XXIX Dni Bretanii

XXIX Dni Bretanii

29.10.-22.11.2022

Program w wersji PDF

tance29.10 (sobota) g.15:00 – 17:00 Retro Dance Studio (ul. Wielka 19/4)

Warsztaty tańców bretońskich dla początkujących – prowadzenie Tomasz Kowalczyk

Na warsztatach będzie można nauczyć się lub sobie przypomnieć podstawowe tańce bretońskie, z naciskiem na te, które będą grane na wieczornym fest nozie z Trio Hamon/Martin/Ebrel.

W programie m.in. hanter dro, rond de st vincent, gavotte, ridée 6 temps, suite plinn, kas a-barh…

Tomasz Kowalczyk, pasjonat Bretanii, jedyny dyplomowany nauczyciel tańców bretońskich w Polsce, inicjator i wieloletni animator ruchu bretońskiego w Polsce, związany z Domem Bretanii niemal od jego początków w latach 90-tych.

Wstęp wolny. Zapisy : elwira@dombretanii.org.pl

 

HME ok29.10 (sobota) g.19.00 – Klub 2 Progi (al. Niepodległości 36, budynek dawnego hotelu Polonez)

Fest noz z trio Hamon/Martin/Ebrel

Jedni z najwybitniejszych instrumentalistów bretońskich grających muzykę taneczną, Erwan Hamon i Janick Martin już od blisko 30 lat podążają własną, oryginalną artystyczną drogą. Muzyczny świat, który stworzyli, łączy wirtuozerię z muzykalnością i wrażliwością, pozostawia jednak muzykom dużą swobodę, przy pełnym poszanowaniu charakteru tradycyjnej muzyki tanecznej i przy zachowaniu właściwego jej transu. W 2016 roku duo zrealizowało projekt muzyczny z udziałem Państwowej Orkiestry Bretońskiej (Orchestre National de Bretagne) oraz jednej z ikon śpiewu bretońskiego, Annie Ebrel, o niezwykle czystym, mocnym i precyzyjnym głosie, współpracującą od lat z największymi muzykami sceny bretońskiej i nie tylko. Trio zaprezentuje repertuar taneczny z programu Fest Noz Symphonique, uzupełniając je kompozycjami autorskimi.

Fest-noz (z bret. zabawa nocna) to tradycyjna bretońska potańcówka, wpisana w 2012 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Na potańcówce z triem Hamon/Martin/Ebrel zatańczyć będzie można tańce poznane na warsztatach tanecznych. Serdecznie zapraszamy zarówno tańczących, jak i nietańczących !!!

Erwan Hamon: bombarda, drewniane flety poprzeczne
Janick Martin: akordeon diatoniczny
Annie Ebrel: śpiew

Bilety 30 zł | Sprzedaż: bilety24.pl, Dom Bretanii

 

lino reflet serigraphie 50x70 min08.11. (wtorek) g. 18:00

Wielki świat małych rzeczy – wernisaż wystawy grafik i rysunków Agathe Halais

Agathe Halais jest artystką graficzką i ilustratorką z Rennes. W 2008 roku ukończyła studia z grafiki i ilustracji w Ecole de Recherche Graphique w Brukseli. Jej zainteresowania artystyczne koncentrują się na świecie kobiecym, a jej prace nierzadko niosą przekaz feministyczny. Estetyka Agathe Halais  skupia się na kolorystyce czarno-białej. Rysuje ołówkiem, wykonuje grafiki portretowe z użyciem czarnego tuszu, miniaturowe odlewy oraz maluje obrazki na różnych przedmiotach. Artystka tworzy przede wszystkim miniatury – stworzyła i prowadzi  w Rennes najmniejszą na świecie galerię sztuki, o wymiarach mniejszych niż kartka formatu A4, w której eksponuje miniaturowe dzieła, zarówno swoje własne, jak i innych artystów. Obecnie pracuje nad dwoma komiksami i zajmuje się teatrem dla młodej widowni. Regularnie prowadzi warsztaty z grafiki pod nazwą „Atelier Barbe à Papier”.

Wystawa czynna do 28.02.2022

 

 Niezwykła Bretania000216.11. (środa) g. 18:00

Spotkanie autorskie z Martą Tobiasz-Jouhier nt. książki „Niezwykła Bretania”

Marta Tobiasz –Jouhier, z pochodzenia krakowianka, dawna korespondentka „Przekroju”, mieszka w Bretanii od blisko 30 lat, gdzie pracuje w Radzie Departamentu Ille-et-Vilaine oraz udziela się w Stowarzyszeniu Polonia z Rennes i Górnej Bretanii, którego jest prezeską. Ukochaną przez malarzy Bretanię zna jak mało kto, od lat pisze o niej do wydawanej przez poznański Dom Bretanii „Gazety Bretońskiej”. W bogato ilustrowanej własnym zdjęciami książce „Niezwykła Bretania” (2022) autorka przybliża Polakom Bretanię w różnych aspektach: od jej dziedzictwa naturalnego, pięknych i różnorodnych krajobrazów nadmorskich i lądowych, przez kamienną architekturę i historię jej malowniczych miasteczek, aż po niematerialne dziedzictwo kulturowe: język, legendy, a także specyfikę Bretończyków, ich wierzenia (nie zapominając o wciąż obecnym tam, odziedziczonym po celtach, druidyzmie!), przywiązanie do tradycji, muzyki i tańca, talenty czy innowacyjność, a także najważniejsze bretońskie wydarzenia kulturalne. Marta Tobiasz-Jouhier przedstawia Bretanię jako region niezwykle atrakcyjny dla turystów, a Bretończyków jako ludzi otwartych, przywiązanych do swojej ziemi, a także przyjaznych Polakom.

 

20.11. (niedziela) g. 19:00 Scena na Piętrze (ul. Masztalarska 8)

Leïla & The Koalas – Piosenki Brassensa

fot. Didier Bouchain

W 2021 roku obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin Georges’a Brassensa, znanego na całym świecie francuskiego barda, niezrównanego autora i kompozytora piosenek. Ten wyjątkowy artysta, choć niemal połowę swojego repertuaru poświęcił – z właściwym sobie urokiem, liryzmem, dowcipem – kobietom, często wypowiadał się też w kwestiach obyczajowych (był nonkonformistą, buntował się np. przeciwko mieszczańskiemu stylowi życia) czy politycznych (był pacyfistą, anarchistą, antyklerykałem…). Choć nie żyje już od 40 lat, jego piosenki nie tracą na aktualności i wciąż są wykonywane, choćby przez takich artystów jak Renaud czy Cabrel. Wśród muzyków młodszego pokolenia kontynuujących Brassensowką tradycję jest trio Leïla & The Koalas z Rennes, którego wokalistką jest obdarzona ciepłym, subtelnym, swingującym głosem Leïla Aissaoui – piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka, której towarzyszą utalentowani gitarzyści wywodzący się ze świata muzyki klasycznej, Paul Manoeuvrier i Sébastien Lemarchand. Zespół z wyczuciem reinterpretuje inteligentne i wzruszające, kochane przez wszystkich Francuzów piosenki Brassensa, zwracając uwagę na ich uniwersalność i ponadczasowość.

Bilety: 50 zł | Sprzedaż : bilety24.pl, CIK, Dom Bretanii

Współorganizator: Centrum Polsko-Francuskie Côtes-d’Armor – Warmia i Mazury w Olsztynie

 

22.11. (wtorek)

Spotkanie z Gilles’em Brohanem, popularyzatorem dziedzictwa architektonicznego miasta Rennes, który wygłosi dwa wykłady:

17:30 Dziedzictwo architektoniczne RennesSaint Anne

Licząca ponad 220 tysięcy mieszkańców stolica Bretanii, Rennes (za czasów rzymskich nazywane Condate Riedonum) słynie z tego z tego, że jest najmniejszym miastem posiadającym metro i to metro na miarę XXI wieku! Miasto może się pochwalić także ciekawym i różnorodnym
dziedzictwem architektonicznym, od średniowiecznego klasztoru dominikanów (Couvent des Jacobins) przekształconego w nowoczesne centrum kongresowe, przez malowniczą architekturę szachulcową z XVI wieku, efektownie prezentującą się choćby na placu św. Anny, po wspaniałe budynki zdobione w stylu Art Déco. Pracujący dla Biura Informacji Turystycznej (Office de Tourisme) w Rennes Gilles Brohan, autor kilku książek o Rennes, przedstawi najpiękniejsze pod względem architektonicznym, miejsca stolicy Bretanii.

Odorico19:00 Śladami rodziny Odorico – modernistyczna twórczość mozaikowa w Rennes 

Rennes jest uważane za stolicę
mozaiki w zachodniej części Francji. Sławę tę zawdzięcza twórczości dwóch pokoleń włoskiej rodziny artystów-rzemieślników Odorico, którzy wcześniej mieli swój udział w tworzeniu mozaikowych kompozycji w paryskiej operze Garnier i którzy przyczynili się do odrodzenia sztuki mozaiki we Francji, gdzie była modna od drugiej połowy XIX wieku do lat 20-tych XX wieku. Wykonane przez przedstawicieli rodziny Odorico w eklektycznym stylu piękne zdobienia wielu budynków publicznych Rennes można podziwiać do dziś, mowa np. o pływalni miejskiej im. św. Jerzego, głównym budynku poczty czy też dawnym domu rodzinym Odorico. Mozaikowe dziedzictwo tych włoskich
twórców jest jedną z bardziej rozpoznawalnych i wyjątkowych wizytówek Rennes.

 

Dni Bretanii są współfinansowane z budżetu Miasta Poznania, Samorządu Wojrwództw Wielkopolskiego i Regionu Bretania.

—————————-

Dni Bretanii to impreza cykliczna mająca na celu promocję Bretanii. Bretania jest regionem Francji, który mimo oddalenia od Polski (ok. 1500 km dzieli ją od granic naszego kraju) ma od wielu lat bliskie kontakty z Wielkopolską i Poznaniem (Porozumienie o współpracy pomiędzy regionami podpisane w 2005 roku. Stolica Bretanii Rennes i Poznań są miastami partnerskimi od 1998 roku). Bretania w odróżnieniu od reszty Francji ma korzenie celtyckie. Jest to miejsce atrakcyjne pod każdym względem: turystycznym, historycznym i kulturowym. Dni Bretanii, które odbywają się w Poznaniu i w różnych gminach Wielkopolski, są okazją do poznania bretońskich twórców oraz do przedstawienia wielu tematów związanych z tym regionem. Z okazji Dni Bretanii ukazuje się także Gazeta Bretońska wydawana przez Dom Bretanii, gdzie publikujemy artykuły zarówno o dzisiejszej jak i o historycznej Bretanii. Zobacz Gazetę Bretońską

Dni Bretanii odbywają się tradycyjnie w listopadzie. Wybraliśmy ten miesiąc ze względu na listopadową celtycką tradycję „oswajania” nadchodzącej zimy poprzez udział w kameralnych spotkaniach, gdzie snuje się opowieści, muzykuje, tworzy kulturową wspólnotę.

 

 dom_bretanii_CLP_guichen_pogladowyPlakat DUO Wrzesnia Puszczykowo Dni Bretanii CLPWystawa fotografii Maud Bernos -plakat

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz