Przegląd filmów dokumentalnych o kobietach bretońskiej reżyserki Brigitte Chevet

Zapraszamy do KINA ONLINE w ramach XXVII DNI BRETANII!!

Zespół Domu Bretanii przygotował dla Państwa polskie tłumaczenia dwóch z 3 prezentowanych filmów dokumentalnych!

25-28.11. ONLINE mojeekino.pl – Kino Muza

Bilety: 10 zł (dostęp do pakietu 3 filmów VOD na 48h)

Przegląd filmów dokumentalnych o kobietach bretońskiej reżyserki Brigitte Chevet

Dlaczego nie pamiętamy o niezwykłych odważnych kobietach, o których opowiada francuska realizatorka Brigitte Chevet w swych filmach? Dlatego, że były kobietami? Odkryjmy ich imponujące osiągnięcia i losy!

Brigitte Chevet to bretońska realizatorka, autorka 20  filmów dokumentalnych mieszkająca w Rennes. Zaangażowana twórczyni zajmuje się historiami kobiet, ale również szeroko pojętą tematyką humanistyczną, społeczną, interesując się społecznościami wykluczonymi czy też problematyką ekologiczną. Jej filmy charakteryzują się właściwym dla realizatorki poczuciem humoru. W ramach  Dni Bretanii przedstawiamy 3 filmy bretońskiej dokumentalistki o tematyce kobiecej, z których dwa przedstawiają wyjątkowe kobiety, o których zapomniały podręczniki do historii.

Przeczytaj wywiad Marka Bochniarza z Brigitte Chevet

Rose Valland na froncie sztuki

„Rose Valland na froncie sztuki” (2015), 52’. Reż. Brigitte Chevet

Rose Valland to odważna historyczka sztuki, która, jako asystentka w paryskim muzeum Jeu de Paume w czasie okupacji, skrupulatnie dokumentowała, ryzykując własne życie, rabunek dzieł sztuki przez Niemców. Dzięki jej pracy i poświęceniu do Francji wróciło kilkadziesiąt tysięcy dzieł zrabowanych przez nazistów. Rose Valland została zapomniana i ten film oddaje jej należny hołd.

Brigitte Chevet: „Rose Valland została zupełnie zapomniana we Francji, a zrobiła wspaniałe rzeczy. Tylko dzięki niej udało się nam odzyskać 60 tysięcy dzieł sztuki wywiezionych z kraju. To istne szaleństwo! […] Moim głównym celem była próba zrozumienia, dlaczego zapomnieliśmy o tej postaci. A uważam, że stało się tak właśnie dlatego, że była kobietą.”

Film z polskim lektorem. Na seans zaprasza Planete+.

Odette P.

 

„Z Bretanii na pustynię”  Polska premiera!

Reż. Brigitte Chevet, 2000, 26′

Jeden z pierwszych filmów Brigitte Chevet. Jego bohaterką jest Odette de Puigaudeau (1894-1991), pochodząca z Bretanii podróżniczka, badaczka tradycji ludów Sahary (Maurów), którą jako pierwsza kobieta pieszo przemierzyła pustynię w latach 1933-34. Film z polskimi napisami.

Kobiety za kierownicą

 

„Kobiety za kierownicą”  – Polska premiera!

Reż. Brigitte Chevet, (2010), 49’.

Film obnaża stereotypy związane z prowadzeniem samochodów przez kobiety, opowiada o znanych i mniej znanych kobietach za kierownicą, w tym pionierkach motoryzacji, w zabawny sposób podejmując temat rywalizacji płci. Film z polskimi napisami.

Brigitte Chevet: „Chciałam przedstawić dzieje wyzwolenia kobiet za pomocą kierownicy. […] Nie chodziło o podjęcie kwestii, że o kobietach mówi się, że są złymi kierowcami – tylko o odniesienie się do uprzedzeń mężczyzn, którzy w ogóle nie chcieli, aby mogły się one przemieszać. Interesujące było przyjrzenie się historii kobiet kierowców i związanych z tym uprzedzeń. Potraktowałam to jako metaforę wyzwolenia kobiet.”

 

Dołącz do wydarzenia Fb!

Fb