wszystkiego, aby mu pomóc.
Robert Guédiguian, znany z filmów kręconych w Marsylii, pochyla się nad dramatycznymi konsekwencjami ultraliberalizmu dla rodzin.
Wstęp wolny
Film udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce. Polskie napisy.
07.07. (czwartek) g. 18:00 Online – Zoom / Facebook

Nicolas Lancret (1690-1743) Przed balem maskowym. Olej na płótnie. Muzeum Sztuki w Nantes. Fot. Jean Louis Mazieres. Lic. CC BY-NC-SA 2.0
Roztańczony Paryż – o szalonych balach karnawałowych w XIX i I poł. XX wieku – wykład online Marty Orzeszyny z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”
Kiedy Paryż zaczynał tańczyć, tańczył „dobrze i długo”. Stolica Francji mieniła się balami we wszystkich kolorach, we wszystkich rozmiarach i we wszystkich sferach. Tańczono w operze, na wystawnych salonach ratusza, w luksusowych hôtels particuliers, w ogrodach, nad Sekwaną i na ulicach. W XIX wieku w karnawale można się było bawić w mieście na blisko 400 balach, głównie maskowych! W pierwszej połowie XX wieku wśród paryskiej arystokracji modne stały się tematyczne bale kostiumowe, na których prezentowano najbardziej szalone przebrania. Za to na Montparnassie artystyczna bohema najlepiej bawiła się nago!
O fenomenie balującego Paryża opowie Marta Orzeszyna, autorka biografii najsłynniejszego fryzjera gwiazd: „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa” (Wyd. Rebis), powieści „Gra o miłość” (Wyd. Harde) oraz współautorka książki-albumu „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach Belle époque” (Wyd. PWN; nowa wersja ukaże się nakładem wydawnictwa Rebis).
INFORMACJE TECHNICZNE O NASZYCH WYKŁADACH ONLINE
11.07 (poniedziałek) g. 18.00 Dom Bretanii
Projekcja filmu „Człowiek z Rio” (L’Homme de Rio), reż. Philippe De Broca, 112’, 1963.
Farsa szpiegowska i przygodowa. Skradziona z paryskiego muzeum statuetka znad dorzecza Amazonki jest kluczem do legendarnego skarbu, którego poszukują bandyci. By dotrzeć do skarbu złoczyńcy porywają naukowców oraz Agnès (Françoise Dorléac), córkę jednego z nich. Jej chłopak, Adrien (Jean-Paul Belmondo), żołnierz będący na tygodniowej przepustce rusza z pomocą. Zaczyna się pełny egzotycznych przygód pościg za porywaczami. Klasyka kina!
Wstęp wolny
Film udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce. Polskie napisy.
14.07. (czwartek) – Cmentarz na Cytadeli
Francuskie Święto Narodowe – uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy francuskich poległych i zmarłych na ziemiach Wielkopolski podczas wojen w latach 1870-1945
Do 22.09 (przerwa wakacyjna od 23.07 do 07.08) – Dom Bretanii

Talizmany na szyi nowojorskiego muzyka Davida Armana, przyjaciela Jacka, autora muzyki do filmu krótkometrażowego „Pull My Daisy”, zrealizowanego w 1959 roku przez Roberta Franka wg scenariusza i z improwizowanym komentarzem J. Kerouaca.
Fot. René Tanguy
Wystawa fotografii René Tanguy’ego
„Sad Paradise. Ostatnia droga Jacka Kerouaca”
Bretoński fotograf René Tanguy przez 6 lat podążał śladami Jacka Kerouaca, słynnego amerykańskiego powieściopisarza, beatnika, urodzonego sto lat temu we franko-kanadyjskiej rodzinie na wschodnim wybrzeżu USA. Zainspirowały go nieopublikowane listy, które pisali do siebie Kerouac i Youenn Gwernig, bretoński poeta i muzyk, który w latach 1957-69 mieszkał i pracował w Nowym Jorku. Obaj tęsknili za Bretanią. Dla Gwerniga była to ziemia, gdzie się wychował i do której wrócił, dla Kerouaca była to wyidealizowana kraina przodków, którzy wyemigrowali do Kanady w XVIII wieku. Kerouac miał bowiem korzenie bretońskie, nosił bretońskie nazwisko (Jean-Louis Le Bris de Kerouac), a ojciec przypominał mu, że jest Bretończykiem, nazywając go „Ti Jean” (br. Janek). Fotograf odwiedził miejsca związane z Kerouakiem i Gwernigiem w Bretanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W swych fotografiach, bliskich estetyce Roberta Franka, dokumentuje miejsca i intuicyjnie oddaje atmosferę wolności oraz dekadencji, charakterystycznej dla ostatnich lat życia amerykańskiego pisarza.
Co roku na świecie sprzedaje się ponad 100 000 egzemplarzy powieści „W drodze” Kerouaca, wydanej w 1957 roku. Pisarstwo Kerouaca wywarło wpływ m.in. na Jima Morrisona, Boba Dylana i Toma Waitsa.
Cykl fotografii „Sad Paradise”, którego tytuł nawiązuje do wiersza podarowanego przez Allena Ginsberga Kerouacowi zanim wyruszył w drogę po Stanach Zjednoczonych, był prezentowany m.in. na wystawach w Vannes i w Breście.
René Tanguy (ur. 1955) – urodzony w Bretanii, w dzieciństwie wielokrotnie zmieniał z rodziną miejsca zamieszkania ze względu na pracę ojca, kilka lat mieszkał w Afryce. Jest absolwentem studiów fotograficznych na uniwersytecie w Marsylii. W swych pracach często podejmuje tematykę związaną z morzem.
Wystawa czynna do 22 września (przerwa wakacyjna od 23.07 do 07.08) od pon.-śr. g. 9 – 18, czw.-pt. – 9-17.
Wstęp wolny
Organizator
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51
Partnerzy
——————————————————————
Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii to interdyscyplinarny Festiwal, którego celem jest szeroka prezentacja kultury frankofońskiej czyli kultury krajów używających w życiu publicznym języka francuskiego. Organizacja festiwalu stanowi niemałe wyzwanie, bo Frankofonia oznacza wielokulturowość i obejmuje kraje Afryki Subsaharyjskiej, Maghrebu, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Ameryki Północnej i oczywiście Europy. Wspólne dla wszystkich państw frankofońskich są: przynależność do Międzynarodowej Organizacji Frankofonii oraz język francuski, poza tym Frankofonia to prawdziwy tygiel różnorodnych tradycji. Organizując Festiwal uczymy się szanować różnice kulturowe oraz poznajemy bogactwo kultury krajów frankofońskich. Każda edycja Festiwalu jest dla nas przygodą intelektualną, a nade wszystko jest odkryciem fascynujących ludzi i miejsc.
Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii odbywają się w drugiej połowie marca ze względu na Międzynarodowy Dzień Frankofonii, który przypada 20 marca.
W ostatnich latach głównymi tematami Festiwalu były: Algieria (2011), Tunezja (2012), Maroko (2013), Quebek (2014), Liban (2015), Francja Romów (2016) oraz Francja imigrantów (2017), Senegal (2018), Marsylia (2019).
***
NAGRANIA ARCHIWALNE WYDARZEŃ ONLINE
Wykład Evy Guillorel pt. „Losy kobiet w lamentach bretońskich (gwerzioù).” – WYSŁUCHAJ WYKŁADU
Dr Eva Guillorel – historyczka z Uniwersytetu Rennes 2, ceniona badaczka kultury oralnej języka francuskiego i bretońskiego, w tym pieśni, specjalizuje się m.in. w opisywaniu, poprzez ich treść, losów kobiet na przestrzeni wieków w Bretanii. Jest autorką licznych publikacji oraz 2 książek, w tym współautorką cenionego opracowania pt. „Miracles & Murders. An Introductory Anthologie of Breton Ballads” wydanego w 2017 roku przez Oxford University Press.
***
„Kobiety, które stworzyły Bretanię” – wykład pisarki Nathalie de Broc – LINK do nagrania
Nathalie de Broc jest cenioną we Francji powieściopisarką i niezależną dziennikarką pracującą dla telewizji France 3 Ouest. W 2019 roku opublikowała w Ouest-France książkę pt. „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” („Kobiety, które stworzyły Bretanię”), w której prezentuje pasjonujące kobiece historie. O większości z tych wyjątkowych kobiet nikt wcześniej nie słyszał. Jej książka jest efektem długich poszukiwań archiwalnych. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie w Domu Bretanii pt. „Niezwykłe Bretonki” (21.09-08.10.2020).
***
„Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”
***

fot. Grażyna Grasa Nowacka
***
Piotr Rogaliński –„Łodzie”
Wystawa ONLINE
w ramach projektu „NIE-ZABAWKI. Człowiek-nie zabawka
***
Chcesz nauczyć się tańców bretońskich?
Zapraszamy do darmowego skorzystania z naszego mini-kursu online pt. „Tańczymy bretońskie„.
Życzymy udanej nauki!!!
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51
Znajdź nas na Facebooku!