Festiwal Kultur Regionów Europy

VIII Festiwal Kultur Regionów Europy

Berlin i Brandenburgia

18-23 października 2016

Poznań-Kalisz

 Program w wersji PDF

 Stolica Niemiec – Berlin leży na terenie Brandenburgii, pozostając odrębnym krajem związkowym. W tym roku mija 25 lat od podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie oraz 25 lat od utworzenia Komitetu Wspierania Współpracy Polsko-Niemiecko-Francuskiej znanego jako Trójkąt Weimarski. Rocznice są ważne, ważniejsza, z naszej perspektywy, jest jednak nieustająca potrzeba poznawania się i budowania dobrych relacji sąsiedzkich. Mamy nadzieję, że nasz Festiwal jest wartą uwagi  odpowiedzią na taką potrzebę.

Zapraszamy serdecznie! Herzlich Wilkommen!

 mur-berlinski

18.X. (wtorek)

17.30 Dom Bretanii

Wykład „Berlin-multikulti – dr Dorota Masiakowska-Osses  pracownik naukowy Zakładu Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego w Instytucie Filologii Germańskiej UAM

Berlin od dawna przyciąga przedstawicieli innych narodów i kultur. Gastarbeiterzy, uchodźcy, wysiedleńcy, gapowicz-schwarzfahrer5zagraniczni studenci i artyści szukają w tym tyglu różnorodności swojego miejsca, tworząc klimat otwartego miasta. Wielokulturowość to  jednak nie tylko znak rozpoznawczy i wartość dodana Berlina, to również wyzwania i problemy, którym metropolia nad Sprewą musi stawiać czoła.    

18.45 

Gapowicz (Schwarzfahrer)

film krótkometrażowy, reż. Pepe Danquart 1993/12’/polskie napisy

Berliński tramwaj, wielokulturowi pasażerowie i starsza pani, która komentuje ich obecność w Niemczech. Film nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu krótkometrażowego.

Wstęp wolny

19.00 

palimpsestWykład „Berliński palimpsest*, czyli kilka słów o (nie-)pamięci i jej implantach – dr Dominika Gortych adiunkt w Zakładzie Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego w Instytucie Filologii Germańskiej UAM

Stolica Niemiec skupia w sobie wiele wątków tzw. niemieckich kultur pamięci, stając się swoistym palimpsestem złożonym z warstw tego, co pamiętane chętnie, ale też tego, co wyparte, bądź wymazane z pamięci. Zapoznamy się z wybranymi  fenomenami (nie-)obecnymi w przestrzeni miejskiej i w świadomości mieszkańców Berlina, takimi jak Berliner Schloss (zamek berliński), Stolpersteine (kamienie pamięci), Topografia terroru czy Mur Berliński. Zadamy pytania dotyczące zawartości berlińskich kultur pamięci oraz ich  problematycznych aspektów.

*Palimpsest – rękopis napisany na używanym już wcześniej materiale, z którego usunięto poprzedni tekst.

 

19.X. (środa)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

17.30 Dom Bretanii

Wykład „Między obczyzną a ojczyzną. Polski Berlin – Małgorzata A. Quinkenstein, pracownik naukowy Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Współredaktorka, wraz z  prof. Robertem Trabą, książki pt. Polnisches Berlin

Przyjrzymy się niezwykłym powiązaniom Polaków z Berlinem oraz Berlina z Polakami i stałej obecności polskich wątków  w  mieście nad Szprewą. Opowieść o mieście nie będzie miała charakteru chronologicznego, raczej odpowiadać będzie logice miasta, meandrom jego historii i urbanistyki:  od śladów na cmentarzach poprzez rewolucje 1848 roku i płomienne przemówienie Ludwika Mierosławskiego i Karola Libelta, poprzez budynek Reichstagu, który stoi dzisiaj na dawnym miejscu pałacu Atanazego Raczyńskiego aż po współczesne miejsca kultury, sztuki i nauki tworzone przez Polaków/Berlińczyków.

 

19.00 Dom Bretaniithe-invisible-frame

Niewidoczna granica (The Invisible Frame)

fabularyzowany film dokumentalny, reż. Cynthia Beatt  2009/60’/polskie napisy

Dwadzieścia lat po zjednoczeniu Niemiec i obaleniu Muru, aktorka Tilda Swinton wyrusza na rowerową wyprawę wzdłuż nieistniejącej już granicy pomiędzy Berlinem Wschodnim i Zachodnim, przyglądając się zmianom, jakie zaszły zarówno w tkance miejskiej jak i wśród mieszkańców.

Wstęp wolny

 

20.X. (czwartek)

Kino Muza – Bilety 8 zł (w sprzedaży w kasie Kina oraz online)

Berliński tani czwartek

 

17.00 Oh Boyoh_boy

reż. Jan Ole Ferster 2012/83’ Bilety

Niko (Tom Schilling) to “wieczny student” z pustym kontem i zarekwirowanym prawem  jazdy. Nie stać go nawet na kawę.  Zaczyna się dla niego długi dzień, w którym będzie przemierzał Berlin, spotykając po drodze malownicze postaci, które nie ułatwią mu życia. Pełna absurdalnego humoru pokoleniowa opowieść o kłopotach z dorosłością.

 

niebo-nad-berlinem18.45 Niebo nad Berlinem (Der Himmel über Berlin)

 reż. Wim Wenders  1987/120’ Bilety

Obsypany nagrodami hołd filmowy złożony podzielonemu murem miastu. Dwaj aniołowie – Damiel (Bruno Ganz) i Cassiel (Otto Sander) wędrują po Berlinie Zachodnim i pozostając niewidzialnymi dla jego mieszkańców, niosą im pocieszenie. Autorem mistrzowskich zdjęć jest nestor operatorów Henrie Alekan (1909-2001). Warto odnotować błyskotliwą rolę Petera Falka, legendarnego Columbo, który gra samego siebie. Kręcony w przestrzeni Berlina Zachodniego film stał się paradokumentalnym obrazem miasta sprzed obalenia muru. Absolutna klasyka!  

 

21.00 Victoriavictoria-1

reż. Sebastian Schipper 2015/140’ Bilety

Berlin nocą. Po wyjściu z klubu młoda Hiszpanka spotyka czterech mężczyzn, którzy najpierw pokazują jej „prawdziwy Berlin”, a potem proszą o przysługę. Ten trzymający w napięciu thriller nakręcony został w jednym ujęciu, w efekcie otrzymujemy historię dziejącą się niemalże na naszych oczach.

 

21.X. (piątek)

19.00 Centrum Kultury Zamek

Bilety 20 zł (przedsprzedaż)/30 zł (w dniu spektaklu)

Sprzedaż: CK Zamek, CIM,  Dom Bretanii, oraz na www.ckzamek.pl i bilety24.pl

Psie serce (Hundeherz)

Ton und Kirschen Wandertheater z Brandenburgii

psie-sercePowrót do Poznania międzynarodowej grupy teatralnej z Brandenburgii dobrze znanej publiczności festiwalu Malta.

Spektakl powstał na podstawie satyrycznego opowiadania Michaiła Bułhakowa z 1925 roku. Jest to historia bezczelnego i nieokrzesanego „człowieka-psa”, powstałego w wyniku eksperymentu medycznego w moskiewskim domu sławnego profesora Przeobrażeńskiego, specjalisty od zabiegów odmładzających. Profesor przeszczepia bezdomnemu psu jądra i przysadkę mózgową drobnego kryminalisty alkoholika, który właśnie zmarł. Po operacji pies zamienia się stopniowo w człowieka, przejawiając przy tym wszystkie złe cechy dawcy organów: agresję, chamstwo i skłonność do alkoholu. Jego uczynki przysporzą profesorowi licznych kłopotów, skłaniając go do przeprowadzenia  kolejnej operacji, która przywróci zoperowanemu psu jego psie życie.

Tekst Bułhakowa, pełen odniesień do sytuacji w Rosji, został wydany dopiero 47 lat po jego śmierci.  Autor nie oszczędza w nim nikogo, jego bohaterowie mają wiele twarzy, niczym  postacie z obrazów Otto Dixa i Georga Grosza, malarzy współczesnych Bułhakowowi.

Ton und Kirschen Wandertheater został założony przez byłych członków Footsbarn Travelling Theatre. Od czasu reunifikacji Niemiec grupa ma swoją siedzibę w Glindow w Brandenburgii. Zespół występuje na całym świecie. Z czterech stron świata (Niemcy, Francja, Anglia, Kolumbia i Rosja) pochodzą także tworzący go artyści. 

Spektakl dla dzieci (od 12 lat ) i dorosłych

Inscenizacja: Margarete Biereye & David Johnston

Przekład z niemieckiego oraz polskie napisy – Joachim Stephan

Organizacja: Dom Bretanii i CK Zamek

 

22.X. (sobota)

10.30 Dom Bretaniiagnieszka-pawlowska-berlin

Berlin ist in!

Warsztaty kulturowe dla dzieci w wieku  10-12 lat. Prowadzenie dr Agnieszka Pawłowska – adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Języka Niemieckiego Instytutu Filologii Germańskiej UAM.

Warsztaty będą wirtualną wycieczką do Berlina. Dzieci poznają jego zabytki, uczestnicząc aktywnie w licznych grach i zabawach.

Czas trwania 90’

Udział bezpłatny

Zapisy przyjmujemy do 19.10 – kontakt: elwira@dombretanii.org.pl, tel. 61 851 68 51

 

12.30 Dom Bretanii

Zwei Boote auf dem Tiefen See, im Hintergrund Schloss Babelsberg.Odkryj Brandenburgię!

Prezentacja Klary Piwnickiej-Hensche z Berlina, specjalistki od marketingu turystycznego Brandenburgii.  

Zalety  turystyczne Brandenburgii to  czyste rzeki i jeziora, rozbudowana sieć dróg rowerowych i wędrownych, pałace (m.in. kompleks parkowo-pałacowy Sanssouci w Poczdamie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco)  i ogrody oraz urokliwe zabytkowe wioski.

Degustacja lokalnych produktów pochodzących z zamku Trebnitz.

 

14.00 Dom Bretanii

Mur berliński – życie w podzielonym mieście” (Mauerjahre – Leben im geteilten Berlin)mur-berlinski-mauerjahre-2
film dokumentalny, Niemcy, 2011, 51 min. , reż. Reinhard Joksch
Mur berliński był symbolem zimnej wojny – rozdzielił miasto, rodziny, przyjaciół. Na podstawie materiałów archiwalnych i wypowiedzi świadków twórcy filmu rekonstruują najważniejsze wydarzenia z życia Berlińczyków na przestrzeni 30 lat, od powstania muru w 1961 roku od jego zburzenia w 1989.

Wstęp wolny

 

19.00  Scena na Piętrze

Bilety: CIM, Dom Bretanii, www.bilety24.pl przed spektaklem: 25 zł (przedsprzedaż)/35 zł (w dniu spektaklu)

nolwenneric-legretSpektakl muzyczny Cabaret Brecht

Nolwenn Korbell (śpiew, gitara) i Didier Dréo (gitara elektryczna)

 

Spektakl powstał w 2013 roku na zamówienie Centre Dramatique National d’Alsace w Strasburgu. Brawurowe interpretacje songów z dramatów Bertolda Brechta z muzyką Kurta Weilla, Paula Dessau i Haansa Eislera („Mack the Knife”, „Surabaya Johnny”, „Alabama Song”).

 

Sama na małej scenie, blisko publiczności, ze swoim gitarzystą, w kiczowatej niebieskiej brokatowej sukience lub w czarnej seksownej koszuli nocnej, na obcasach 10 cm, Nolwenn śpiewa w trzech językach, interpretując zbłąkane dziewczyny, matki Courage, zapomniane żony czy prostytutki z whisky barów, o których mowa w piosenkach Bertolda Brechta. Piosenki przepiękne, ale zarazem ponure, w których miesza się poezja, zaangażowanie polityczne, erotyzm. Witamy w wyjątkowym świecie niemieckiego dramaturga, do którego śpiewaczka wnosi swoją lekkość, frywolność i swój dowcip. Willkommen im  kabarett!

 Dernières Nouvelles d’Alsace

 

23.X. (niedziela)

15.30 Dom Bretaniiberlin-symfonia

Berlin. Symfonia wielkiego miasta (Berlin: Die Sinfonie der Großstadt)

film niemy, reż. Walther Ruttmann 1927/(67’)

Dokument eksperymentalny ukazujący jeden dzień z życia niemieckiej metropolii. Część ujęć była filmowana z ukrytej kamery. Film pokazuje szeroki obraz miasta i jego mieszkańców w 1927 roku.

Wstęp wolny

17.00 Dom Bretanii

danielewicz_stefanowski„Od życia w kitzu ( z niem. dzielnica), poprzez Bohemę do berlińskich salonów”

Spotkanie z Dorotą Danielewicz na temat wielowymiarowości Berlina.

Poznamy miasto z perspektywy osoby, która była świadkiem upadku Muru, zjednoczenia Berlina Zachodniego i Wschodniego oraz transformacji.

Dorota Danielewicz pochodzi z Poznania, od 1981 roku mieszka w Berlinie, ukończyła uniwersytet w Berlinie i w Monachium. Jest autorką książek „Berlin. Przewodnik po duszy miasta”  oraz „Berlin. Polskie perspektywy. 200 lat Polaków w Berlinie”.

Prowadzenie: Maciej Kucharski, w latach 2013-16 autor programów kulturalnych w Radiu Merkury, obecnie wydawca w Grupie ZPR Media.

 

 

PROGRAM KALISZ

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

ul. Łazienna 6

www.ckis.kalisz.pl

logo-ckis-w-kaliszu-03

 

19.X. g. 10.00

Film „Victoria” (patrz wyżej)
Wstęp wolny

20. X.

g. 10.00

Film „Oh Boy” (patrz wyżej)
Wstęp wolny

12.00

Wykład Berlin – zmagania miasta z pamięcią – dr Dominika Gortych adiunkt w Zakładzie Kultury Niemieckiego Obszaru Językowego w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu

Wstęp wolny

21. X. g.17.30

Film „Niebo nad Berlinem” (patrz wyżej)
Wstęp wolny

22. X. g. 18.00

Spektakl „Psie serce” w wykonaniu teatru Ton und Kirschen (patrz wyżej)
Wejściówki do odbioru w kasie CKiS

23. X.

g. 11.00

Warsztaty teatralne „Być szczęśliwym” z Ton und Kirschen Wandertheater – dla młodzieży 16-18 lat.

16.00 – Film „Oh Boy” (patrz wyżej)
Wstęp wolny

17.30 – Film „Victoria” (patrz wyżej)
Wstęp wolny

 

PARTNERZY FESTIWALU

partnerzy-fkre

 

plakat-b2-nolwenn-maly plakat-b2-psie-serce-maly