Wykład „Teoria postkolonialna a muzyka byłych kolonii francuskich”

21.02 (środa) g. 18.00
Teoria postkolonialna a muzyka byłych kolonii francuskich – wykład Piotra Tkacza-Bielewicza z cyklu „Muzyka dawnych kolonii francuskich”

Marakech_muzikeus_danseus_gnawas

Czasy kolonializmu odcisnęły silne piętno nie tylko na życiu codziennym i gospodarce krajów, które podlegały uciskowi Francji. Ślady epoki kolonialnej można odnaleźć także w szeroko pojętej kulturze, przede wszystkim w literaturze, ale także w muzyce dawnych kolonii francuskich. Podczas cyklu spotkań będziemy przysłuchiwać się temu, jak w ich muzyce to, co dawne i tradycyjne łączy się z tym, co nowe i nowoczesne. Spotkania mają przede wszystkim na celu przybliżenie mało znanych zjawisk z często odległych zakątków świata, takich jak  Madagaskar, Algieria, Senegal, Kongo czy np. Antyle i inne wyspy, ukazanie bogactwa ich kultur muzycznych. 

Piotr Tkacz-Bielewicz – absolwent kulturoznawstwa na UAM, publicysta (współpracuje z magazynami „Glissando”, „Ruchem Muzycznym”, portalami Czaskultury.pl i Kultura u podstaw), niezależny wykładowca, współpracuje m.in. z festiwalami  Animator, Malta, Musica Electronica Nova, Unsound, Sanatorium Dźwięku, Mediations Biennale czy Nowa Siła Kuratorska.