„Umarł król – niech nie żyje król!” Wyprawa do paryskiej bazyliki Saint-Denis i jej pustych grobowców

Nagrobek Anny Bretońskiej w Bazylice Saint Denis. Autorstwo rzeźby przypisywane jest braciom Juste z Florencji. 1515-1531. © Pascal Lemaître ǀ Centre des monuments nationaux

Fragment rzeźby nagrobnej Anny Bretońskiej w Bazylice Saint Denis autorstwa przypisywanego braciom Juste z Florencji (1515-1531). © Pascal Lemaître ǀ Centre des monuments nationaux

09.06. (środa) g. 18.00 ONLINE: Zoom / Facebook

„Umarł król – niech nie żyje król!” Wyprawa do paryskiej bazyliki Saint-Denis i jej pustych grobowców – wykład prof. UAM Igora Kraszewskiego z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Bazylika św. Dionizego w podparyskim Saint-Denis to jeden z najważniejszych zabytków Europy. Kamienna opowieść o dziejach Francji, jej chwale i upadku. Klejnot sztuki i pomnik historii, cudem przed tą historią uratowany. W gościnnych progach Domu Bretanii w Poznaniu opowiemy o powstaniu, losach i przyszłości tego niezwykłego miejsca.

prof. UAM dr hab. Igor Kraszewski jest pracownikiem Wydziału Historii UAM w Poznaniu. Od początków swej pracy akademickiej związany z tematyką polską-francuską, pracę doktorską obronił w systemie współpromotorstwa (prof. Maciej Serwański z UAM i prof. Chantal Grell z Wersalu). Zajmuje się przede wszystkim epoką nowożytną, historią kultury, dworów i elit społecznych oraz historią idei. Od września 2020 roku jest konsulem honorowym Francji w Poznaniu.

POSŁUCHAJ WYKŁADU (nagranie dostępne do 17.06).