Wyspa Świętego Ludwika – druga część wykładu ONLINE

14.07 (wtorek)

g. 17.00 – Cytadela

Obchody francuskiego święta narodowego

Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy francuskich poległych i zmarłych na ziemiach Wielkopolski podczas wojen w latach 1870-1945 – Cmentarz na Cytadeli

Hotel Lambertg. 18.00 – ONLINE

Wyspa Świętego Ludwika – druga część wykładu dr. Pawła Ignaczaka (ASP Warszawa) z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Link do nagrania wykładu (dostępny do 23 lipca)

Wyspa Świętego Ludwika, jedna z trzech wysp, jakie dziś znajdują się w Paryżu na Sekwanie, to miejsce chętnie odwiedzane przez polskie wycieczki, a jeszcze bardziej badaczy. Na Bulwarze Orleanów od ponad 150 lat mieści się Biblioteka Polska, jedna z najstarszych działających do dziś polskich instytucji kultury. Niewiele dalej wznosi się Hotel Lambert, XIX-wieczna rezydencja Czartoryskich. Wyspa ta ma długą i fascynującą historię, uwiecznioną w obrazach, fotografiach, wreszcie w pejzażu architektonicznym, w którym zachował się niejeden historyczny zabytek.

Druga część wykładu poświęcona będzie najważniejszym zabytkom na Wyspie oraz Polakom z nią związanym – Czartoryskim, Zamoyskimi, Marią Skłodowską-Curie, Heleną Rubinstein…”

Dr Paweł Ignaczak ASP Warszawa historyk sztuki, pracujący obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2006-2007 i 2008-2009 pracował w dziale Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie od 2015 roku zorganizował kilka wystaw grafiki polskiej.

Link do wykładu (ZOOM) – dostępny w czasie rzeczywistym prelekcji, tj. w dn. 14.07 od godz. 18.00.

Wykład odbędzie się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM.US pod linkiem https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09. Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie masz aplikacji Zoom, możesz też obejrzeć wykład z poziomu Twojej przeglądarki internetowej, wystarczy po kliknięciu powyższego linku wybrać opcję „Join from your browser”. Aby dołączyć do spotkania w oknie przeglądarki internetowej, należy wtedy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code).