Wykład ONLINE „Problematyka salonów kobiecych we Francji w XVII i XVIII w.”

21.05. (czwartek) g. 18.00 – wykład ONLINEjean-francois-de-troy-la-lecture-de-moliere_u-l-opfjl0

„Problematyka salonów kobiecych we Francji w XVII i XVIII wieku” – wykład prof. UAM dr hab. Agnieszki Jakuboszczak z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

Przyglądając się historii kobiet we Francji nie sposób nie dostrzec, że szansą na wyraźne podkreślenie obecności kobiecej było właśnie zaistnienie w życiu salonowym. Spotkania towarzyskie pod auspicjami dam stały się okazją do zademonstrowania potencjału jaki drzemał w niewiastach wychowywanych często jednie do bycia żoną i matką, bez praw do decydowania o własnym losie i majątku. Salony prowadzone przez kobiety w XVII i XVIII wieku rozkwitały dzięki możliwościom animatorek dyskusji, organizatorek ciekawych inscenizacji aranżowanych przez stałych bywalców, otwartych na nowości i spragnionych samodzielności. Warto więc przyjrzeć się zwyczajom jakie panowały we francuskich salonach i poznać ich bohaterki.

prof. UAM dr hab. Agnieszka Jakuboszczak – swoją karierę naukową rozpoczęła w Instytucie Historii UAM (obecnie Wydział Historii), gdzie obroniła doktorat w systemie co-tutelle (UAM oraz Université Paris 7 Denis Diderot). Jej obszarem zainteresowań obok relacji polsko-francuskich w czasach nowożytnych jest historia kobiet tego okresu, a także historia rodziny oraz życia codziennego. Autorka monografii „Barbara Sanguszkowa (1718-1791) i jej salon towarzyski, (Poznań 2008) oraz „Rodzina i rodzinność szlachcianek wielkopolskich w XVIII wieku. Perspektywa kobieca” (Poznań 2016).

Wykład odbędzie się online w czwartek 21.05 od g. 18.00 za pośrednictwem aplikacji ZOOM.US pod linkiem https://zoom.us/j/4023471221?pwd=SUJsekdCR3VXK2F6MzhQSUpsZmJYQT09. Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie masz aplikacji Zoom, możesz też obejrzeć wykład z poziomu Twojej przeglądarki internetowej, wystarczy po kliknięciu powyższego linku wybrać opcję „Join from your browser”. Aby dołączyć do spotkania w oknie przeglądarki internetowej, należy wtedy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Po zakończeniu wykładu, retransmisja ze spotkania będzie dostępna przez tydzień na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/dom.bretanii/