Paryskie muzea mniej znane – cz. 2

Drzwi wejściowe do Petit Palais. Fot. Callips 2006. Źródło; Wikimedia Commons.  Lic. CC BY-SA 3.0

Drzwi wejściowe do Petit Palais. Fot. Callips 2006. Źródło; Wikimedia Commons. Lic. CC BY-SA 3.0

29.06. (środa) g. 18.00 – Dom Bretanii

Paryskie muzea mniej znane – cz. 2 – wykład dr. Pawła Ignaczaka z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Niedaleko Luwru, nad brzegiem Sekwany znajduje się muzeum, które pod względem różnorodności kolekcji może się z nim równać – to Muzeum Sztuki Miasta Paryża, którego siedzibą jest Petit Palais, pamiątka po Wystawie Światowej roku 1900. Przyjrzymy się jego kolekcjom, tak samo jak zbiorom mniejszych muzeów. Muzeum Gustave’a Moreau to jego dawny dom z pracownią ukazujący z bliska życie paryskiego artysty XIX wieku. Wreszcie Fondation Custodia – niewielkie muzeum, które prezentuje swoje zbiory na świetnych wystawach czasowych oraz użyczając je innym instytucjom. Poznańskiej publiczności dane było poznać kilka prac z tej kolekcji na niedawnej wystawie Vilhelma Hammershøi.

dr Paweł Ignaczak – historyk sztuki, Kierownik Katedry Dziejów Sztuki i Myśli o Sztuce na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP, kurator Gabinetu Portretów w Muzeum Warszawy. W latach 2006-2007 i 2008-2009 pracował w dziale Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie od 2015 roku zorganizował kilka wystaw grafiki polskiej. Prowadzi badania nad warszawskim środowiskiem graficznym XVIII w. oraz nad grafiką, kolekcjonerstwem i muzealnictwem w Polsce i Francji od XVIII do XX w.