Warsztaty tradycyjnego haftu bretońskiego

WARSZTATY HAFTU BRETOŃSKIEGO w POZNANIU 

13-14 lipca 2019

2007_0222broderie0002

 

Zapraszamy amatorów haftu na warsztaty tradycyjnego haftu bretońskiego w Domu Bretanii.

Prowadzenie: Hélène Cario – pasjonatka i znawczyni bretońskiego haftu tradycyjnego, w swoich artystycznych realizacjach inspiruje się tradycyjnymi motywami bretońskimi w hafcie czy szydełkowanych koronkach. Autorka trzech książek o bretońskim hafcie i szydełkowaniu.

Program: 14 godzin zajęć praktycznych z tradycyjnego haftu z południowo-zachodnich regionów Bretanii (departament Finistère) : Melenig (Aven) i Glazig (Kornwalia).

Plan zajęć: 

13.07 (sobota) g. 9:30-13:30, 14:30-18:30 

14.07. (niedziela) g. 10.00-13:00, 14:00-17:00 

Miejsce: Dom Bretanii

Dostarczamy materiały i nici. Należy zabrać własne nożyczki, szpilki, igły, ewentualnie lampki lub lupy.

Udział jest bezpłatny. Obowiązuje zapis, ilość miejsc jest ograniczona.

Zapisy: elwira[małpa]dombretanii.org.pl – prosimy o krótkie przedstawienie się, z naciskiem na osobiste doświadczenia hafciarskie.

Warsztaty są dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

REGULAMIN WARSZTATÓW

A w przeddzień warsztatów zapraszamy na…

12.07 (piątek) o g. 18.00 decouvrir_costume_breton_musee_1996-9-3-2

Wykład Hélène Cario pt. „Tradycyjny haft bretoński”

Haft jest dla Bretończyków ważną częścią ich dziedzictwa. Zdobi stroje ludowe, czepce, obrusy, pościel, akcesoria liturgiczne itp. Stanowi o odrębności kulturowej mieszkańców poszczególnych mikroregionów Bretanii. Różnorodność wzorów i technik hafciarskich – haft koralikowy, haft złotą i srebrną nitką, biały haft bigudeński – to tylko kilka przykładów wyjątkowo bogatego dziedzictwa hafciarskiego Bretanii. Dzięki działalności kół celtyckich, tradycje hafciarskie nie są zapomniane przez Bretończyków i znajdują zastosowanie we współczesnych ubiorach. Przepiękne wzory z przeszłości przeżywają drugą młodość.

Hélène Cario – pasjonatka i znawczyni bretońskiego haftu tradycyjnego, autorka trzech książek o bretońskim hafcie i szydełkowaniu. 

Wykład będzie tłumaczony na język polski.