Piotr Rogaliński – wystawa pt. „Łodzie” (NIE-ZABAWKI)

18-28.12.2020 – ONLINE – Facebookpłynę

Piotr Rogaliński

Wystawa „Łodzie”

w ramach projektu „NIE-ZABAWKI. Człowiek-nie zabawka”

Obejrzyj wystawę online!

Czym są nie-zabawki?

Nie-zabawki to niewielkie rzeźby, instalacje i artefakty wykonane ze starego, już niepotrzebnego materiału (belek, kutych elementów, fragmentów narzędzi rolniczych itp.), często w uproszczony sposób.

Swą formą i surowością przypominają archaiczne przedmioty.

Inspiracją do ich powstania stały się zabawki, jakimi dawniej bawiły się dzieci, naśladując dorosłych. Nie-zabawki, umieszczone w nowych kontekstach, poruszają istotne ludzkie sprawy: trud życia codziennego, intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć.

Człowiek nie zabawka

Nie-zabawki kontrastują ze współczesnym światem pełnym koloru i szybkiego obrazu.

W konsumpcyjnym, nierealnym, bajkowym świecie kreowanym przez producentów, człowiek traktowany jest przedmiotowo, jest klientem, a w wielu przypadkach produktem. W nie-zabawkach zawarta jest niezgoda na takie traktowanie człowieka, jego ciała i sfery duchowej.

 Nie-zabawki zawierają także element niepełnosprawności: ludzie nie posiadają rysów twarzy, w postaciach zwierzęcych trudno rozpoznać gatunek, pojazdy w rzeczywistości nie mogłyby się poruszać.

Stają w opozycji do dążeń stworzenia „doskonałego człowieka w doskonałym świecie”.

Są także marzeniem o lepszym świecie.

 

Piotr Rogaliński – zajmuje się działaniami na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. W oparciu o dawne wzory wykonuje dekoracje i scenografie do koncertów i spektakli. Specjalizuje się w wykonywaniu rzeźb-zabawek, oraz postaci kolędniczych, które wykorzystuje jako rekwizyty w pracy teatralnej.

Jako aktor współtworzył przedstawienia w Teatrze Studio Czyczkowy i Teatrze Węgajty. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. Przygotowuje audycje dla dzieci o tematyce nawiązującej do kultury ludowej. W Domu Bretanii prowadził wielokrotnie warsztaty teatralne i prezentował spektakle oparte na legendach bretońskich.

Od kilku lat współtworzy kapele grające muzykę tradycyjną.

Jest autorem wielu aranżacji plastycznych do wystaw historycznych i koncertów, między innymi Muzeum Poznańskiego Czerwca w Poznaniu. Współpracował z takimi instytucjami jak: IPN Poznań, Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, Dom Bretanii, CK Zamek w Poznaniu, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie.

 

Głównym mecenasem wydarzenia jest spółka Aquanet.Aquanet

 

 

 

 

Organizator

dom_bretanii_logo_akcept-01

Dom Bretanii – Fundacja Poznań – Ille-et-Vilaine
Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
tel. 61 851 68 51

 

Partnerzy

Loga