Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata

6.06 (czwartek) g. 17.30  075193-000-A_2659451

17.30 Projekcja filmu „Paryż i Belle Epoque”, reż. Bernd Boehm, produkcja : Arte.tv, (2018), 27 min

Niedawno odkryto kolekcję fotografii mieszkańców Paryża końca XIX-wieku. Te niesamowite zdjęcia są świadectwem początków społeczeństwa konsumpcyjnego i optymizmu Belle Époque we francuskiej stolicy.

Francja w czasach Belle époque kojarzy się z kabaretami: Moulin Rouge, Folies Bergere, pląsaniem tancerek, panami w melonikach palącymi w kawiarniach, eleganckimi bulwarami i uwodzicielskimi rozrywkami. To Paryż rodem z pocztówek, którego relikty możemy podziwiać do dziś. Belle époque – piękna epoka. Jednak czy te czasy między końcem XIX wieku a wybuchem I wojny światowej naprawdę były aż tak piękne?

Film we francuskiej wersji językowej z polskimi napisami. Udostępniony przez telewizję internetową Arte.tv.

WSTĘP WOLNY

palais-du-luxembourg18.00. OGRODY PARYŻA – wykład dr hab. inż. arch. Hanny Michalak  z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata

Wykład będzieopowieścią o raju ziemskich rozkoszy, w mieście pełnym zieleni w różnych jej wymiarach. Szeroko rozumiane ogrody to godzinna wyprawa w świat krajobrazu, architektury i detalu, pełna sensoryki w historycznych i współczesnych odsłonach. Świat magii złożoności natury i współczesnych technologii, w których najważniejszy jest Człowiek.

Dr hab. inż. arch. Hanna Michalak (Politechnika Poznańska) jest architektem i nauczycielem akademickim, pracuje na Wydziale Architektury PP, pełniła funkcję prodziekana na WAPP, prowadziła także zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Przyrodniczym oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.