Festiwal Kultur Europy

XV FESTIWAL KULTUR EUROPY

WALONIA I BRUKSELA

16-22.10.2023 

Belgia to kraj dwóch narodów, Walonów i Flamandów, dla którego różnorodność jest zarówno atutem, jak i źródłem napięć. 15. edycja Festiwalu Kultur Europy poświęcona jest francuskojęzycznej części Federacji Belgijskiej, tj. Walonii i Brukseli. Belgijska aura i specyficzna mentalność jej mieszkańców inspirowały Magritte’a, Maeterlincka, Brela i innych. We franko-belgijskim kręgu kulturowym narodziły się też postaci komiksowe jak Lucky Luke, Tintin, Smerfy czy Thorgal. Zapraszamy do spotkań z historią, kulturą i sztuką wciąż mało znanej Walonii i do odkrywania nieoczywistych twarzy kosmopolitycznej Brukseli.

 

Leo Belgicus, mapa opublikowana przez Claesa Jansz. Visschera ok. 1609-1621, fot. moartravel.com

16.10 (poniedziałek) g.18

Belgia przed Belgią – wykład prof. Anny Loby

Dzisiejsza Belgia to nie tylko kraj w samym centrum zjednoczonej Europy, lecz także prawdziwy tygiel kultur, języków i tradycji. Mimo że jako
niezależne państwo ukonstytuowała się dość późno, bo dopiero w 1830 roku, ma za sobą nadzwyczaj bogatą przeszłość, zdeterminowaną – między innymi– przez wpływy francuskie, niderlandzkie, austriackie i hiszpańskie. To właśnie wydarzenia z minionych stuleci, obfitujące w dramaturgiczne zwroty akcji, zadecydowały o współczesnym obliczu tego niezwykłego kraju, a dziedzictwo kulturalne, artystyczne i intelektualne, wniesione niegdyś przez różne narody,
stanowi niezbywalny składnik jego tożsamości.

prof. UAM dr hab. Anna Loba – romanistka, specjalizuje się w literaturze francuskiego średniowiecza i renesansu oraz literaturze dla dzieci i młodzieży. Bada m.in. sytuację kobiet w średniowieczu (przekład „Księgi o Mieście Pań” Krystyny de Pizan, redakcja studiów poświęconych tej autorce) i średniowieczny teatr francuski. Współpracuje
z Archives et Musée de la Littérature w Brukseli.

 

Zdjecie317.10 (wtorek) g. 18

„Płaski kraj” i jego mieszkańcy – rozważania wokół belgijskiej tożsamości – wykład dr Joanny Teklik

Belgia kojarzy nam się zwykle z frytkami i czekoladą, ale warto zastanowić się, jaki naprawdę jest ten kraj – skąpany w deszczu i melancholijnej mgle Północy, z niebem szarym zbyt, jak śpiewał Brel, by nie wybaczyć mu? Belgiem być, czyli kim? Flamandem, Walonem, a może mieszkańcem Brukseli? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w artystycznym i literackim dziedzictwie Belgii. Zbuntowana awangarda, fantastyka, nadrealizm, komiks i kryminał ukazują prawdziwie belgijski charakter, a walońsko-flamandzka dwoistość, sztuka kompromisu, autoironia i poczucie humoru czynią z Belgii kraj o tyle wyjątkowy co, cytując jednego z jej czołowych pisarzy, najbardziej nierealny na ziemi.

dr Joanna Teklik – romanistka, zajmuje się literaturą francuską XX wieku, literaturą frankofońskiej Belgii oraz problematyką literackości świadectw obozowych. Współpracuje stale z Archives et Musée de la Littérature w Brukseli. Jest współautorką monografii Belgiem być. Fikcja i tożsamość we francuskojęzycznej literaturze Belgii (od końca XIX do początku XXI wieku) (2017), a także redaktorką studiów poświęconych literaturze frankofońskiej Belgii.

169390459468818.10 (środa) g. 18

Inspirująca Bruksela – wykład prof. Dorota Walczak-Delanois

Bruksela, ze względu na swe położenie i historię, a także fascynujące zabytki i wspaniałe rzemiosło, od wieków przyciąga do siebie nowych mieszkańców. Tym, którzy przybywają do Brukseli z najdalszych zakątków świata, ukazują się jej różne ciekawe oblicza: miasto królów i żebraków, miasto instytucji europejskich, wielojęzyczne miasto spotkań intelektualistów, wynalazców, artystów oraz rzemieślników. Kluczem do opowieści o Brukseli będzie jej inspirujący potencjał  (arrasy, koronki, czekolada…), ale też tamtejsze instrumenty muzyczne, budowle, książki i rośliny. Każdy odnaleźć tu może własną inspirację.

prof. Dorota Walczak-Delanois –  wykładowczyni literatury polskiej, kierowniczka katedry polonistycznej na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli (Université Libre de Bruxelles), gdzie wykłada od 1998 roku. Autorka monografii naukowych, tomików poetyckich i obrazów. Nagradzana za promocję języka polskiego, nauki, kultury i sztuki (Polonicum 2009, Bene merito 2019).

 

19.10 (czwartek) g. 18

Victor Horta. Secesja pomiędzy gotykiem a modernizmem – wykład Przemysława Głowackiego

©OUR PLACE World Heritage Collection.

©OUR PLACE World Heritage Collection.

Victor Horta uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców secesji. Na wykładzie poznamy jego realizacje oraz zastanowimy się nad genezą stylu słynnego belgijskiego architekta, nad źródłami jego inspiracji oraz okolicznościami powstania Art nouveau. Postawimy pytanie o wkład Victora Horty w rozwój architektury XX wieku. Spotkanie będzie inspirującą wycieczką po secesyjnej Brukseli, gdzie znajduje się większość budynków jego autorstwa.

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce, współpracuje m. in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi stronę poświęconą sztuce i wystawom www.artdone.pl.

 

 

19.10 (czwartek) g. 20.30 – Kino Muza

Projekcja filmu „Tori i Lokita”, reż. Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne, 2022, 88’

Bilety: 12 zTori i Lokitał

Film, uważany za jedno z najlepszych dzieł braci Dardenne, opowiada historię dwójki uchodźczych dzieci z Afryki Toriego i Lokity, które, uciekając przed biedą i przemocą, chcą zacząć nowe życie w Belgii. Na miejscu spotykają się jednak z bezdusznością i obojętnością.  Zepchnięci do szarej strefy, bezbronni wobec przemocy, chłopak i dziewczyna mają tylko siebie… Przenikliwa i poruszająca opowieść o odwadze, nadziei i sile przyjaźni.

 

 

20.10 (piątek) g. 17 – Kino Muza nasze-zmagania-002_low-res

Projekcja filmu „Nasze zmagania” (Nos batailles), reż. Gulliaume Senez, 2018, 98’

Bilety: 12 zł

Laura i Oliwier to młode małżeństwo z dwójką dzieci. Domowe obowiązki i rutyna przytłaczają młodą matkę, która pewnego dnia podejmuje decyzję o opuszczeniu rodziny. Oliwier zostaje sam z dziećmi, musi na nowo poukładać życie rodzinne i nauczyć się bycia ojcem.

 

20.10 (piątek) g. 18.00 – Akademia Kulinarna SPOT. to EAT, ul. Dolna Wilda 87 4895464396_1ccd5147cf_k

Kuchnia belgijska- warsztaty kulinarne z Mają Skorupską

Uczestnicy przygotują pod okiem Mai Skorupskiej sztandarowe dania kuchni belgijskiej m. in. królika w piwie wiśniowym, gulasz z wołowiny po flamandzku, zupę cebulową, cykorię w szynce, gofry belgijskie, mus czekoladowy z Grand Marnier czy tartę z ganache czekoladowym.

Zapisy i informacje

 

21.10 (sobota) g. 15.00 – 17.00 – Retro Dance Studio, ul. Wielka 19/4

Warsztaty tańców balfolkowych dla początkujących
Prowadzenie: Krzysztof Rogulski i Marta Tomczak

Uczestnicy poznają kilka tańców balfolkowych, tj. pochodzących głównie z zachodnich regionów Europy tańców tradycyjnych, które zyskują od kilkunastu lat w Polsce coraz większą popularność. W programie nauka tańców w parach jak scottish czy polka, a także tańców w korowodzie, w kręgu lub łańcuchu (cercle circassien, chapelloise, rond d’Argenton, andro). Warsztaty przygotują do potańcówki z duo Macke – Bornauw (22.10). Nie trzeba przychodzić w parach! Udział bezpłatny.

Udział bezpłatny. Zapisy: agata@dombretanii.org.pl

 

Zatrzymać Keeper-1024x57621.10 (sobota) g. 17.00 – Kino Muza

Projekcja filmu „Zatrzymać” (Keeper), reż. Gulliaume Senez 2015, 96’

Bilety: 12 zł

Nastoletni Maxime i Mélanie są w sobie bezgranicznie zakochani.  Pewnego dnia jednak staną przed ważną życiową decyzją, po tym, jak okazuje się, że dziewczyna zaszła w ciążę. Czy zdecydują się na zostanie rodzicami? Opowieść o trudnych wyborach, dorastaniu i braniu odpowiedzialności za swoje czyny.

 

22.10 (niedziela) g. 18.00 – Klub 2 Progi (al. Niepodległości 36)Şgeert vanderslagmolen10

Curly music” – koncert duetu Macke – Bornauw  z potańcówką balfolkową

„Curly Music” (nazwa nawiązująca z przymrużeniem oka do early music, tj. muzyki dawnej) to program, w którym muzyka barokowa jest reinterepretowana przez artystów z Walonii wedle kanonów muzyki tradycyjnej. Usłyszymy rzadko wykorzystywane w muzyce klasycznej instrumenty o ludowym rodowodzie: musette (rodzaj małych dworskich dud) oraz dudy flamandzkie, na których gra Birgit Bornauw, oraz akordeon diatoniczny i – znany tylko w Walonii – pedał basowy o brzmieniu zbliżonym do akordeonu (Benjamin Macke). Świeże i niepozbawione dowcipu spojrzenie artystów na muzykę barokową jest w gruncie rzeczy ukłonem w stronę wzajemnych wpływów kultury „wysokiej” i „niskiej” – muzyka dworska wszak niegdyś przenikała się z ludową.

W repertuarze usłyszymy utwory barokowych kompozytorów jak: Haendel, Purcell, Telemann oraz mniej znanych niderlandzkich twórców muzyki tego okresu takich jak Jakob Pieters Beukema czy francuski choreograf  D’Aubat Saint-Flour – autor zbioru kontredansów, a także dwudziestowieczne kompozycje nawiązujące do stylistyki epoki. 
 
Muzycy nagrali wspólnie dwa albumy „It’s Baroque to my Ears” (2016) i „Curly Music” (2020), które odniosły duży sukces na europejskim rynku muzycznym. Artyści wprowadzą słuchaczy w klimat radosny, a zarazem pełen subtelności, łącząc w sobie wirtuozerię, sporą dawkę humoru i wzajemne porozumienie. 
 
Duet jest również uznanym zespołem balfolkowym – w drugiej części wieczoru muzycy zagrają do tańca. Usłyszmy tańce tradycyjne z zachodniej Europy w nowoczesnych interpretacjach.

Benjamin Macke – akordeon diatoniczny, pedał basowy
Birgit Bornauw – dudy dworskie i flamandzkie 

Bilety: 35 zł dostępne na portalu bilety24.pl

 
Benjamin Macke swoją muzyczną drogę rozpoczął we Francji od perkusji klasycznej i jazzowej, a w wieku 18 lat odkrył akordeon diatoniczny, który stał się jego instrumentem wiodącym. Bierze udział w różnorodnych projektach muzycznych (Shillelagh, Benjamin Macke Quartet, Duo Bastringue…), filmowych czy teatralnych, a także edukacyjnych dla dzieci. Uczy również w konserwatorium muzycznym w Tournai. Nagrał w różnych składach 11 albumów.
 
Birgit Bornauw zaczynała muzyczną przygodę od gry na skrzypcach, a w wieku 15 lat, dzięki muzykom ludowym z regionu Gooik, poznała dudy. Studiowała grę na dudach barokowych i flamandzkich w Lemmensinstitut w Leuven (Flandria). Specjalizuje się w muzyce tradycyjnej i dawnej, które łączyła min. w projekcie symfonicznym pod dyrekcją Fransa Brüggena. Stworzyła dziecięcy zespół dudziarski Amazing Airbags, którym kieruje do dziś.
Projekt współfinansowany ze środków: Miasta Poznań, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Regionu Bretania oraz Wallonie-Bruxelles International.
 

Posłuchaj

Szczegółowe informacje

Bilety: 35 zł

 
16.10-20.12 AQ6A4142_v2
Emmanuel Oldenhove – Między światłem a cieniem
Wystawa fotografii walońskiej przyrody

Emmanuel Oldenhove pasjonuje się fotografią przyrodniczą. Z wyczuciem pracuje ze światłem, a swoje kadry dobiera tak, aby jak najciekawiej wyeksponować fotografowane zwierzęta czy rośliny. Z niezwykłą precyzją łapie momenty przejścia – od świtania do dnia, od pola uprawnego do dzikiej natury… Wiele zdjęć wykonał w czasie pandemii, kiedy zwykły spacer do lasu stanowił odskocznię od domowej monotonii, a fotografowi pozwolił odkryć na nowo i docenić bogactwo naturalne jego rodzinnej Walonii.

Emmanuel Oldenhove na co dzień uczy francuskiego w Brukseli, w latach 2002-2008 był lektorem na UAM w Poznaniu. Od 7 lat fotografuje lasy i łąki głównie w Belgii oraz w Bieszczadach.

 

 
Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Region Bretania i Federację Walonia-Bruksela.

 

Curly Music_koncert

 

 

 

 

ARCHIWALNE EDYCJE

FKE