Spacer po Montmartrze – wykład dr. Sebastiana Dudy

25.10 (poniedziałek) g. 18:00 Online – Zoom / FacebookMontmartre2

Spacer po Montmartrze – wykład dr. Sebastiana Dudy z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Niektórzy utrzymują, że Montmartre to najbardziej „paryska” wśród dzielnic Paryża, choć oficjalnie częścią stolicy Francji ten urokliwy zakątek stał się dopiero w 1860 r. Jego historia od wieków była jednak związana z dziejami miasta stołecznego. To na zboczu tego wzgórza miał być ścięty w III w. św. Dionizy. Na domniemanym miejscu jego egzekucji powstał po wielu stuleciach zakon jezuitów. W II połowie XIX w. na szczycie Montmartre’u zbudowano też jedną z najbardziej kontrowersyjnych religijnych budowli we Francji: bazylikę Najświętszego Serca. W owym paryskim okręgu znajduje się też rozległy cmentarz (znany Polakom, bo tam został w 1849 r. pochowany Juliusz Słowacki). A jednak ta dzielnica kojarzy się dziś przede wszystkim z tzw. „artystyczną atmosferą”, będącą wspomnieniem czasów, gdy w pobliżu jedynej paryskiej winnicy mieszkali i tworzyli Renoir, Picasso czy Modigliani. A przecież Montmartre to wciąż miejsce pełne tajemnic. Warto wybrać się na spacer cudownymi zaułkami, by odkryć to, co w turystycznym zgiełku nie zawsze jest łatwe do odnalezienia.

Sebastian Duda – doktor teologii, filozof, publicysta. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz religioznawstwo i teologię na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium. Członek redakcji „Więzi” i Zespołu Laboratorium „Więzi”. Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Wykładowca na podyplomowych studiach gender w Instytucie Badań Literackich PAN. Był publicystą tygodnika „Newsweek Polska” i redaktorem „Przeglądu Powszechnego”. Autor książek „Reformacja. Rewolucja Lutra” i „Przesilona wątpliwość”.

 

Wykłady organizowane przez Dom Bretanii odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej (bez instalowania aplikacji), ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) „Join from your browser”/”Rejoindre depuis le navigateur”. Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Przy dołączaniu do spotkania należy uruchomić AUDIO (Join audio), aby słyszeć wypowiedzi na platformie.
Wykłady będą również transmitowane na żywo na stronie Domu Bretanii na Facebooku, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień pod adresem: https://www.facebook.com/dom.bretanii/videos