„Michela Houellebecqa mapa Paryża” – wykład online Joanny Crettenand-Boczkowskiej

24.11. (czwartek) g. 18:00  ONLINE – ZOOM/Facebook

„Michela Houellebecqa mapa Paryża” – wykład online Joanny Crettenand-Boczkowskiej z cyklu
„Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Houellebecq

Paryski supermarket Tang Freres, o którym mowa w powieści Houellebecqa pt. „Mapa i Terytorium”.

Paryż zawsze uwodził pisarzy. Na stronach wielu książek znajdziemy świadectwa zachwytów, inspiracji, olśnień, ale z Michelem Houellebecqiem jest inaczej. Akcja większości jego powieści toczy się w Paryżu, ale równie dobrze mogłoby to być każde inne miasto francuskie. „Paryż, nigdy nie był dla mnie świętem i nie bardzo wiem czemu miałby nim być” – mówi bohater jego powieści pt. „Platforma”. Nie ma w książkach Houellebecqa zachwytu nad Polami Elizejskimi, nie ma opisów pięknych dzielnic, nie ma relacji symbiotycznej z miastem jak u Modiano, opisów Saint Germain jak u Beigbedera, czy sentymentalnych obrazów Montmartre’u, Luwru tudzież mostów i nabrzeży Sekwany. Okna mieszkania urzędnika Paula Raisona z wydanej właśnie w Polsce powieści „Unicestwianie” wychodzą na niczym specjalnym nie wyróżniający się park Bercy, którym bohater powieści chodzi codziennie do pracy, do pobliskiego ministerstwa finansów w smutnym budynku przy Quai Bercy. Neurasteniczny Daniel z „Możliwości wyspy” mieszka w najnudniejszej z paryskich dzielnic, w mieszczańskiej 14. Inny bohater, Jed z powieści „Mapa i terytorium” walczy z popsutym bojlerem w mieszkaniu sprzedanym mu jako „pracownia artystyczna” w jednym z drapaczy chmur w azjatyckiej, 13. 

Obserwacji, obrazów Paryża jest natomiast u Houellebecqa sporo – przed jego oczami przemyka się piękna dziewczyna w paryskim metrze, wzruszają ciepłe kolory kasztanowców w Ogrodzie Luksemburskim, w każdej kolejnej powieści wędrujemy z nim po mniej znanych dzielnicach Paryża, podsłuchujemy ludzi na ulicy, podglądamy jego bohaterów w sypialniach, otwieramy ich szafy i lodówki, robimy z nimi zakupy w supermarketach. Wykład będzie więc spacerem śladami bohaterów powieści francuskiego pisarza po mniej znanych miejscach i dzielnicach Paryża, próbą pokazania miasta „klasy średniej”.

Joanna Boczkowska-Crettenand – absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz studiów filologicznych na Uniwersytecie w Genewie. Była korespondentka „Rzeczpospolitej” w Szwajcarii. Autorka esejów i recenzji dla prasy literackiej. Od 12 lat mieszka w Paryżu w dzielnicy Le Marais, wcześniej przez ponad 20 lat w Szwajcarii. Prowadzi na Facebooku stronę „Dziennik Paryski” i pracuje nad książką o Le Marais.

INFORMACJE TECHNICZNE O WYKŁADZIE