Mikroświaty. Paryskie domy towarowe w II połowie XIX wieku

23.09. (czwartek) g. 18.00 20210616_174123 La Samaritaine mały
OnlineZoom / Facebook

„Mikroświaty. Paryskie domy towarowe w II połowie XIX wieku” – wykład dr. Piotra  Szaradowskiego z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Punktem wyjścia do wykładu będzie dom towarowy La Samaritaine ponownie otwarty w tym roku. Kiedy został on założony w 1870, funkcjonowały w Paryżu już inne domy towarowe, w tym najsłynniejszy z nich, Le Bon Marché. W najbliższym sąsiedztwie La Samaritaine działały zaś z powodzeniem Les Grands Magasins du Louvre. Ten zapomniany dziś dom towarowy stanowił wówczas chlubę francuskiej stolicy. Skupiały się w nim jak w soczewce zarówno paryska moda, jak i przekrój ówczesnego społeczeństwa.

Piotr Szaradowski – doktor nauk humanistycznych (historia sztuki). Przez 7 lat prowadził w Domu Bretanii autorskie cykle wykładów na temat historii mody francuskiej ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Kurator wystaw i współautor scenariuszy wystaw poświęconych modzie XX wieku. Autor książki „Francja elegancja. Z historii haute couture” (2016). Główne punkty jego zainteresowań to problem funkcjonowania ubioru jako dzieła sztuki, sposoby prezentowania ubiorów w muzeach oraz historia haute couture. Opiekuje się kolekcją ubiorów, prowadzi blog  http://www.muzealnemody.org/.

Wykłady organizowane przez Dom Bretanii odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej (bez instalowania aplikacji), ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) „Join from your browser”/”Rejoindre depuis le navigateur”. Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Przy dołączaniu do spotkania należy uruchomić AUDIO (Join audio), aby słyszeć wypowiedzi na platformie.
Wykłady będą również transmitowane na żywo na stronie Domu Bretanii na Facebooku, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień pod adresem: https://www.facebook.com/dom.bretanii/videos