Guy Le Querrec „W Bretanii” – wystawa fotografii

 25.11.2019-29.02.2020 – Uwaga! Wystawa przedłużona do 7 marca!

Zatoka Kernic, Plouescat (dep. Finistère). Podczas wyścigów konnych w czasie odpływu zatoka była wykorzystywana jako za tor wyścigowy. 05.08. 1973. © Guy Le Querrec/Magnum Photos

Zatoka Kernic, Plouescat (dep. Finistère). Podczas wyścigów konnych w czasie odpływu zatoka była wykorzystywana jako za tor wyścigowy. 05.08. 1973.
© Guy Le Querrec/Magnum Photos

Wystawa fotografii  

Guy Le Querrec

„W Bretanii”

W ramach XXVI Dni Bretanii

Le Querrec to jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej fotografii francuskiej. Urodzony w 1941 roku w Paryżu w rodzinie bretońskiej artysta jest od 1976 roku członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum. Zasłynął z fotografowania muzyków jazzowych, których portrety publikował m.in. w New York Timesie. Pracował jako fotoreporter na całym świecie, wystawy jego prac miały równie szeroki zasięg. Wśród tematów, które są mu bliskie, jest również Bretania.

Guy Le Querrec potrafi perfekcyjnie uchwycić przy pomocy obiektywu to, co jego starszy kolega, współzałożyciel agencji Magnum, Henri Cartier-Bresson nazywał „momentem decydującym”, polegającym na trafnym rozpoznaniu znaczenia zdarzenia i przedstawieniu go w najbardziej
wyrazisty sposób. Guy Le Querrec jest mistrzem skrótu, w jednym bezbłędnym kompozycyjnie ujęciu potrafi opowiedzieć anegdotę, nierzadko zaskakuje, eksponując drugi, równie ciekawy plan. Fotograf Raymond Depardon mówi o Le Querrecu, że „jest zarazem poetą i błaznem”. To trafnie określa wyjątkowe poczucie humoru, upodobanie do przedstawiania zabawnych sytuacji i zarazem empatię, z jaką Le Querrec traktuje swoich bohaterów.

Większość z prezentowanych w Domu Bretanii 24 zdjęć pochodzi z lat 70-tych. Le Querrec umiejętnie uchwycił przemiany społeczne i gospodarcze tamtych lat, takie jak mechanizacja rolnictwa czy rozpowszechnienie imprez kulturalnych wśród rodzin robotniczych. Jak nikt inny potrafił także wejść w prywatny świat Bretończyków.

Na przełomie roku 2016/2017 w czterech bretońskich miastach, w m.in. w Rennes i Breście, odbyła się wielka wystawa retrospektywna zdjęć Le Querreca poświęconych Bretanii, która przypomniała światu wielkie i emblematyczne dzieło Artysty poświęcone rodzinnemu regionowi. W roku 2016 ukazał się również album wydany przez Les Éditions de Juillet, zatytułowany „Guy Le Querrec en Bretagne” (Guy le Querrec w Bretanii), prezentujący ponad 250 fotografii i opowiadający o 40 latach „bretońskiej” twórczości Le Querreca oraz o jego fenomenie artystycznym.

 

Wystawa czynna 25.11.2019 – 29.02.2020
pon. – czw. 9-18, pt. 9-17
Wstęp wolny