Życie codzienne kobiet w przedrewolucyjnym Paryżu

26.08. (środa) g. 18.00 – wydarzenie ONLINE!

Jean Siméon Chardin - Praczka - lata 1730, olej na płótnie, 38 × 48 cm. Muzeum Ermitaż.  Źródło: Wikipedia

Jean Siméon Chardin – Praczka – lata 1730, olej na płótnie, 38 × 48 cm. Muzeum Ermitaż.
Źródło: Wikipedia

„Życie codzienne kobiet ze średnich i z niższych warstw społecznych w przedrewolucyjnym Paryżu” – wykład dr. Tomasza Wysłobockiego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

XVIII-wieczny Paryż uchodził w całej Europie za stolicę luksusu i przepychu. Teatry, opera, salony literackie, kawiarnie, wspaniałe ogrody, pałace, bale i nowe aleje przeznaczone dla zamożnych spacerowiczów – cały kontynent z zazdrością spoglądał na tę metropolię i próbował ją imitować. Większość paryżan nie posiadała jednak środków, żeby z tej bogatej oferty kulturalnej i towarzyskiej korzystać na co dzień. Szczególnie ciężką sytuację miały kobiety, zarabiające znacznie wówczas mniej niż mężczyźni i podlegające ścisłym regułom społecznym regulującym co mogą, a czego nie mogą robić, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W swoim wystąpieniu dr Tomasz Wysłobocki z Uniwersytetu Wrocławskiego będzie chciał przybliżyć słuchaczom te mniej znane aspekty życia paryżanek w przededniu wybuchu Rewolucji – interesować go będą bowiem kobiety ze średnich i niższych warstw społecznych. Jak wyglądała ich codzienność? Czym się zajmowały? Jakie miały rozrywki? Oto niektóre pytania, na które postara się odpowiedzieć.

Dr Tomasz Wysłobocki – specjalista od francuskiej literatury i kultury XVIII wieku z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem m.in. monografii pt. „Obywatelki. Kobiety w przestrzeni publicznej Francji przełomu wieków XVIII i XIX” (Universitas 2014) oraz biografii „Olympe de Gouges (1748-1793). Rewolucjonistka”. W swoim dorobku ma także kilkadziesiąt artykułów naukowych poświęconych m.in. historii kobiet oraz przemianom społecznym w rewolucyjnej Francji.

Link do wykładu (ZOOM) – dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w dn. 26.08 od godz. 18.00.

Wykład odbędzie się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM.US pod linkiem https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09. Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie masz aplikacji Zoom, możesz też obejrzeć wykład z poziomu Twojej przeglądarki internetowej, wystarczy po kliknięciu powyższego linku wybrać opcję „Join from your browser”. Aby dołączyć do spotkania w oknie przeglądarki internetowej, należy wtedy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Nagranie wykładu będzie potem dostępne przez tydzień na naszej stronie na facebooku: https://www.facebook.com/dom.bretanii/