Radowa Księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie

14.10 (czwartek) g. 18:00 Online – Zoom / FacebookIJ-C

Radowa Księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie – wykład prof. Tomasza Pospiesznego z cyklu „Kobiety w historii Francji. Droga do uzyskania pełnych praw”

 

Irena Joliot-Curie należy do najwybitniejszych, a często niedocenianych uczonych. Genialnej córki genialnej matki, która pierwsze naukowe szlify zdobyła pod okiem Marii Skłodowskiej-Curie. Jako dziewięciolatka została osierocona przez ojca – także noblistę, jako siedemnastolatka, nie mając jeszcze matury pojechała za matką na front pierwszej wojny ratować życie żołnierzy – często jej równolatków. Wczesne życiowe doświadczenia oraz ponadprzeciętne uzdolnienia doprowadziły ją oraz jej męża Fryderyka Joliot-Curie do doświadczeń, które umożliwiły odkrycie neutronu i pierwszej cząstki antymaterii – pozytonu. Była o krok od przełomowego odkrycia rozszczepienia jądra atomowego. Za odkrycie sztucznej promieniotwórczości wyróżniono ją i Freda Nagrodą Nobla z chemii w 1935 roku. Była drugą kobietą, która dostąpiła tego zaszczytu. Nie mając praw wyborczych w ówczesnej Francji, była jedną z trzech kobiet uczestniczących w koalicyjnym rządzie Frontu Ludowego. Spełniła się na polu naukowym, spełniła się także na polu rodzinnym – była kochającą żoną, matką i babcią. Oto historia fascynującego życia Ireny Joliot-Curie.

Tomasz_Pospieszny_2020prof. UAM dr hab. Tomasz Pospieszny – pracownik naukowy Zakładu Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu, fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii słynnych naukowczyń takich jak Maria Skłodowskiej-Curie (Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie, wyd. Novae Res, 2015), Lise Meitner czy Irena Joliot-Curie.

W 2017 roku został uhonorowany przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie Medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie. W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich „Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki”. Jest również współautorem projektu edukacyjnego „Piękniejsza strona nauki”.

W 2019 nakładem Wydawnictwa Po Godzinach ukazały się jego dwie książki: „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla” (Warszawa, 2019) oraz nowa, poszerzona o niepublikowane wcześniej fotografie i dokumenty biografia Marii Curie pt. „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce.”

 

Wykłady organizowane przez Dom Bretanii odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej (bez instalowania aplikacji), ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) „Join from your browser”/”Rejoindre depuis le navigateur”. Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Przy dołączaniu do spotkania należy uruchomić AUDIO (Join audio), aby słyszeć wypowiedzi na platformie.
Wykłady będą również transmitowane na żywo na stronie Domu Bretanii na Facebooku, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień pod adresem: https://www.facebook.com/dom.bretanii/videos