Uxia – koncert

09.10 (sobota), godz.19:00 Blue Note Jazz ClubUXIA76 min

UXÍA

(Hiszpańska Galicja)

Zwana „Głosem Atlantyku”, Uxía jest gwiazdą muzyki galicyjskiej. Przez ponad 30 lat swej kariery artystycznej przyczyniła się do renesansu muzyki tradycyjnej swojego rodzinnego regionu, łącząc ją z innymi tradycjami muzycznymi basenu Atlantyku, np. najstarszą formę pieśni galicyjskich tzw. „alala” łączy z portugalskim fado czy muzyką morna z Wysp Zielonego Przylądka lub rytmami brazylijskimi.

Jej praca artystyczna od początku opiera się na spotkaniu kultur. Podczas swych licznych podróży współpracowała z artystami z Portugalii (Dulce Pontes, Carlos do Carmo), Brazylii, Zielonego Przylądka (Mayra Andrade, Sara Tavares) czy Gwinei Bissau. Jest dyrektorką artystyczną odbywającego się w Galicji Międzynarodowego Festiwalu Luzofońskiego Cantos na maré. Nagrała 12 albumów wielokrotnie nagradzanych w Hiszpanii i na świecie.

Na koncercie w Poznaniu artystka wystąpi w duecie z brazylijskim multiinstrumentalistą Sérgio Tannusem. Usłyszymy inspirowane muzyką tradycyjną autorskie kompozycje, napisane do wierszy galicyjskich poetów.

Koncert w ramach XII Festiwalu Kultur Europy – Hiszpańska Galicja

Bilety: 50 zł – sprzedaż on-line