Jak Paryż stworzył pojęcie muzeum?

 25.08.  g. 18.00 – online Zoom / Facebook

Hubert Robert - Wielka Galeria w Luwrze (1796). Olej na płótnie. Z kolekcji Muzeum w Luwrze.  Domena publiczna.

Hubert Robert – Wielka Galeria w Luwrze (1796). Olej na płótnie. Z kolekcji Muzeum w Luwrze.
Domena publiczna.

Jak Paryż stworzył pojęcie muzeum? – wykład dr. Pawła Ignaczaka (ASP W-wa) z cyklu „Paryż. Spotkania z historią najsłynniejszego miasta świata”

Paryż był miastem kolekcji od czasów średniowiecza. Kolekcje cennych relikwii chrześcijańskich i pamiątek z czasów antycznych budowały splendor i potęgę monarchii Kapetyngów. W czasach Ludwika XIV sztuka zaczyna odgrywać rolę propagandy wielkości Francji. Kolekcja królewska upubliczniana jest za pomocą rycin, organizowane są pierwsze wystawy artystyczne. W XVIII w. pojawia się idea udostępnienia kolekcji, zrealizowana w okresie rewolucyjnym. Rozwiązania ówczesnych muzeów (Luwr, Muzeum Zabytków Francuskich) funkcjonują do dziś, choć nierzadko w zmienionej formie.

Dr Paweł Ignaczak – historyk sztuki, pracujący obecnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2006-2007 i 2008-2009 pracował w dziale Kolekcji Artystycznych Biblioteki Polskiej w Paryżu, gdzie od 2015 roku zorganizował kilka wystaw grafiki polskiej.

 

Wykłady organizowane przez Dom Bretanii odbywają się online za pośrednictwem aplikacji ZOOM pod linkiem:
https://zoom.us/j/97404943453?pwd=QjI3ak1CcDNZWmtGUGt3akc4eXJ1dz09
Meeting ID / ID de réunion : 974 0494 3453
Passcode / Code secret : 121035
Warto wcześniej zainstalować sobie na komputerze/telefonie aplikację Zoom (pobierz TUTAJ) i utworzyć sobie konto, aby w momencie rozpoczęcia wykładu móc z niej korzystać po zalogowaniu i kliknięciu w powyższy link. Jeśli nie mają Państwo aplikacji Zoom, można obejrzeć wykład również z poziomu przeglądarki internetowej (bez instalowania aplikacji), ale może to się wiązać ze znacznym obniżeniem jakości połączenia (przerywanie), które może wręcz uniemożliwić komunikację. Aby dołączyć do spotkania z poziomu okna przeglądarki internetowej, po kliknięciu w powyższy link, kliknąć dwukrotnie ANULUJ uruchamiające się automatycznie okienko pobierania pliku instalacyjnego i wybrać opcję (poniżej) „Join from your browser”/”Rejoindre depuis le navigateur”. Następnie należy nadać sobie jakieś imię/pseudonim i potwierdzić, że nie jest się robotem (Captcha code). Przy dołączaniu do spotkania należy uruchomić AUDIO (Join audio), aby słyszeć wypowiedzi na platformie.
Wykłady będą również transmitowane na żywo na stronie Domu Bretanii na Facebooku, a ich zapis pozostanie dostępny przez tydzień pod adresem: https://www.facebook.com/dom.bretanii/videos