Wykład ONLINE „Maria Leszczyńska. Ciągle w łóżku, ciągle w ciąży, ciągle w połogu”

Marie_Leszczyńska,_reine_de_France,_lisant_la_Bible_by_Jean-Marc_Nattier,_0023.06. (środa) g. 18.00 – ONLINE!

„Ciągle w łóżku, ciągle w ciąży, ciągle w połogu”. Maria Leszczyńska i kobiecy dwór francuskiej monarchini  – wykład prof. UAM dr hab. Agnieszki Jakuboszczak z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

Maria Leszczyńska zostając żoną Ludwika XV w 1725 roku wkroczyła do nieznanego świata. Była wprawdzie córką króla Polski, lecz Stanisław Leszczyński stracił swoją koronę i tułał się wraz ze swoją rodziną, często borykając się z poważnymi problemami finansowymi. Świat dworu wersalskiego okazał się dla skromnej szlachcianki złotą klatką. Aby wypełnić pokładane w niej nadzieje całej Francji Maria winna była zostać niezwłocznie matką, by zapewnić dziedzica tronu. Jej życie stało się wielkim przedstawieniem, rozgrywającym się na oczach setek ludzi. Jaki był dwór Leszczyńskiej? Czy miała szansę na choć odrobinę intymności? Własną przestrzeń i prawa? A może liczne ciąże, połogi, obowiązki, liczne romanse króla uczyniły z niej jednie niewiele znaczącą postać w wersalskich komnatach? By móc odpowiedzieć na to pytanie warto przyjrzeć się relacjom Leszczyńskiej z mężem i dziećmi oraz jej maison de la reine (domowi królowej).

prof. UAM dr hab. Agnieszka Jakuboszczak – swoją karierę naukową rozpoczęła w Instytucie Historii UAM (obecnie Wydział Historii), gdzie obroniła doktorat w systemie co-tutelle (UAM oraz Université Paris 7 Denis Diderot). Jej obszarem zainteresowań obok relacji polsko-francuskich w czasach nowożytnych jest historia kobiet tego okresu, a także historia rodziny oraz życia codziennego. Autorka monografii „Barbara Sanguszkowa (1718-1791) i jej salon towarzyski, (Poznań 2008) oraz „Rodzina i rodzinność szlachcianek wielkopolskich w XVIII wieku. Perspektywa kobieca” (Poznań 2016).