Aktualny program

MAJ W DOMU BRETANII

 

jour2fete-a-labordage-image-22468.05 (środa) g. 18.00
Proje
kcja filmu „Na pokład” („A l’abordage”) reż. Guilliaume Brac, 2020, 95’

W pewien sierpniowy wieczór chłopak spotyka dziewczynę. Są w tym samym wieku, ale pochodzą z różnych środowisk. Félix pracuje, a Alma nazajutrz wyjeżdża na wakacje. Ale to nic! Félix postanawia zrobić Almie niespodziankę i przyjechać do niej na drugi koniec Francji. Bierze ze sobą swojego przyjaciela Chérifa, bo we dwóch jest raźniej, a ponieważ nie mają samochodu, zabierają się z Édouardem. Oczywiście nic nie odbywa się zgodnie z planem. Czy może być inaczej, kiedy marzenia mylą się z rzeczywistością?

Film w j. francuskim z napisami w j. polskim, udostępniony przez Instytut Francuski. Wstęp wolny.

 

15.05 (środa) g. 19.00 Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8
Bilety 40 zł

Koncert „Tamas lier”

Duo Erwan Hamon –  Yousef Zayed

DUO HAMON ZAYED © Jérôme Sevrette

© Jérôme Sevrette

Duet, powstały na styku dwóch odległych kultur, tworzą: bretoński flecista Erwan Hamon oraz mieszkający w Paryżu Palestyńczyk Yousef Zayed. Artyści poznali się w Jerozolimie w 2014 roku, podczas koncertu bretońskiego kwintetu Hamon Martin. Spotkanie muzyków z braćmi Baselem i Yousefem Zayed zaowocowało wspólnym projektem „Kharoub” (septet wydał album w 2017 roku). Erwan Hamon i Yousef Zayed stworzyli następnie duet, w którym umiejętnie, z wielkim kunsztem łączą na muzycznym polu swoje rodzime tradycje bretońską i palestyńską. W ich autorskiej i niezwykle wyrafinowanej propozycji artystycznej arabskie melodie i rytmy oraz motywy muzyczne z górnej Bretanii spotykają się we wspólnej przestrzeni, harmonijnie się uzupełniając i tworząc ciekawe brzmienia. Zaskakująca i głęboko poruszająca, wręcz hipnotyzująca muzyka, jest zarówno intymna, jak i wirtuozerska czy rytmiczna. Duet jest wymownym przykładem dialogu międzykulturowego. Tytuł ich wspólnego, nagranego w zamku książąt bretońskich w Nantes 2021 roku albumu „Tamas lier” oznacza – po arabsku i francusku – zbliżenie, połączenie.
 
 
Jousef Zayed (ur.1982 w Jerozolimie) jest absolwentem studiów z gry na instrumentach perkusyjnych i na lutni arabskiej (ud) w Narodowym Konserwatorium im. Edwarda Saida w Jerozolimie, a teorii muzyki wschodniej uczył się u wielu uznanych bliskowschodnich artystów. Uczy w podparyskim Konserwatorium Muzycznym w Gennevilliers, angażuje się w liczne projekty artystyczne, m.in. Liouane.

Erwan Hamon jest uznanym bretońskim muzykiem. Gra na flecie poprzecznym i bombardzie. Współtworzy takie legendarne bretońskie zespoły jak Hamon Martin Quintet czy Skeduz. Gra w duecie z akordeonistą Jannickiem Martin albo organistą Wenceslavem Hervieux. Uczestniczy również w projektach Erwana Keraveca skupionych wokół muzyki współczesnej granej na dudach i bombardach. Uczy w Konserwatorium Muzycznym w Guérande.

Erwan Hamon – flet poprzeczny
Yousef Zayed – ud, bęben obręczowy

 
Bilety: 40 zł – sprzedaż online (Bilety24)
 
 

21.05 (wtorek) g. 18.00prawdziweżycie
Klub czytelniczy w Domu Bretanii: ,,Prawdziwe życie” Adeline Dieudonné
 

„Prawdziwe życie” Adeline Dieudonné to przewrotna, brutalna i pełnokrwista historia o domu, w którym nic nie jest tak, jak być powinno. Narracja prowadzona z perspektywy dorastającej dziewczynki potęguje narastający niepokój. Jej opowieść jest historią złożoną z nakładających się na siebie obrazów, scen, sytuacji, których codziennie doświadcza w swoim domu – przemocowym i dysfunkcyjnym. Wydaje się jednak, że bohaterka wykazuje w pewnych kwestiach o wiele większą dojrzałość niż dorośli. Pozostaje pytanie – jaką funkcję pełnią członkowie rodziny w tej przedziwnej układance?

Spotkanie poprowadzi Natalia Teklik – studentka III roku filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się literaturą współczesną, a w szczególności prozą autobiograficzną oraz inicjacyjną. Prywatnie, miłośniczka dobrego kina, muzyki alternatywnej i zielonej herbaty.

Klub czytelniczy będzie spotykał się regularnie, dyskutując o wcześniej ustalonych i przeczytanych książkach.

 

22.05 (środa) g. 18.00
„W tyglu sztuki przełomu wieków XIX/XX w.” –
wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak w ramach cyklu „Wykłady o sztuce francuskiej, czyli klucze do współczesności”

Przełom wieków XIX i XX to czas bezprecedensowej różnorodności postaw w sztuce, która zostały przez badaczy określone „sztuką ok. 1900”. Co kryje się pod tym bezpiecznym i wygodnym Le_Printemps_-_Eugène_Grasset_-_8003określeniem? Wykład poświęcony będzie nie tylko naszkicowaniu szczególnego kontekstu fin de siècle`u , ale przede wszystkim pokaże interesujące osobowości twórców, którzy wiele znaczyli w swoim czasie, odcisnęli piętno na kolejnym pokoleniu artystów, choć są rzadziej obecni w powszechnej świadomości nawet zagorzałych amatorów sztuki.

Cykl wykładów pt. „Sztuka francuska, czyli klucze do współczesności” będzie swego rodzaju wprowadzeniem do sztuki współczesnej, omówione zostaną kierunki artystyczne i postawy twórców, które składają się na różnorodny krajobraz sztuki nowoczesnej (od XIX w. do lat 70. XX wieku) i współczesnej (kon. XX i początku XXI w.). Celem wykładów jest nie tylko prezentacja szerokiej panoramy nowoczesnej sztuki  francuskiej i jej kontekstów, przypomnienie artystów już nieco zapomnianych, jak i lepsze poznanie niekwestionowanych gwiazd świata sztuki. Zależy nam także na wyjściu naprzeciw Słuchaczom, dla których obcowanie ze sztuka nowoczesną jest ciągle wyzwaniem, choć intrygującym, to jednak niełatwym.

Karolina Prymas-Jóźwiak – historyczka sztuki,  absolwentka UAM,  odbyła roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Rennes II-Haute Bretagne. Wykłada Historię Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku UAP. Od wielu lat w praktyce zajmuje się edukacją artystyczną, dydaktyką historii sztuki, treningiem twórczości. Autorka artykułów naukowych, publikacji z zakresu dydaktyki edukacji artystycznej oraz materiałów dydaktycznych dla studentów i nauczycieli.

 

27.05 (poniedziałek) g. 18-20
Warsztaty muzyki bretońskiej – prowadzenie: Miron Stieler

Warsztaty adresowane są do miłośników muzyki bretońskiej grających na dowolnych instrumentach, umiejących grać z nut i/lub ze słuchu. W programie tradycyjne bretońskie melodie taneczne.

Miron Stieler – poznański muzyk multiinstrumentalista, absolwent Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Poznaniu w klasie skrzypiec, doświadczony i ceniony nauczyciel gry na instrumentach, wyspecjalizowany w edukacji dorosłych.

Wstęp wolny

Do 29.05

© Corentin Fohlen/ Divergence. 26 aout 2022. Milot, Haiti. Un enfant se prŽpare a rentrer aprs une partie de jeux avec ses camarades devant le palais de Sans Souci, vestige d'un palais du roi Henri Christophe dans le nord du pays. Le palais fut dŽtruit par un tremblement de terre en 1842. A l'Žpoque il voulait rivaliser de grandeur avec le ch‰teau de Versailles en France, afin de montrer que le peuple noir anciennement esclave Žtait tout aussi ambitieux et capable de grandeur. 26 aout 2022. Milot

© Corentin Fohlen

Hait – spod gruzów i opresji –  wystawa fotografii Corentina Fohlena

Wystawa prezentuje różne oblicza kraju zmagającego się z wyzwaniami klimatycznymi, biedą, korupcją, niestabilną państwowością oraz uwikłanego w trudne relacje międzynarodowe. Zdjęcia przedstawiają m.in. ślady kolonialnej obecności Francji w Haiti, skutki trzęsienia ziemi z 2010 roku, życie codzienne i pracę współczesnych Haitańczyków. Kadry ukazują też różnorodne i synkretyczne rytuały religijne, a także zamieszki na tle politycznym czy problem nękających kraj gangów. Walczący ze stereotypem Haiti jako kraju „przeklętego” Corentin Fohlen, który był w Haiti aż 27 razy, z uwagą i wrażliwością – zarówno humanistyczną, jak i artystyczną – relacjonuje, nie tylko przez obraz, ale również poprzez komentarze do zdjęć, problemy trapiące haitańskie społeczeństwo i opisuje złożoność sytuacji polityczno-ekonomicznej.

 

Projekt współfinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania i Regionu Bretania.

——–

 

NAGRANIA ARCHIWALNE WYDARZEŃ ONLINE

 

Eva Guillorel

Wykład Evy Guillorel pt. „Losy kobiet w lamentach  bretońskich (gwerzioù).” – WYSŁUCHAJ WYKŁADU

Dr Eva Guillorel – historyczka z Uniwersytetu Rennes 2, ceniona badaczka kultury oralnej języka francuskiego i bretońskiego, w tym pieśni, specjalizuje się m.in. w opisywaniu, poprzez ich treść, losów kobiet na przestrzeni wieków w Bretanii. Jest autorką licznych publikacji oraz 2 książek, w tym współautorką cenionego opracowania pt. „Miracles & Murders. An Introductory Anthologie of Breton Ballads” wydanego w 2017 roku przez Oxford University Press.

 

***

nathalie-de-broc-ecrivain-1-10„Kobiety, które stworzyły Bretanię” – wykład pisarki Nathalie de Broc – LINK do nagrania
Ces Femmes - N. de Broc

Nathalie de Broc jest cenioną we Francji powieściopisarką i niezależną dziennikarką pracującą dla telewizji France 3 Ouest. W 2019 roku opublikowała w Ouest-France książkę pt. „Ces femmes qui ont fait la Bretagne” („Kobiety, które stworzyły Bretanię”), w której prezentuje pasjonujące kobiece historie. O większości z tych wyjątkowych kobiet nikt wcześniej nie słyszał. Jej książka jest efektem długich poszukiwań archiwalnych. Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie w Domu Bretanii pt. „Niezwykłe Bretonki” (21.09-08.10.2020).

 

***

Marie Curie-Skłodowska Źródło: Flickr. Autor: tonynetone. Lic. CC BY-SA 2.0 „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”Tomasz_Pospieszny_2020

Więcej

 

 

 

 

***

TB SlideChcesz nauczyć się tańców bretońskich?

Zapraszamy do darmowego skorzystania z naszego  mini-kursu online pt. „Tańczymy bretońskie„.

Życzymy udanej nauki!!!

 

 

 

dom_bretanii_logo_akcept-01
Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

  Znajdź nas na Facebooku!

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz