Wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak „Prorocy malarstwa – Les Nabis: Pierre Bonnard i Edouard Vuillard”

26. 06 (środa) g. 18.00 Vuilllard_Édouard_Misia_à_Villeneuve-sur-Yonne_MBALyon
„Prorocy malarstwa – Les Nabis: Pierre Bonnard i Edouard Vuillard” – wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak w ramach cyklu „Wykłady o sztuce francuskiej, czyli klucze do współczesności”

Spotkanie będzie poświęcone artystom reprezentującym jedną z ostatnich generacji twórców, dla których kategoria estetyki w sztuce była wartością fundamentalną. Uważali się za Proroków (Les Nabis), którzy malarskiej analizie poddali konsekwencje impresjonizmu i postimpresjonizmu oraz zaproponowali oryginalną formę artystycznej twórczości – nie tylko malarskiej, ale i graficznej, czy użytkowej. To właśnie z tego środowiska wywodzi się jedna najważniejszych nowoczesnych definicji dzieła sztuki.

Kolejny wykład w cyklu odbędzie się 18.09

Informacje o cyklu

Karolina Prymas-Jóźwiak – historyczka sztuki,  absolwentka UAM,  odbyła roczne stypendium naukowe na Uniwersytecie Rennes II-Haute Bretagne. Wykłada Historię Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku UAP. Od wielu lat w praktyce zajmuje się edukacją artystyczną, dydaktyką historii sztuki, treningiem twórczości. Autorka artykułów naukowych, publikacji z zakresu dydaktyki edukacji artystycznej oraz materiałów dydaktycznych dla studentów i nauczycieli.