René Tanguy – wystawa Sad Paradise. Ostatnia droga Jacka Kerouaca

Talizmany na szyi nowojorskiego muzyka Davida Armana, przyjaciela Jacka, autora muzyki do filmu krótkometrażowego „Pull My Daisy”, zrealizowanego w 1959 roku przez Roberta Franka wg scenariusza i z improwizowanym komentarzem J. Kerouaca.
Fot. René Tanguy
6.04. g. 18.00 Dom Bretanii
Otwarcie wystawy fotografii René Tanguy’ego
„Sad Paradise. Ostatnia droga Jacka Kerouaca”
W ramach XXXII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii – Francja/USA
Bretoński fotograf René Tanguy przez 6 lat podążał śladami Jacka Kerouaca, słynnego amerykańskiego powieściopisarza, beatnika, urodzonego sto lat temu we franko-kanadyjskiej rodzinie na wschodnim wybrzeżu USA. Zainspirowały go nieopublikowane listy, które pisali do siebie Kerouac i Youenn Gwernig, bretoński poeta i muzyk, który w latach 1957-69 mieszkał i pracował w Nowym Jorku. Obaj tęsknili za Bretanią. Dla Gwerniga była to ziemia, gdzie się wychował i do której wrócił, dla Kerouaca była to wyidealizowana kraina przodków, którzy wyemigrowali do Kanady w XVIII wieku. Kerouac miał bowiem korzenie bretońskie, nosił bretońskie nazwisko (Jean-Louis Le Bris de Kerouac), a ojciec przypominał mu, że jest Bretończykiem, nazywając go „Ti Jean” (br. Janek). Fotograf odwiedził miejsca związane z Kerouakiem i Gwernigiem w Bretanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W swych fotografiach, bliskich estetyce Roberta Franka, dokumentuje miejsca i intuicyjnie oddaje atmosferę wolności oraz dekadencji, charakterystycznej dla ostatnich lat życia amerykańskiego pisarza.
Co roku na świecie sprzedaje się ponad 100 000 egzemplarzy powieści „W drodze” Kerouaca, wydanej w 1957 roku. Pisarstwo Kerouaca wywarło wpływ m.in. na Jima Morrisona, Boba Dylana i Toma Waitsa.
Cykl fotografii „Sad Paradise”, którego tytuł nawiązuje do wiersza podarowanego przez Allena Ginsberga Kerouacowi zanim wyruszył w drogę po Stanach Zjednoczonych, był prezentowany m.in. na wystawach w Vannes i w Breście.
René Tanguy (ur. 1955) – urodzony w Bretanii, w dzieciństwie wielokrotnie zmieniał z rodziną miejsca zamieszkania ze względu na pracę ojca, kilka lat mieszkał w Afryce. Jest absolwentem studiów fotograficznych na uniwersytecie w Marsylii. W swych pracach często podejmuje tematykę związaną z morzem.
Wystawa czynna do 22 września od pon.-śr. g. 9 – 18, czw.-pt. – 9-17. Wstęp wolny.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
7.04. g. 18 Jack / Jean: frankokanadyjska tożsamość Kerouaca – wykład dr. Krzysztofa Majera
13.04. g. 18 Straceńcy, buntownicy, wizjonerzy. Historia ruchu beatników – wykład prof. Jerzego Jarniewicza
21.04. g. 18 W drodze” (reż. W. Salles, 2012) – film na motywach powieści Kerouaca (Kino Muza)
13.05 g. 18 „Beat Generation w Nowym Jorku i San Francisco” – wykład Anny Wyrwik