Wykład „Wielkopolska mozaika mikroregionów”

14.05 (środa) g.18:00

Wykład „Wielkopolska mozaika mikroregionów” dr Arkadiusz Jełowicki, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Wielkopolska historycznie składała się z co najmniej 10 mikroregionów etnograficznych.  Współcześnie nie wszystkie są aktywne ale kilka z nich w dalszym ciągu możemy wyróżnić na mapie kulturowej naszego kraju. Do najbardziej znanych należą Biskupizna, Chazy/Hazy, Szamotulskie, Region Kozła czy rozproszeni obszarowo Bambrzy. Wszyscy oni posiadają one bogatą i żywą kulturę obrzędową, muzyczną, taneczną, własny strój, tożsamość a nawet granice. To właśnie te wyróżniki stanowią przede wszystkim o naszej, wielkopolskiej odrębności, autonomiczności kulturowej w Polsce. To właśnie w mikroregionach zachowało się najwięcej dawnej Wielkopolski.  

Dr Arkadiusz Jełowicki – badacz, etnolog, dokumentalista, kurator wystaw o kulturze ludowej, autor publikacji poświęconych kulturze tradycyjnej Wielkopolski. Redaktor naczelny rocznika „Dziedzictwo Kulturowe Wsi”. Kierownik Działu Badań Dziedzictwa Kulturowego Wsi w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie. Redaktor naukowy publikacji poświęconych kulturze tradycyjnej autor kilkudziesięciu map etnograficznych z obszaru Wielkopolski i Podkarpacia. Redaktor naczelny rocznika „Dziedzictwo Kulturowe Wsi”, autor lekcji muzealnych oraz koordynator warsztatów muzealnych dla dzieci i młodzieży; członek Rady muzeów i miejsc pamięci narodowej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego; członek Rady Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Wykład w ramach cyklu poświęconego kulturze tradycyjnej i regionalnej