Jacky Molard & Triptyque Hommage – Koncert w hołdzie Jacques’owi Pellenowi

© Eric Legret

© Eric Legret


01 października 2021 (piątek) g.19:00 Blue Note Jazz Club

Jacky Molard & Triptyque Hommage

Koncert w hołdzie Jacques’owi Pellenowi

Jacques Pellen był wybitnym bretońskim gitarzystą i kompozytorem. Zmarł w kwietniu 2020 roku na Covid-19. Jego niespodziewana śmierć była szokiem dla bretońskiej sceny muzycznej.

W latach 90. Jacques Pellen stworzył legendarny dziś, awangardowy zespół Celtic Procession, łączący muzykę celtycką z jazzem, z udziałem najwybitniejszych muzyków bretońskich i zagranicznych, jak trębacz Kenny Wheeler, kontrabasista Henri Texier czy skrzypkowie  Didier Lockwood i Jacky Molard. Równolegle, Jacques Pellen wraz z Jackym Molardem i jego bratem Patrickiem współtworzyli trio Triptyque, które grało w duchu Celtic procession, z jej minimalizmem w aranżacji celtyckich melodii i kompozycji, o inspiracjach m.in. jazzowych i indyjskich. Muzyków łączyła przez wiele lat nie tylko muzyka, ale także przyjaźń.

Z inicjatywy Domu Bretanii, tradycyjno-jazzowy skrzypek i kompozytor Jacky Molard, uważany przez Pellena za najwybitniejszego aranżera muzyki celtyckiej, któremu dorównać mógł tylko Irlandczyk Donal Lunny, powrócił do formacji Triptyque, zapraszając do współpracy swego brata Patricka Molarda, Hélène Labarrière, a także dwóch bliskich przyjaciół Jacques’a: Ronana Pellena i Sylvaina Barou. Koncert w hołdzie Jacques’owi Pellenowi będzie pożegnaniem Mistrza, który kilkakrotnie gościł w Poznaniu prezentując swoją niezapomnianą twórczość.

Jacky Molard – skrzypce
Hélène Labarrière – kontrabas
Patrick Molard – dudy
Sylvain Barou – flety
Ronan Pellen – cytara

Bilety:50 zł (dostępne w sprzedaży on-line)

Wydarzenie w ramach XXVIII Dni Bretanii