Kultowe paryskie kawiarnie

Autor: guymoll. Źródło: Filckr. Lic. CC BY-NC-SA 2.0

Autor: guymoll. Źródło: Filckr. Lic. CC BY-NC-SA 2.0

8.06. (środa) g. 18.00 Online Zoom / Facebook

Kultowe paryskie kawiarnie – wykład online Marty Orzeszyny z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Trudno wyobrazić sobie Paryż, nazywany kawiarnią Europy, bez jego niezliczonych cafés. Ich historia zaczęła się w 1644, gdy ziarna kawy po raz pierwszy trafiły do Francji. Paryskie kafejki zrewolucjonizowały życie społeczne, wpisując się na stałe w pejzaż miasta.
Przy filiżance kawy, lampce wina czy kieliszku absyntu powstawały nowe idée. Debatowano o życiu, sztuce i polityce. Tu schronienie znajdowały rzesze artystów z całego świata. Tu odpoczywał paryski flâneur zmęczony spacerami po bulwarach. Zapach świeżo parzonej kawy, serwowanej rano przy kontuarze, jest jednym ze wspomnień, które przywozi się z podróży do Paryża.

O legendarnych kawiarniach, barach i restauracjach Paryża opowie Marta Orzeszyna, współautorka książki-albumu „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach Belle époque” (Wyd. PWN; nowa wersja ukaże się nakładem wydawnictwa Rebis) oraz autorka biografii najsłynniejszego fryzjera gwiazd: „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa” (Wyd. Rebis) i powieści „Gra o miłość” (Wyd. Harde).

 

INFORMACJE TECHNICZNE O NASZYCH WYKŁADACH ONLINE