Wykład ONLINE – Wyspa Świętego Ludwika w Paryżu

Hotel Lambert18.06 (czwartek) g. 18.00 – ONLINE

Wyspa Świętego Ludwika – wykład dr. Pawła Ignaczaka (ASP Warszawa) z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Wyspa Świętego Ludwika, jedna z trzech wysp, jakie dziś znajdują się w Paryżu na Sekwanie, to miejsce chętnie odwiedzane przez polskie wycieczki, a jeszcze bardziej badaczy. Na Bulwarze Orleanów od ponad 150 lat mieści się Biblioteka Polska, jedna z najstarszych działających do dziś polskich instytucji kultury. Niewiele dalej wznosi się Hotel Lambert, XIX-wieczna rezydencja Czartoryskich. Wyspa ta ma długą i fascynującą historię, uwiecznioną w obrazach, fotografiach, wreszcie w pejzażu architektonicznym, w którym zachował się niejeden historyczny zabytek.

Wykład zabierze Państwa na spacer po Ile Saint-Louis, ukazując bogactwo historyczne wyspy, która od kilku lat przeżywa latem istny potop turystów.

Dr Paweł Ignaczak ASP Warszawa historyk sztuki, pracujący obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2006-2007 i 2008-2009 pracował w dziale Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie od 2015 roku zorganizował kilka wystaw grafiki polskiej.