Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii

XXXIII DNI KULTURY FRANCUSKIEJ I FRANKOFONII

Natura i Kultura

20.03.-17.05.2023

Przypadający 20 marca Międzynarodowy Dzień Frankofonii jest świętem 320-milionowej wspólnoty ludzi posługujących się językiem francuskim na całym świecie. Z tej okazji Dom Bretanii zaprasza, jak co roku, na Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Ich 33 edycja, która łączy się z jubileuszem 30-lecia Domu Bretanii, poświęcona będzie ogrodom, czyli miejscom, w których kultura spotyka się z Naturą. Troska o środowisko naturalne jest wyzwaniem naszych czasów. Poprzez wykłady, projekcje filmowe, warsztaty i wystawę, chcemy rozwijać wrażliwość na przyrodę i przybliżyć sztukę ogrodów we Francji.

 

20.03 (poniedziałek) g. 18:00 – ONLINE jardin_des_plantes_t_2012_j.munier_mnhn20181023

Wpływ paryskiego ogrodu botanicznego Jardin des Plantes i Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu oraz gabinetu historii naturalnej króla Francji na rozwój polskich nauk przyrodniczych w XVIII i XIX wieku – wykład ONLINE dr. hab. Piotra Daszkiewicza

Istniejące od niemal 400 lat Narodowe Muzeum Historii Naturalnej (MNHN) w Paryżu, obejmujące m.in. słynne, rozciągające się na 2,5 ha ogrody i menażerię Jardin des Plantes, należy do największych i najważniejszych muzealnych instytucji przyrodniczych na świecie. Działający przy nim królewski gabinet historii naturalnej, od założenia przez Ludwika XIII w 1635 roku, posiadał liczne związki z Rzeczpospolitą. William Davisson jeden z pierwszych intendentów Jardin des Plantes został lekarzem, przyrodnikiem i zarządcą ogrodów królów Władysława IV i Jana Kazimierza. Królewski Gabinet przeżywał okres swojej świetności w latach intendentury (1739-1788) Georges’a Leclerca Buffona, który był także nauczycielem Stanisława Staszica. MNHN wykształciło ponad stu polskich przyrodników, którzy później korespondowali z tą instytucją, zwracali się z prośbami o pomoc w organizowaniu swoich pracowni czy przesyłali bądź wymieniali okazy. Listy oraz wielostronicowe spisy roślin, które starano się pozyskać lub wymienić z Jardin des Plantes, jak również katalogi z odręcznymi dopiskami świadczą o bardzo żywych kontaktach polskich botaników z ośrodkiem paryskim. W muzeum kształcił się także Ignacy Domeyko, który później wielokrotnie przesyłał do Paryża kolekcje minerałów oraz okazy paleontologiczne z Chile. Z paryskim muzeum związani byli także naukowcy Warszawskiego Gabinetu Zoologicznego, a także twórcy świetności warszawskich zbiorów złotego okresu ornitologii polskiej, jak Antoni Waga, Władysław Taczanowski czy Konstanty Branicki. Analiza dokumentów przechowywanych w paryskich muzeum pokazuje, że był to niewątpliwie najważniejszy dla polskich nauk przyrodniczych  w XVIII i XIX wieku zagraniczny ośrodek badań naukowych.

dr hab. Piotr Daszkiewicz – przyrodnik i historyk nauki, doktor nauk biologicznych i humanistycznych, profesor w Instytucie Historii Nauki PAN w Warszawie i pracownik Office Français de la Biodiversité, wieloletni pracownik Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu i współpracownik paryskiej „Kultury” i Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.

Posłuchaj NAGRANIA wykładu – jego zapis będzie dostępny online przez cały okres trwania Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii, tj. do 17 maja.

 

Villandry - Francja bez tajemnic29.03 (środa) g. 18:00

Francja bez tajemnic – ogród zamku Villandry – prod. TV France 3, 2021, 50’

„Francja bez tajemnic” to program telewizyjny, który prezentuje najpiękniejsze francuskie ogrody i parki. Ogrodnicy i botanicy dzielą się w nim swoją wiedzą i zawodowymi sekretami. Prowadzący Jamy Gourmaud zabierze nas do zamku Villandry w Dolinie Loary, który słynie ze swych ogrodów, przede wszystkim z ozdobnego, geometrycznego ogrodu warzywnego

Film z polskim lektorem udostępniony przez TVP.

Wstęp wolny.

 

15.04 (sobota) g. 10:00-14:00

Wspólne tworzenie ogrodu na tarasie Domu Bretanii z okazji jubileuszu 30-lecia działalności

Z okazji jubileuszu 30-lecia Domu Bretanii spełniamy marzenie, by stworzyć na naszym tarasie zieloną przestrzeń – zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej pracy przy tworzeniu tego małego ogrodu.

Z wdzięcznością przyjmiemy sadzonki roślin lubiących słońce, odpornych na suszę i nadających się do uprawy w pojemnikach. Z chęcią przyjmiemy również donice czy skrzynki na rośliny, które mogą być z odzysku.

Jeśli chcesz się z nami podzielić swoimi sadzonkami, nasionami czy pojemnikami, czy może masz dostęp do niedrogiej ziemi ogrodowej czy donic, prosimy wcześniej o kontakt na adres: elwira[małpa]dombretanii.org.pl – będziemy wdzięczni za odzew!

Zapraszamy w sobotę 15 kwietnia do udziału w akcji wspólnego tworzenia ogrodu – będziemy razem „grać w zielone”: przygotujemy pojemniki, posadzimy/posiejemy rośliny.
Chcemy razem stworzyć przyjazne, zielone miejsce na tarasie Domu Bretanii, które będziemy udostępniać przy okazji organizowanych przez nas imprez kulturalnych.

 

21.04 (piątek) g. 18:0040X50 Méli mélo

Wernisaż wystawy zielników artystycznych Atelier Pachatur

Atelier Pachatur to nazwa pracowni Pascale Cou, bretońskiej artystki tworzącej zachwycające kompozycje z suszonych oryginalnymi metodami kwiatów. Atelier znajduje się w Saint-Jacques-de-la-Lande pod Rennes. Pascale uczyła się sztuki tworzenia zielników artystycznych pod okiem Elisabeth Heim – francuskiej artystki o międzynarodowej sławie specjalizującej się w kompozycjach roślinnych.

Pascale Cou prowadzi warsztaty tworzenia zielników, eksponuje także swoje prace we Francji.

W Domu Bretanii pokażemy cykl oryginalnych kompozycji artystycznych z suszonych kwiatów pochodzących z bretońskich ogrodów, takich jak dalia, hortensja, bratek, ostróżka ogrodowa, jarzmianka czy kosmos, z dodatkiem liści klonu, paproci i innych roślin.

Wystawa przedłużona do 7 czerwca!, pon.-śr. 11-19:30, czw.-pt. 10-17
Wstęp wolny.

 

22.04 (sobota) g. 11:00-13:00blog2

Warsztaty tworzenia artystycznych zielników – prowadzenie: Pascale Cou (Atelier Pachatur)

Uczestnicy nauczą się jak dobierać i komponować rośliny, a także zdobędą wiedzę na temat metod ich suszenia, prasowania i konserwacji. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby. Ilość miejsc ograniczona.

Wstęp: 10 zł. Zapisy i informacje: elwira[małpa]dombretanii.org.pl

EDIT: BRAK WOLNYCH MIEJSC.

 

tancebzh-fot. Marianna Łakomy

Fot. Marianna Łakomy

22.04 (sobota) g. 15:00-17:00  Retro Dance Studio, ul. Wielka 19/4

Warsztaty tańców bretońskich dla początkujących – prowadzenie: Tomasz Kowalczyk

W Bretanii tradycje taneczne są bardzo żywe. Szczególnie popularne są tańce w kręgu, łańcuchu oraz korowodzie, wyzwalające poczucie wspólnoty u tańczących. Fest-noz (z br. „zabawa nocna”), czyli tradycyjna potańcówka bretońska, został wpisany w 2012 roku jako zjawisko kulturowe na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Na warsztatach będzie można nauczyć się tańców bretońskich, które będą tańczone na wieczornym fest-nozie z zespołem Skolvan, takich jak: suite de Loudéac, kost ar hoat, suite plinn, laridé 8 temps oraz – o ile czas na to pozwoli – ridée 6 temps, kas a-barh, rond de Saint-Vincent, hanter dro lub andro.

Tomasz Kowalczyk – pasjonat Bretanii, dyplomowany nauczyciel tańców bretońskich, inicjator i wieloletni animator ruchu bretońskiego w Polsce, związany z Domem Bretanii od jego początków w latach 90-tych.

Wstęp: 10 zł. Zapisy: elwira[małpa]dombretanii.org.pl

EDIT: BRAK WOLNYCH MIEJSC.

 

_DSC1111 fot. Serj Philouze

Fot. Serj Philouze

22.04 (sobota) g. 19:00 Klub 2 Progi

Fest-noz – bretońska potańcówka  z zespołem SKOLVAN (Bretania) z okazji 30-lecia Domu Bretanii

Założony w 1984 roku Skolvan jest jednym z najdłużej działających i najbardziej znanych zespołów grających muzykę bretońską. Jego trzonem są: gitarzysta Gilles Le Bigot (który współpracował z gwiazdami muzyki celtyckiej jak Carlos Núñez, Donal Luny i Jean- Michel Veillon, a także współtworzył zespoły Héritage des Celtes, Kornog i Barzaz) oraz Youenn Le Bihan, muzyk i lutnik, który stworzył piston – instrument dęty na pograniczu między bretońską bombardą a obojem barokowym.

Skolvan miał swój udział w odrodzeniu popularności muzyki bretońskiej w latach 80-tych i do dzisiaj inspiruje młodych twórców. Zespół wydał 9 albumów, jest zapraszany na najważniejsze festiwale muzyki bretońskiej i celtyckiej.

Energetyczny styl gry, ciekawe i bogate aranżacje oraz wirtuozeria muzyków, wśród których jest przedstawiciel młodszego pokolenia – akordeonista Régis Huiban, sprawiają, że Skolvan wciąż przyciąga tłumy, a pasjonaci tańca nie opuszczają parkietu. Usłyszymy muzykę tradycyjną oraz kompozycje własne członków zespołu.

Gilles Le Bigot – gitara
Youenn Le Bihan – piston
Bernard Le Dréau – saksofon
Régis Huiban – akordeon

Miejsce:Klub 2 Progi, al. NIepodległości 36

Bilety: 40 zł – sprzedaż: bilety24.pl

EDIT: SPRZEDAŻ ONLINE ZAKOŃCZONA – brak miejsc siedzących.
Przed wejściem do Klubu 2 Progi tuż przed koncertem będzie można zakupić bilety na miejsca stojące (płatność tylko gotówką!).
Dzieci do lat 14 wstęp wolny

Bilety można będzie też zakupić przed wejściem na koncert w klubie 2 Progi, ale wówczas płatność będzie możliwa tylko gotówką.

 

Visite Eden voyageur10.05 (środa) g. 18:00

„Podróż dookoła świata w moim ogrodzie” – wykład Michela Damblant z Bretanii

Ogrody to miejsce, w którym spotykają się rośliny z całego świata, Warto wiedzieć, że 90% roślin uprawianych na naszych balkonach i w ogrodach pochodzi z południowej półkuli, zostały niegdyś odkryte i przywiezione przez botaników i podróżników, wśród których było wielu Bretończyków. Czy hortensja pochodzi z Bretanii? A mimoza z Lazurowego Wybrzeża? Czy wiecie, skąd pochodzi stokrotka albo malwa?

Michel Damblant jest bretońskim architektem krajobrazu, ogrodnikiem, zielarzem, pisarzem i podróżnikiem, który założył na wyspie Belle-Île-en-Mer piękny, kwitnący przez cały rok i otwarty dla publiczności egzotyczny ogród „Eden du voyageur” („Eden Podróżnika”), w którym uprawia zarówno rośliny z dalekich krajów, w tym gatunki przywiezione niegdyś do Europy przez wielkich podróżników jak James Cook, Louis- Antoine de Bougainville czy Alexander von Humbolt, jak i rośliny z sąsiednich wysp zatoki Morbihan. Nasz gość opowie o najciekawszych roślinach w swoim ogrodzie, w którym spotykają się odległe od siebie geograficznie gatunki, a także o swoich botanicznych wyprawach w poszukiwaniu roślin endemicznych.

 

Roślinki 211.05 (czwartek) g. 18:00

Tajemnice życia miłosnego kwiatów – wykład Michela Damblanta

Szwedzki przyrodnik Karol Linneusz (1707-1778) odkrył, że słupek i pręciki u roślin są odpowiednikami zwierzęcych organów rozrodczych. To było rewolucyjne, jak na tamte czasy, twierdzenie w dziedzinie botaniki. Świat roślin składa się z około 324 tysięcy gatunków. Niektóre z nich są wodopylne, jak paprocie i mchy, inne, jak trawy czy drzewa iglaste – wiatropylne, a kwiaty są zapylane przez owady. Różnorodność kwiatów wynika z wielości ich strategii uwodzenia i reprodukcji, o których opowie bretoński ogrodnik, pisarz i podróżnik Michel Damblant.

 

17.05 (środa) g. 18:00Rosarium w l'Hay-les-Roses fot. MJJ 2013

Ogrody różane we Francji – wykład dr inż. Marzeny Jeleniewskiej- -Jankowskiej

Ogród różany, zwany również rosarium lub różanką, to miejsce, w którym uprawiane są i prezentowane różne odmiany róż. Historia uprawy róż w Europie sięga czasów średniowiecza. Ogrody różane początkowo wiązano z kultem Najświętszej Maryi Panny. W 1804 roku w Malmaison pod Paryżem, na zlecenie cesarzowej Józefiny, założono pierwszy ogród poświęcony różom, gromadzący aż 250 ich odmian. W L’Haÿ-les-Roses pod Paryżem w 1899 roku powstało pierwsze rosarium ukazujące historię róży, które spopularyzowało modę na ten typ ogrodu. Wykład będzie podróżą po najcenniejszych, najciekawszych i najbardziej ukwieconych ogrodach Francji, w których króluje róża.

dr inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska – architekt krajobrazu, ogrodniczka, sędzina w międzynarodowych konkursach nowych odmian róż. Obecnie pełni funkcję Ogrodnika Miejskiego w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.

 

 —

 

Projekt współfinansowany przez Miasto Poznań i Region Bretania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizator

dom_bretanii_logo_akcept-01

Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

 

Partnerzy

LOGO_POZNAN_PL_RGB_bzRegion Bretagne