Miasto Świateł u progu nowoczesności. Paryż i paryżanie w okresie II Cesarstwa

15.04. (czwartek) g.18.00 ONLINE – ZOOM oraz FACEBOOK

Kamienica-paryska-1845-rys.-Bertalla-kop.-Lavieille-w-Le-Diable-Ó-Paris-Paris-et-les-Parisiens-½-Revue-comique-Paris-1845.

Kamienica-paryska-1845-rys.-Bertalla-kop.-Lavieille-w-Le-Diable-Ó-Paris-Paris-et-les-Parisiens-½-Revue-comique-Paris-1845.

„Miasto Świateł u progu nowoczesności. Paryż i paryżanie w okresie II Cesarstwa (1851-1870)” – wykład prof. Rafała Dobka z cyklu „Paryż – spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”.

Kim byli paryżanie z lat II Republiki i II Cesarstwa (1848-1870)? Paryż w tym okresie przechodził nie tylko  rewolucję urbanistyczną prefekta Haussmanna, ale także rewolucję demograficzną i społeczną. Zmieniało się nie tylko jego zewnętrzna oblicze – budynki, bulwary czy zabytki, ale także jego mieszkańcy. Właśnie na nich skoncentruje się wykład. Kim byli paryżanie tego okresu? Skąd się wywodzili, jeśli nie z samego  Paryża? Czy Miasto Świateł można określić w tym okresie mianem miasta robotniczego? Jakie warunki życia  oferowała stolica Francji robotnikom, rzemieślnikom, służbie, a jakie burżuazji? Jak wspomniane warunki zmieniały się wraz z rozwojem miasta? Jak wpływały na polityczne wybory paryżan? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w trakcie spotkania. 

prof. UAM dr hab. Rafał Dobek (Zakład Kultury i Myśli Politycznej Instytutu Historii UAM) – zainteresowania badawcze i naukowe prof. UAM dr hab. Rafała Dobka koncentrują się wokół historii Francji XIX wieku oraz historii myśli politycznej XIX i XX wieku. Jest autorem trzech książek poświęconych tym zagadnieniom: Raymond Aron. Dialog z historią i polityką, Poznań 2005; Pierre-Joseph Proudhon, Poznań 2013; Paryż, 1871, Poznań 2013 oraz licznych artykułów.

Wykłady odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej (bez instalowania aplikacji), ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) „Join from your browser”/”Rejoindre depuis le navigateur”. Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code).
Wykłady będą również transmitowane na żywo, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/dom.bretanii/videos