Koncert „A Paris” – Michel Korb & Hot Swing Quartet

02.09. g.19. Blue Note Jazz Club

„A Paris”

Michel Korb śpiewa piosenki Francisa Lemarque’a

Fot. Glen Homer

Michel Korb – śpiew
Romain Vuillemain – gitara

&  Hot Swing Quartet w składzie:

– Wiesław Prządka – akordeon
– Wojciech Marcinowski – skrzypce

– Marek Piątek – gitara
– Grzegorz Piętak – kontrabas

Michel Korb śpiewa swingujące utwory swego ojca, legendy francuskiej piosenki Francisa Lemarque’a, z towarzyszeniem Wiesława Prządki i Hot Swing Quartetu oraz solisty Romaina Vuillemain (gitara manouche).

Francis Lemarque (1917-2002) – urodzony jako Nathan Korb w rodzinie żydowskich imigrantów z carskiej Rosji, wychował się na rue de Lappe, w mateczniku paryskich bal-musette. Jego rodzinne mieszkanie znajdowało się nad salą taneczną Trois Colonnes. Zaczął występować z bratem na paryskich zabawach już jako nastolatek. W swym barwnym życiu współpracował m.in. z innymi legendami poetą Jacquesem Prevertem, kompozytorem Josephem Kosmą, gitarzystą Django Reinhardtem. Lemarque w swej twórczości starał się wyrazić duszę Paryża. Napisał około 400  piosenek, w tym 30 dla Yves’a Montanda, które uczyniły z niego światową gwiazdę. Jest autorem m.in. klasyków „A Paris” i „l’Air de Paris”, które doczekały się dziesiątek wykonań.

Michel Korb – syn Francisa, kompozytor filmowy, absolwent bostońskiego Berklee College of Music. W  2016 roku nagrał w hołdzie ojcu płytę „Michel Korb chante Francis Lemarque” (M. Korb śpiewa piosenki F. Lemarque’a) z udziałem m.in. takich gwiazd jak Enzo Enzo, Sanseverino i Thomas Dutronc. Jego swingujący  wokal lekko i inteligentnie opowiada o miłości do Paryża.

We wstępie do płyty Michel Korb zwraca się do ojca:
„Tato, jesteś nie tylko moim ojcem, ale jesteś też paryskim dzieciakiem, który wyrastał na ulicy. Jesteś globtroterem, który przemierza świat, pacyfistą i zaangażowanym humanistą, który się buntuje. Jesteś wspaniałomyślnym przyjacielem, który wyciąga rękę, zakochanym mężczyzną, mężem, poetą. A nade wszystko jesteś kimś, kto nas kocha poprzez Twoje piosenki. Jesteś wyjątkowy.”

 

Hot swing

Założycielem i leaderem Hot Swing Quartetu jest skrzypek Wojciech Marcinowski. W skład zespołu wchodzi również Wiesław Prządka, ceniony poznański akordeonista i bandeonista, od lat grający muzykę francuską oraz tango nuevo, lider New Musette Quartet. Grany z wyjątkową energią i wirtuozerią, swingujący gypsy-jazzowy repertuar, w którym specjalizuje się zespół, obejmuje m.in. utwory Django Reinhardta i Stephana Grappellego oraz inne kompozycje utrzymane w stylu Hot Club de France, a także standardy jazzowe.

Koncert odbywa się w ramach XXXI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii poświęconych Paryżowi.

Bilety: 50 zł

Sprzedaż online: bilety24.pl, CIM, Blue Note, Dom Bretanii

 

Koncert_AParis_MKorb