Warsztaty muzyki bretońskiej – hanter dro

27.05 (poniedziałek) g. 18-20
Warsztaty muzyki bretońskiej – prowadzenie: Miron Stieler, Michał Zajączkowski-de Mezer 

Zapraszamy serdecznie na instrumentalne warsztaty muzyczne wprowadzające do muzyki bretońskiej.
 
Na pierwszym spotkaniu dowiemy się, w jaki sposób grać taniec Hanter dro.
 
Cykl 4 warsztatów będzie wprowadzeniem do najpopularniejszych bretońskich form tanecznych. Zajmiemy się specyfiką różnych tradycyjnych melodii tanecznych, wyrażeniem ich tanecznego charakteru oraz sposobami realizacji w grze zespołowej.
 
Warsztaty będą skupione wokół praktycznych aspektów gry: czym wyróżnia się muzyka taneczna, jakie jej cechy są szczególnie istotne? Jak możemy oddać jej charakter na różnych instrumentach?
Szczególną uwagę poświęcimy pulsowi: jego roli w melodii oraz akompaniamencie.
 
Sprawdzimy, w jaki sposób muzyka może (i powinna) “naprowadzać” tancerzy na ich kroki.
Przyjrzymy się, jaki jest podział ról w zespole i jak wpasować się w niego ze swoimi aktualnymi umiejętnościami, a także jak odegrać inne role (np. stworzyć akompaniament na instrumencie melodycznym).
 
Do udziału w warsztatach nie jest wymagana umiejętność czytania nut, ani wysoki stopień zaawansowania w grze. Najprostszy akompaniament stworzymy z zaledwie 1 dźwięku, a jego wykorzystanie będzie możliwe przez cały czas trwania warsztatów.
WSTĘP WOLNY. Zainteresowanych prosimy o wcześniejszy zapis pod linkiem: https://docs.google.com/…/1nVsVopwCHOmXj52tfAcsCvQ…/edit
 
Przed warsztatami prosimy uczestników o zapoznanie się z materiałem wprowadzającym w tematykę muzyki i tańca bretońskiego:
● Tańczymy bretońskie – Taniec i muzyka w Bretanii. Co warto wiedzieć?
https://www.youtube.com/watch?v=zryKsL1wfXs&t=1s
● Tańczymy bretońskie – Hanter dro
https://www.youtube.com/watch?v=gHR2A44Z-lM
Do osób zapisanych wyślemy nagranie melodii, która będzie opracowywana podczas warsztatów.
 
Prowadzący:
Miron Stieler – poznański muzyk multiinstrumentalista, absolwent Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Poznaniu w klasie skrzypiec, doświadczony i ceniony nauczyciel gry na instrumentach, wyspecjalizowany w edukacji dorosłych. Założyciel pierwszej w Polsce orkiestry zbudowanej z osób, które rozpoczęły naukę gry na skrzypcach w wieku dorosłym. Miłośnik muzyki folkowej/ethno z różnych stron świata oraz tańca.
Michał Zajączkowski-de Mezer – gitarzysta folkowy zafascynowany muzyką tradycyjną z różnych stron świata, wieloletni uczestnik sesji folkowych w Poznaniu, obecnie aktywny w zespole muzyki balfolkowej Balsam. Na co dzień programista.
#PoznańWspiera 
Pokaż mniej