Paryż pod okupacją niemiecką oraz w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej

10.05. (poniedziałek) g. 18.00 ONLINE: Zoom / Facebook

Les Parisiens font la queue devant une boulangerie rue Boissy d'Anglas le 31 décembre 1945, avant le rétablissement de la carte de pain le 1er janvier 1946. On remarque également le magasin LA FLORE COLONIALE spécialisé dans les produits en provenance des colonies et au dessus l'hôtel Boissy d'Anglas. Quelques mois après la fin de la guerre, la relance de la production n'est pas suffisante pour subvenir aux besoins de la population. Le rationnement sur les produits de première nécessité perdure jusqu'en 1949.

„Paryż pod okupacją niemiecką oraz w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej” – wykład dr. Pawła Sękowskiego (UJ) w cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszsego miasta świata”

Po klęsce Francji w kampanii 1940 r. Paryż utracił status stolicy państwa i stał się siedzibą niemieckiego okupacyjnego dowództwa wojskowego (Militärbefehlshaber in Frankreich), co niosło za sobą liczną obecność żołnierzy niemieckich w mieście aż do wyzwolenia latem 1944 r. Odczyt ma na celu przedstawienie sytuacji Paryża i ludności cywilnej miasta w okresie okupacji niemieckiej, życia codziennego, funkcjonowania ruchu oporu, represji okupanta, z uwzględnieniem położenia imigrantów i uchodźców polskich oraz szczególnie tragicznego losu Żydów (szczególnie polskich Żydów), wreszcie walk o wyzwolenie miasta w powstaniu trwającym od 19 do 25 sierpnia 1944 r. W dalszej części wystąpienia opisane zostanie miejsce Paryża i społeczeństwa Paryża w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej, w kontekście powojennej odbudowy kraju, przemian społeczno-politycznych i tzw. épuration, czyli powojennych rozliczeń z kolaborantami hitlerowskimi.

Dr Paweł Sękowski – doktor historii Lettres Sorbonne Université i Uniwersytetu Jagiellońskiego; adiunkt w Instytucie Historii UJ; zainteresowania badawcze: historia społeczno-polityczna Polski i Francji w XX wieku, historia i socjologia migracji i uchodźców w Europie.

 

Wykłady organizowane przez Dom Bretanii odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej (bez instalowania aplikacji), ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) „Join from your browser”/”Rejoindre depuis le navigateur”. Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Przy dołączaniu do spotkania należy uruchomić AUDIO (Join audio), aby słyszeć wypowiedzi na platformie.
Wykłady będą również transmitowane na żywo na stronie Domu Bretanii na Facebooku, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień pod adresem: https://www.facebook.com/dom.bretanii/videos