Paryż w ostatnich dekadach ancien régime’u w oczach polskich podróżników

24.11. (środa) g. 18:00 Online – Zoom / Facebook

Nicolas-Jean-Baptiste Raguenet (1715-1793). "Le Pont-Neuf et la pompe de la Samaritaine, vus du quai de la Mégisserie, 1777". Huile sur toile. Paris, musée Carnavalet.

Nicolas-Jean-Baptiste Raguenet (1715-1793) – Most Pont-Neuf z budynkiem pompy „:Samarytanki” – widok z bulwaru quai de la Mégisserie, 1777″. Olej na płótnie. Paryż, Muzeum Carnavalet.

„Paryż w ostatnich dekadach ancien régime’u widziany oczami polskich podróżników” – wykład dr Aleksandry Janiszewskiej z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Zapraszamy na spacer po XVIII-wiecznym Paryżu, po którym przewodnikami będą przebywający wówczas w tym mieście Polacy. Jakie miejsca odwiedzała Teofila Morawska, siostra słynnego Karola Radziwiłła „Panie Kochanku”, co w Paryżu fascynowało księdza Franciszka Ksawerego Bohusza, a na co narzekał Feliks Oraczewski, wysłannik króla Stanisława Augusta? Sprawdzimy czy Polacy poruszali się po mieście tymi samymi turystycznymi ścieżkami co inni obcokrajowcy i co w ostatnich latach przed rewolucją było w Paryżu nowe i zachwycające. I w końcu zadamy sobie pytanie – jak Polacy odbierali Paryż i jak się w nim czuli?

dr Aleksandra Janiszewska – historyczka sztuki, redaktorka, członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym, autorka książki „Tego roku w Paryżu. Korespondencja króla Stanisława Augusta z Feliksem Oraczewskim, 1782–1784″. W swojej pracy doktorskiej zajęła się tematem podróży Polaków do Francji w epoce stanisławowskiej.

Obejrzyj nagranie wykładu (dostępne do 2.12.)