Średniowieczna szkoła żon

01.12. (środa)g. 18:00 Online – Zoom / Facebookszkoła żon

Średniowieczna szkoła żon – jak wychować idealną żonę na podstawie XIV-wiecznych podręczników – wykład prof. UAM Anny Loby z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

Autorzy traktatów dydaktycznych zaczynają zwracać się do kobiet już począwszy od XIII wieku, lecz pod koniec średniowiecza przekaz ten staje się coraz bardziej natarczywy i wyraźny. Teksty pisane przez duchownych i świeckich świadczą o pilnej potrzebie ukazania kobietom modelu właściwego postępowania i zachowania się. Specyfika czternastowiecznych utworów, które będą nas interesowały: Księgi ku pouczeniu córek Godfryda de la Tour Landry oraz anonimowej Księgi gospodarstwa domowego polega na tym, że oba dzieła traktują o edukacji kobiet przeznaczonych do małżeństwa lub już zamężnych. Chodzi więc w obu wypadkach o swoistą „szkołę żon”, wychowanie idealnej małżonki i pani domu.

prof. UAM dr hab. Anna Loba – romanistka, zajmuje się literaturą francuskiego średniowiecza i renesansu, mediewalizmem oraz literaturą dla dzieci i młodzieży. Jest autorką monografii Le Réconfort des dames mariées. Mariage dans les écrits didactiques adressés aux femmes à la fin du Moyen Âge (2013), antologii Zwierciadło świata. Średniowieczny teatr francuski (2006), współautorką Dziejów kultury francuskiej (2005) oraz redaktorką tomu studiów poświęconych Krystynie de Pizan Ton nom sera reluisant aprés toy par longue memoire. Études sur Christine de Pizan (2017). Przełożyła na język polski m.in. Geniusz chrześcijaństwa F.R. de Chateaubrianda.

Wykłady organizowane przez Dom Bretanii odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM oraz są transmitowane na żywo na stronie Domu Bretanii na Facebooku, gdzie ich zapis pozostaje dostępny przez tydzień.

Dostęp do spotkania na Zoomie pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link (a potem w „Launch meeting” i zezwoleniu na uruchomienie aplikacji Zoom, o które system zapyta w małym okienku – Wybierz aplikację Zoom launcher).
Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej, ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) „Join from your browser”/”Rejoindre depuis le navigateur”. Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Przy dołączaniu do spotkania należy uruchomić AUDIO (Join audio), aby słyszeć wypowiedzi na platformie. Bardzo prosimy o wyciszenie mikrofonów podczas spotkania (Mute).
Wykłady będą również transmitowane na żywo na stronie Domu Bretanii na Facebooku, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień pod adresem: https://www.facebook.com/dom.bretanii/videos