Od Verrazzano do La Vérendrye: francuskimi śladami po amerykańskiej mapie

11.05. (środa) g. 18.00 Dom BretaniiLaSallesExpeditiontoLouisiana

„Od Verrazzano do La Vérendrye: francuskimi śladami po amerykańskiej mapie” – wykład dr. Marcina Bzdawki w ramach XXXII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii – Francja/USA

Francuzi jako pierwsi Europejczycy eksplorowali Dziki Zachód. To z francuskiego statku biały człowiek pierwszy raz ujrzał Manhattan.

Być może Francuzi odkryli Amerykę przed Kolumbem. Niewiarygodne? A jednak! Historia francuskich eksploracji dzisiejszych Stanów Zjednoczonych jest bardzo zaskakująca – i bardzo ciekawa – nawet jeśli nie zawsze dość dobrze udokumentowana. Wykład przybliży perypetie francuskich poddanych mapujących dla króla odległy od Paryża kontynent. Pojawią się postacie odkrywców, oczywistych i zapomnianych, zasłużonych i niedocenionych – od wspomnianego w tytule Verrazano do klanu odkrywców: La Vérendrye. Pójdziemy ich śladami po mapie USA szukając tego co po sobie na niej zostawili. Dowiemy się przy okazji co mają wspólnego francuscy podróżnicy z drogimi hotelami i włoskim winem, o _stranieri_ w drużynach europejskich odkrywców i o odkryciu, którego dokonali ksiądz z kościelnym organistą.

dr Marcin Bzdawka – prawnik z zawodu, historyk z wykształcenia, dziennikarz, kanadysta z zamiłowania, pasjonat historii francuskich kolonii w Ameryce i współczesnej muzyki. Doktor historii (Zakład Historii Nowożytnej do końca XVIII w., Wydział Historii UAM), którego pasją i przedmiotem badań naukowych jest historia francuskich kolonii w Ameryce. Autor programu o niezależnej muzyce z Kanady emitowanego w radiu Afera.