Roztańczony Paryż – o szalonych balach karnawałowych w XIX i I poł. XX wieku

07.07. (czwartek) g. 18:00 OnlineZoom / Facebook

Nicolas Lancret (1690-1743) Przed balem maskowym. Olej na płótnie.  Muzeum Sztuki w Nantes. Fot. Jean Louis Mazieres. Lic. CC BY-NC-SA 2.0

Nicolas Lancret (1690-1743) Przed balem maskowym. Olej na płótnie. Muzeum Sztuki w Nantes. Fot. Jean Louis Mazieres. Lic. CC BY-NC-SA 2.0

Roztańczony Paryż – o szalonych balach karnawałowych w XIX i I poł. XX wieku – wykład online Marty Orzeszyny z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Kiedy Paryż zaczynał tańczyć, tańczył „dobrze i długo”. Stolica Francji mieniła się balami we wszystkich kolorach, we wszystkich rozmiarach i we wszystkich sferach. Tańczono w operze, na wystawnych salonach ratusza, w luksusowych hôtels particuliers, w ogrodach, nad Sekwaną i na ulicach. W XIX wieku w karnawale można się było bawić w mieście na blisko 400 balach, głównie maskowych! W pierwszej połowie XX wieku wśród paryskiej arystokracji modne stały się tematyczne bale kostiumowe, na których prezentowano najbardziej szalone przebrania. Za to na Montparnassie artystyczna bohema najlepiej bawiła się nago!

O fenomenie balującego Paryża opowie Marta Orzeszyna, autorka biografii najsłynniejszego fryzjera gwiazd: „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa” (Wyd. Rebis), powieści „Gra o miłość” (Wyd. Harde) oraz współautorka książki-albumu „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach Belle époque” (Wyd. PWN; nowa wersja ukaże się nakładem wydawnictwa Rebis).  

INFORMACJE TECHNICZNE O NASZYCH WYKŁADACH ONLINE