Festiwal Kultur Europy

 XIII Festiwal Kultur Europy

Hiszpańska Galicja

7-29.10.2021

Fot. Yvon Boëlle

Fot. Yvon Boëlle

Na nasze coroczne jesienne spotkanie z mniej znaną kulturą Europy wybraliśmy hiszpańską Galicję – krainę przypominającą nam Bretanię poprzez swoje położenie nad Oceanem Atlantyckim na zachodnim krańcu naszego kontynentu oraz dzięki wciąż tam obecnemu dziedzictwu celtyckiemu. Tematem przewodnim Festiwalu Kultur Europy będzie Szlak św. Jakuba, zapraszający do indywidualnej, ponadnarodowej i często ponadwyznaniowej wędrówki, której tradycja sięga średniowiecza. Rada Europy uznała Drogę za Europejski Szlak Kulturowy numer jeden, wpisano ją także na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Szlak zawsze miał silne znaczenie kulturotwórcze. Już Goethe powiedział, że Droga św. Jakuba ukształtowała europejską tożsamość. Za sprawą pielgrzymów roznosiła się wieść o sztuce romańskiej, gotyckiej, o pieśniach trubadurów czy cywilizacji arabskiej.

7.10 (czwartek) g. 18:00 | Dom Bretanii

Espagne, Castille-y-Leon, province de Zamora, Granja de Moreruela, vestiges de l'abbaye cistercienne de Moreruela (XIIe s.)

Fot. Yvon Boëlle

Galicyjska droga do budowania tożsamości
Wykład dr Marii Filipowicz-Rudek
Poznajmy Galicję – konglomerat żywych reliktów przeszłości i wyzwań przyszłości, krainę znajdującą się na drodze do budowania swej tożsamości w kulturze, w której przeszłość układa się z teraźniejszością i wyzwaniami, jakie ona niesie.

8.10 (piątek) g. 18:00 | Dom Bretanii
Tajemnice Camino
Wykład dr Marii Filipowicz-Rudek
Camino, czyli Droga św. Jakuba, jest chrześcijańskim szlakiem pątniczym do grobu św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela, powstałym w średniowieczu, a dziś przeżywającym swój ponowny rozkwit. Droga jest eksplorowana głównie w duchowy sposób, nie należy jednak zapominać, że jest ona także bezcennym szlakiem kulturowym z perełkami architektury i sztuki.

Maria Filipowicz-Rudek jest adiunktem w Zakładzie Filologii Hiszpańskiej Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się kulturą i literaturą hiszpańskiej Galicji, kierując Centro de Estudos Galegos (UJ). Opublikowała „Almanach Galicyjski”, (2003, 2007), periodyk poświęcony w całości kulturze i literaturze Galicji oraz tom „Policromía” (2007) dotyczący języków i kultur mniejszościowych Półwyspu Iberyjskiego w studiach polskich. Wspólnie z Lucíą Caeiro wydała podręcznik do języka galicyjskiego dla Polaków „A gaita galega” („Galicyjskie dudy”, 2013). Współtwórczyni działającej w Krakowie Fundacji Dwie Galicje, zajmującej się upowszechnianiem dialogu kulturowego, także w przestrzeni polsko-hiszpańskiej. Tłumaczka i popularyzatorka literatury hiszpańskiej i galicyjskiej.

 

UXIA76 min

fot. Miguel Muñiz

9.10 (sobota) g. 19:00 | Klub Blue Note

Koncert

UXÍA

Uxía, zwana „Głosem Atlantyku”, jest gwiazdą muzyki galicyjskiej. Przez ponad 30 lat swej kariery artystycznej przyczyniła się do renesansu muzyki tradycyjnej swojego rodzinnego regionu, łącząc ją z innymi tradycjami muzycznymi basenu Atlantyku, np. najstarszą formę pieśni galicyjskich tzw. „alalá” łączy z portugalskim fado czy muzyką morna z Wysp Zielonego Przylądka lub rytmami brazylijskimi.

Jej praca artystyczna od początku opiera się na spotkaniu kultur. Podczas swych licznych podróży współpracowała z artystami z Portugalii (Dulce Pontes, Carlos do Carmo), Brazylii, Zielonego Przylądka (Mayra Andrade, Sara Tavares) czy Gwinei Bissau. Jest dyrektorką artystyczną odbywającego się w Galicji Międzynarodowego Festiwalu Luzofońskiego „Cantos na maré”. Nagrała 12 albumów wielokrotnie nagradzanych w Hiszpanii i na świecie.

Na koncercie w Poznaniu Uxía wystąpi w duecie z brazylijskim multiinstrumentalistą Sérgio Tannusem. Usłyszymy inspirowane muzyką tradycyjną autorskie kompozycje, napisane do wierszy galicyjskich poetów.

Uxía (śpiew) & Sergio Tannus (gitara)

Bilety: 50 zł – sprzedaż online: bilety24.pl

Logo- Plezia19.10 (wtorek) g. 18:00 | Dom Bretanii
Camino de Santiago – podróż w czasie i przestrzeni
Wykład Pawła Plezi

Wykład przybliży historię i geografię Camino, na przykładach z Francji i Polski oraz funkcjonowanie Dróg św. Jakuba w Polsce.

Paweł Plezia jest współzałożycielem i skarbnikiem ponadregionalnego stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Od lat działa na rzecz Szlaku Jakubowego w Polsce, m.in. wytyczył na mapie i zweryfikował w terenie 360 km Drogi św. Jakuba Via Regia od Ukrainy do Krakowa.

 

21.10 (czwartek) g. 19:00 | Kino MuzaSiła ognia 2
Film
„Siła ognia”
„O que arde”, Hiszpania, 2019, reż. Oliver Laxe, 90’

Osadzony wśród pejzaży hiszpańskiej Galicji film Laxe’a jest przenikliwą opowieścią o zagrożeniu, przy czym zagrożonym ekosystemem okazuje się tu nie tylko przyroda, lecz także lokalna społecz ność. Do leżącej na skraju świata, wyglądającej turystów wioski wraca Amador, który właśnie od siedział wyrok za podpalenie. Reakcja najbliższych na jego powrót daleka jest od radości. Niewypowiedziane konflikty tlą się i przybierają na sile z każdym dniem. Równoprawnym bohaterem filmu jest surowy, górzysty krajobraz Galicji, który kształtuje charaktery i relacje między ludźmi na swoje podobieństwo. Film zdobył Nagrodę Jury w sekcji „Un Certain Regard” („inne spojrzenie”) na MFF w Cannes.

Bilety: 10 zł – sprzedaż online: bilety24.pl

 

Jacek Hałas22.10 (piątek) g. 19:00 | Pałac Działyńskich

„Camino Polaco”
Koncert pieśni Drogi św. Jakuba

W średniowieczu każda pielgrzymka rozpoczynała się od progu własnego domu. By przywołać tę piękną ideę program koncertu został oparty na trzech filarach: mało znanej tradycji pieśni dziadowskiej, ciekawym historycznym instrumentarium (lira korbowa jako główny instrument wędrownych śpiewaków towarzyszących pielgrzymom, którego najstarsze wyobrażenie znajduje się na portyku Katedry św. Jakuba w Santiago de Compostela) i gronie znakomitych wykonawców mieszkających w przysłowiowym „domu”, czyli w Poznaniu.
W warstwie muzycznej i tekstowej punktem wyjścia są pieśni polskojęzyczne, zaczerpnięte z bogatej tradycji pielgrzymów, wędrownych śpiewaków, Dziadów oraz z regionów, przez które przebiegają polskie odcinki Drogi Św Jakuba (Camino Polaco).
Posłużyły one za inspiracje do stworzenia wariacji muzycznych, które prowadzą słuchacza przez kolejne etapy muzycznej wędrówki z Poznania do Santiago de Compostela, wiodącej przez Czechy, Niemcy, Szwajcarię, Francję i Hiszpanię.

Jacek Hałas – lira, akordeon, drumla,
flet pasterski
Malwina Paszek – dreilire
Jan Kiernicki – lutnia
Anton Korolev – gaita
Jakub Hałas – akordeon

Bilety: 10 zł – sprzedaż online: bilety24.pl

 

29.10 (piątek) g. 12:00 | Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta, Plac Kolegiacki

Yvon BoëlleAlto San Roque Boelle
„Wędrowcy Drogi św. Jakuba”
Wernisaż wystawy fotograficznej

W ciągu piętnastu lat, w latach 1996-2010, francuski fotograf Yvon Boëlle podążał francuskimi i hiszpańskimi drogami św. Jakuba. Powstało wiele tysięcy fotografii, które były prezentowane w licznych książkach i publikacjach we Francji i za granicą. Na potrzebę wystawy w Poznaniu fotograf dokonał wyboru zdjęć pokazujących pielgrzymów zanurzonych w różnorodnym pejzażu dróg prowadzących do Santiago de Compostela.

Wystawa czynna w dn. 29.10-12.11.2021

 

 

Espagne, Aragon, Col du Somport

Espagne, Aragon, Col du Somport

29.10 (piątek) g. 18:00 | Dom Bretanii

Yvon Boëlle
„Drogi św. Jakuba we Francji i w Hiszpanii”
Wernisaż wystawy fotograficznej

Yvon Boëlle urodził się w 1951 roku w Saint-Malo w Bretanii, w rodzinie fotografów. Jego dziadek był fotografem w Breście na początku XX wieku. To na jego starym sprzęcie Yvon uczył się sztuki fotografowania i pracy w pracowni fotograficznej. Przez kilka lat pracował w laboratorium Central Color w Paryżu, gdzie miał okazję spotkać Jacques’a-Henri Lartigue’a, Helmuta Newtona, Sarę Moon oraz inne legendy fotografii i pod ich okiem wykonywać powiększenia zdjęć ich autorstwa na potrzeby prestiżowych wystaw w Paryżu.
Po powrocie do Bretanii zaczął pracować przede wszystkim w terenie, w tym na drogach św. Jakuba. 4-tomowa edycja zdjęć Boëlle’a ze Szlaku św. Jakuba wydana przez Ouest-France sprzedała się w 350 tysiącach egzemplarzy.

Wystawa czynna w dn. 29.10-30.11.2021
pon., śr., pt.: 12-17
wt., czw.: 12-17 :45

 

Organizator

dom_bretanii_logo_akcept-01

Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

 

Partnerzy

XIII FKE - Galicja - Partnerzy