Film „M” reż. Y. Zauberman

22.06 (środa) g. 18.00 Dom BretaniiM - Yolande Zauberman

Projekcja francuskiego filmu dokumentalnego  

„M”, reż. Y. Zauberman, 106’ (2018).

Opowieść o powrocie 35-letniego Menahema Langa do rodzinnego miasta Bene Berak* i do ultra ortodoksyjnego środowiska, w którym się wychował i które opuścił w wieku 20 lat.

Menahem w dzieciństwie śpiewał podczas liturgii w synagodze, był „cudownym dzieckiem”. Był także ofiarą pedofilów ze swej zamkniętej społeczności. Yolande Zauberman, reżyserka z Paryża, ceniona za filmy opowiadające o wrażliwych tematach, jak np.  wpływ polityki na seksualność, towarzyszy Menahemowi  podczas jego nocnej konfrontacji z traumami z dzieciństwa i w spotkaniu po latach z rodziną.  W „M” słyszymy głównie jidysz, część scen była kręcona kamerą z ukrycia.

Film został nagrodzony Cezarem przez francuską Akademię Filmową oraz Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu filmowym w Locarno. Był bardzo dobrze przyjęty przez francuską krytykę: „Wielki szok” (Le Monde), „Pojednanie. Wybaczenie. Uwolnienie.” (Libération), „Krzyk gniewu” (La Croix).  

*Bene Berak (ang. Bnei Brak) dosłownie „Synowie Pioruna” – miasto położone na przedmieściach Tel-Avivu, zwane „miastem mężczyzn w czerni”, założone w latach dwudziestych XX w. przez polskich chasydów, główny ośrodek ruchu chasydzkiego i siedziba wielkich chasydzkich dynastii. Zamieszkałe przez ok. 180 tysięcy mieszkańców, w większości ultraortodoksów i chasydów.

Wstęp wolny

Film udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce. Polskie napisy.