NaoKoło dziedzictwa

09.10. g.18.00

Wykłady z cyklu „NaoKoło dziedzictwa”

By NeRii - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21164648

By NeRii – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21164648

  1. Helena Kryg: Zduny – perła protestanckiego dziedzictwa w Wielkopolsce

Krótka opowieść o tym, jak protestanci trafili na południową Wielkopolskę i wpłynęli na społeczeństwo małego miasteczka. W trakcie spotkania wybierzemy się na spacer po Zdunach i przyjrzymy się temu, co po protestantach w mieście pozostało.

Helena Kryg – doktorantka w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UAM. Zawodowo zajmuje się dydaktyką i nauczaniem języków obcych, prywatnie pasjonatka genealogii i historii rodzinnych okolic.

2. Barbara Curzytek: Dziedzictwo afrykańskie na wybrzeżu karaibskim Kolumbii

Wykład będzie poświęcony znaczeniu dziedzictwa afrykańskiego dla kultury obszaru karaibskiego Kolumbii. Omówione zostaną: unikalny język kreolski palenquero, miejsca i postacie historyczne istotne dla tego regionu, przykłady poezji tworzonej w palenquero, a także gatunki muzyczne powstałe w tym rejonie wyniku wpływów afrykańskich.

Barbara Curzytek – zielonogórzanka, od wielu lat pasjonująca się literaturą i kulturą Kolumbii. W swojej pracy doktorskiej bada światopogląd mityczny-magiczny we współczesnej poezji rejonu karaibskiego Kolumbii. W wolnych chwilach tłumaczy poezję i piosenki z hiszpańskiego na polski, a także uczy się śpiewu.

Spotkanie organizowane przez Interdyscyplinarne Koło Doktoranckie UAM „Naokoło” przy wydziale Neofilologii UAM.