XXI Międzynarodowe Warsztaty Flażoletowe
XXI Międzynarodowe Warsztaty Flażoletowe
Prowadzenie: Anne Girard Esposito (Bretania)
17-21.08.2020
- warsztaty odbędą się w formie ONLINE!
Warsztaty celtyckiej muzyki tradycyjnej adresowane do zaawansowanych muzyków amatorów.
21-wsza edycja Międzynarodowych Warsztatów Flażoletowych odbędzie się w dniach 17–21 sierpnia pod kierunkiem Anne Girard Esposito – flecistki związanej z bretońską sceną muzyczną. Kształciła się klasycznie w grze na flecie, ale z czasem zainteresowała się również muzyką folkową z różnych zakątków świata. Grywa również na dudach, fortepianie czy akordeonie i tańczy. W 2018 roku uzyskała stypendium od francuskiego stowarzyszenia autorów SACEM, co umożliwiło jej indywidualną naukę u wirtuoza fletu irlandzkiego Johna Blake’a. Uczęszczała także na kursy prowadzone przez wybitnych bretońskich i irlandzkich flecistów. Współpracuje ze znakomitymi bretońskimi muzykami takimi jak Yvon Riou, Gilles Le Bigot, Jean-Michel Veillon lub Sylvain Barou. Nagrywała m.in. dla wytwórni Bémol Productions. Przez 10 lat uczyła tradycyjnej muzyki dzieci w Bretanii (Paimpol, Lannion i Carhaix). Obecnie mieszka w Irlandii Północnej. Publikuje, w języku francuskim i angielskim, artykuły/wywiady dla specjalistycznych czasopism poświęconych muzyce tradycyjnej.
Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie, warsztaty odbędą się wyjątkowo w formie zdalnej (online). Uczestnicy otrzymają materiały nutowe i audio w formie elektronicznej do samodzielnego przygotowania (opierając się głównie na nagraniach utworów granych przez prowadzącą, a na nutach/tabulaturach tylko pomocniczo), a w dn. 17-21.08 będą uczestniczyć za pośrednictwem aplikacji ZOOM w spotkaniach grupowych i indywidualnych z prowadzącą (ok. 1-1,5 godziny dziennie).
Efektem warsztatów będzie wspólne nagranie, w warunkach domowych, jednego z utworów opracowanych podczas warsztatów. Utworem zaplanowanym do nagrania będzie bretońska suita taneczna Laridé (str. 12 w zeszycie nutowym). Wideo z tym nagraniem zostanie potem udostępnione kanałami internetowymi organizatorów.
*ZG – Zajęcia grupowe (rubryki na fioletowym tle)
*Konsultacje, tj. zajęcia indywidualne, (rubryki na zielonym tle) to sesje podczas których 3-4 osoby będą miały każdorazowo możliwość spotkać się indywidualnie z prowadzącą warsztaty, Anne Girard Esposito, na indywidualnych spotkaniach trwających 15-20 minut na osobę. W trakcie warsztatów będą prowadzone zapisy konkretnych osób na konkretne godziny konsultacji.
*Proponowane godziny bloków zajęć indywidualnych mogą być traktowane elastycznie i zostać dostosowane w razie potrzeby do indywidualnych potrzeb.
Zajęcia będą tłumaczone na język polski.
Spotkania będą się odbywać online za pośrednictwem dwóch platform internetowych : ZOOM.US (wideo) oraz Cleanfeed (audio) – pobierz dokument „Informacje techniczne”
Uwaga: powyższy program zajęć jest podany tylko poglądowo, może się okazać, że praca nad którymś z utworów potrwa dłużej niż planowano, wtedy zawartość poszczególnych bloków zajęciowych może się zmienić.
***
Zapisy:
Zgłoszenia prosimy kierować do p. Wojciecha Wietrzyńskiego na adres: lwjkwietrzynski[małpa]gmail.com (tel. 508 897 341), opisując swoje doświadczenie muzyczne.
W warsztatach mogą uczestniczyć również muzycy grający na innych instrumentach folkowych: skrzypce, akordeon, drewniany flet poprzeczny, bouzouki, harfa celtycka, instrumenty perkusyjne, etc.
Projekt współfinansowany przez Miasto Poznań i Region Bretania.
Repertuar XXI MWF (2020)
Uwaga – ważne! Korekta nut Laridé do wspólnego nagrania
***
Warsztaty są adresowane do utalentowanych muzyków amatorów w każdym wieku. Prowadzą je zaproszeni przez nas muzycy z Francji, którzy dzielą się podczas warsztatów swoimi muzycznymi pasjami oraz rodzimą tradycją. Większość uczestników warsztatów gra na flażolecie, instrumencie, używanym zarówno przez początkujących jak i zawodowych muzyków. Flażolet jest szczególnie popularny w krajach celtyckich. W Irlandii edukacja muzyczna w szkołach publicznych oparta jest właśnie na grze na flażolecie. W Polsce ponad trzydzieści tysięcy osób gra na tym instrumencie. Animatorem Ogólnopolskiego Ruchu Flażoletowego i kierownikiem pedagogicznym warsztatów jest Wojciech Wietrzyński ze Stowarzyszenia na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania dzieci i młodzieży (EMU), które jest współorganizatorem Warsztatów. Pozostali uczestnicy warsztatów grają na różnych fletach, głównie poprzecznych, a także na gitarze, klawiszach, skrzypcach czy instrumentach perkusyjnych.
Warsztaty odbywają się w Domu Bretanii w drugiej połowie sierpnia, kończy je koncert z udziałem wszystkich uczestników pod kierunkiem francuskiego mistrza.
—
Galeria zdjęć
Archiwum
Warsztaty 2017 (prowadzenie Sylvain Barou)
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Warsztaty 2016 (prowadzenie: Ronan Le Dissez)
Warsztaty 2015 (prowadzenie: Malo Carvou)
Archiwum:
- Gurvant Le Gac
- Didier Oliver
- Francois Gerold