Sprawa Dreyfusa a potrzeba ochrony i obrony praw człowieka

Liga praw czlowieka24.06 (poniedziałek) g. 18.00

Sprawa Dreyfusa a potrzeba ochrony i obrony praw człowieka. Przykład francuskiej Ligi Praw Człowieka – wykład prof. Emmanuela Naqueta, historyka, badacza w Sciences Po w Paryżu, historyka francuskiej Ligi Praw Człowieka, współautora książki „Być dreyfusardem wczoraj i dziś” (PUR, 2009), autora rozprawy doktorskiej na temat Ligi Praw Człowieka – od Sprawy Dreyfusa do przegranej a 1940 r. (PUR, 2014).

Wykład będzie tłumaczony na język polski.    

Wykład towarzyszy wystawie „Sprawa Dreyfusa. 120-lecie procesu w Rennes

 

Sprawa Dreyfusa to jedna z najbardziej znanych spraw sądowych w historii. Oskarżenie o zdradę i skazanie w 1894 r. w Paryżu niewinnego francuskiego oficera pochodzenia żydowskiego, kapitana Alfreda Dreyfusa, wzbudziło wielkie poruszenie we Francji i na całym świecie. Od skazania Dreyfusa do uniewinnienia go i rehabilitacji w 1906 minęło 12 lat.

W tym czasie i w reakcji na Sprawę kształtują się takie podmioty zbiorowe jak obrońcy praw człowieka, intelektualiści, opinia publiczna. To ich zaangażowanie na niespotykaną dotychczas skalę zaczyna zmieniać społeczeństwo francuskie, wpływać na decyzje rządzących i na nastawienie prasy.

W 1899 r. w Rennes odbył się proces rewizyjny Dreyfusa. Muzeum Bretanii w Rennes posiada ogromną kolekcję dokumentów z tego czasu, które wzbogaciło rodzinne archiwum rodziny Dreyfusa dotyczące Sprawy, przekazane przez córkę kapitana, Jeanne Lévy.

Proces Dreyfusa to stare czasy, ale hejt, skrajny nacjonalizm, kłamstwa w życiu publicznym nie przeszły do historii. Sprawa Dreyfusa obudziła świadomość społeczną i wiele zmieniła, zaczynając od założenia w 1898 r. Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela przez dreyfusistę Ludovica Trarieux, który znalazł naśladowców w wielu krajach.

Wystawa zorganizowana z okazji 125-tej rocznicy Sprawy i 120-lecia rewizji procesu Dreyfusa w Rennes przy współpracy Musée de Bretagne de Rennes, któremu organizatorzy dziękują za udostępnienie dokumentów ze swoich zbiorów. Wystawa będzie czynna do 12 września. Wstęp wolny.

Wydarzenia towarzyszące:

12.06. g. 18.00
Dreyfus. Jak sprawa jednego człowieka stała się kluczową sprawą całej Republiki.
▪ prof. UAM dr hab. Rafał Dobek
24.06. g. 18.00
Sprawa Dreyfusa a potrzeba ochrony i obrony praw człowieka. Przykład francuskiej Ligi Praw Człowieka.
▪ dr hab. Emmanuel Naquet (Sciences-Po Paris)
Wykład będzie tłumaczony na język polski.
14.07. g. 18.00
Prawa Człowieka – narzędzia ich obrony w Polsce i w świecie.
▪ prof. dr hab. Roman Wieruszewski (Poznańskie Centrum Praw Człowieka)